Týden s hudbou (51)

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Co přinese tento týden 
Na mezinárodním festivalu soudobé hudby Music Olomouc zazní šest koncertů. Zájemci budou moci pobesedovat s umělci, případně si poslechnout přednášky. Některé skladby zde uslyší v premiéře. Přehlídka se v Uměleckém centru univerzity, v Paláci Bohemii i v Redutě Moravské filharmonie koná 22. až 30. dubna. Na šestém ročníku se podílejí studenti muzikologie a občanské sdružení MusicOlomouc. „Poprvé ve své téměř dvacetileté historii se představí olomouckému publiku pražský Orchestr Berg specializovaný na soudobou hudbu a řízený Petrem Vrábelem. Uvede kompozice šesti mladých českých skladatelů, včetně premiéry Violoncellového koncertu Tomáše Hanzlíka,“ uvedl předseda festivalového výboru Jan Vičar.

V úterý 22. dubna se ve Smetanově síni Obecního domu uskuteční koncert polského tenoristy Piotra Beczały. Doprovodí jej Český národní symfonický orchestr s dirigentem Lukaszem Borowiczem. Beszała patří k nejžádanějším pěvcům současnosti a v České republice se představí vůbec poprvé. Zazní hudba například Antonína Dvořáka, Giuseppe Verdiho, Charlese Gounoda i Franze Lehára a Petra Iljiče Čajkovského.V úterý 22. dubna 2014 pořádá Český spolek pro komorní hudbu ve Dvořákově síni Rudolfina výjimečný koncert. Kubelíkovo trio (Shizuka Ishikawa – housle, Karel Fiala – violoncello a Kvita Bilynská – klavír) vystoupí v rámci abonentního cyklu s podtitulem Klenoty české komorní hudby k 100. výročí narození dirigenta a skladatele Rafaela Kubelíka.

Perličku na závěr má připraven poslední koncert sezony cyklu soudobé hudby Krása dneška, který je naplánován na 22. dubna. „V záři reflektorů“ totiž stane další z velkých osobností hudby dvacátého století, německo-argentinský skladatel, který vynikal zejména svým zaujetím promítnout teatrální složku do hudebních vystoupení, Mauricio Kagel.

Cesta od partitury ke koncertnímu provedení může být velmi přímočará a jednoduchá, ale také nemusí. Dirigent i orchestr mají prostě velké možnosti. Marek Eben, Jiří Bělohlávek a Česká filharmonie vám ukáží to, co se obvykle nevidí a neslyší, a to na koncertech 23., 24. a 25. dubna v Rudolfinu.Symfonický orchestr Českého rozhlasu zakončí ve středu 23. dubna Slavnostním závěrečným koncertem 36. ročník Mezinárodního festivalu Pardubické hudební jaro.

Tanvaldské hudební jaro pokračuje v pátek 25. dubna 2014 koncertem Jazz po česku se Zuzanou  Lapčíkovou (cimbál) a Josefem Fečem (kontrabas).

Barokní podvečery navozují původní atmosféru hudebních setkání pražské uměnímilovné společnosti počátku osmnáctého století s cílem poodhalit nové souvislosti ve světovém repertoáru barokní hudby včetně prezentace dosud neuváděných děl. Jarní řada je poctou třem českým skladatelům, jejichž několikanásobné výročí si v roce 2014 připomeneme – trojici Františků (František Ignác Antonín Tůma, František Xaver Richter, Heinrich Ignaz Franz Biber). Druhý koncert se uskuteční 27. dubna a je věnován Františku Xaverovi Richterovi, který je považován za zakladatele formy smyčcového kvartetu.

Dalším dlouho očekávaným umělcem, který tento týden zavítá do Prahy, bude americký violoncellista čínského původu Yo-Yo Ma. Šestnáctinásobný držitel Grammy vystoupí na Jarním Gala pro festival Struny podzimu. Španělský sál Pražského hradu mu bude patřit 27. dubna. Vedle temperamentních skladeb nejvýznamnějších jihoamerických autorů dvacátého století se posluchači dočkají i klasických děl Antonína Dvořáka, Johannesa Brahmse či Igora Stravinského. Yo-Yo Ma zavítá do Česka po dvaceti jedna letech. Doprovodí jej jeho dvorní pianistka Kathryn Stott. Výtěžek z pátého galakoncertu bude stejně jako v předchozích letech využit k financování nadcházejícího ročníku festivalu Struny podzimu.
Osobnost týdne

Osmapadesátiletý Yo-Yo Ma vystupoval už pro osm amerických prezidentů (naposledy při inauguraci Baracka Obamy), angažuje se i v hudebním vzdělávání chudých komunit po celém světě. Jeho mistrovství obdivují jak milovníci klasické hudby, tak ti, kterým jeho Silk Road Ensemble otevřel svět world music. Yo-Yo ozdobil svou účastí také pečlivě vybrané nahrávací projekty z oblasti pop music. Ve svých albech interpretuje nejrůznější žánry od klasiky, jazz až k národním stylům, například hudbě brazilské, argentinské či apalačské. Kromě šestnácti cen Grammy získal prezidentskou Medaili svobody z roku 2010 nebo Polar Music Prize z roku 2012. Ma je také velvyslancem míru OSN i členem prezidentova výboru pro umění a humanitní záležitosti. V roce 2009 vydala společnost Sony Classical box s kolekcí nahrávek shrnujících třicet let kariéry slavného cellisty ve stáji této značky, která obsahuje neuvěřitelných devadesát CD. Yo-Yo Ma často spolupracuje s hudebníky nejrůznějších stylů a národností. K nejznámějším a žánrově nejzajímavějším patří jeho album Hush se zpěvákem Bobbym McFerrinem, Appalachia Waltz a Appalachian Journey s Markem O’Connorem a Edgarem Meyerem a také dvě pocty brazilské hudbě Obrigado Brazil a Obrigado Brazil – Live in Concert ověnčené cenami Grammy.

Od pátku do neděle 27. dubna se bude v Praze pořádat hudební festival MAŽIF. Je věnován siru Nicholasi Wintonovi, zachránci šesti set šedesáti devíti československých dětí před jistou smrtí na počátku druhé světové války, jako symbolický dar k jeho sto pátým narozeninám. Festival se bude konat ve velkém sále Městské knihovny na Mariánském náměstí v Praze a 28. dubna ve Španělské synagoze.

Zaznamenali jsme v minulém týdnu
Ze zahraničí
Při automobilové nehodě zemřel 19. dubna portorický kytarista a zpěvák Cheo Feliciano. Bylo mu sedmdesát osm let a známý je především interpretací stylu salsa a bolero. Cheo Feliciano hrál s významnými latinskoamerickými hudebníky a za svou celoživotní práci před šesti lety dostal latinskoamerickou Grammy.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat