Týden s hudbou (45)

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Ze zahraničí
Japonec Mamoru Samuragochi, který o sobě tvrdil, že komponuje vážnou hudbu, ačkoli neslyší, se omluvil na tiskové konferenci. Přiznal, že lékařské testy prokázaly, že není hluchý, a hluboce se poklonil přítomným na znamení lítosti. Samuragochi, který si svým původním příběhem vysloužil přezdívku japonský Beethoven, se objevil na veřejnosti poprvé od té doby, co vznikly pochyby o jeho verzi událostí. „Všem jsem udělal svou lží problémy. I těm, kdo si koupili mé nahrávky a chodili na mé koncerty,“ řekl padesátiletý hudebník. V prohlášení, které bylo rozdáno přítomným novinářům, se uvádí, že padesátiletý muž má sice poškozený sluch, avšak nelze hovořit o hluchotě.

Se světoznámým flamenkovým kytaristou Pacem de Lucíou se 1. března v rodném městě Algeciras přišly rozloučit stovky lidí. Španělský hudebník, který několikrát vystupoval také v České republice, zemřel v úterý na srdeční infarkt během dovolené na pobřeží Mexického zálivu. Bylo mu šedesát šest let. Slavnému hudebníkovi vzdala během páteční smuteční ceremonie v Madridu hold řada osobností, mezi nimi i následník španělského trůnu princ Felipe.

Výročí
Sedmdesáté narozeniny oslavil 8. března španělský kytarový virtuos Pepe Romero, který byl spoluzakladatelem slavného kytarového kvarteta Los Romeros.

Před dvaceti pěti lety zemřel 7. března jazzový hudebník Karel Velebný. Všestranný umělec skládal hudbu, hrál divadlo, psal a v neposlední řadě stál u zrodu fenoménu jménem Jára Cimrman.

Před dvě stě šedesáti lety, 6. března 1754, se narodila významná operní pěvkyně Josefína Dušková.

Před sedmdesáti lety se 6. března narodil violista a pedagog Jan Motlík, který zemřel v květnu 2005.

Novozélandská sopranistka Kiri Te Kanawa oslavila 6. března sedmdesáté narozeniny.
Foto archiv, Anke Sundermeier, Filharmonie Brno, Naoya Ikegami

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat