Týden s hudbou (32)

Co přinese tento týden 
V České republice se 9. prosince v pardubické ČEZ Areně letos naposledy představí ruský armádní soubor Alexandrovci, který tuzemským fanouškům poprvé na turné nabídl své vánoční koncerty. V roli hostů vystoupí operní pěvkyně Eva Urbanová a zpěvák Petr Kolář.Originální gospelový soubor Harlem Gospel Choir se po třech letech vrací do České republiky. První z pěti vystoupení se uskuteční v Teplicích 10. prosince v Krušnohorském divadle. Černošský soubor s novým programem nazvaným Harlem Gospel Choir Sings Stevie Wonder dále vystoupí v Kladně, Zlíně a dvakrát v Praze. Jádro celého souboru tvoří zpěváci a hudebníci z „černých“ kostelů v Harlemu a New Yorku. Po koncertech v České republice budou pokračovat na Slovensko, kde vystoupí 14. prosince.

V Ústí nad Labem se 10. prosince uskuteční tisková konference k premiéře operety Hraběnka Marica, kterou připravuje Severočeské divadlo opery a baletu.

Novodobá premiéra díla Missa Nativitatis Domini z odkazu raně barokního skladatele Samuela Capricorna pro sóla, sbor, smyčce, trumpety a pozouny v podání barokního souboru Ensemble Inégal s dirigentem Adamem Viktorou se uskuteční 10. prosince v kostele sv. Martina ve zdi v Praze 1. Koncert je součástí VII. ročníku festivalového cyklu hudebního souboru Ensemble Inégal 2013 s podtitulem České hudební baroko – objevy a překvapení.

V pražském Divadle Hybernia se 11. prosince odehraje česká premiéra hudebního projektu Eviyan houslistky a zpěvačky Ivy Bittové, kytaristy Gyana Rileyho (USA) a klarinetisty Evana Ziporyna (USA). Trojice založila projekt Eviyan loni. Všichni tři v něm fungují jako skladatelé i interpreti a rádi spolu improvizují.

Koncert Strauss Gala se uskuteční 12. prosince v Kongresovém centru Praha. Tento galakoncert nabídne v interpretaci Kateřiny Kněžíkové, sólistky Národního divadla v Praze, a Symfonického orchestru Českého rozhlasu pod vedením dirigenta Ondreje Lenárda výběr těch nejznámějších árií, předeher, valčíků a pochodů z nejznámějších děl Johanna Strausse.

Osobnost týdne
Kateřina Kněžíková
V Národním divadle v Praze debutovala oblíbená sopranistka (*1982) v roce 2005 v roli Zerliny a od roku 2006 je stálou členkou ansámblu.V uplynulých letech zde nastudovala postavy jako Susanna (Le nozze di Figaro), Serpetta (La finta giardiniera), Servilia (La clemenza di Tito), Blonde (Die Entführung aus dem Serail), Despina (Così fan tutte), Ilja (Idomeneo), Almirena (Rinaldo), Adina (L’elisir d’amore), Barče (Hubička), Terinka (Jakobín), Nannetta (Falstaff), Aristea (Olimpiade) a mnoho dalších.

V roce 2007 a 2008 byla zařazena do nominace na cenu Thálie a v roce 2011 obdržela cenu Komerční banky za nejlepší jevištní výkon za rok 2010. V současné době je hostem divadla J. K. Tyla v Plzni a stálým hostem v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě. V roce 2010 a 2011 debutovala v roli Almireny v Theatre de Caen a v Opéra Royal de Versailles, jako Serpeta debutovala v roce 2011 v Theatre Royal de La Monnaie v Bruselu pod vedením režisérské dvojice Karl-Ernst a Ursel Herrmann. V roce 2013 hostovala jako Aristea v opeře Josefa Myslivečka L´Olimpiade v režii Ursel Hermann v Opéra de Dijon.

V rámci své hudební činnosti spolupracovala s dirigenty, jako je Serge Baudo, Jiří Bělohlávek, Ascher Fisch, James Gaffigan, Manfred Honeck, Jakub Hrůša, Robert Jindra,Václav Luks, Enrique Mazzola, John Nelson, Tomáš Netopil, a s významnými hudebními tělesy jako BBC Symphony orchestra, Camerata Salzburg, Collegium 1704, Česká filharmonie, Hessischer Rundfunk Frankfurt am Main, Pražská komorní filharmonie, Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK, Symfonický orchestr Českého rozhlasu a mnoho dalších. Vystupuje na mezinárodních festivalech u nás i v zahraničí (Mezinárodní hudební festival Dvořákova Praha, Janáčkův máj, Pražské jaro, Smetanova Litomyšl, Svatováclavský hudební festival, Festival de La Chaise-Dieu, Festival Rencontres Musicales de Vétzelay, Festival Baroque de Pontoise, Music Bridge Prague – Dresden, Uckermärkische Musikwochen, Tage Alte Musik Regensburg a další). V roce 2008 byla přizvána ke spolupráci na přípravě a realizaci nahrávání nové oficiální verze České státní hymny spolu s Jiřím Bělohlávkem a v roce 2009 se představila ve Španělském sále Pražského hradu při příležitosti návštěvy Papeže Benedikta XVI v sopránovém partu Te Deum Antonína Dvořáka.

Zaznamenali jsme v minulém týdnu
Ze zahraničí
Italský dirigent Claudio Abbado se vzdal platu doživotního senátora ve prospěch mladých hudebníků. Chce jim pomáhat při financování studia, protože hudba prý přispívá k „lepšímu soužití“. Osmdesátiletého Abbada jmenoval doživotním senátorem italský prezident Giorgio Napolitano 30. srpna. Dirigent vysvětlil, že chce pomáhat talentům, aby mohla Itálie do budoucna hledět s vírou. Peníze od Abbada dostane hudební škola ve Fiesole nedaleko Florencie, protože „hudební výchova je klíčová pro rozvoj osobnosti“, dodal slavný dirigent. Milánský rodák byl v letech 1968 až 1986 dirigentem slavného operního domu La Scala a později působil v čele Londýnského symfonického orchestru nebo Vídeňské opery.Letošní nositelkou Hudební ceny Herberta von Karajana se stala slovenská operní pěvkyně Edita Gruberová. Součástí ocenění je také 50.000 eur (takřka 1,4 milionu korun), které laureáti musí použít na kariérní rozvoj mladých hudebníků. Sopranistka chce podpořit jistou dvojici slovenských umělců. Gruberová je celosvětově proslulou operní umělkyní, mimo jiné je čestnou členkou Vídeňské státní opery, kde poprvé vystoupila v roce 1970. V minulosti spolupracovala také se zesnulým Herbertem von Karajanem, který je považován za jednoho z největších dirigentů dvacátého století.

Pořadatelem prestižní konference Opera Europa – podzim 2014 v příštím roce budou Národní divadlo Brno a Národní divadlo moravskoslezské v Ostravě. Rozhodli o tom účastníci letošní konference v Irsku. Tématem bude Rok české hudby. Obě naše národní divadla o pořadatelství konference požádala. Do Brna, do Ostravy i na Hukvaldy přijede na tři sta padesát hostů ze všech kontinentů – z řad odborné veřejnosti, umělců a studentů působících v oboru hudebního divadla. 

Praha
O tom, kdo si zahraje v české verzi nejslavnějšího světového muzikálu Fantom opery, rozhodne samotný autor Andrew Lloyd Webber. „Na každou z hlavních rolí máme tři až pět kandidátů. S těmi jsme natočili finální nahrávku a posíláme ji do Londýna na schválení,“ uvedl majitel tuzemské licence František Janeček. Pro roli Fantoma dostane Webber na výběr z Mariana Vojtka či Bohuše Matuše. Hlavního milovníka Raoula by rádi zpívali Jan Kříž nebo Radim Schwab, o hlavní roli Christine například usiluje Michaela Nosková. Rozhodnout by se mělo po Vánocích, premiéra se plánuje na 13. září 2014.

Se stovkou vybraných slavných děl klasické hudby všech žánrů od padesáti světových i českých skladatelů seznamuje čtenáře kniha, kterou její autor Milan Valden představil na konci minulého týdne v Praze. Na stránkách tak učinil populární formou, stručně, poutavě, bez notových příkladů a s minimem odborných termínů. Publikace nazvaná Sto slavných děl klasické hudby přibližuje symfonie, koncerty, komorní či klavírní skladby, díla vokální i duchovní, písně, opery a balety.

Regiony
Jihočeské divadlo uvedlo 7. prosince ve světové premiéře scénickou kantátu Et nunc et semper (Nyní a navždy) pro sóla, sbor a orchestr, jejímž autorem je hudební ředitel opery divadla, dirigent a skladatel Mario De Rose. Ve druhé části večera pak scéna nabídla v italském originále jednoaktovou operu Pietra Mascagniho Cavalleria rusticana (Sedlák kavalír). Operu věnují sto padesátému výročí narození Pietra Mascagniho, který se narodil 7. prosince 1863, tedy v den premiéry.

Tři zájemci se utkají o místo ředitele Divadla J. K. Tyla v Plzni, konkrétní jména město uvádět zatím nebude. Jde ale o lidi, které jako vhodné pro tuto funkci vytipovala třináctičlenná komise, následně byli vyzváni, aby se přihlásili do konkurzu. Komise toho nejlepšího z nich vybere ve druhé polovině prosince. Konkurz na šéfa divadla se koná už podruhé, letos v září komise nevybrala žádného z pěti přihlášených uchazečů. Poté doporučila, aby řízení bylo uzavřené, a sama oslovila konkrétní lidi. Výběr provází diskuse i kritika, mimo jiné kvůli složení komise.

Výročí
75 let by se 9. prosince dožil Karel Svoboda, český skladatel a textař. Autor úspěšných muzikálů spáchal sebevraždu 28. ledna 2007. Spolupracoval mimo jiné s Karlem Gottem a s textařem Jiřím Štaidlem.

105. výročí narození francouzského hudebního skladatele a varhaníka Oliviera Messiaena připadne na 10. prosince. Většina jeho skladeb je zasvěcena křesťanské tematice. Vybíral si témata z katolické věrouky, například v letech 1975–1983 napsal operu Svatý František z Assisi.210. výročí narození francouzského hudebního skladatele Hectora Berlioze si příznivci opery připomenou 11. prosince. Ačkoli Berliozova hudba ve Francii nenacházela ohlas odpovídající jejímu dnešnímu významu, byla nadšeně přijímána v ostatních částech Evropy, dokonce i v konzervativní Anglii a také v Německu a v Rusku. Berlioz byl kromě jiného oceňován pro svou barvitou a nápaditou orchestrální instrumentaci.Foto archiv, Pavel Hejný, Kasskara/DG, abl

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat