Týden s hudbou

Je tu opět pravidelný kulturní přehled a s ním i novinky o koncertech a představeních, které připravuje Spolek pro komorní hudbu, Národní divadlo Brno, Janáčkova filharmonie Ostrava či Severočeská filharmonie Teplice. Nechybí ani pravidelný přehled koncertů a představení streamovaných online.
České filharmonické kvarteto (foto Petr Kadlec)

Praha
České filharmonické kvarteto
vystoupí v úterý 30. června od 19:30 hodin ve Dvořákově síni pražského Rudolfina. V programu zazní Mozartovo Divertimento D dur KV 136 a rozmanitý výběr skladeb například Astora Piazzolly, Edwarda Elgara či Giacoma Pucciniho.

Brno
Sbor a orchestr Janáčkovy opery
pod taktovkami dirigenta Marka Ivanoviće a sbormistra Pavla Koňárka vystoupí 1. června od 19:00 hodin v mimořádném open air koncertu na piazzetě Janáčkova divadla. Zazní výběr árií a sborů ze známých oper napříč repertoárem. Mezi sólisty jsou například Jiří Sulženko a Pavla Vykopalová.

Teplice
Ve středu 1. června se koná v Zahradním domě od 19:00 hodin Letní koncert. Zazní Mozartova Předehra k Figarově svatbě, Mozartův Koncert pro Klarinet a orchestr a Haydnova Symfonie č. 38 “Medvěd”. Severočeskou filharmonii Teplice diriguje Petr Vronský. Sólového partu v Mozartově koncertu se ujme Zuzana Čajková.

V sobotu 4. června vystoupí v teplické Šanovské mušli od 16:30 hodin Severočeská filharmonie Teplice pod taktovkou Charlese Olivieriho-Munroe. Zazní díla W. A. Mozarta, P. J. Vejvanovského a G. Ch. Wagenseila. Vystoupí sólisté Michal Černý na pozoun a Jiří Šperk na trubku.

Opava
Janáčkova filharmonie Ostrava avizuje na 3. června od 19:00 hodin svůj první abonentní koncert z Opavy. Kostel sv. Václava rozezní tóny Beethovenova Koncertu pro Klavír a orchestr č. 5 Es dur op. 73, a Egmonta, scénické hudby op 84 stejného autora. Spoluúčinkuje Kateřina Kněžíková a Matyáš Novák.

Wigmore Hall Londýn (zdroj twitter.com)

Koncerty a představení streamované online

Pondělí 29. června
Ve 13:00 hodin místního času (GTC) nabídne londýnská Wigmore Hall přenos recitálu britského klavíristy Stephena Hougha. Na programu jsou Bachova Partita č. 2 pro sólové housle v klavírní úpravě Ferruccia Busoniho, Fantasie C dur op. 17 Roberta Schumanna a Gounodova Ave Maria podle Bachova Preludia č. 1 z první knihy Dobře temperovaného klavíru.

Úterý 30. června
Orchestra of St Luke’s Online Festival pokračuje uvedením části svého projektu s názvem Bach at Home. Jak název napovídá, bude znít exkluzivně hudba Johanna Sebastiana Bacha. Program bude možné naladit od 12:00 hodin místního času (EST).

Od 20:00 centrálního času (CT) proběhne další z hudebně diskusních setkání s americkou violistkou a hudební publicistkou Nadiou Sirotou, která v rámci svého projektu Living Music with Nadia Sirota představí novou porci začínajících autorů.

Středa 24. června
Ve 13:00 hodin místního času (GTC) nabídne londýnská Wigmore Hall přenos recitálu britského kytaristy Seana Shibeho, na jehož programu dominuje soudobá a barokní hudba pro sólovou kytaru.

Newyorský American Symphony Orchestra (ASO) se zavázal každou středu po dobu trvání krize spojené s koronavirem zveřejnit jeden ze svých archivních záznamů. K již publikovaným záznamům opery brněnského rodáka Ericha Wolfganga Korngolda Zázrak Heliany (Das Wunder der Heliane), Orchestrální svity Afrika Williama Granta Stilla, Rubinsteinovy opery DémonSymfonie č. 1 z pera Rogera Sessionse, pozdní opery Richarda Strausse Danaina láska a jiných z minulých ročníků festivalu BardSummeScape přibude další z výběru šéfdirigenta orchestru Leona Botsteina.

Čtvrtek 25. června
Kytaristka Sharon Isbin společně s hráčkou na marimbu Jisu Jung vystoupí v rámci Colorado Music Festivalu v programu, na kterém provedou transkripce romantických autorů.

Pátek 26. června
Berlínská Staatsoper Unter den Linden má od 19:00 hodin na programu koncert složený z hudby Roberta Schumanna, Jorga Widmanna a Richarda Strausse.

Sobota 27. června
Virtuální hudební festival Chamber Music Northwest nabídne koncert, na němž zazní Beethovenovy pozdní smyčcové kvartety v přednesu významného amerického The Miró Quartet. Koncert začíná v 19:00 hodin pacifického času (PDT).

Neděle 28. června
Chamber Music Society of Lincoln Center streamuje od 16:00 hodin koncert, jehož protagonistkou je americká pianistka Anne-Marie McDermott. Na programu je Mozartův Koncert pro klavír a smyčce D moll K. 466 a Smetanovo Klavírní trio g moll op. 15.

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na