Týden s hudbou (61)

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4

Co přinese tento týden 
Další reprízy nové inscenace Valmont, kterou vytvořil choreograf Libor Vaculík pro Balet Národního divadla a která měla premiéru 26. června na scéně Stavovského divadla, se uskuteční tento týden 1., 4. a 5. července ve Stavovském divadle. V představení zazní hudba Franze Schuberta a lotyšského skladatele Pēterise Vaskse v hudební režii Petra Maláska. Libor Vaculík vytvořil hlavní role na tělo Tereze Podařilové a Alexandru Katsapovovi. Alternují je Zuzana Šimáková a Jiří Kodym.I závěrečný týden padesátého šestého ročníku hudebního festivalu Smetanova Litomyšl má velmi bohatý program. V pondělí 30. června a v úterý 1. července to bude Rusalka v nastudování Státní opery Praha s Alžbětou Poláčkovou a Pavlou Vykopalovou v hlavní roli. Ve středu 2. července a ve čtvrtek 3. července je na programu koncert na přání, kdy v podání violoncellisty Jiřího Bárty za doprovodu Atom Heart Mother Bandu, Filharmonie Hradec Králové zazní skladby: Mike Oldfield / David Bedford: The Orchestral Tubular Bells a Pink Floyd / Ron Geesin: Atom Heart Mother. Na pátek 4. července je připravena Symfonie č. 2 Gustava Mahlera „Vzkříšení“ v podání Evy Hornyákové (soprán), Terézie Kružliakové (mezzosoprán), Českého filharmonického sboru Brno a Symfonického orchestru Českého rozhlasu pod taktovkou Ondreje Lenárda. V sobotu 5. července je na programu galakoncert Návštěva ve „Scale“ se sólisty Oksanou Dykou (soprán), Stefanem Seccou (tenor) a Vincenzem Taorminou (baryton). PKF – Prague Philharmonia řídí Alessandro Ferrari. Závěrečný koncert se odehraje v neděli 6. července na II. zámeckém nádvoří. V premiéře zde zazní symfonická fantazie Lukáše Hurníka Na cestě z Litomyšle, vzniklá na objednávku festivalu a inspirovaná stejnojmenným motivem Bedřicha Smetany, který si zaznamenal při cestě z Litomyšle roku 1867. Ten večer ještě budou uvedena díla Bedřicha Smetany, Františka Antonína Růžičky, Antonína Dvořáka a Bohuslav Martinů, a to v podání Kateřiny Javůrková a Radka Baboráka (lesní rohy), Dalibora Karvaye (housle). Rezidenční orchestr festivalu Smetanova Litomyšl Česká Sinfonietta řídí Radek Baborák.

Výročí narození skladatele Leoše Janáčka, které připadá na 3. července, připomene v Brně nová turistická trasa a multimediální kniha. Další akce jsou rozvrženy do celého roku a vrcholem letošních připomínek sto šedesátého výročí skladatelova narození bude listopadový festival Janáček Brno.

Více než sedmdesát kulturních akcí v Bavorsku, Česku a Horním Rakousku nabídne akce Evropské týdny Pasov. Tradiční přehlídka různých uměleckých žánrů se koná na přelomu června a července na řadě míst. Evropské týdny nabídnou koncerty vážné hudby, jazzu, popu i rocku, divadelní představení nebo přednášky. Letos poprvé navázal festival spolupráci s Českým Krumlovem, a tak součástí Evropských dnů bude například 4. července v Českém Krumlově vystoupení mladé pianistky německo-ruského původu Olgy Scheps. Festival má dlouholetou historii. Slavnosti uspořádali už v roce 1952 američtí vojáci ve spolupráci s městem Pasov.5. ročník mezinárodního hudebního festivalu Vivat varhany 2014 ve Slavonicích proběhne v době od 5. 7. – 26. 7. 2014. Festival Vivat varhany, pořádaný od roku 2010, je věnován významným, převážně českým, varhanním interpretům. Koncerty jsou prezentovány jak v podobě sólových vystoupení, tak i v různých komorních sestavách včetně koncertantní roviny za doprovodu orchestru. První koncert, na kterém vystoupí rakouský varhaník Wolfgang Kogert, se uskuteční v sobotu 5. července v kostele Nanebevzetí Panny Marie. Program tvoří skladby Johanna Caspara Kerlla, Johanna Sebastiana Bacha, Ernsta Wallyho, Wolfganga Amada Mozarta či Georga Muffata.

5. července na zámku Valtice se uskuteční Scarlattiho Armida z roku 1766, která představuje málo známý žánr komorní předmozartovské vážné opery. V obsazení dvou sopránů (Alice Martini a Lucie Rozsnyó) a jednoho tenoru (Jaroslav Březina) se rozvíjí v klasicismu tak oblíbený konflikt mezi hedonistickou láskou a povinností. Armida byla již v době svého vzniku koncipována jako dílo, které vynikne v divadle, ale lze ho inscenovat díky jeho komornímu rázu i v nedivadelním prostředí, proto je vlastně ideálním typem „mobilního“ představení. Dílo inscenovala Helena Kazárová (režie a choreografie) s dirigentem Markem Štrynclem a barokním orchestrem Musica Florea a tanečníky Hartig Ensemble. Na druhém koncertu festivalu Hudební léto Kuks 5. července se mohou posluchači těšit na ojedinělého sólistu, německého kontratenoristu Davida Erlera. Spolu s renomovaným souborem Ensemble Inégal a jeho uměleckým vedoucím Adamem Viktorou provedou díla sedmnáctého století, ale i novodobou premiéru skladby Benedictus z kukského archivu, jejímž autorem je Wernerus Zich, český milosrdný bratr, který působil ve Vídni.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4

Mohlo by vás zajímat