Týden s hudbou: Její pastorkyňa v Praze a Vondráček na festivalu v Ostravě

Opět přinášíme pravidelný přehled koncertů a hudebních představení napříč republikou. Tento týden vybíráme události pořádané Českou filharmonií, Divadlem F. X. Šaldy v Liberci, Severočeským divadlem, Janáčkovou filharmonií Ostrava, Svatováclavským hudebním festivalem a Hudebním festivalem Lípa Musica . Dále nabízíme přehled koncertů české hudby, které Mezzo.tv věnovala svou pozornost v měsíci září.
Zemlinského kvarteto (zdroj Opera-balet.cz)

Praha
Opera Národního divadla uvádí v úterý 8. září Janáčkovu operu Její pastorkyňa. V hudebním nastudování Jaroslava Kyzlinka se představí Alžběta Poláčková, Richard Samek, Ivan Kusnjer, Markéta Böhmová, Stanislava Jirků, Luděk Vele, Yvona Škvárová, Eva Urbanová a jiní. Začátek představení je v 19:00 hodin.

Brno
Filharmonie Brno zahájí svou letošní sezónu koncertem v katedrále, na němž v pátek 11. září od 19:00 hodin provede Pärtův Cantus in memoriam Benjamin Britten a Brucknerovu Symfonii č. 5 b dur. Diriguje šéfdirigent orchestru Dennis Russell Davies.

Ostrava
V pondělí 7. září pokračuje Svatováclavský hudební festival uvedením Haydnových Sedmi posledních slov vykupitelových na kříži. Ve verzi pro smyčcové kvarteto a mezzosoprán vystoupí Zemlinského kvarteto a Markéta Cukrová. Koncert v kostele sv. Václava v obci Velká Polom začíná v 18:00 hodin.

Zahajovací koncert sezóny Janáčkovy filharmonie bude věnovaný české a ruské hudbě. Ve čtvrtek 10. září od 19:00 hodin zazní v Domě kultury města Ostravy Janáčkovy Moravské tance, Dvořákův Koncert pro klavír a orchestr g moll op. 33 a Scherzo capriccioso op. 66 a Šostakovičova Symfonie č. 9 es dur op. 70. Diriguje Daniel Raiskin, na klavír hraje Lukáš Vondráček.

Smetanovy a Janáčkovy smyčcové kvartety provede v pátek 11. září od 19:00 hodin v Kostele sv. Mikuláše v Ostravě – Porubě Pavel Haas Quartet. Konkrétně zazní Smetanův Smyčcový kvartet č. 1 e moll „Z mého života“ HN 814 a Janáčkův Smyčcový kvartet č. 2 „Listy důvěrné“. Koncert se uskuteční v rámci právě probíhajícího Svatováclavského hudebního festivalu.

V sobotu 12. září se v rámci stejného festivalu v 15:00 ve slezsko-ostravském Husově sboru představí Lobkowicz Trio s Beethovenovým Klavírním triem b dur, op. 97 a Klavírním triem h dur č. 1, op. 8 od Johannese Brahmse.
Od 18:00 pak v opavském Kostele sv. Vojtěcha vystoupí Marek Eben a Tomáš Thon s Labyrintem světa a rájem srdce pro varhany a recitátora od Petra Ebena. Toto vystoupení ještě zopakují v neděli 13. září v 15:00 v Kostele sv. Mikuláše v Ludgeřovicích.
V 19:00 hodin v ostravském Kostele sv. Václava začne koncert orchestru Musica Florea a sólistky curyšské opery Martiny Jankové. Na programu jsou sopránové árie od G. F. Händela a jeho soudobého rivala Giovanniho Battisty Bononciniho.

V neděli 13. září od 18:00 Svatováclavský hudební festival přinese koncert Beaty Hlavenkové a trumpetisty Oskara Töröka. Zahrají a zazpívají skladby ze svého loňského alba zhudebněné poezie Sně. Doprovázet je budou kytarista Patrick Karpentski a baskytarista Miloš Peter Klápště.

Liberec
Velká scéna libereckého Divadla F. X. Šaldy uvádí v pátek 11. září od 19:00 hodin Janáčkovy Příhody lišky Bystroušky. V hudebním nastudování Martina Doubravského účinkují Lívia Obručník Vénosová, Alžběta Vomáčková, Pavel Vančura, Dušan Růžička, Josef Kovačič, Blanka Černá, Věra Poláchová a jiní.

Liberecké Divadlo F. X. Šaldy avizuje na sobotu 12. září zahajovací koncert letošního ročníku Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica. Vystoupí Collegium 1704 Václava Lukše se sólisty Hanou Blažíkovou, Markétou Cukrovou, Jaroslavem Březinou a Romanem Hozou. Společně provedou Händelovo ikonické oratorium Mesiáš. Koncert začíná v 19:00 hodin.

Ústí nad Labem
Severočeské divadlo v Ústí nad Labem má ve čtvrtek 10. září na programu jedno ze stěžejních děl klasického baletního repertoáru, celovečerní balet o třech jednáních Sergeje Prokofjeva Romeo a Julie. V režii i choreografii Mariky Hanušové – Blahoutové vystoupí například Fernando Velasco, Frederika Kvačáková, Vladimir Gončarov nebo Zuzana Novoborská.

Luciano Berio (zdroj Pinterest.com)

Koncerty a představení streamované online
Zařazujeme seznam koncertů české hudby, které Mezzo.tv věnuje celý letošní měsíc září.

Pátek 11. září
Zazní záznam koncertu České filharmonie a Sira Simona Rattla z 27. února 2019 na němž zazněla Dvořákova Symfonická báseň Zlatý kolovrat op. 109 a Mahlerova Píseň o zemi se sólistkou Magdalenou Koženou. Stream bude dostupný od 20:30 hodin.
Ve stejný den od 22:05 stanice odvysílá záznam koncertu České filharmonie v 5. dubna 2019. Tehdy v Rudolfinu za řízení Semjona Byčkova zazněla Mahlerova 9. symfonie d dur.

Neděle 13. září
Netradiční spojení post-seriální experimentální hudby Luciana Beria a vrcholného romantismu Antonína Dvořáka nabídl koncert České filharmonie za řízení Semjona Byčkova z 19. října 2018. Mezzo.tv jej odvysílá od 22:15 hodin. Zazní Beriova Sinfonia for 8 voices and orchestra a Dvořákova Symfonie č. 7 d moll op. 70.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments