Týden s hudbou (32)

  1. 1
  2. 2
Co přinese tento týden V České republice se 9. prosince v pardubické ČEZ Areně letos naposledy představí ruský armádní soubor Alexandrovci, který tuzemským …

Co přinese tento týden 
V České republice se 9. prosince v pardubické ČEZ Areně letos naposledy představí ruský armádní soubor Alexandrovci, který tuzemským fanouškům poprvé na turné nabídl své vánoční koncerty. V roli hostů vystoupí operní pěvkyně Eva Urbanová a zpěvák Petr Kolář.Originální gospelový soubor Harlem Gospel Choir se po třech letech vrací do České republiky. První z pěti vystoupení se uskuteční v Teplicích 10. prosince v Krušnohorském divadle. Černošský soubor s novým programem nazvaným Harlem Gospel Choir Sings Stevie Wonder dále vystoupí v Kladně, Zlíně a dvakrát v Praze. Jádro celého souboru tvoří zpěváci a hudebníci z „černých“ kostelů v Harlemu a New Yorku. Po koncertech v České republice budou pokračovat na Slovensko, kde vystoupí 14. prosince.

V Ústí nad Labem se 10. prosince uskuteční tisková konference k premiéře operety Hraběnka Marica, kterou připravuje Severočeské divadlo opery a baletu.

Novodobá premiéra díla Missa Nativitatis Domini z odkazu raně barokního skladatele Samuela Capricorna pro sóla, sbor, smyčce, trumpety a pozouny v podání barokního souboru Ensemble Inégal s dirigentem Adamem Viktorou se uskuteční 10. prosince v kostele sv. Martina ve zdi v Praze 1. Koncert je součástí VII. ročníku festivalového cyklu hudebního souboru Ensemble Inégal 2013 s podtitulem České hudební baroko – objevy a překvapení.

V pražském Divadle Hybernia se 11. prosince odehraje česká premiéra hudebního projektu Eviyan houslistky a zpěvačky Ivy Bittové, kytaristy Gyana Rileyho (USA) a klarinetisty Evana Ziporyna (USA). Trojice založila projekt Eviyan loni. Všichni tři v něm fungují jako skladatelé i interpreti a rádi spolu improvizují.

Koncert Strauss Gala se uskuteční 12. prosince v Kongresovém centru Praha. Tento galakoncert nabídne v interpretaci Kateřiny Kněžíkové, sólistky Národního divadla v Praze, a Symfonického orchestru Českého rozhlasu pod vedením dirigenta Ondreje Lenárda výběr těch nejznámějších árií, předeher, valčíků a pochodů z nejznámějších děl Johanna Strausse.

Osobnost týdne
Kateřina Kněžíková
V Národním divadle v Praze debutovala oblíbená sopranistka (*1982) v roce 2005 v roli Zerliny a od roku 2006 je stálou členkou ansámblu.V uplynulých letech zde nastudovala postavy jako Susanna (Le nozze di Figaro), Serpetta (La finta giardiniera), Servilia (La clemenza di Tito), Blonde (Die Entführung aus dem Serail), Despina (Così fan tutte), Ilja (Idomeneo), Almirena (Rinaldo), Adina (L’elisir d’amore), Barče (Hubička), Terinka (Jakobín), Nannetta (Falstaff), Aristea (Olimpiade) a mnoho dalších.

V roce 2007 a 2008 byla zařazena do nominace na cenu Thálie a v roce 2011 obdržela cenu Komerční banky za nejlepší jevištní výkon za rok 2010. V současné době je hostem divadla J. K. Tyla v Plzni a stálým hostem v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě. V roce 2010 a 2011 debutovala v roli Almireny v Theatre de Caen a v Opéra Royal de Versailles, jako Serpeta debutovala v roce 2011 v Theatre Royal de La Monnaie v Bruselu pod vedením režisérské dvojice Karl-Ernst a Ursel Herrmann. V roce 2013 hostovala jako Aristea v opeře Josefa Myslivečka L´Olimpiade v režii Ursel Hermann v Opéra de Dijon.

V rámci své hudební činnosti spolupracovala s dirigenty, jako je Serge Baudo, Jiří Bělohlávek, Ascher Fisch, James Gaffigan, Manfred Honeck, Jakub Hrůša, Robert Jindra,Václav Luks, Enrique Mazzola, John Nelson, Tomáš Netopil, a s významnými hudebními tělesy jako BBC Symphony orchestra, Camerata Salzburg, Collegium 1704, Česká filharmonie, Hessischer Rundfunk Frankfurt am Main, Pražská komorní filharmonie, Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK, Symfonický orchestr Českého rozhlasu a mnoho dalších. Vystupuje na mezinárodních festivalech u nás i v zahraničí (Mezinárodní hudební festival Dvořákova Praha, Janáčkův máj, Pražské jaro, Smetanova Litomyšl, Svatováclavský hudební festival, Festival de La Chaise-Dieu, Festival Rencontres Musicales de Vétzelay, Festival Baroque de Pontoise, Music Bridge Prague – Dresden, Uckermärkische Musikwochen, Tage Alte Musik Regensburg a další). V roce 2008 byla přizvána ke spolupráci na přípravě a realizaci nahrávání nové oficiální verze České státní hymny spolu s Jiřím Bělohlávkem a v roce 2009 se představila ve Španělském sále Pražského hradu při příležitosti návštěvy Papeže Benedikta XVI v sopránovém partu Te Deum Antonína Dvořáka.

Zaznamenali jsme v minulém týdnu
Ze zahraničí
Italský dirigent Claudio Abbado se vzdal platu doživotního senátora ve prospěch mladých hudebníků. Chce jim pomáhat při financování studia, protože hudba prý přispívá k „lepšímu soužití“. Osmdesátiletého Abbada jmenoval doživotním senátorem italský prezident Giorgio Napolitano 30. srpna. Dirigent vysvětlil, že chce pomáhat talentům, aby mohla Itálie do budoucna hledět s vírou. Peníze od Abbada dostane hudební škola ve Fiesole nedaleko Florencie, protože „hudební výchova je klíčová pro rozvoj osobnosti“, dodal slavný dirigent. Milánský rodák byl v letech 1968 až 1986 dirigentem slavného operního domu La Scala a později působil v čele Londýnského symfonického orchestru nebo Vídeňské opery.Letošní nositelkou Hudební ceny Herberta von Karajana se stala slovenská operní pěvkyně Edita Gruberová. Součástí ocenění je také 50.000 eur (takřka 1,4 milionu korun), které laureáti musí použít na kariérní rozvoj mladých hudebníků. Sopranistka chce podpořit jistou dvojici slovenských umělců. Gruberová je celosvětově proslulou operní umělkyní, mimo jiné je čestnou členkou Vídeňské státní opery, kde poprvé vystoupila v roce 1970. V minulosti spolupracovala také se zesnulým Herbertem von Karajanem, který je považován za jednoho z největších dirigentů dvacátého století.

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na