Týden s hudbou

Je tu opět pravidelný kulturní přehled a s ním i novinky o koncertech a představeních, které připravuje Český spolek pro komorní hudbu, Filharmonie Brno, Český filharmonický sbor Brno, Janáčkova filharmonie Ostrava, Severočeská filharmonie Teplice nebo, že se v tomto týdnu můžete v českých kinech těšit přenos Wagnerova Bludného Holanďana z Met.

Praha
V pražské La Fabrice proběhne v pondělí 9. března 2020 (od 20:00 hodin) koncertní křest světoznámého hornisty Radka Baboráka a jeho nového CD Piazzolla plného argentinského tanga nueva. Kmotry budou otec a syn Brouskovi, zatančí elitníé taneční pár argentinského tanga Patrice Poráková a Javier Antar.

Český spolek pro komorní hudbu připravil na středu 11. března 2020 (od 19:30 hodin) do Dvořákovy síně koncert, na němž se představí kontrabasista Wies de Boevé a Bennewitzovo kvarteto. Na programu najdete Krásovo Téma s variacemi pro smyčcové kvarteto, Smetanův Smyčcový kvartet č. 2 d moll a Dvořákův Smyčcový kvintet G dur op. 77.

Soubor Buona Sera Quintetto ve složení Marcel Kozánek (1. housle), Milena Kolářová (2. housle), Ondřej Kameš (viola), Marek Novák (violoncello) a Roman Koudelka (kontrabas) vystoupí ve čtvrtek 12. března 2020 (od 19:30 hodin) v Sukově síni Rudolfina. Program bude obsahovat výběr z děl Mozarta, Händela, Vivaldiho, Bacha, Smetany, Dvořáka, Mascagniho, Bingeho, Bizeta, Pachelbela a Brahmse.

V pátek 13. března 2020 (od 18:00 hodin) je v Sukově síni Rudolfina připraven koncert Czech Philharmonic Virtuosi ve složení Markéta Vokáčová (housle), Ivan Vokáč (violoncello), Adam Honzírek (kontrabas) a Barbora Prokopová (klavír). Na programu najdete Dvořáka, Suka, Saint-Saënse, Halvorsena, Dvořáka, Bottesiniho a Poppera.

Vítěz Mezinárodní hudební soutěže v Montrealu z roku 2017 Zoltán Fejérvári už má za sebou vystoupení v newyorské Carnegie Hall, mnichovském Gasteigu, turínském Lingottu a dalších prestižních sálech. Ve Dvořákově síni Rudolfina se tento mimořádný klavírista stojící na počátku mezinárodní kariéry představí ve dvou koncertech Johanna Sebastiana Bacha 15. března 2020 (od 15:00 hodin). Doprovázet ho bude Komorní orchestr České filharmonie pod vedením koncertního mistra Jana Mráčka, který do programu vedle Concerta grossa d moll dalšího barokního skladatele Francesca Geminianiho zařadil i půvabnou suitu z baletu Pulcinella Igora Stravinského.

Vizualizace Cori O’Lan (Ars Electronica)

Brno
Filharmonie Brno naplánovala na čtvrtek 12. a pátek 13. března 2020 (od 19:00 hodin) do Janáčkova divadla populární, původně klavírní cyklus Obrázky z výstavy (u nás někdy podle originálu nazývaný prostě Kartinky) Modesta Musorgského. Zazní ve světové premiéře s vizualizací Cori O’Lana, připravenou ve spolupráci s Ars Electronica zaměřeným na využití moderních technologií v umění. Za dirigentský pult se pak postaví Dennis Russell Davies. Na programu dále najdete Martinů Fresky Piera della Francesca H 352 a Hindemithovu symfonii Malíř Mathis.

Český filharmonický sbor Brno pod vedením Petra Fialy vystoupí v neděli 15. března 2020 (od 19:00 hodin) v Besedním domě. Dalšími účinkujícími koncertu jsou Barocco sempre giovane, sopranistka Pavlína Švestková, altistka Pavla Zbořilová, tenorista Tomáš Badura, basista Václav Jeřábek, houslistka Iva Kramperová, houslista Vít Chudý a violistka Kristina Fialová. Program je složen z barokních koncertů a kantát Bacha a Telemanna.

Teplice
Na čtvrtek 12. března 2020 (od 19:00 hodin) je do Domu kultury naplánován koncert Severočeské filharmonie Teplice. Za dirigentský pult se postaví Jan Kučera a jako sólista se představí klavírista Leonardo Pierdomenico. Na programu najdete Lisztovu Fantazii na téma z Beethovenovy předehry Ruiny athénské, Koncert pro klavír a orchestr č. 2 A dur, S 125 a Bizetovu Symfonii C dur.

Bludný Holanďan (zdroj: MET Opera)

Přenosy z Met do českých kin
Další zbrusu novou inscenací, kterou diváci uvidí v přímém přenosu, a to v sobotu 14. března 2020 (od 17:45 hodin), bude Wagnerův romantický Bludný Holanďan. Režisér François Girard, jehož mystické pojetí Parsifala utopeného v moři krve se v Met stalo jednou z nejúspěšnějších inscenací uplynulých let, obrátil pozornost k jinému Wagnerovu dílu, Bludnému Holanďanovi. V roli tajemného Holanďana, odsouzeného věčně bloudit po širých mořích, se představí Jevgenij Nikitin. Anja Kampe zpívá oddanou Sentu, jejíž láska je to jediné, co ho může zachránit. Její posedlost podobiznou záhadného mořeplavce reflektuje i scénografické pojetí, v němž se celá scéna Met promění v obří olejomalbu. Franz-Josef Selig ztvární roli Sentina otce Dalanda, Sergej Skorochodov bude zpívat myslivce Erika, David Portillo Kormidelníka a Mihoko Fujimura se představí v roli Sentiny chůvy Mary. Orchestr řídí legendární dirigent Valerij Gergijev. Tato inscenace vznikla v koprodukci s Operou Québec a Nizozemskou národní operou v Amsterdamu.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky