Týden s hudbou (47)
Co přinese tento týden
V pondělí vystoupí ve Smetanově síni Obecního domu Sanfranciský symfonický orchestr s šéfdirigentem Michaelem Tilsonem. Koncert bude prologem festivalu klasické hudby Pražské jaro, jehož šedesátý devátý ročník začne 12. května. Sólistkou je německá houslistka slovenského původu Julie Fischer.
V pondělí 24. března bude koncertem Kapelník a císařovna v podání Collegia Marianum zahájena jarní část Barokních podvečerů, která bude poctou třem českým skladatelům, trojici Františků – František Ignác Antonín Tůma, František Xaver Richter a Heinrich Ignaz Franz Biber, jejichž několikanásobné výročí si v roce 2014 připomeneme.
Výstava Vivat Musica!, která se uskuteční od 25. dubna do 2. listopadu v pražské Národní galerii, láká na prohlídku návštěvníky festivalu Pražské jaro. Expozice ve Veletržním paláci ukazuje svět hudby ve výtvarném umění od renesance po současnost. Lidé se vstupenkou na kterýkoli koncert festivalu budou mít vstup na výstavu s pětinovou slevou.
Český spolek pro komorní hudbu pořádá ve středu v Rudolfinu koncert s názvem Klenoty české komorní hudby. Koná se k devadesátému výročí Českého noneta.Na kterou skladbu v originálním programu Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK připravovaného na středu a čtvrtek 26. a 27. března do Smetanovy síně Obecního domu upozornit především? V konkurenci Klavírního koncertu g moll Antonína Dvořáka a První symfonie Dmitrije Šostakoviče totiž obstojí i dílo českého skladatele Jana Hanuše Dřevěný Kristus. Letošní připomenutí deseti let od úmrtí Jana Hanuše je zahrnuto mezi výročí Roku české hudby 2014.
27. března se v Koncertním sále Pražské konzervatoře uskuteční koncert Jednoty pro zvelebení hudby v Čechách, na kterém vystoupí dechový soubor a symfonický orchestr Pražské konzervatoře.
Pardubické hudební jaro pokračuje ve čtvrtek 27. března v Rytířském sále na zámku v Pardubicích a v pátek 28. března 2014 v Synagoze v Heřmanově Městci koncertem Hommage à Johann Sebastian Bach v podání souboru Barocco sempre giovane.
Kühnův smíšený sbor pořádá ve čtvrtek koncert k Roku české hudby v Českém muzeu hudby. Vystoupí pod vedením sbormistra Marka Vorlíčka s tenoristou Petrem Strnadem, harfistkou Hedvikou Mousa Bachovou a varhaníkem Přemyslem Kšicou. Na koncertě, který se koná v rámci Roku české hudby, se těleso posluchačům představí s netradičním repertoárem významných jubilantů. Sbor uctí sto padesáté páté výročí narození Josefa Bohuslava Foerstera jeho Stabat Mater, připomene Janáčkovým Otčenášem sto šedesáté výročí narození tohoto světově uznávaného skladatele a především představí výběr z neprávem opomíjeného cyklu Madrigaly o čase Pavla Bořkovce, od jehož narození letos uplyne sto dvacet let.
Zuzana Lapčíková pokřtí v pátek v pražském Jazz Docku živou nahrávku oratoria Orbis Pictus. Kompozice oratoria Orbis Pictus je osobní službou autorky geniálnímu textu Jana Amose Komenského, na ose části Pansofia z vrcholného díla Obecná porada o nápravě věcí lidských, do které jsou vkládány texty také z dalších děl Komenského, zachovává sedmidílnou formu. Premiéra oratoria zazněla na festivalu Smetanova Litomyšl 2009, pražské uvedení, zaznamenané jako live nahrávka koncertu z roku 2012, se konalo v jubilejním roce čtyři sta dvacátého výročí narození Jana Amose Komenského.
Tento pátek se do Smetanovy síně Obecního domu vrátí světově proslulý tenorista Rolando Villazón. Prahu si zcela podmanil 13. dubna 2012 unikátním programem, sestaveným z romancí Gioacchina Rossiniho, Gaetana Donizettiho, Vincenza Belliniho a Giuseppa Verdiho. Loni v květnu sklidil úspěch s poctou Verdimu, s nímž podnikl velké turné. Tentokrát přijede s mozartovským programem.Osobnost týdne
Sezonu 2013/2014 zahájil Rolando Villazón jako Mozartův Lucio Silla na Musikfestu v Brémách a Mozart také celé jeho sezoně dominuje: představí se jako Don Ottavio v berlínské Státní opeře a Vídeňské státní opeře, Ferrando v Così fan tutte v La Scale a vůbec poprvé bude zpívat Belmonta v Únosu ze serailu, a to ve Festspielhausu v Baden-Badenu. Při turné s Mozartovými koncertními áriemi navštíví Berlín, Londýn, Paříž, Dortmund, Prahu a Vídeň.
V Praze mexický pěvec Rolando Villazón vystoupil poprvé v roce 2005, od té doby se vrátil několikrát. Loni programem svého koncertu v zaplněné Smetanově síni Obecního domu vzdal hold Giuseppe Verdimu. Villazóna tehdy doprovodil Český národní symfonický orchestr pod vedením španělského dirigenta ruského původu Guerassima Voronkova.
Villazón vtrhl na mezinárodní scénu po vítězství v soutěži Operalia Plácida Dominga v roce 1999 a rychle se na ní prosadil. Ještě v roce 1999 debutoval v Evropě rolí rytíře Des Grieux v Massenetově Manon v Janově a hned poté v Pařížské národní opeře jako Alfredo v La traviatě a ve Státní opeře v Berlíně jako Macduff v Macbethovi. Jako uznávaný koncertní umělec se představil s předními orchestry, dirigenty i pianisty na koncertních pódiích po celém světě. Je nositelem celé řady prestižních vyznamenání včetně francouzského titulu Rytíř Řádu umění a literatury.
Hned ve dvou českých divadlech (Národní divadlo Brno a Divadlo F. X. Šaldy Liberec) se v pátek 28. března uskuteční premiéra klasické operety Oskara Nedbala Polská krev.
Po Louskáčkovi a Labutím jezeře uvede baletní soubor Moravského divadla v Olomouci poslední z Čajkovského trojlístku slavných baletů – Spící krasavici. A to již tento pátek 28. března.
V neděli 30. března vystoupí v pražském Rudolfinu mezzosopranistka Magdalena Kožená společně s basilejským orchestrem La Cetra. Soubor patří k naprosté světové interpretační špičce v oboru barokní hudby. Jako dirigent se představí Ital Andrea Marcon, renomovaný dirigent, Magdalenin pravidelný spolupracovník na světových pódiích i v nahrávacích projektech pro Deutsche Grammophon. Vzhledem k očekávanému narození třetího miminka půjde o jediný sólový koncert, na kterém Magdalena v tomto roce pro české publikum zazpívá.
Zaznamenali jsme v minulém týdnu
Ze zahraničí
Nevidomý italský tenorista Andrea Bocelli se v padesáti pěti letech podruhé oženil. Minulý pátek si v livornském kláštěře Montenero vzal svoji dlouholetou partnerku a manažerku Veroniku Bertio, s níž má dvouletou dceru.
Zpívající italská řádová sestra Cristina se stala hvězdou internetu poté, co vystoupila v italské obdobě televizní soutěže The Voice (Hlas) o nejlepší pěvecký talent, uvedl britský list The Guardian. Její zpěv vidělo na serveru YouTube již více než devět milionů uživatelů.
Celosvětové příjmy z prodeje hudby se loni snížily o téměř čtyři procenta na patnáct miliard dolarů (295,7 miliardy Kč). K poklesu přispěl hlavně propad japonského trhu, naopak Evropa zaznamenala první růst tržeb za dvanáct let. Vyplývá to z údajů, které zveřejnila Mezinárodní federace fonografického průmyslu. Nejvyšší manažeři nahrávacích společností jsou však navzdory loňskému poklesu optimističtí a podle agentury Reuters čekají další růst, hlavně díky digitálnímu stahování hudby. Loňský pokles následoval po mírném růstu tržeb v roce 2012, který byl první od roku 1999. V uplynulých letech k poklesu tržeb přispívalo hlavně rozšířené nelegální stahování hudby a pirátství, které zůstává vážným problémem.
Americký hudební skladatel Mitch Leigh, který proslul hudbou k muzikálu Muž z La Manchy, zemřel ve věku osmdesáti šesti let v neděli v New Yorku. Leigh byl držitelem americké divadelní ceny Tony, kterou v roce 1965 dostal za zmíněný muzikál, jejž uvedla také řada českých divadelních scén.
Praha
V rámci koncertního cyklu Collegia 1704 a České filharmonie s názvem Hvězdy barokní opery v pražském Rudolfinu na koncertu Il divino Boemo vystoupila v úterý americká mezzosopranistka Vivica Genaux. V ne zcela zaplněné Dvořákově síni za doprovodu barokního orchestru Collegium 1704 přiblížila publiku tvorbu skladatelů Josefa Myslivečka a Christopha Willibalda Glucka. Výkon jedné z nejuznávanějších současných interpretek barokního a italského bel canta ocenil sál dlouhotrvajícím potleskem.Francouzským Řádem umění a literatury (Ordre des Arts et des Lettres) v hodnosti Rytíř byly 19. března 2014 oceněny zásluhy Markéty Semerádové, ředitelky a zakladatelky Letních slavností staré hudby, za šíření francouzské barokní hudby a kulturního dědictví Francie. A to jak na poli umělecké tvorby, tak v oblasti pedagogické. Řád, který Markéta Semerádová převzala z rukou velvyslance J. E. Jean-Pierra Asvazadouriana v Buquoyském paláci na Malé Straně v Praze, uděluje francouzské ministerstvo kultury za významné zásluhy na poli literatury a umění. „Toto významné ocenění je pro mne stejně tak poctou jako závazkem do budoucnosti a velmi si jej vážím,“ uvedla Semerádová.
Klavírní festival Rudolfa Firkušného, jehož druhý ročník se uskuteční od 15. do 22. listopadu, zahájí v pražském Obecním domě vystoupení Berlínských filharmoniků se Sirem Simonem Rattlem. Oznámili to pořadatelé. Na dalších koncertech, které bude hostit Rudolfinum, se představí Jitka Čechová, Pierre-Laurent Aimard a Giovanni Bellucci.
Věhlasná hudební tělesa, jako je Izraelská filharmonie v čele se Zubinem Mehtou, Velký symfonický orchestr P. I. Čajkovského s Vladimirem Fedosejevem nebo elitní výběr členů Vídeňské a Berlínské filharmonie, nabídne 7. ročník festivalu Dvořákova Praha, který se v metropoli uskuteční od 8. do 22. září. Sólistům bude vévodit klavírista Krystian Zimerman, v Praze nevystoupil už třicet tři let. Další hvězdou bude fenomenální houslový virtuos Vadim Repin. Program minulý týden zveřejnili pořadatelé.
Orchestr a vokální soubor Capella Regia Praha v čele s dirigentem Robertem Hugem uvedl v úterý v pražském kostele sv. Šimona a Judy v novodobé premiéře působivé velikonoční oratorium českého skladatele Františka Xavera Richtera Iudicium peccatoris et homini iusti (Poslední soud hříšníka a spravedlivého). Dílo bylo záměrně provedeno v postním období. V sólových rolích vystoupili sopranistka Marie Fajtová (Duše), altistka Markéta Cukrová (Anděl), tenorista Dušan Růžička (Hříšník a Spravedlivý) a barytonista Tomáš Král (Kristus).
Vítěznou skladbu sedmého ročníku hudební soutěže Nuberg, Proraketon Jakuba Rataje, uvedl Orchestr Berg s dirigentem Peterm Vrábelem v úterý na zahajovacím koncertě svého nového cyklu Berg2014:City v Národním památníku na Vítkově. V soutěži o nejúspěšnější dílo soudobé vážné hudby premiérované loni Orchestrem Berg o přízeň mezinárodní poroty i veřejnosti usilovalo šest mladých tuzemských autorů. Cenu veřejnosti a cenu mladých si odnesl Martin Klusák za kompozici In paradisum.Letošní šedesátý šestý ročník Mezinárodní hudební soutěže Pražské jaro 2014 přilákal v oborech hoboj a fagot rekordní počet účastníků. V oboru hoboj se přihlásilo sto osmdesát čtyři kandidátů ze třiceti šesti zemí, v oboru fagot došlo do sekretariátu sto jedenáct přihlášek z dvaceti dvou zemí. Z obou oborů komise anonymním poslechem vybrala shodně šedesát dva soutěžících pro první kolo. Soutěž je tradičně tříkolová. Hobojisté budou mít svá dvě úvodní kola od 8. května v Sále Martinů v budově Hudební fakulty Akademie múzických umění.
O šedesátý devátý ročník festivalu klasické hudby Pražské jaro je velký zájem, po prvních třech měsících zmizely z předprodejů dvě třetiny vstupenek. Během několika dnů se téměř vyprodaly lístky na zahajovací koncert 12. května, přestože uvedení Mé vlasti s Českou filharmonií a dirigentem Jiřím Bělohlávkem v pražského Obecním domě bude mít tentokrát místo obvyklé jedné hned dvě reprízy. Zájem je také o závěrečný koncert Frankfurtského rozhlasového symfonického orchestru v čele s Paavo Järvim a houslistkou Hilary Hahn a o koncert Vídeňských filharmoniků s dirigentem Christophem Eschenbachem a klavíristou Lang Langem.
Na repertoár Národního divadla v Praze se ve čtvrtek vrátila Janáčkova slavná „filosofická revue“ o zvířatech a lidech, zklamání ze života i moudrém smíření s věčnou přírodou – Příhody lišky Bystroušky. Druhé premiérové představení se uskutečnilo v sobotu. Režisérem nové inscenace je Ondřej Havelka, autorem hudebního nastudování Robert Jindra.
Regiony
Jedenáctý ročník Svatováclavského hudebního festivalu, který se zaměřuje na duchovní hudbu, se letos poprvé uskuteční v novém termínu, od 1. do 28. září. V podání předních českých i zahraničních umělců budou uvedena díla českých skladatelů od baroka až po současnost, uvedl ředitel festivalu Igor Františák. Program a jeho novinky zveřejnili organizátoři. Festival se v minulosti tradičně konal v době od 28. září do 28. října. Kvůli počasí se však jeho organizátoři letos rozhodli pro změnu termínu. Festival zahájí Requiem Antonína Dvořáka, které zazní 1. září od 18.00 hod. v kostele Panny Marie Královny v Ostravě. Interpretace Dvořákova díla se ujme Janáčkova filharmonie Ostrava a Český filharmonický sbor Brno pod taktovkou Jakuba Hrůši. Sedm bretaňských kapel bude jedním z hlavních taháků dvacátého ročníku festivalu keltské kultury Beltine, který se na přelomu dubna a května uskuteční v areálu zámku v Jaroměřicích nad Rokytnou. Beltine bude první zastávkou na evropském turné tohoto uskupení. Diváci uslyší i největší tuzemské hvězdy keltské hudby – skupiny Asonance, Bran a Kukulín s Janem Hrubým. „Jubilejní ročník festivalu se uskuteční s podtitulem Pocta Bretani. Bude to historicky největší oslava a prezentace bretaňské kultury, jaká kdy v Česku byla,“ řekl minulý týden hlavní dramaturg akce Tomáš Křivánek z pořádajícího sdružení Bratrstvo Keltů.
Festival Talentinum 2014 nabídne ve Zlínském kraji vystoupení dvanácti mladých sólistů a dirigentů z Česka i zahraničí. Nesoutěžní přehlídku talentů pořádá zlínská Filharmonie Bohuslava Martinů, koná se každým druhým rokem, poprvé to bylo v roce 1972. Letos se podle pořadatelů uskuteční osm koncertů, kromě Zlína také v Uherském Hradišti, Luhačovicích a Kroměříži, řekla novinářům dramaturgyně filharmonie Jindřiška Keferová. Hlavní hvězdou bude basbarytonista Adam Plachetka. Na festival byli vybráni i mladí umělci ze Slovinska, Maďarska, Slovenska a Polska. Koná se od 8. dubna do 20. května.
Jeden z nejlepších současných světových tenoristů, Argentinec José Cura v sobotu 15. března poprvé vystoupil v Ostravě. Doprovodil jej pětasedmdesátičlenný orchestr opery Jihočeského divadla z Českých Budějovic, vedený dirigentem Mariem De Rose, rovněž z Argentiny. Jako hosta pozval Cura slovenskou operní pěvkyni Lindu Ballovou. Sám Cura se předvedl i jako kytarista. Koncert sledovalo v ČEZ Aréně na tři tisíce diváků.
Výročí
Před 140 lety, 26. března 1874, se narodil hudební skladatel a violista Oskar Nedbal. Kromě hraní na violu se Oskar Nedbal zajímal o dirigování a 24. 11. 1896 – ve svých dvaceti dvou letech – poprvé dirigoval s velkým úspěchem Českou filharmonii a potom s ní spolupracoval až do roku 1906. Otevřela se mu tak cesta do hudebního světa, v němž brzy vyzrál v jednoho z nejvýznamnějších dirigentů.Před 90 lety, 27. března 1924, se narodila americká jazzová legenda Sarah Varhan.
Foto archiv, DGG, Michal Adamovský, Dan Materna
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]