Týden s hudbou (41)

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Co přinese tento týden 
V pondělí
převezme tenorista Štefan Margita v Praze platinovou desku vydavatelství Supraphon za album Melancholie

Clarinet Factory, Alan Vitouš a Petr Nikl se představí ve středu a čtvrtek v Českém muzeu hudby v Praze. V programu s názvem Hudba z ticha nabídnou hudbu, která bude vycházet z klasické hudby a bude doplněna etnickými a meditativními prvky. V sólových i společných výstupech je doplní perkusista Alan Vitouš, o vizuální prvky se postará výtvarník Petr Nikl.

Vokální mužské těleso Schola Gregoriana Pragensis s uměleckým vedoucím Davidem Ebenem a Barbarou Marií Willi vystoupí ve čtvrtek v brněnském Konventu Milosrdných bratří s programem Posvátná znamení – Pět symbolů v liturgii. Z posvátných znamení vylíčených v díle teologa Romana Guardiniho vybrali pětici témat: brána, kadidlo, oltář, kalich a zvony. K vokálním dílům se v programu připojí též instrumentální díla z patnáctého století.Operní hvězda a vítěz historicky první série televizní show Británie hledá talent v roce 2007 Paul Potts v sobotu večer osobně v pražském Slovanském domě uvedl svoji filmovou biografii Životní šance. Snímek režiséra Davida Frankela vypráví skutečný příběh životem zkoušeného prodavače mobilů, který se z outsidera stal uznávaným pěvcem prodávajícím miliony alb po celém světě. Do tuzemských kin bude dojemný snímek uveden 13. února. Potts do metropole zavítal jako čestný host Plesu v Opeře, který se konal v sobotu v Státní opeře.

V pátek, ve svátek svatého Valentýna, se pořádá v pražském Muzeu Bedřicha Smetany koncert. Nazývá se Láska a žena v hudbě českých skladatelů a skladatelek. Vystoupí na něm dvě mladé umělkyně, mezzosopranistka Pavla Švestková a pianistka Markéta Janáčková (též členka Janáčkova tria), které připravily ryze český program. Zazní skladby letošních jubilujících skladatelů – Bedřicha Smetany, Antonína Dvořáka, Leoše Janáčka, Bohuslava Martinů a Vítězslavy Kaprálové. Vstupné je zdarma.

Ženský vokální soubor Tiburtina Ensemble vydal nové album nazvané Apokalypsis, které vzniklo na popud festivalu Concentus Moraviae a Václava Lukse. Netradiční projekt čerpal ze španělského středověkého rukopisu Codex Las Huelgas, gregoriánského chorálu a novozákonní knihy Zjevení sv. Jana (Apokalypsa). Tiburtina Ensemble se pro jeho nastudování a provedení spojil s významnými osobnostmi tuzemské jazzové scény – kytaristou Davidem Dorůžkou, saxofonistou Marcelem Bártou a bubeníkem Martinem Novákem.

K nedožitým devadesátinám Jiřího Šlitra připravuje pražské Divadlo Semafor vzpomínkové představení a Supraphon chystá komplet známých i neznámých nahrávek jeho písní. Šlitr by se jubilea dožil v sobotu 15. února. Před svou předčasnou smrtí o Vánocích roku 1969 stačil tento mimořádně pozoruhodný člověk vtisknout do českého uměleckého prostředí nesmazatelnou stopu. V každém oboru, kterému se věnoval, vynikl. Ať jako kreslíř, karikaturista, ilustrátor a scénograf, či jako hudebník, skladatel, zpěvák, autor a herec.

Zaznamenali jsme v minulém týdnu
Ze zahraničí
V neděli zemřel
v Berlíně ve věku sedmdesáti osmi let po těžké nemoci německý dirigent a propagátor české hudby Gerd Albrecht. Narodil se 19. července 1935. Studoval v Hamburku a Kielu a jako začínající dirigent vyhrál prestižní mezinárodní soutěže v Besançonu (1957) a v Hilversumu (1958). Již v roce 1961 se stal šéfdirigentem v Mohuči, později vedl orchestr v Lübecku, šéfoval také Německé opeře v Berlíně a řídil většinu předních světových orchestrů. V Praze poprvé hostoval v prosinci 1983 a při následujících příležitostech si získal u orchestru oblibu a pověst příznivce české hudby. Albrecht si vysoce cenil i dalších českých skladatelů, mezi velikány řadil vedle Bedřicha Smetany, Antonína Dvořáka či Leoše Janáčka také Bohuslava Martinů, Zdeňka Fibicha nebo Josefa Bohuslava Foerstera. Byl prvním cizincem, který po roce 1989 vedl Českou filharmonii.Osobnost týdne
Krátké působení Gerda Albrechta u českých filharmoniků ale zanechalo hořkost. Rodák z Essenu, jehož jmenování si prosadili členové souboru, se totiž dostal do sporů s odbornou obcí i politiky včetně Václava Havla a v lednu 1996 od orchestru odešel po necelých dvou a půl letech. A trvalo osm let, než se k dirigování České filharmonie vrátil. Když v roce 1996 Gerd Albrecht v napjaté atmosféře končil, tvrdil mimo jiné, že musel Prahu jako Němec opustit z politických důvodů. Bezprostředním impulzem jeho rezignace nicméně bylo, že jej tehdejší ministr kultury Pavel Tigrid zbavil uměleckých pravomocí.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat