Týden s hudbou (64)

  1. 1
  2. 2

Co přinese tento týden 
V Brně pokračuje v tomto týdnu XI. ročník multižánrového workshop festivalu ProART, který se nese v duchu tématu Tělo jako hlas – Slovo jako obraz. Intenzivně probíhají další workshopy, mimo jiné v žánrech klasického, moderního a současného tance, tanečního divadla, herectví, jógy, pilates, klavíru, smyčců a fotografie. Připraven je i bohatý večerní program.Stovky mladých hudebníků do osmnácti let z Británie se v druhé polovině července představí v Plzni v Měšťanské besedě. Ve městě se uskuteční tři velké koncerty symfonických a dechových orchestrů, první se koná už v úterý. Během něj sto dvacet studentů z Leicestershiru uvede klasický program složený ze skladeb Rimského-Korsakova, Dvořáka, Rossiniho nebo Bizeta, ale i slavné muzikálové melodie.

Hned dva z večerů Letních slavností staré hudby zavedou návštěvníky do hudební historie Iberského poloostrova. Honosné prostředí Rudolfovy galerie Pražského hradu roztančí 22. července španělská Accademia del piacere s podmanivým programem Barroco y flamenco. Ve znamení jižanského léta bude také pulzující vystoupení portugalského souboru Sete Lágrimas 28. července v zámku Troja. Ve čtvrtek 24. července vystoupí v Tereziánském sále Břevnovského kláštera soubor v neotřelém složení soprán, kladívkový klavír a klasicistní harfa, a to ve hvězdném obsazení Bauwien van der Meer, Richard Egarr a Masumi Nagasawa. Program s názvem Milostný struny hlas přenese diváky do hudebního salonu počátku devatenáctého století.I v tomto týdnu pokračuje Hudební festival Znojmo. Ve čtvrtek 24. července se uskuteční v jízdárně Louckého kláštera česká premiéra operní komedie, stěžejního festivalového projektu – Jean-Phillip Rameau: Platée v poučené interpretaci.

V kostele Božího Těla ve Slavonicích proběhne 26. července závěrečný koncert Festivalu Vivat varhany – Felix Mendelssohn-Bartholdy a jeho současníci v Čechách. K varhanám usedne Pavel Černý.

Zaznamenali jsme v minulém týdnu
Ze zahraničí

Technické prostory berlínské divadelní budovy Theater am Schiffbauerdamm, která je mateřskou scénou slavného hereckého souboru Berliner Ensemble, utrpěly rozsáhlé škody. Může za to samovolné spuštění protipožárního systému při opravách objektu. Agentura DPA informovala, že tisíce litrů vody poničily jevištní techniku a dekorace. Ohroženo je i zahájení nové divadelní sezony plánované na konec srpna. Více než 80 tisíc litrů vody v úterý zaplavilo dekorace, drahý klavír značky Steinway, červenou sametovou oponu z Třígrošové opery a provaziště. Poničena byla i zvuková technika a desítky reflektorů. Uchráněno zůstalo naopak hlediště, předscéna a další historické prostory. Divadlo je ale teď bez elektřiny, kterou si musí vyrábět nouzovými agregáty. Protipožární systém byl spuštěn během prací najaté firmy. Jeden z jejích pracovníků zapomněl při sváření zavřít dveře k jevišti a letící jiskra spustila poplašný systém.
Praha
Ve Stavovském divadle v Praze ve středu začal další ročník Opery Mozart. V autentických prostorách, kde měla v roce 1787 proslulá Mozartova opera Don Giovanni premiéru, se každý večer do 17. srpna uskuteční představení Dona Giovanniho s originálními dobovými kostýmy, v hlavních rolích alternují sólisté českých operních scén. Představení Don Giovanni Opery Mozart vzniklo v rámci celosvětových oslav dvě stě padesátého výročí narození Wolfganga Amadea Mozarta jako součást projektu Mozart Praha 2006. Uměleckým ředitelem projektu je dirigent a cembalista Jiří Kotouč, na scénografických návrzích spolupracovaly Národní památkový ústav v Pardubicích a Académie Desprez. Francouzský výtvarník Gilbert Blin vytvořil scénografické obrazy podle zachovaných dekorací Josefa Platzera na zámku v Litomyšli a rytin Norberta Bittnera, které tvoří soubor původních Platzerových dekoračních návrhů z roku 1787. Originální dobové kostýmy navrhl výtvarník Roman Šolc.

Regiony
Personální změny ve všech uměleckých souborech od nové sezony ohlásilo v uplynulém týdnu Divadlo J. K. Tyla v Plzni. Nejvíc jich bude v baletu a činohře, kde od září představí vždy po sedmi nových tvářích, odchody a příchody umělců ale neminou ani soubor muzikálu a dotknou se i orchestru, u něhož končí dirigent Tomáš Brauner. Zásadní změny se pak odehrají na klíčových postech v divadle, Ilju Racka od září vystřídá ve funkci ředitele Martin Otava, operu po Ilju Šmídovi převezme Tomáš Pilař. V souboru baletu končí Milan Maláč, Dominik Peřina, Nikola Pažoutová a Hana Čakarmišová, řady posílí Michal Kováč z Moravského divadla Olomouc, Ondřej Martiš z Jihočeského divadla České Budějovice, francouzský tanečník Operto Florent a Lýdie Švojgerová, oba z Bohemia Balet Praha. A také tři absolventi bratislavské konzervatoře Andronika Tarkošová, Martina Gašparová a Geronymo Fuhrmann.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat