Týden s hudbou (51)

Co přinese tento týden 
Na mezinárodním festivalu soudobé hudby Music Olomouc zazní šest koncertů. Zájemci budou moci pobesedovat s umělci, případně si poslechnout přednášky. Některé skladby zde uslyší v premiéře. Přehlídka se v Uměleckém centru univerzity, v Paláci Bohemii i v Redutě Moravské filharmonie koná 22. až 30. dubna. Na šestém ročníku se podílejí studenti muzikologie a občanské sdružení MusicOlomouc. „Poprvé ve své téměř dvacetileté historii se představí olomouckému publiku pražský Orchestr Berg specializovaný na soudobou hudbu a řízený Petrem Vrábelem. Uvede kompozice šesti mladých českých skladatelů, včetně premiéry Violoncellového koncertu Tomáše Hanzlíka,“ uvedl předseda festivalového výboru Jan Vičar.

V úterý 22. dubna se ve Smetanově síni Obecního domu uskuteční koncert polského tenoristy Piotra Beczały. Doprovodí jej Český národní symfonický orchestr s dirigentem Lukaszem Borowiczem. Beszała patří k nejžádanějším pěvcům současnosti a v České republice se představí vůbec poprvé. Zazní hudba například Antonína Dvořáka, Giuseppe Verdiho, Charlese Gounoda i Franze Lehára a Petra Iljiče Čajkovského.V úterý 22. dubna 2014 pořádá Český spolek pro komorní hudbu ve Dvořákově síni Rudolfina výjimečný koncert. Kubelíkovo trio (Shizuka Ishikawa – housle, Karel Fiala – violoncello a Kvita Bilynská – klavír) vystoupí v rámci abonentního cyklu s podtitulem Klenoty české komorní hudby k 100. výročí narození dirigenta a skladatele Rafaela Kubelíka.

Perličku na závěr má připraven poslední koncert sezony cyklu soudobé hudby Krása dneška, který je naplánován na 22. dubna. „V záři reflektorů“ totiž stane další z velkých osobností hudby dvacátého století, německo-argentinský skladatel, který vynikal zejména svým zaujetím promítnout teatrální složku do hudebních vystoupení, Mauricio Kagel.

Cesta od partitury ke koncertnímu provedení může být velmi přímočará a jednoduchá, ale také nemusí. Dirigent i orchestr mají prostě velké možnosti. Marek Eben, Jiří Bělohlávek a Česká filharmonie vám ukáží to, co se obvykle nevidí a neslyší, a to na koncertech 23., 24. a 25. dubna v Rudolfinu.Symfonický orchestr Českého rozhlasu zakončí ve středu 23. dubna Slavnostním závěrečným koncertem 36. ročník Mezinárodního festivalu Pardubické hudební jaro.

Tanvaldské hudební jaro pokračuje v pátek 25. dubna 2014 koncertem Jazz po česku se Zuzanou  Lapčíkovou (cimbál) a Josefem Fečem (kontrabas).

Barokní podvečery navozují původní atmosféru hudebních setkání pražské uměnímilovné společnosti počátku osmnáctého století s cílem poodhalit nové souvislosti ve světovém repertoáru barokní hudby včetně prezentace dosud neuváděných děl. Jarní řada je poctou třem českým skladatelům, jejichž několikanásobné výročí si v roce 2014 připomeneme – trojici Františků (František Ignác Antonín Tůma, František Xaver Richter, Heinrich Ignaz Franz Biber). Druhý koncert se uskuteční 27. dubna a je věnován Františku Xaverovi Richterovi, který je považován za zakladatele formy smyčcového kvartetu.

Dalším dlouho očekávaným umělcem, který tento týden zavítá do Prahy, bude americký violoncellista čínského původu Yo-Yo Ma. Šestnáctinásobný držitel Grammy vystoupí na Jarním Gala pro festival Struny podzimu. Španělský sál Pražského hradu mu bude patřit 27. dubna. Vedle temperamentních skladeb nejvýznamnějších jihoamerických autorů dvacátého století se posluchači dočkají i klasických děl Antonína Dvořáka, Johannesa Brahmse či Igora Stravinského. Yo-Yo Ma zavítá do Česka po dvaceti jedna letech. Doprovodí jej jeho dvorní pianistka Kathryn Stott. Výtěžek z pátého galakoncertu bude stejně jako v předchozích letech využit k financování nadcházejícího ročníku festivalu Struny podzimu.
Osobnost týdne

Osmapadesátiletý Yo-Yo Ma vystupoval už pro osm amerických prezidentů (naposledy při inauguraci Baracka Obamy), angažuje se i v hudebním vzdělávání chudých komunit po celém světě. Jeho mistrovství obdivují jak milovníci klasické hudby, tak ti, kterým jeho Silk Road Ensemble otevřel svět world music. Yo-Yo ozdobil svou účastí také pečlivě vybrané nahrávací projekty z oblasti pop music. Ve svých albech interpretuje nejrůznější žánry od klasiky, jazz až k národním stylům, například hudbě brazilské, argentinské či apalačské. Kromě šestnácti cen Grammy získal prezidentskou Medaili svobody z roku 2010 nebo Polar Music Prize z roku 2012. Ma je také velvyslancem míru OSN i členem prezidentova výboru pro umění a humanitní záležitosti. V roce 2009 vydala společnost Sony Classical box s kolekcí nahrávek shrnujících třicet let kariéry slavného cellisty ve stáji této značky, která obsahuje neuvěřitelných devadesát CD. Yo-Yo Ma často spolupracuje s hudebníky nejrůznějších stylů a národností. K nejznámějším a žánrově nejzajímavějším patří jeho album Hush se zpěvákem Bobbym McFerrinem, Appalachia Waltz a Appalachian Journey s Markem O’Connorem a Edgarem Meyerem a také dvě pocty brazilské hudbě Obrigado Brazil a Obrigado Brazil – Live in Concert ověnčené cenami Grammy.

Od pátku do neděle 27. dubna se bude v Praze pořádat hudební festival MAŽIF. Je věnován siru Nicholasi Wintonovi, zachránci šesti set šedesáti devíti československých dětí před jistou smrtí na počátku druhé světové války, jako symbolický dar k jeho sto pátým narozeninám. Festival se bude konat ve velkém sále Městské knihovny na Mariánském náměstí v Praze a 28. dubna ve Španělské synagoze.

Zaznamenali jsme v minulém týdnu
Ze zahraničí
Při automobilové nehodě zemřel 19. dubna portorický kytarista a zpěvák Cheo Feliciano. Bylo mu sedmdesát osm let a známý je především interpretací stylu salsa a bolero. Cheo Feliciano hrál s významnými latinskoamerickými hudebníky a za svou celoživotní práci před šesti lety dostal latinskoamerickou Grammy.

Praha
Letošní sezonu koncertního cyklu Collegia 1704 a České filharmonie Hvězdy barokní opery zakončil 15. dubna v Rudolfinu Velikonoční koncert. Po Janových pašijích Johanna Sebastiana Bacha v roce 2013 byly tentokrát na programu Bachovy „velké“ – Matoušovy pašije. V ústřední roli vypravěče příběhu utrpení a smrti Ježíše Krista se představil proslulý finský tenorista Topi Lehtipuu.17. dubna 2014 byla na scéně Národního divadla uvedena premiéra České baletní symfonie II. Komponovaný večer představil české choreografy různých generací tvořící na hudbu význačných českých skladatelů – Polní mši Jiřího Kyliána, Stabat Mater Petra Zusky a původní choreografii Guru z dílny Viktora Konvalinky.

V rámci projektu Hvězdy světové opery 2015 v pražském Obecním domě 27. ledna příštího roku vystoupí britský barytonista Simon Keenlyside se slovenským basistou Štefanem Kocánem. Za doprovodu PKF – Prague Philharmonia pod vedením Rastislava Štúra se představí v projektu nazvaném Mozart vs. Verdi. Informovala o tom pořadatelka koncertu Alena Nachtigalová. „Utkají se například jako neodolatelný prostopášník Don Giovanni a hrozivý mstitel Komtur, aby se znovu sešli jako nešťastný šašek Rigoletto a nájemný vrah Sparafucile…,“ uvedla Nachtigalová. Oba pěvci jsou hosty nejprestižnějších světových operních scén včetně newyorské Metropolitní opery, Vídeňské státní opery, milánské La Scaly či Pařížské národní opery.

Česká televize začala natáčet nový film o Antonínu Dvořákovi Americké dopisy. Scénář snímku, volně inspirovaného skutečnými životními osudy hudebního velikána, napsal Petr Zikmund, režie se ujal Jaroslav Brabec. V hlavní roli hudebního skladatele se objeví Hynek Čermák. Americké dopisy budou vyprávět o skladateli, jeho rodině a celoživotní múze, hraběnce a herečce Josefíně Kounicové v podání Soni Norisové. Roli manželky Anny ztvární Petra Špalková.

Několik tematických workshopů, celkem osm koncertů a jam session nabídne od 12. do 13. května v pražském klubu NoD první ročník festivalu Struneři. Je věnovaný především kytarovým projektům, kytaristům a všemu okolo tohoto nástroje. Festival spojí umělce všech věkových kategorií, například Joea Karafiáta, Michala Pelanta, Radima Hladíka a Lukáše Chromka. Oznámili to tento týden pořadatelé. „Festival má jasnou ambici mapovat zajímavé projekty spojené se jmény kytaristů české scény. Nezaměřovat se na žánry, ale kytaru jako hudební nástroj a spíše fenomén jako takový,“ uvedla Chomoutová.

Mezzosopranistka Dagmar Pecková vydává výběr starších nahrávek Sny obsahující písně Mahlera, Wagnera, Beria a Brahmse. Na podzim začne nahrávat se Slovenskou filharmonií nové album, jehož vydání připravuje na jaro příštího roku. Uznávaná pěvkyně letos vystoupí na mnoha domácích i zahraničních koncertech. Pozornost vzbuzuje série společných vystoupení s tenoristou Štefanem Margitou s názvem Začínáme končit.Myslím, že to je to nejlepší, co jsem u Supraphonu natočila. Následovat bude nová nahrávka, o které prozradím pouze to, že bude o ženách. Ale jestli se to povede, bude to bomba,“ řekla v rozhovoru Pecková.Na Pražském hradě vystoupí na dvou samostatných koncertech kytarové osobnosti Jeff Beck a Keb’ Mo’. Na open air koncertě na Terase Jízdárny Pražského hradu se držitel osmi cen Grammy Jeff Beck představí 4. června. Ve Španělském sále zažije 24. července svoji tuzemskou premiéru přední americký bluesový kytarista a zpěvák Keb’ Mo’. Informovali o tom tento týden pořadatelé. Keb’ Mo’ přiveze na Pražský hrad nové, v pořadí již dvanácté album BLUESAmericana, které vychází 22. dubna k dvacátému výročí od eponymního debutu. Na nové desce využívá hodně akustické kytary, mandolínu, perkuse, klávesy a dechové nástroje, zůstává ale věrný bluesovým kořenům.

České muzeum hudby získalo do své sbírky cenný starožitný klavír Petrof vyrobený v roce 1875. O jeden z prvních nástrojů této značky vyrobený v tuzemsku měla pro své muzeum zájem i královéhradecká továrna, která letos slaví sto padesáté výročí. Ze zákona však byl přednostně nabídnut instituci, která patří k organizačním složkám státu. Hudební nástroj na České muzeum hudby, jehož zřizovatelem je Národní muzeum, bezúplatně převedl Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových. Jeho pracoviště v Táboře ho získalo na základě rozhodnutí tamního okresního soudu jako pozůstalost po člověku, který neměl žádného dědice.

Regiony
O Velikonoční neděli 20. dubna nabídla vybraná kina v České republice setkání s Berlínskou filharmonií a jejím šéfdirigentem Sirem Simonem Rattlem. V přímém přenosu uvedla jejich Velikonoční koncert z festivalu v německém Baden-Badenu. Jako sólistka se ve violoncellovém koncertě Edwarda Elgara představila Sol Gabetta. Dále jsou na programu díla György Ligettiho, Richarda Wagnera a balet Svěcení jara Igora Stravinského. Brněnské Divadlo Husa na provázku má od 17. dubna na repertoáru operu Moc Art aneb Amadeus v Brně. Libretista Milan Uhde a skladatel Miloš Štědroň se inspirovali historkou o vášnivém vzplanutí a nemanželském dítěti skladatele Wolfganga Amadea Mozarta. Zároveň představení naznačuje provokativní hypotézu o příčině Mozartovy smrti a její souvislosti s Brnem. Operu, která trvá něco přes hodinu, neuvádí Husa na provázku ve svém sídle v Domě pánů z Fanalu, ale v protilehlé Redutě na Zelném trhu. Právě tam Mozart jako zázračný chlapec koncertoval. Dějištěm představení je sál, který nese skladatelovo jméno.

Muzeum společnosti Petrof v Hradci Králové od jeho otevření loni v listopadu navštívily zhruba dvě stovky lidí, zájem však stále stoupá. Firma Petrof je předním evropským výrobcem klavírů a pianin. Exponáty muzea si 16. dubna v rámci své třídenní návštěvy hradeckého kraje prohlédl prezident Miloš Zeman, který na jeden z vystavených nástrojů zahrál pár tónů písně Sentimental Journey.
Zeman si prošel místnosti muzea, poté se sešel s vedením společnosti a vyslechl si dvě skladby v podání klavíristy Matyáše Nováka. „Dnes jsem se vrátil do svého mládí, protože jsem od mladého patnáctiletého klavíristy slyšel koncerty, které jsem kdysi i sám hrával, daleko hůř než on. Teď už je jenom poslouchám,“ řekl Zeman. S nadšeným ohlasem se 14. dubna v brněnském klubu Fléda setkal trumpetista Ibrahim Maalouf, jedna z hvězd letošního JazzFestu. Francouzský hudebník s libanonskými kořeny zaujal publikum propojováním různých žánrů a vlivů. V doprovodné kapele si přivezl tříčlennou dechovou sekci, rockovou rytmiku a hráče na elektrickou kytaru a klávesy. Do koncertu opakovaně zapojoval také publikum, nechával posluchače zpívat zadané party, hvízdat nebo alespoň tleskat do rytmu. Nejspíš by je také roztančil, kdyby ve vyprodaném sále zbýval prostor k pohybu. Maalouf koncertoval s řadou slavných hudebníků včetně Stinga či Elvise Costella. Letos získal cenu Les Victoires, francouzskou obdobu Grammy, jako nejlepší jazzový interpret. Jeho nejnovější nahrávku Illusions francouzští kritici ocenili jako album roku v kategorii world music. Právě repertoár z poslední desky přivezl také do Brna. Brněnský JazzFest začal 6. března vystoupením tria pianisty Brada Mehldaua v zaplněném Janáčkově divadle. Potrvá do 25. května, kdy jej uzavře zpěvák Gregory Porter, čerstvý držitel Grammy.

Ve vyprodaném minoritském kostele svatých Janů 13. dubna zazněla slavná kantáta Stabat Mater Antonína Dvořáka. Filharmonie Brno s dirigentem Liborem Peškem, Slovenským filharmonickým sborem a čtyřmi pěveckými sólisty tak zahájila Velikonoční festival duchovní hudby a zároveň připomněla květnové sto desáté výročí Dvořákova úmrtí. Festival potrvá do 27. dubna.

Výročí
22. dubna oslaví 75. narozeniny zakladatel a umělecký vedoucí komorního souboru Musica Bohemica Jaroslav Krček, který je také etnografem, hudebním režisérem a skladatelem hudby symfonické a komorní.
Foto archiv, Martin Kovář, Michael O’Neill, Michal Adamovský, Uwe Arens, Lubor Mrázek

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat