Týden s hudbou (6)

  1. 1
  2. 2
Co přinese tento týden Na pomoc zatopenému klubu Jazz Dock se v úterý pořádá v pražském Lucerna Music Baru benefiční koncert. Vstupné …

Co přinese tento týden
Na pomoc zatopenému klubu Jazz Dock se v úterý pořádá v pražském Lucerna Music Baru benefiční koncert. Vstupné je dobrovolné. Vystoupí například Lenka Dusilová, Beata Hlavenková, Yvonne Sanchezová, Libor Šmoldas Quartet, Marta Töpferová, David Dorůžka, Tomáš Liška, Zeurítia, Lanugo, Aneta Langerová a Dan Bárta & Robert Balzar Trio.Na zámku v Trmicích začne čtvrtá etapa 23. festivalu neprofesionální komorní a symfonické hudby. Národní festival komorních a symfonických těles je letos rozložen do pěti etap, které se konají mezi březnem a zářím v různých městech a regionech České republiky. Zúčastní se ho 22 hudebních těles, tj. asi 340 účinkujících. V rámci festivalu se uskuteční 6 koncertů v 6 městech České republiky. Úterní koncert bude nahrávat Český rozhlas 3 – Vltava pro svůj hudebně publicistický pořad Slovo o hudbě.

Do olomoucké Kaple Božího Těla se v úterý chystá koncert ke 400. výročí vzniku Bible kralické. Koncert s názvem Cantica Comeniana připravuje Konzervatoř Evangelické akademie. Provede písně z amsterodamského kancionálu J. A. Komenského v úpravě Petra Ebena a Otmara Máchy. Dirigovat bude šéfdirigent Moravského divadla Olomouc Petr Šumník. Ve Velkém sále pražské Novoměstské radnice se pořádá zahajovací koncert Novoměstského letního festivalu 2013 s názvem Tance francouzského baroka (sólisté souboru Hartig v dobových kostýmech, Monika Knoblochová a Collegium Café creme). Výtěžek z koncertu bude věnován na povodňová konta Českého červeného kříže a Člověka v tísni. V ostravském Domě kultury se uskuteční závěrečný koncert již 38 .festivalového ročníku Janáčkova máje. Na programu je Mendelssohn-Bartholdy, Berlioz a Wagner, jehož Wesendonck-Lieder přednese Dagmar Pecková, Symfonický orchestr hl.m. Prahy FOK řídí Libor Pešek.

Ve středu začne v Brně festival Expozice nové hudby. Letos má podtitul Zvučící zahrady a z koncertních sálů se částečně přenese do plenéru. Zvukové instalace najdou zájemci v několika významných brněnských zahradách, například u vily Tugendhat a Jurkovičovy vily. V Brně se představí světově uznávaná mezzosopranistka a brněnská rodačka Magdalena Kožená se souborem Venice Baroque Orchestra. Koncert je součástí festivalu Concentus Moraviae. V pátek převezme Kožená v německém Halle v rámci Händelových hudebních slavností prestižní Händelovu cenu. Město Halle se operní pěvkyni rozhodlo ocenit za její vynikající interpretace díla Georga Friedricha Händela.Ve čtvrtek začne v české metropoli přehlídka izraelského divadla, tance, hudby, filmu, výtvarného umění a gastronomie Dny Jeruzaléma v Praze. Pořádat se bude do 22. června. V Litomyšli začne 55. ročník mezinárodního operního festivalu Smetanova Litomyšl. Zahájí ho Česká filharmonie se svým šéfdirigentem Jiřím Bělohlávkem, kteří přednesou Smetanův cyklus symfonických básní Má vlast. České filharmoniky čeká příští rok na festivalu Pražské jaro. Festival zakončí 30. června Velké finále s Pražskou komorní filharmonií, Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK a Českým filharmonickým sborem Brno, dirigentem bude Rastislav Štúr, na programu mimo jiné Bernstein.

V sobotu se uskuteční na poutním místě Panny Marie Pomocné již XI. ročník benefičního koncertu pro záchranu kostela svatého Jana Křtitele v Horním Údolí.

Začíná rovněž jubilejní desátý ročník velkého tradičního svátku sborového zpěvu, který je svou nápaditou dramaturgií a koncepcí unikátním festivalem nejen v Česku, ale i ve střední Evropě. Již podesáté se sjedou do Hradce Králové smíšené sbory, komorní sbory, dětské sbory a vokální soubory z České republiky i ze zahraničí (Švédsko, Polsko, Slovensko a Maďarsko), aby se zúčastnily jubilejního desátého ročníku velkého tradičního svátku sborového zpěvu. Společně vystoupí sbory na několika festivalových koncertech nejen v Hradci Králové, ale i v partnerských městech. Kantátu Kytice od Bohuslava Martinů přednesou všechny sbory na závěrečném galakoncertě v úterý 18. 6. v sále královéhradecké filharmonie.


Zaznamenali jsme v minulém týdnu
Praha

Mezinárodní hudební festival Pražské jaro prodal
rekordní počet vstupenek za 22,5 milionu korun, což je 93procentní vyprodanost. Je to podle pořadatelů nejvíc v historii. Loni utržil festival za vstupenky o milion korun méně. Dobré návštěvnosti možná paradoxně pomohlo i špatné počasí. Festival se pořádal od 12. května do 2. června, v programu nabídl 45 koncertů a šest operních představení. Festival končil v neděli 2. června večer, kdy Praha už měla starosti s povodněmi. Uzavřela ho Česká filharmonie pod taktovkou ruského dirigenta Vasilije Sinajského, program připomněl výročí legendárního šéfdirigenta České filharmonie Václava Talicha.

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat