Týden s hudbou (45)

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Co přinese tento týden 
Klenoty Smetanovy klavírní tvorby přednese přední česká klavíristka Jitka Čechová v pondělí 10. března ve Dvořákově síni Rudolfina. Během večera zazní například Macbeth a čarodějnice – skica ke scéně ze Shakespeara, Allegro comodo op. 2 č. 4, Moderato (Chanson) op. 2 č. 2,  nebo České tance – druhá řada – výběr a klavírní cyklus Sny. Koncert pořádá Český spolek pro komorní hudbu při České filharmonii.

Jedním z vrcholů komorní řady sedmdesáté deváté sezony Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK bude v kostele sv. Šimona a Judy koncert izraelského tria v čele s klarinetistkou Sharon Kam.Uznávaná umělkyně v Praze poprvé představí 11. března svého bratra, violistu Ori Kama, a také klavíristu Matana Porata. Jde o stálou sestavu, která má v této sezoně řadu koncertů. Zazní Mozartovo Kegelstattské trio, čtyři kusy pro klarinet, violu a klavír Roberta Schumanna nazvané v překladu Pohádková vyprávění, s nimi související Pocta Robertu Schumannovi od současného skladatele György Kurtága a Osm kusů pro klarinet, violu a klavír od pozdně romantického německého autora Maxe Brucha.

Výrazný rukopis hlavního hostujícho dirigenta Manfreda Honecka ponese večer České filharmonie s programem sestaveným převážně z duchovní hudby. Jako sólistka středečního koncertu, který se v Rudolfinu opakuje ještě ve čtvrtek a v pátek, se představí sopranistka Christiane Karg, držitelka prestižního hudebního ocenění ECHO Klassik. V několika skladbách vystoupí pod vedením Petra Fialy také Český filharmonický sbor Brno.

V sobotu zavítá do Dvořákovy síně Rudolfina přední světový klavírista Barry Douglas. Koncert se bude pořádat v rámci cyklu FOK Světová klavírní tvorba. Douglas přednese romantickou tvorbu Johannesa Brahmse a Franze Schuberta.

Zaznamenali jsme v minulém týdnu
Praha
Osobnost týdne
Klavíristka Hélène Grimaud se narodila se v roce 1969 ve francouzském Aix-en-Provence. Ve třinácti letech byla přijata na Pařížskou konzervatoř a o pouhé tři roky později získala třetí místo v klavírní interpretační soutěži. Ve studiu pokračovala u György Sándora a Leona Fleishera až do roku 1987, kdy úspěšně debutovala na recitálu v Tokiu. Ve stejném roce na pozvání proslulého dirigenta Daniela Barenboima vystoupila s Orchestre de Paris. Tak zahájila svou úspěšnou profesionální kariéru. Její nahrávky si vysloužily uznání kritiky a získaly celou řadu ocenění, včetně titulu Nahrávky roku z Cannes a prestižních cen například Diapason d’Or nebo Echo Awards.Kalendář Grimaud v loňském roce zahrnoval vystoupení po celé Evropě, Americe i v Číně a Asii.  Významné místo v jejím loňském repertoáru patřilo dílům Johannese Brahmse. Loni v září společnost Deutsche Grammophon, s níž má podepsanou exkluzivní smlouvu, vydala její album s Brahmsovými klavírními koncerty. Právě to také na současném turné po Evropě a Americe propaguje. Grimaud se věnuje také komorní hudbě, pravidelně vystupuje na nejvýznamnějších festivalech a koncertech po boku význačných umělců, jako jsou Sol Gabetta, Thomas Quasthoff, Rolando Villazón, Jan Vogler, Truls Mørk, Clemens Hagen a bratři Capuçonovi. Nahrávka Grimbaud s violoncellistkou Sol Gabettou získala cenu Echo (2013) za nejlepší komorní nahrávku roku a byla nominována na Grammy 2014 v kategorii komorní hudba a malý soubor.

Čtyřiačtyřicetiletá virtuoska měla v roce 2007 hrát na někdejším festivalu Pražský podzim, předtím v Praze již vystoupila třikrát. Před generální zkouškou měla výhrady k intonaci koncertního křídla, ale vedení festivalu jí údajně nechtělo vyhovět. Koncert byl pak těsně před začátkem zrušen. Mezinárodní skandál uspíšil konec festivalu. Loni sešlo z neznámých důvodů i z plánovaného koncertu pro Dvořákovu Prahu. Českou filharmonii si oblíbila již na loňském turné po Velké Británii. Jak řekla, byla nadšena profesionalitou a lidským přístupem orchestru. Vřelé vztahy má i s šéfdirigentem Jiřím Bělohlávkem.

Všechny tři koncerty Grimaud s českými filharmoniky, které se od 5. do 7. března pořádaly ve Dvořákově síni Rudolfina, sklidily velký úspěch, včetně abonentní zkoušky. Z Brahmsovy tvorby přednesla Klavírní koncert č. 1. Přídavkem a v ovacích vstoje přednesla Posthumní etudu č. 1 od Frédérica Chopina. Vystoupení slavné virtuosky francouzského původu zlákalo mnoho fanoušků klasiky i některé osobnosti české kulturní scény. V první části koncertu zazněl Hindemithův Koncert pro dechové nástroje, harfu a orchestr a Schubertova Symfonie zvaná Nedokončená.

Koncert Mnichovských symfoniků, kteří působí na hudební scéně už od roku 1945, zahájil 2. března v Plzni třicátý čtvrtý ročník festivalu Smetanovské dny. Hudebníci se představili pod taktovkou charismatického dirigenta Charlese Olivieri-Munroea. Vzdali hold největším představitelům české romantické hudby – Bedřichu Smetanovi a Antonínu Dvořákovi. Na programu bylo také dílo Ludwiga van Beethovena. Skvělému provedení přihlíželo kromě českého publika i několik desítek návštěvníků z Německa.

Pražské Rudolfinum ožilo 2. března netradičním karnevalem, který Česká filharmonie pořádala pro tři stovky rodičů a tři stovky dětí. Navštěvovali tvořivé hudební dílny a také interaktivní pohádkový koncert českých filharmoniků s šéfdirigentem Jiřím Bělohlávkem. Aktivity na osmi tematických dílničkách nabízely tancování, malování, vyrábění hudebních nástrojů i zpívání.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat