Baletní panorama Pavla Juráše (63)

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4

Tentoraz:
– Panoráma č. 63 špeciálne s Matějom Urbanom
– „Jsou mi víc sympatické jiné postavy než princové“ (
Matěj Urban z Mníchova)
***

Dnešná Panoráma bude špeciálna. Tak ako som v januári pripomenul tanečníka Michala Matysa, tak v dnešnej pripomeniem iného tanečníka, ktorý pôsobí stále v Nemecku a s nemalým úspechom v Bavorskom štátnom balete stúpa na hierarchii v súbore. Nie je to ešte tak dávno, čo tancoval na scéne Národného divadla v Prahe. Je to už ale hodne dávno, čo sa o ňom v našich zemepisných šírkach nevie skoro nič. Tento rozhovor vznikol exkluzívne pre Panorámu a hosťom šesťdesiateho tretieho dielu je: Matěj Urban. Predstavovať zvlášť ho nebudem, všetko dôležité rozpovie náš rozhovor, otázky i Matějove odpovede. O rozhovor s ním som sa usiloval veľmi dlho a som rád, že sa ho podarilo zrealizovať, pretože si myslím, že v kontexte mnohých rozhovorov sú odpovede Mateja vcelku špecifické.
Ako sa vám javí táto sezóna v Mníchove?

Letošní sezona zatím vychází velice dobře. Zatím dostávám pěkné příležitosti a velmi zajímavé role. V nově uvedeném Snu noci svatojánské od Johna Neumeiera se mi poštěstilo tančit na premiéře Lysandra, což pro mě byla opravdu výzva. Později jsem měl možnost a čest vystoupit v témže představení v roli Oberona jako partner Poliny Semionove. Z jiného soudku je pak opětovné uvedení baletu Johna Cranka – Romeo a Julie, které mi přineslo velmi emocionální roli Tybalta, kterou, musím říci, jsem si skutečně užil. Ještě nás toho letos hodně čeká (premiéry, znovu uvedené balety…), tak doufám, že spokojenost přetrvá, zatím mám jen samá pozitivní slova.

Tak to je skutočne zaujímavé. Takže ste ako Tybalt zabili Lukáša Slavického? (smiech)

To se mi zatím nepoštěstilo. Lukáš tančil v této sezoně zatím vždy Romea a s ním má Tybalt už dlouhodobě negativní bilanci. (úsmev)

V Prahe ste to mali tiež akčné, mnoho rolí hneď po škole, veľké úlohy. Máte to podobné aj v Mníchove?

Toto téma už jsem trochu nakousl. Ano, mám to i v Mnichově velice akční. (smiech) Bavorský státní balet má široký a různorodý repertoár, a tak si na nedostatek akce rozhodně nemůžu stěžovat. Zatančím si rozdílné role jak z pohledu klasická – moderní choreografie, tak i různorodé charaktery. Což pro mě činí toto angažmá atraktivní.

Postupne smerujete v Mníchove k postu prvého sólistu. Od roku 2008, kedy ste prišli, ste už od sezóny 2011/2012 boli menovaný sólistom. Má to pre vás nejaký význam? Alebo v takom súbore ako Bavorský štátny balet je človek šťastný aj v zbore?

Jestli směřuji k postu prvního sólisty, tak bych viděl jen pozvolnými krůčky. (úsmev) Jako první sólo máme v Mnichově vynikající tanečníky světového měřítka, a od nich se mám ještě pořád co učit.

Strávil jsem tu dva roky ve sboru a byl jsem opravdu spokojený. Ale to je samozřejmě velice individuální otázka. Já byl vděčný za možnost si vše, jak se říká, vydobýt sám za sebe a sborová smlouva mě nijak netrápila. Dostával jsem však pěkné příležitosti už od samého začátku, což se také ne každému poštěstí.

Samozřejmě je veliká čest být jmenován sólistou a jsem za to velmi rád, ale posty samy o sobě mi až tolik neříkají, protože si myslím, že člověk může být šťastný v životě i bez toho. (úsmev)Prečo ste vlastne odišli z Prahy? Dá sa to nejako zhodnotiť? Pritom ste mali krásne roly – Romeo, Luskáčik, Lenský, José, James…

V Praze jsem opravu dostával krásné role a získal spoustu zkušeností, za to jsem velmi vděčný, na to se nezapomíná. Odchod z Prahy jsem si dlouho rozmýšlel. Já chtěl vyzkoušet i něco nového, hledal nové výzvy a hlavně jsem si chtěl rozšířit obzory – jak životní, tak profesionální. Podívat se, jak se to dělá jinde, jak se žije jinde.

Tak umelecké obzory rozšíriť chápem, ale ako myslíte tie životné? To by mohlo byť zaujímavé…

Jít do světa na zkušenou! (smiech) Přesvědčit se, jak se žije mimo naši republiku, naučit se jazyky, trochu cestovat a poznat různé lidi. Otevřít si oči. A to, mohu říci, se mi vše vyplnilo. V souboru je okolo dvaceti osmi různých národností, což přináší různorodost kultur a zvyků. Většina z nich se ráda o ně s ostatními podělí, a to je pak vždy zajímavé. Máme i kolegy z problémových zemí, jako jsou Egypt, Izrael, Ukrajina a mnohé další. Kluky, co se nemohou dočasně vrátit do své země kvůli vojenské povinnosti, další, co podporují doma své sociálně slabší rodiny, a tak dále. Člověk si pak rád poslechne jejich zážitky, názory a zkušenosti. Jak situaci vidí oni sami jako vlastenci, co si o tom všem myslí, ať je to pozitivní, či ne. Jak říkám, otevřít si obzory a pochopit mentalitu jiných kultur i náboženství.

Takáto otázka ako teraz, je pre mnohých tanečníkov ošemetná, pretože nechcú nikoho uraziť. Ale máte napríklad pocit, že by ste to v Prahe mali moc ľahké? Alebo, že to boli len roly – síce krásne, ale chceli ste sa napríklad posunúť ďalej čo sa týka techniky – metodiky tanca…

V Praze jsem dostal velice rychle krásné role a byl spokojený. V Mnichově je konkurence přece jen větší a musel jsem si déle počkat, to pak člověka neustále nutí na sobě pracovat a podávat lepší výkony, což přispívá automaticky k posunutí možností a zlepšování se. To je určitě stejné pro mnoho dalších profesí a hlavně i pro život. (úsmev)

Všimli ste si po dvoch rokoch v Mníchove na sebe nejaké zmeny? Napríklad, že zatočíte viac piruet, inak používate telo,…

Na to se opravdu těžko odpovídá a já sám sebe nerad hodnotím. Repertoár baletu je tu náročný jak na techniku, tak především na univerzalitu, a tak doufám, že se to na mně podepsalo v pozitivním slova smyslu. A piruety mi nikdy moc nešly. (smiech)Chápem vaše osobné pocity, že sa nerád hodnotíte, „nechcete byť prvý sólista a podobne“. (smiech) Ale keď si predstavíte, že náš web číta aj mnoho tanečníkov, ktorí napríklad zvažujú či im angažmán v cudzine prinesie technické zdokonalenie?

Že bych nechtěl být první sólista, to bych neříkal, všichni mají své sny, jen bylo fajn začít znovu odspoda.

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na