Týden s hudbou (62)

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Co přinese tento týden 
Třeboňská nocturna nabídnou posluchačům od pondělí do soboty sedm koncertů. Hudba a zpěv zazní v lázních, na zámku, v kostele, v divadle i na nádvoří Tereziánských kasáren. Slavnostní zahájení v úterý bude patřit cembalistce Monice Knoblochové a flétnistce Kláře Novákové, řekl dnes ředitel festivalu Miloš Končinský. Pozvání do Třeboně mimo jiné přijal v současnosti nejlepší tuzemský houslista Josef Špaček spolu s vynikajícím klavíristou Miroslavem Sekerou, sopranistka a nositelka Ceny Thálie Dana Burešová, která vystoupí společně se slovenským tenoristou Peterem Bergerem. V kostele sv. Jiljí pak vystoupí i dva vítězové mezinárodní soutěže Pražské jaro 2013 hornistka Kateřina Javůrková a polský varhaník Karol Mossakowski.

Další koncert z cyklu varhanních koncertů Vivat varhany! se bude konat 12. července v poutním kostele Montserrat u Cizkrajova. Hostovat tam bude varhanice Hana Bartošová spolu s mezzosopranistkou Veronikou Hajnovou. Pro posluchače si připravily slavné árie a duchovní písně. Zazní třeba Biblické písně Antonína Dvořáka, Sen Panny Marie Bohuslava Martinů a také skladby Bachovy, Belliniho a Jana Křtitele Kuchaře. Festival Vivat varhany, pořádaný od roku 2010, je věnován významným, převážně českým, varhanním interpretům.Olomoucké barokní slavnosti 2014 mají v tomto týdnu na programu v pondělí 7. července a v úterý 8. července komickou rokokovou operu Bastien a Bastienka zkomponovanou dvanáctiletým Mozartem, v novém českém překladu Jaromíra Nohavici. Ve dnech 9.12. července zazní Hanzlíkova neobarokní opera na barokní libreto na motivy antické mytologie o moci Amorových šípů Endymio. A v neděli 13. července se uskuteční první ze série představení neobarokní opery na zlomky barokního libreta pánů Hanzlíka a Zouhara Torso.

Zaznamenali jsme v minulém týdnu
Ze zahraničí

Před čtyřiceti pěti lety zemřel britský hudebník Brian Jones. Blonďatý hudebník, který zesnul 3. července 1969, byl jedním ze zakládajících členů skupiny Rolling Stones a zpočátku dokonce jejím lídrem. Hrál na kytaru, foukací harmoniku a řadu dalších, někdy i exotických nástrojů. Postupně ale jeho pozice v kapele slábla i kvůli drogovým skandálům, což Jones těžce nesl, a otěže přebrala skladatelská dvojice Mick Jagger (zpěv) a Keith Richards (kytara). V červnu 1969 Jones skupinu opustil a měsíc poté byl nalezen mrtvý na dně bazénu svého domu v jižní Anglii.
Praha
Robert Jindra, který v pátek 27. června odstoupil z funkce hudebního ředitele Opery Národního divadla, bude nadále u souboru působit jako hostující dirigent. „Nesmírně si vážím obrovské podpory sboru Opery Národního divadla, orchestru Národního divadla a řady sólistů, a především z úcty k nim jsem proto přijal možnost spolupráce externí,“ sdělil Jindra. V následující sezoně hudebně nastuduje premiéru opery Z mrtvého domu Leoše Janáčka. Funkci hudebního ředitele bude dočasně zastávat umělecký ředitel Opery Národního divadla Petr Kofroň.

Pořadatelé v minulém týdnu oznámili, že na mezinárodní výstavě scénografie a divadelního prostoru Pražské quadriennale v červnu 2015 se budou moci podílet také umělci-kulináři. Součástí 13. ročníku budou experimentální projekty ve výstavních síních i v ulicích Prahy. Například při performativní „gastro-výstavě“ s názvem Tvůrci budou autoři vyzváni k přípravě jídla-exponátu, které budou následně servírovat divákům. Exponáty bude spojovat kromě poživatelnosti další podmínka – pokrmy musí být spjaty s divadelní tematikou. Příběhy rekvizit jsou tématem experimentální výstavy s názvem Předměty, kterou kurátorsky připraví konceptuální umělec Tomáš Svoboda. Posledním doprovodným experimentálním projektem Pražského quadriennale je kostýmový happening v ulicích Prahy s názvem Kmeny. Přehlídka nejnovější světové a tuzemské scénografické produkce se uskuteční od 18. do 28. června 2015.

Divadelní Ceny Alfréda Radoka po dvaadvaceti letech končí, oznámila minulý čtvrtek správní rada nadačního fondu, který ceny uděluje. Uzavírá se tak tradice prestižních ocenění udělovaných kritickou obcí a nesoucích jméno tohoto předního českého divadelníka. „Rozdílné názory organizátora soutěžní ankety časopisu Svět a divadlo a Nadačního fondu Cen Alfréda Radoka na podobu inscenačních cen vyústily v obtížně řešitelnou situaci,“ uvedli členové správní rady k důvodům konce nejstaršího z ocenění udělovaných v České republice za umělecké počiny v oboru divadla.
Regiony
V hukvaldském kostele svatého Maxmiliána začal ve čtvrtek mezinárodní festival Janáčkovy Hukvaldy. Zahájilo jej Janáčkovo kvarteto skladbou Leoše Janáčka Listy důvěrné. Pořadatelé zaznamenali velký zájem ze zahraničí. Vysvětlují si to výročím sto šedesáti let od skladatelova narození. Přijedou návštěvníci z Japonska či Austrálie. Festival potrvá do 20. července. Jednadvacátý ročník Mezinárodního hudebního festivalu Janáčkovy Hukvaldy nabídne dvanáct koncertů. Na většině z nich zaznějí skladby rodáka z Hukvald Leoše Janáčka. Organizátoři program sestavovali i s ohledem na fakt, že rok 2014 je Rokem české hudby. Vystoupí například Janáčkův komorní orchestr a sto deset let existující Pěvecké sdružení moravských učitelů. Představí se i sólista hrající na lesní roh Radek Baborák. Ze Spojených států pochází dirigent Paul Mauffray, který povede Janáčkovu filharmonii a s ní Pavla Šporcla. Při jejich společném koncertu zazní Janáčkovy Lašské tance či Fantazie pro housle a orchestr Josefa Suka. Koncerty se konají na několika místech v Hukvaldech, ve Frýdku-Místku a v Příboru. Vstupenky na festival mohou zájemci využít k bezplatné prohlídce hradu Hukvaldy.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat