Týden s hudbou (68)

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Co přinese tento týden 
Pětadvacátý ročník Hudebních slavností Emy Destinnové zahájí 20. srpna koncert Českého filharmonického sboru Brno a Českých komorních sólistů v českobudějovickém kostele sv. Jana Nepomuckého. Pod taktovkou Petra Fialy zazní mimo jiné Dvořákovo Hospodine pomiluj ny a Te Deum. Slavnosti nabídnou celkem deset koncertů v kostelích, na zámku či v muzeu a koncertních sálech, uzavře ho operní galakoncert k poctě Destinnové 13. září. Jihočeská komorní filharmonie uvede pod vedením Leoše Svárovského ve středu 21. srpna novodobou premiéru Koncertu Es dur pro klarinet a orchestr Jana Nepomuka Wocta. Další festivalové dny nabídnou na zámku v Borovanech koncert harfenistky Ivany Dohnalové a flétnisty Petra Pomkla, varhanní koncert Ireny Chřibové a Petra Ber-Dostála, který zahraje na clarinu novu, kopii historického hudebního nástroje, který byl nalezen na českokrumlovském zámku. Varhanní koncert je ohlášen také v děkanském kostele v Písku. Účinkovat tam budou Jaroslav Tůma a herec Josef Somr.

V době od 20. do 24. srpna se uskuteční druhý ročník Třeboňských letních setkávání. Jedná se o letní festival a hudební kurzy, zahrnující koncerty i hudební semináře v oborech hra na hoboj, violoncello, kytaru a akordeon, včetně kurzu výtvarného. Na zahajovacím koncertu ve čtvrtek 21. srpna ve Schwarzenberském sále třeboňského zámku se představí houslový virtuos Václav Hudeček. Lektoři kurzů zahrají na samostatném koncertu o den později 22. srpna v Lázních Aurora. Účastníkům je vyhrazen nejen koncert ve Schwarzenberské hrobce 23. srpna a závěrečný koncert v sále základní umělecké školy 24. srpna, ale též vystoupení v rámci akce Rybářská Třeboň na náměstí 23. srpna. Kurzy jednotlivých oborů budou probíhat v prostorách Základní umělecké školy Třeboň ve dnech 21.–23. srpna pod vedením Ladislava Horáka (akordeon), Petra Nouzovského (violoncello), Petra Paulů (kytara), Viléma Veverka (hoboj) a Matouše K. Řeřichy (kurz výtvarný).Kantáta německého skladatele Carla Orffa Carmina Burana bude stěžejním programovým bodem sedmého ročníku hudebního festivalu Václav Hudeček a jeho hosté, který začne 23. srpna v Moravských Budějovicích. Filharmonii Hradec Králové bude na zámeckém nádvoří řídit Stanislav Vavřínek, se sólisty vystoupí i brněnský Český filharmonický sbor. Dvoudenní festival zakončí koncert Ondřeje Havelky a Melody Makers. Letos poprvé získává festival mezinárodní rozměr. Úvodní koncert bude v sobotu odpoledne na zámku Riegersburg v Dolním Rakousku. Hudečka doprovodí komorní soubor Musica Minore. Stejné účinkující uslyší návštěvníci festivalu také v neděli odpoledne v moravskobudějovickém kostele sv. Jiljí při koncertu s názvem Svátek barokní hudby.

Hvězdné obsazení se třemi držiteli Thálie bude mít letošní benefiční koncert, který se uskuteční příští sobotu 23. srpna na nádvoří hradu Grabštejn u Hrádku nad Nisou na Liberecku. Výtěžek půjde tradičně ve prospěch této národní kulturní památky, benefice se koná po dvaadvacáté. Organizátorem je Luděk Vele, sólista Opery Národního divadla. Letos bude na programu scénické provedení opery Bedřicha Smetany Dvě vdovy v provedení předních sólistů Národního divadla. V hlavních rolích se na nádvoří hradu představí sopranistky Marie Fajtová jako Karolína a Dana Burešová coby Anežka, jež se na Grabštejn vrací po čtrnácti letech. Už počtvrté se před tamní diváky vrátí tenorista Aleš Briscein jako Ladislav, na scéně nebude chybět ani organizátor Luděk Vele v úloze Mumlala. tomto týdnu je na programu Chopinova festivalu klavírní recitál Andrew Tysona, komorní koncert v podání Smetanova tria. Dále vystoupí Ivan Ženatý a Pražský komorní orchestr či Wihanovo kvarteto. Je připraven i klasicko-improvizační večer v podání Lukáše Klánského a Tomáše Kači. Na slavnostním závěrečném koncertě vystoupí Západočeský symfonický orchestr pod vedením Bartosze Zurakowskiho a sólista Marian Sobula. Padesátý pátý ročník Chopinova festivalu začal v pátek slavnostním koncertem v provedení Západočeského symfonického orchestru v Mariánských Lázních. Pod taktovkou islandského dirigenta Gudniho Emilssona zazněly skladby Fryderyka Chopina a Ludwiga van Beethovena. Jeden z nejstarších hudebních festivalů v České republice potrvá do 24. srpna.

Zaznamenali jsme v minulém týdnu
Ze zahraničí
Světově uznávaný český soubor Pavel Haas Quartet byl opět nominován na prestižní hudební cenu Gramophone Awards. Nominaci získal v kategorii komorní hudby za loňské album se skladbami Franze Schuberta Smrt a dívka a Smyčcový kvintet C dur. Gramophone Awards jsou přezdívány Oscaři klasické hudby. Udělují je kritici píšící pro britský časopis Gramophone. Ze stovek nahrávek vybírají porotci pro každou z kategorií šest nejlepších. Výsledky budou oznámeny v polovině září, umělci převezmou ocenění 17. září z rukou významných osobností britského kulturního života na tradiční show v Londýně.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat