Týden s hudbou (47)

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Co přinese tento týden 
V pondělí
vystoupí ve Smetanově síni Obecního domu Sanfranciský symfonický orchestr s šéfdirigentem Michaelem Tilsonem. Koncert bude prologem festivalu klasické hudby Pražské jaro, jehož šedesátý devátý ročník začne 12. května. Sólistkou je německá houslistka slovenského původu Julie Fischer.

V pondělí 24. března bude koncertem Kapelník a císařovna v podání Collegia Marianum zahájena jarní část Barokních podvečerů, která bude poctou třem českým skladatelům, trojici Františků – František Ignác Antonín Tůma, František Xaver Richter a Heinrich Ignaz Franz Biber, jejichž několikanásobné výročí si v roce 2014 připomeneme.

Výstava Vivat Musica!, která se uskuteční od 25. dubna do 2. listopadu v pražské Národní galerii, láká na prohlídku návštěvníky festivalu Pražské jaro. Expozice ve Veletržním paláci ukazuje svět hudby ve výtvarném umění od renesance po současnost. Lidé se vstupenkou na kterýkoli koncert festivalu budou mít vstup na výstavu s pětinovou slevou.

Český spolek pro komorní hudbu pořádá ve středu v Rudolfinu koncert s názvem Klenoty české komorní hudby. Koná se k devadesátému výročí Českého noneta.Na kterou skladbu v originálním programu Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK připravovaného na středu a čtvrtek 26. a 27. března do Smetanovy síně Obecního domu upozornit především? V konkurenci Klavírního koncertu g moll Antonína Dvořáka a První symfonie Dmitrije Šostakoviče totiž obstojí i dílo českého skladatele Jana Hanuše Dřevěný Kristus. Letošní připomenutí deseti let od úmrtí Jana Hanuše je zahrnuto mezi výročí Roku české hudby 2014.

27. března se v Koncertním sále Pražské konzervatoře uskuteční koncert Jednoty pro zvelebení hudby v Čechách, na kterém vystoupí dechový soubor a symfonický orchestr Pražské konzervatoře.

Pardubické hudební jaro pokračuje ve čtvrtek 27. března v Rytířském sále na zámku v Pardubicích a v pátek 28. března 2014 v Synagoze v Heřmanově Městci koncertem Hommage à Johann Sebastian Bach v podání souboru Barocco sempre giovane.

Kühnův smíšený sbor pořádá ve čtvrtek koncert k Roku české hudby v Českém muzeu hudby. Vystoupí pod vedením sbormistra Marka Vorlíčka s tenoristou Petrem Strnadem, harfistkou Hedvikou Mousa Bachovou a varhaníkem Přemyslem Kšicou. Na koncertě, který se koná v rámci Roku české hudby, se těleso posluchačům představí s netradičním repertoárem významných jubilantů. Sbor uctí sto padesáté páté výročí narození Josefa Bohuslava Foerstera jeho Stabat Mater, připomene Janáčkovým Otčenášem sto šedesáté výročí narození tohoto světově uznávaného skladatele a především představí výběr z neprávem opomíjeného cyklu Madrigaly o čase Pavla Bořkovce, od jehož narození letos uplyne sto dvacet let.

Zuzana Lapčíková pokřtí v pátek v pražském Jazz Docku živou nahrávku oratoria Orbis Pictus. Kompozice oratoria Orbis Pictus je osobní službou autorky geniálnímu textu Jana Amose Komenského, na ose části Pansofia z vrcholného díla Obecná porada o nápravě věcí lidských, do které jsou vkládány texty také z dalších děl Komenského, zachovává sedmidílnou formu. Premiéra oratoria zazněla na festivalu Smetanova Litomyšl 2009, pražské uvedení, zaznamenané jako live nahrávka koncertu z roku 2012, se konalo v jubilejním roce čtyři sta dvacátého výročí narození Jana Amose Komenského.

Tento pátek se do Smetanovy síně Obecního domu vrátí světově proslulý tenorista Rolando Villazón. Prahu si zcela podmanil 13. dubna 2012 unikátním programem, sestaveným z romancí Gioacchina Rossiniho, Gaetana Donizettiho, Vincenza Belliniho a Giuseppa Verdiho. Loni v květnu sklidil úspěch s poctou Verdimu, s nímž podnikl velké turné. Tentokrát přijede s mozartovským programem.Osobnost týdne 
Sezonu 2013/2014 zahájil Rolando Villazón jako Mozartův Lucio Silla na Musikfestu v Brémách a Mozart také celé jeho sezoně dominuje: představí se jako Don Ottavio v berlínské Státní opeře a Vídeňské státní opeře, Ferrando v Così fan tutte v La Scale a vůbec poprvé bude zpívat Belmonta v Únosu ze serailu, a to ve Festspielhausu v Baden-Badenu. Při turné s Mozartovými koncertními áriemi navštíví Berlín, Londýn, Paříž, Dortmund, Prahu a Vídeň.

V Praze mexický pěvec Rolando Villazón vystoupil poprvé v roce 2005, od té doby se vrátil několikrát. Loni programem svého koncertu v zaplněné Smetanově síni Obecního domu vzdal hold Giuseppe Verdimu. Villazóna tehdy doprovodil Český národní symfonický orchestr pod vedením španělského dirigenta ruského původu Guerassima Voronkova.

Villazón vtrhl na mezinárodní scénu po vítězství v soutěži Operalia Plácida Dominga v roce 1999 a rychle se na ní prosadil. Ještě v roce 1999 debutoval v Evropě rolí rytíře Des Grieux v Massenetově Manon v Janově a hned poté v Pařížské národní opeře jako Alfredo v La traviatě a ve Státní opeře v Berlíně jako Macduff v Macbethovi. Jako uznávaný koncertní umělec se představil s předními orchestry, dirigenty i pianisty na koncertních pódiích po celém světě. Je nositelem celé řady prestižních vyznamenání včetně francouzského titulu Rytíř Řádu umění a literatury.

Hned ve dvou českých divadlech (Národní divadlo Brno a Divadlo F. X. Šaldy Liberec) se v pátek 28. března uskuteční premiéra klasické operety Oskara Nedbala Polská krev

Po Louskáčkovi a Labutím jezeře uvede baletní soubor Moravského divadla v Olomouci poslední z Čajkovského trojlístku slavných baletů – Spící krasavici. A to již tento pátek 28. března.

neděli 30. března vystoupí v pražském Rudolfinu mezzosopranistka Magdalena Kožená společně s basilejským orchestrem La Cetra. Soubor patří k naprosté světové interpretační špičce v oboru barokní hudby. Jako dirigent se představí Ital Andrea Marcon, renomovaný dirigent, Magdalenin pravidelný spolupracovník na světových pódiích i v nahrávacích projektech pro Deutsche Grammophon. Vzhledem k očekávanému narození třetího miminka půjde o jediný sólový koncert, na kterém Magdalena v tomto roce pro české publikum zazpívá.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments