Týden s hudbou (54)

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Co přinese tento týden
Zahajovací koncert 69. ročníku festivalu klasické hudby Pražské jaro, na němž 12. května Smetanovu Mou vlast uvede Česká filharmonie s dirigentem Jiřím Bělohlávkem, bude u příležitosti stého výročí narození tohoto dirigenta poctou Rafaelu Kubelíkovi. Koncert z pražského Obecního domu budou přenášet Česká televize a Český rozhlas, na internetu nebo v kinech ho pak mohou slyšet lidé po celém světě. „Má vlast byla stěžejním dílem v mnoha aspektech života mého otce. Na úrovni hudební Smetanovu Mou vlast často dirigoval a cyklus nahrál sedmkrát s předními orchestry světa. V jeho chápání hudby jako prostředku ke zlepšení lidstva byla má vlast ideálním prostředkem v jeho boji za osvobození od jakékoliv formy totality,“ uvedl Martin Kubelík. Tisková konference k letošnímu ročníku festivalu Hudba tisíců – Mahler Jihlava se uskuteční 12. května v kině Dukla v Jihlavě. Pořadatelé představí program letošního ročníku festivalu. U příležitosti festivalu se v Domě Gustava Mahlera otevře nová multimediální výstava Dirigenti, jejíž součástí bude dvanáctiminutový film, který vám v kině promítneme. Film vznikal v jihlavském divadle DIOD.

Národní divadlo Brno pořádá 13. května tiskovou konferenci k Mezinárodnímu festivalu Janáček Brno 2014 v prostorách historické budovy Národního divadla. Festival jako bienále se uskuteční po čtvrté a bude se konat od 21. listopadu do 29. listopadu 2014. Den předem v Brně začne mezinárodní konference Opera Europa, která se koná k Roku České hudby.

Pouze dvakrát zazní v koncertním provedení ve Státní opeře 14. a 16. května opera Giacoma Pucciniho La rondine (Vlaštovka). Dílo o touze po lásce a stínech minulosti, které brání jejímu naplnění, je prvním hudebním nastudováním nového hudebního ředitele Státní opery Martina Leginuse od jeho nástupu do funkce v srpnu 2013. V hlavních rolích se v obou provedeních představí Eva Hornyáková jako Magda a Luciano Mastro jako Ruggero. Pro slovenskou sopranistku Evu Hornyákovou bude La rondine pražským operním debutem. „Puccini je pro mě vždy obrovská výzva. Jeho hudba mně pokaždé podlomí kolena, absolutně pohltí interpretačně i lidsky. Dává nám možnost objevovat obrovské vokální i výrazové spektrum, ať už ve vášnivých, či křehkých, intimních scénách, vždy ovšem respektujících význam každého slova libreta,“ říká sopranistka Eva Hornyáková. Opery Giacoma Pucciniho mají významné místo v repertoáru Státní opery, po Giuseppe Verdim je nejpočetněji zastoupeným skladatelem. Státní opera uvádí jeho tituly Madama Butterfly, Turandot, Tosca a zatím poslední inscenací je La bohème v režii Ondřeje Havelky.Druhý koncert 12. festivalového cyklu Musica Florea se koná ve čtvrtek 15. května 2014 v Českém muzeu hudby v Praze. Koncert se zaměří na doposud systematicky neprobádanou oblast zejména české duchovní tvorby konce osmnáctého století. „Operní inspirace“ této doby nebývale ovlivnila i chrámovou produkci, a tak se duchovní árie staly bohaté brilantností a dramatičností výrazu. Dosvědčit to může i program koncertu, na kterém zazní například skladby Josefa Myslivečka, Františka Xavera Brixiho nebo Jana Křtitele Vaňhala. Kromě souboru Musica Florea na koncertě vystoupí i sólista Roman Janál.

Hudební festival Antonína Dvořáka v Příbrami má 15. května na programu Spirituály a Gospely v podání skupin Let´s go a T´n´T.

Koncert lotyšského houslisty Gidona Kremera a jeho souboru Kremerata Baltica v rámci mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro se uskuteční 16. května v Rudolfinu.

Letošní roční festivalu Martinů fest 2014 v Poličce bude zahájen v pátek 16. května zahajovacím koncertem Pocta Josefu Páleníčkovi. V podání Irvina Venyše (klarinet) a Martina Kasíka (klavír) mimo jiné zazní Páleníčkova Suita pro klavír a Malá suita pro klarinet a klavír. Dále zazní skladby Bohuslava Martinů, Francise Poulenca či Oliviera Messiaeniho.

I festival Tanvaldské hudební jaro má v pátek 16. května na programu koncert věnovaný Josefu Páleníčkovi. Smetanovo trio zahraje jeho skladby Klavírní skicář, Suita piccola pro housle a klavír a Chorálové variace pro violoncello a klavír.Třetí a zároveň poslední premiérou opery Státního divadla Košice v této sezoně bude 16. května uvedení dvou jednoaktových oper – Sedlák kavalír Pietra Mascagniho a Komedianti Ruggera Leoncavalla v hudebním nastudování Petra Valentoviče a v režijním pojetí Michaela Taranta.

Premiéra opery-oratoria Jana Fily s pašijovou tematikou Stalo se slovo se uskuteční 17. a 18. května v kostele Šimona a Judy v Praze. Dílo je prací Jana Fily, studenta skladby na HAMU, a Mlady Šerých, studentky operní režie tamtéž. Libreto napsal P. Petr Beneš. Opera je realizována v rámci projektu Knowtilus – Ostrovy poznání, na kterém se podílejí studenti HAMU, DAMU a VŠE.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat