Týden s hudbou

Je tu opět pravidelný kulturní přehled a s ním i novinky o koncertech a představeních, které připravuje Spolek pro komorní hudbu, Národní divadlo Brno, Janáčkova filharmonie Ostrava či Severočeská filharmonie Teplice. Nechybí ani pravidelný přehled koncertů a představení streamovaných online.
České filharmonické kvarteto (foto Petr Kadlec)

Praha
České filharmonické kvarteto
vystoupí v úterý 30. června od 19:30 hodin ve Dvořákově síni pražského Rudolfina. V programu zazní Mozartovo Divertimento D dur KV 136 a rozmanitý výběr skladeb například Astora Piazzolly, Edwarda Elgara či Giacoma Pucciniho.

Brno
Sbor a orchestr Janáčkovy opery
pod taktovkami dirigenta Marka Ivanoviće a sbormistra Pavla Koňárka vystoupí 1. června od 19:00 hodin v mimořádném open air koncertu na piazzetě Janáčkova divadla. Zazní výběr árií a sborů ze známých oper napříč repertoárem. Mezi sólisty jsou například Jiří Sulženko a Pavla Vykopalová.

Teplice
Ve středu 1. června se koná v Zahradním domě od 19:00 hodin Letní koncert. Zazní Mozartova Předehra k Figarově svatbě, Mozartův Koncert pro Klarinet a orchestr a Haydnova Symfonie č. 38 “Medvěd”. Severočeskou filharmonii Teplice diriguje Petr Vronský. Sólového partu v Mozartově koncertu se ujme Zuzana Čajková.

V sobotu 4. června vystoupí v teplické Šanovské mušli od 16:30 hodin Severočeská filharmonie Teplice pod taktovkou Charlese Olivieriho-Munroe. Zazní díla W. A. Mozarta, P. J. Vejvanovského a G. Ch. Wagenseila. Vystoupí sólisté Michal Černý na pozoun a Jiří Šperk na trubku.

Opava
Janáčkova filharmonie Ostrava avizuje na 3. června od 19:00 hodin svůj první abonentní koncert z Opavy. Kostel sv. Václava rozezní tóny Beethovenova Koncertu pro Klavír a orchestr č. 5 Es dur op. 73, a Egmonta, scénické hudby op 84 stejného autora. Spoluúčinkuje Kateřina Kněžíková a Matyáš Novák.

Wigmore Hall Londýn (zdroj twitter.com)

Koncerty a představení streamované online

Pondělí 29. června
Ve 13:00 hodin místního času (GTC) nabídne londýnská Wigmore Hall přenos recitálu britského klavíristy Stephena Hougha. Na programu jsou Bachova Partita č. 2 pro sólové housle v klavírní úpravě Ferruccia Busoniho, Fantasie C dur op. 17 Roberta Schumanna a Gounodova Ave Maria podle Bachova Preludia č. 1 z první knihy Dobře temperovaného klavíru.

Úterý 30. června
Orchestra of St Luke’s Online Festival pokračuje uvedením části svého projektu s názvem Bach at Home. Jak název napovídá, bude znít exkluzivně hudba Johanna Sebastiana Bacha. Program bude možné naladit od 12:00 hodin místního času (EST).

Od 20:00 centrálního času (CT) proběhne další z hudebně diskusních setkání s americkou violistkou a hudební publicistkou Nadiou Sirotou, která v rámci svého projektu Living Music with Nadia Sirota představí novou porci začínajících autorů.

Středa 24. června
Ve 13:00 hodin místního času (GTC) nabídne londýnská Wigmore Hall přenos recitálu britského kytaristy Seana Shibeho, na jehož programu dominuje soudobá a barokní hudba pro sólovou kytaru.

Newyorský American Symphony Orchestra (ASO) se zavázal každou středu po dobu trvání krize spojené s koronavirem zveřejnit jeden ze svých archivních záznamů. K již publikovaným záznamům opery brněnského rodáka Ericha Wolfganga Korngolda Zázrak Heliany (Das Wunder der Heliane), Orchestrální svity Afrika Williama Granta Stilla, Rubinsteinovy opery DémonSymfonie č. 1 z pera Rogera Sessionse, pozdní opery Richarda Strausse Danaina láska a jiných z minulých ročníků festivalu BardSummeScape přibude další z výběru šéfdirigenta orchestru Leona Botsteina.

Čtvrtek 25. června
Kytaristka Sharon Isbin společně s hráčkou na marimbu Jisu Jung vystoupí v rámci Colorado Music Festivalu v programu, na kterém provedou transkripce romantických autorů.

Pátek 26. června
Berlínská Staatsoper Unter den Linden má od 19:00 hodin na programu koncert složený z hudby Roberta Schumanna, Jorga Widmanna a Richarda Strausse.

Sobota 27. června
Virtuální hudební festival Chamber Music Northwest nabídne koncert, na němž zazní Beethovenovy pozdní smyčcové kvartety v přednesu významného amerického The Miró Quartet. Koncert začíná v 19:00 hodin pacifického času (PDT).

Neděle 28. června
Chamber Music Society of Lincoln Center streamuje od 16:00 hodin koncert, jehož protagonistkou je americká pianistka Anne-Marie McDermott. Na programu je Mozartův Koncert pro klavír a smyčce D moll K. 466 a Smetanovo Klavírní trio g moll op. 15.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat