Týden s hudbou
Praha
Česká filharmonie uspořádá 24. června od 20:00 hodin open air koncert v areálu Státního zámku Sychrov. První český orchestr bude poprvé od ledna řídit jeho šéfdirigent a umělecký ředitel Semjon Byčkov. Koncert vysílaný v přímém přenosu na ČT art a na Facebooku je věnován všem zdravotníkům, kteří se podíleli na zvládnutí první fáze koronavirové krize. Program zahrnuje Sen noci svatojánské, op.21 Felixe Mendelssohna-Bartholdyho, Koncert pro trubku a orchestr Es dur Josepha Haydna a Symfonii č. 5 c moll “Osudová”, op 67 Ludviga van Beethovena. Koncertem provádí Marek Eben, solistou v Haydnově koncertu je Stanislav Masaryk.
Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK poprvé po koronavirové pauze přivítá živé publikum při mimořádném koncertu ve Smetanově síni Obecního domu. Stane se tak v úterý 23. června, a to ihned po uvolnění epidemiologických opatření, které by mělo umožnit vstup do sálu až pro 1000 návštěvníků bez rozestupů. FOK zahraje od 19:30 hodin pod taktovkou Pietariho Inkinena Sibeliovu symfonickou báseň Finlandia a Dvořákovu Novosvětskou symfonii. Tímto typickým programem, tedy kombinací finského a českého repertoáru, Pietari Inkinen završí své působení na pozici šéfdirigenta FOK.
Olomouc
Orchestr opery a operety Moravského divadla Olomouc s dirigentem Tomášem Hanákem a sólisty Lucií Skácelíkovou, Martinem Štolbou a Jakubem Rouskem vystoupí v rámci promenádního koncertu ve Smetanových sadech v neděli 28. června od 16:00 hodin. Na programu je výběr árií z operet Roberta Planquetta a Florimonda Hervého Cornevillské zvonky a Mamzelle Nitouche.
Moravská filharmonie Olomouc zahraje pod širým nebem jako host v rámci festivalu Divadelní červen open-air. 25. června v 19:00 hodin rozezní Korunní pevnůstku filmová hudba slavných tvůrců Johna Williamse (Star Wars) a Alana Silvestriho (Forrest Gump), známé jazzové melodie od George Gershwina a Joe Zawinula i temperamentní argentinské tango od Ástora Piazzolly. Provedou je dva soubory složené z hráčů Moravské filharmonie – ansámbl dechové sekce orchestru a komorní smyčcový orchestr. Za dirigentský pult se postaví šéfdirigent MFO Jakub Klecker.
Teplice
V pondělí 22. června se v Zahradním domě od 16:30 hodin koná Letní promenádní koncert Severočeské filharmonie Teplice pod taktovkou Charlese Olivieri-Munroea. Zazní díla J. Fučíka, F. Lehára, R. Frimla, E. Fischera, J. Strausse, A. W. Ketterbeyho, Ch. Chaplina a Václava Trojana.
Ve čtvrtek 25. června se koná v Zahradním domě od 19:00 hodin Letní koncert. Zazní Dvanáct kontradansů Ludwiga van Beethovena, Koncert pro dva klarinety F. V. Kramáře a Symfonie č. 38 “Pražská” Wolfganga Amadea Mozarta. Teplickou filharmonii diriguje Petr Vronský. Sólových partů v Kramářově koncertu se ujmou Petr Kubík a Jan Czech.
Pátek 26. června od 16:30 hodin opět zpříjemní Letní promenádní koncert v Zahradním domě. Severočeské filharmonie Teplice zahraje skladby O. Nedbala, J. Strausse, F. Hilmara, E. Fischera a K. Kmocha. Diriguje Charles Olivieri-Munroe.
Ostrava
Janáčkova filharmonie Ostrava avizuje na 25. června od 19:00 hodin již druhý koncert s účastí publika z koncertního sálu Domu kultury města Ostravy, který bude zároveň posledním streamovaným koncertem. Na programu je Beethovenův Smyčcový kvartet č. 4 c moll, op 18 a komorní verze Klavírního koncertu č. 1 e moll, op. 11 Frederica Chopina. Marka Kozáka v roli sólisty doprovodí Benda Quartet s hostujícím kontrabasistou Lumírem Kavíkem.
Koncerty a představení streamované online
Pondělí 22. června
Ve 13:00 hodin místního času (GTC) nabídne londýnská Wigmore Hall přenos recitálu britského kontratenora Lestyna Daviese a loutnistky Elizabethy Kellyové. Na programu je anglická barokní a renesanční hudba Henryho Purcella, Thomase Campiona a Johna Dowlanda.
Úterý 23. června
Ve 13:00 hodin místního času (GTC) nabídne londýnská Wigmore Hall přenos koncertu dua ve složení housle a viola. Houslista Benjamin Baker a violista Timothy Ridout přednesou hudbu Wolfganga Amadea Mozarta, Jeana Sibelia, Bohuslava Martinů a Johana Halvorsena.
Orchestra of St Luke’s Online Festival pokračuje uvedením části svého projektu s názvem Bach at Home. Jak název napovídá bude znít exkluzivně hudba Johanna Sebastiana Bacha. Program bude možné naladit od 12:00 hodin místního času (EST).
Středa 24. června
Od 13:00 hodin místního času se posluchači budou moci rozptýlit poslechem video streamu amerického klarinetisty Orana Etkinse. Jeho projekt s názvem Timbalooloo prezentuje stejnojmenný dětský ansámbl a odhaluje alternativní způsoby elementárního hudebního vzdělávání dětí ze socioekonomicky znevýhodněného prostředí USA. Program přenáší newyorská rozhlasová stanice The Greene Space.
Newyorský American Symphony Orchestra (ASO) se zavázal každou středu po dobu trvání krize spojené s koronavirem zveřejnit jeden ze svých archivních záznamů. K již publikovaným záznamům opery brněnského rodáka Ericha Wolfganga Korngolda Zázrak Heliany (Das Wunder der Heliane), Orchestrální svity Afrika Williama Granta Stilla, Rubinsteinovy opery Démon, Symfonie č. 1 z pera Rogera Sessionse a pozdní opery Richarda Strausse Danaina láska z minulých ročníků festivalu BardSummeScape přibude další z výběru šéfdirigenta orchestru Leona Botsteina.
Čtvrtek 25. června
Seattle Symphony nabídne k poslechu svou archivní nahrávku Dvořákovy Novosvětské symfonie. Nahrávka bude dostupná od 20:00 místního času prostřednictvím Youtube a Facebooku.
Pátek 26. června
Cyklus online koncertů Carnegie Hall Fridays pokračuje koncertem Philipa Glasse a Philip Glass Ensemble. Koncert začíná ve 14:00 hodin místního času. Ansámbl hraje výhradně hudbu svého zakladatele.
Sobota 27. června
Berlínská Staatsoper Unter den Linden má od 19:00 hodin na programu koncert složený výhradně ze skladeb pro sólové nástroje amerického skladatele Elliota Cartera.
Koncertní agentura Ashuelot Concerts z New Hampshiru streamuje na svém webu od 20:00 východního standardního času (EST) provedení houslových sonát Leoše Janáčka a Clauda Debussyho a Bartokových Rumunských tanců. Hudbě předchází úvodní přednáška. Hraje Steinberg Duo.
Neděle 28. června
Chamber Music Society of Lincoln Center streamuje od 16:00 hodin koncert, jehož protagonistou je americký houslista Arnaud Sussmann. Na programu je Bachův Braniborský koncert č. 4 G dur, BWV 1049 a Chaussonův Koncert pro housle, klavír a smyčcový kvartet D dur op. 21.
Seattle Symphony i dnes nabídne k poslechu svou archivní nahrávku Dvořákovy Novosvětské symfonie. Nahrávka bude dostupná od 20:00 místního času prostřednictvím Youtube a Facebooku.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]