Týden s hudbou (53)

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Co přinese tento týden 
Dvě výjimečné osobnosti mladší skladatelské generace – František Chaloupka (Brno) a Peter Köszeghy (Berlín) – se představí v české premiéře skladbami Mašín Gun a Death March v podání Ireny Troupové a ansámblu Prague Modern. Skladba Františka Chaloupky vznikla na zakázku Goethe-Institutu v rámci projektu Odkud? Kam? Mýty – národ – identity a ve světové premiéře byla provedena v prosinci 2012 v mnichovské Muffathalle ansámblem Ensemble Modern pod taktovkou Petera Eötvöse. Koncert se koná 5. května od 20 hodin v Sále Pražské konzervatoře.

V pondělí 5. května se v pražském Rudolfinu XVI. koncertem uzavře další ročník abonentních večerů rozhlasových symfoniků. Pod taktovkou svého šéfdirigenta Ondreje Lenárda uvedou atraktivní skladby od Leonarda Bernsteina, Richarda Strausse a Carla Orffa. Připojí se k nim sólisté Marie Fajtová, Otokar Klein a Aleš Jenis, také Pražský filharmonický sbor a Dětský pěvecký sbor Českého rozhlasu. Český rozhlas – Vltava pořizuje z koncertu záznam a jeho část odvysílá 17. května odpoledne v rámci nového pořadu z nahrávek Symfonického orchestru Českého rozhlasu.V monumentálním podzemním prostoru budoucí stanice metra Petřiny uslyšíte 5. května večer hudbu současných českých i zahraničních skladatelů v podání Orchestru BERG. Program je šitý na míru právě tomuto místu. Ve světové premiéře zazní novinka mladého českého skladatele a molekulárního designéra Petra Cíglera, která se podle jeho slov inspiruje „během a ruchem všedního městského dne a jeho biologickým prožitím“. Akci doplní také živé projekce. Návštěvníci si musí s sebou vzít teplé oblečení, protože teplota v podzemí je stabilních 12°C, zdolat je třeba i provizorní dřevěné schodiště.

V úterý 6. května začne ve Španělském sále Pražského hradu festival Americké jaro 2014. Účinkuje Hudba Hradní stráže a Policie České republiky a sólistky Alice Fiedlerová (ČR) a Joan DeVee Dixonová (USA) – čtyřruční klavír. Festival potrvá do 15. července a zavítá do několika českých a moravských měst.

Hudební festival Antonína Dvořáka v Příbrami pokračuje 6. května varhanním recitálem Michaely Káčerkové v příbramském kostele sv. Jakuba.

V jarních měsících bude Barocco sempre giovane účinkovat v zahraničí, proto se v rámci jarní abonentní řady Barocco sempre giovane představí na koncertu ve čtvrtek 8. května komorní soubor Ensemble Inégal v pořadu s názvem Theatrum musicum.

Zaznamenali jsme v minulém týdnu
Ze zahraničí

Na neotřelé spojení těžké klasiky a lehkých drog se rozhodl vsadit symfonický orchestr amerického státu Colorado, který koncem května vyrazí na „marihuanové turné“. Symfonici se netradičním způsobem rozhodli přitáhnout ke klasické hudbě mladé lidi a zároveň získat dostatek financí na svůj další provoz. Sérii koncertů nazvanou Konopná klasika sponzorují společnosti provozující marihuanový byznys, který je v Coloradu od letošního roku legální. Na více než dvou desítkách koncertů budou pro návštěvníky vyhrazeny prostory, v nichž si budou moci zakouřit či jiným způsobem konzumovat marihuanu a s ní spojené produkty.Španělská prokuratura obvinila známou operní pěvkyni Montserrat Caballé z krácení daně. Podle úřadů jednaosmdesátiletá umělkyně nepřiznala příjmy ve výši pět set tisíc eur (asi čtrnáct milionů korun). Španělská justice tvrdí, že zpěvačka finančnímu úřadu zatajila své příjmy z koncertů v Andoře v roce 2010. V tomto pyrenejském ministátě si prý založila bankovní účet, kam peníze uložila, aby se vyhnula placení daně v domovském Španělsku. Caballé zatím obvinění nekomentovala, před soudem by se měla objevit 9. května.

Nejstarší a největší dětský sbor v České republice zahájil 28. dubna dvoutýdenní asijské turné. Kühnův dětský sbor plánuje vystoupit na celkem sedmi koncertech v Jižní Koreji a následně také na prestižním festivalu v Rusku, kde se představí čtyřikrát. Na koncertní turné se sbor vydal jen několik dní po slavnostním křtu nového profilového CD v Praze. Do Soulu se Kühňata vrací po sedmi letech, kdy se sbor s velkým úspěchem představil jak v Jižní Koreji, tak v Japonsku. Začátkem května se sbor přesouvá do Ruska, kde ho čekají čtyři koncerty pod vedením profesora Jiřího Chvály.

Praha
V sobotu 26. dubna zemřela ve věku osmdesáti šesti let emeritní sólistka opery Národního divadla v Praze Alena Míková, držitelka Ceny Thálie za celoživotní mistrovství. „Byla moderní operní interpretkou, jejíž kreace byly vyváženým spojením pěveckého a hereckého projevu,“ uvedl Juraj Gerbery z Národního divadla v Praze.Osobnost týdne
Alena Míková vystupovala od roku 1952, nejprve s Pražskou zpěvohrou, později v amatérské opeře závodního klubu Rakona. Sólistkou Národního divadla byla přes tři desítky let, od roku 1957 do roku 1988, a pohostinsky vystupovala po celé Evropě.

Zpěv studovala soukromě u Augusty Fassatiové poté, co v roce 1947 absolvovala reálné gymnázium v Praze. Seznam postav, které Míková za svůj život na tuzemských i zahraničních jevištích ztvárnila, je velmi rozsáhlý. Patří mezi ně například titulní role v Libuši Bedřicha Smetany, Turandot Giacoma Pucciniho nebo Aida Giuseppe Verdiho. Nejčastěji však zpívala Miladu z Dalibora a Cizí kněžnu z Rusalky, jako Libuše vystoupila téměř stokrát.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat