Týden s hudbou (59)

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Co přinese tento týden 
Rozbíhá se letní divadelní sezona na českokrumlovské točně, která začala minulý čtvrtek. Naplánováno je osm titulů, osmdesát tři odpoledních a večerních představení. Dne 17. července má premiéru jediná nová inscenace Rusalka, kterou operní soubor Jihočeského divadla připravuje při příležitosti Roku české hudby pod taktovkou generálního hudebního ředitele opery Maria De Rose a v režii jednoho z nejvýznamnějších současných českých operních režisérů mladé generace Jiřího Heřmana. V titulní roli vystoupí sólistky opery Národního divadla v Praze Alžběta Poláčková a Maria Kobielska, postavu Prince ztvární tenoristé Aleš Briscein a Aleš Voráček. V postavě Vodníka posluchači uslyší slovenského basistu Štefana Kocána a Ondreje Mráze.

Bystřické zámecké slavnosti pokračují i tento týden. V úterý a ve čtvrtek na nich vystoupí polská klavíristka Joanna Trzeciak.

V úterý vystoupí v pražské Smetanově síni Obecního domu jeden z nejuznávanějších basistů současné generace, René Pape.  Na programu jsou dva nedávní jubilanti, Giuseppe Verdi a Richard Wagner. Český národní symfonický orchestr bude řídit Jonas Alber.

Anglická národní opera a Blue Sky Film Distribution, a. s., uvede 17. června přímý přenos opery Benvenuto Cellini v režii Terryho Gilliama. Překrásná scéna, dekorace a bohaté hudební motivy včetně masopustního průvodu odtajňují příběh první kompletní Berliozovy opery, víceméně autobiografického portrétu oslavovaného sochaře a zlatníka, který žil a tvořil v šestnáctém století v Itálii. Nová operní produkce nabízí světové obsazení v čele s tenoristou Michaelem Spyresem v titulní roli a sopranistkou Corinne Winters jako Celliniho milenkou Teresou. Velkým oblíbencem nejenom Anglické národní opery je legendární umělec Willard White, který ztvární roli papeže Klementa VII.Již 18. června představí Musica Orbis 2014 renomovaný americký mládežnický soubor, Pittsburský symfonický orchestr mládeže, který v minulosti zaznamenal úspěch na festivalu Smetanova Litomyšl. Koncert kombinující díla českých skladatelů se světovou tvorbou povede dirigent Lawrence Loh. Následně cyklus představí 21. června v pražském Rudolfinu pětinásobnou držitelku Grammy, sopranistku Dawn Upshaw, která v Praze vystoupí poprvé, a to se studenty Hudební konzervatoře Bardovy vysoké školy. Orchestr v programu nazvaném Šostakovič a jeho svět bude řídit hudební ředitel školy Leon Botstein.

Závěrečný koncert 79. sezony Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK se uskuteční 18. a 19. června ve Smetanově síni pražského Obecního domu. Pod taktovkou hlavního dirigenta Muhaie Tanga zazní Glagolská mše Leoše Janáčka, kterou doplní Honeggerovo Concerto da camera pro flétnu, anglický roh (v úpravě pro lesní roh) a smyčcový orchestr a česká premiéra skladby Dluhopisy autora Kryštofa Mařatky.Letošní ročník mezinárodního hudebního festivalu United Islands of Prague od 19. do 21. června uvede na osmi scénách a ve dvanácti pražských klubech přes sto padesát koncertů kapel, které do Prahy dorazí z dvaceti tří různých světových destinací. Vyjma hlavních zůstávají koncerty na ostrovech, v parcích a klubech i letos přístupné zdarma.

Ve dnech 19. 26. června proběhne brněnská část letošního ročníku ProART Festivalu – Mezinárodního workshopu festivalu tance, zpěvu, herectví, fotografie a dalších performing arts. Workshopy nabízejí profesionálům i široké veřejnosti výuku v oborech – tanec, herectví, zpěv, fotografie, klavír a smyčcové nástroje. Kurzy probíhají přes celý den, jsou odstupňovány podle obtížnosti, přičemž každý účastník si může denní rozvrh nakombinovat sám. Letošní novinkou jsou tři exkluzivní pěvecké masterclass Ivy Bittové, Adama Plachetky a Báry Basikové. Druhou částí festivalu je večerní program, který představuje pedagogy – aktivně činné umělce – v ukázkách z jejich repertoáru a navíc zve i další hosty v koncertních, tanečních či divadelních představeních.Pardubické železniční nádraží se na několik dnů promění v kulturní scénu. Divadlo 29 se spolu se spolkem Offcity rozhodlo na několik dní nádražní prostory využít a inscenovat tam sérii uměleckých akcí. Budou účinkovat hudebníci, vizuální umělci, performeři i historici. Program je ještě naplánován na 19. a 20. června.

Hostem závěrečného koncertu jarní sezony Barocco sempre giovanne bude ve čtvrtek 19. června přední český varhaník a cembalista Jaroslav Tůma, který se tentokrát představí jako sólista na hammerklavier.

Na půdě Hudební a taneční fakulty Akademie múzických umění v Praze proběhne studentský umělecký festival Skrz na skrz, který propojuje tento rok již potřetí tvorbu studentů Akademie múzických umění a Vysoké školy uměleckoprůmyslové a letos poprvé přivítá také studenty z Janáčkovy akademie múzických umění v Brně. Široké veřejnosti nabízí možnost seznámit se s projekty mladých tvůrců uměleckými disciplínami tak, jak název festivalu praví – skrz na skrz. Letošní ročník se uskuteční v pátek a v sobotu 20. a 21. června 2014.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat