Týden s hudbou (57)

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4

Co přinese tento týden 
Tento týden
končí festival Pražské jaro. Ještě v pondělí potěší posluchače koncerty mužského vokálního kvarteta Qvox a Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK s klavíristou Tomášem Víškem. Závěrečný koncert bude patřit frankfurtskému symfonickému orchestru, který bude řídit Paavo Järvi, dirigent Mnichovské a Vídeňské filharmonie a žák slavného Leonarda Bernsteina. Sólistkou v Brahmsově Houslovém koncertu D dur bude americká houslistka Hilary Hahn. Na závěr zazní Dvořákova Osmá symfonie. Zájem o 69. ročník festivalu se podle předběžných odhadů blíží loňskému rekordu. Na minulém ročníku lidé utratili za lístky rekordních dvacet dva a půl milionu korun a festival se vyprodal z devadesáti tří procent. Zájem o 69. ročník festivalu dokládaly už výsledky předprodejů, když po prvních třech měsících zmizely dvě třetiny vstupenek. Například zcela vyprodány dávno dopředu byly lístky na zahajovací koncert 12. května, přestože uvedení Mé vlasti mělo tentokrát hned dvě reprízy.

Na několika místech v centru Prahy se bude možné 2. června odpoledne setkat s projektem Zpěvomat, který připravila zpěvačka a lektorka hlasových dílen Ridina Ahmedová se svými přáteli. Zpěvomat nabídne na Andělu, Tylově a Jungmannově náměstí a na náměstí Jiřího z Poděbrad zájemcům příležitost nechat si zdarma zazpívat vybranou skladbu. Po Praze se rozezní v tutéž dobu pět kruhů zpěváků Zpěvomatu, každý z nich povede jiný lektor. Zpěvomat bude tvořit kruh zpívajících a uprostřed něho tři židle. Na ty si může sednout kdokoli z chodců a nechat se pobavit hudbou. Smyslem projektu je zasáhnout živým zpěvem lidi z ulice.Hudební festival Janáčkův máj pokračuje v příštím týdnu těmito koncerty: 2. června Slovanská inspirace, 3. června Komorní koncert, 5. června se koná koncert Na počest 450. výročí narození W. Shakespeara, v pátek 6. června Varhany a laureáti mezinárodních interpretačních soutěží, v sobotu 7. června to pak bude Jazzový podvečer a v neděli 8. června koncert Na paměť obětí světových válek.

Programem Mensa sonora pokračují v úterý 3. června 2014 v Refektáři kláštera dominikánů v Jilské ulici v Praze Barokní podvečery. V průběhu večer zazní tyto skladby: Heinrich Ignaz Franz Biber – Trombet-undt Musicalischer Taffeldienst à 4 či Mensa sonora seu Musica instrumentalis, Jan Josef Ignác Brentner – Concerto IV. „Ponocný“ (Horae pomeridianae, Praha 1720), František Jiránek – Triosonata in G a Josef Antonín Gurecký – Sonata in D.

Partitury, do nichž si psali poznámky velcí čeští dirigenti, orchestrální party, které mnoho pamatují, i hudební rukopisy, které nikde jinde nejsou, představí výstava, která bude tento týden otevřena na prvním balkoně historické budovy Národního divadla v Praze. Všechny poklady pocházejí z hudebního archivu české první scény, vystaveny budou v rámci oslav Roku české hudby až do září. V knihovně notových materiálů nejsou jen hudebniny, z nichž se hrají současná operní představení. Za dlouhá desetiletí se v ní shromáždilo množství vzácných památek, pokladů z dějin Národního divadla, ale i z dějin české a evropské hudby. Jsou tu například rukopisy oper Bohuslava Martinů Hry o Marii a Julietta, první provozovací partitury děl, která měla v Národním divadle světovou premiéru, například Dvořákovy Rusalky a Čerta a Káči a Janáčkových Výletů pana Broučka.PKF Prague Philharmonia pořádá ve středu 4. června závěrečný koncert jubilejní dvacáté sezony. Uskuteční se ve Dvořákově síni Rudolfina. Hostem bude proslulý saxofonista Philippe Portejoie. V čele orchestru stane uznávaný dirigent Leo Hussain. Společně uvedou čtyři díla, jež jsou spojována s opojnými tóny jazzu – Jazzovou suitu pro malý orchestr, H 172, Bohuslava Martinů, Tallahatchie Concerto pro saxofon a orchestr Jacoba Ter Veldhuise, Concertino da Camera pro saxofon a orchestr Jacquese Iberta a Stvoření světa, op. 81, Daria Milhauda.

Závěrečný koncert 79. sezony Pražského filharmonického sboru – Bohuslav Martinů: Kantáty z Vysočiny se uskuteční 5. června 2014 v pražském Rudolfinu. Svůj poslední samostatný koncert této sezony věnuje Pražský filharmonický sbor křehkým básním Miloslava Bureše, které zhudebnil Bohuslav Martinů. Zazní: Otvírání studánek, Romance z pampelišek, Legenda z dýmu bramborové nati a Mikeš z hor, které Pražský filharmonický sbor uvede pod souhrnným názvem Kantáty z Vysočiny.

46. ročník Hudebního festivalu Antonína Dvořáka Příbram bude slavnostně ukončen 5. červnaV Divadle A. Dvořáka v Příbrami zazní Stabat mater Antonína Dvořáka. Účinkují: Alžběta Poláčková, Markéta Cukrová, Richard Samek, David Nykl, Moravský komorní sbor a Karlovarský symfonický orchestr – diriguje Tomáš Brauner.

V zámku, který je ozdobou města Bystřice pod Hostýnem, se od roku 1994 koná každým rokem na začátku léta v rámci Českých kulturních slavností mezinárodní festival hudby, divadla a výtvarného umění Bystřické zámecké slavnosti. Letošní dvacátý ročník se uskuteční ve dnech od 8. června – 29. června 2014.

Zaznamenali jsme v minulém týdnu
Ze zahraničí
Největší internetový obchodní dům světa Amazon chce pro své prémiové zákazníky spustit streamingovou hudební službu. Předplatitelé tak budou mít možnost přes internet poslouchat skladby a alba, od jejichž vydání uplynulo alespoň půl roku, informoval server BuzzFeed. Amazon vstupuje do prudce se rozvíjející oblasti poslechu hudby on-line. K novému hudebnímu katalogu budou mít přístup předplatitelé služeb Prime. Hudbu na požádání mají mít k dispozici od června nebo července. Půjde o hudební obdobu už existující filmové služby Prime Instant Video. Katalog bude zahrnovat vybrané písně a alba od nahrávacích společností, s nimiž si Amazon vyjednal slevu. To službu bude odlišovat od převažujícího obchodního modelu služeb jako Spotify, Rdio nebo Beats Music, které lákají zákazníky na slib, že až na vzácné výjimky poskytují veškerou hudbu světa.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4

Mohlo by vás zajímat