Týden s hudbou (69)

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Co přinese tento týden
Praha
Hudba z Harryho PotteraSedmi statečných či Pyšné princezny– takové hity si ve středu 27. srpna Pražané mohou od 17 hodin dopřát pod širým nebem. Koncert ve Valdštejnské zahradě předznamenává osmdesátou sezonu Pražských symfoniků, vstup je zdarma. Orchestr bude řídit Jan Kučera.

Svoji novou sezonu zahájí ve středu také Opera Národního divadla v Praze. Ve Stavovském divadle uvede reprízu Mozartova Únosu ze serailu. Dirigentem bude David Švec, v hlavní ženské roli se v ní po mateřské dovolené na scénu vrátí sopranistka Jana Šrejma Kačírková.

Pučchonská filharmonie, která naučila Jižní Koreu obdivovat Gustava Mahlera, zahájí v Praze v neděli 31. srpna své evropské miniturné. Orchestr, který působí teprve pětadvacet sezon, představí ve Smetanově síni Obecního domu spolu s fenomenální houslistkou Clarou-Jumi Kang Čajkovského Houslový koncert v D dur, dále čtvrtou Brahmsovou Symfonii a ve světové premiéře také Krédo pro orchestr korejského skladatele Sangjick Juna. Zázračné dítě, dnes již sedmadvacetiletá Clara-Jumi Kang patří k mimořádně nadaným houslistkám: s hrou na housle se začala seznamovat již ve třech letech v Mannheimu a velmi brzy ji začala studovat u věhlasných mistrů, mimo jiné u Dorothy De Lay na newyorské Juilliard School.
Regiony
Koncert jednoho z nejvyhledávanějších tenoristů Josepha Calleji se uskuteční v neděli 31. srpna v Prostějově, avšak oproti původním plánům pořadatelů nakonec pro návštěvníky zadarmo. O vstupenky na maltského operního pěvce, který má vystoupit na konci srpna na tamním náměstí, byl totiž minimální zájem. Rozhodnutí pořadatelů a města, které koncert dotuje dvěma miliony korun, rozdat lístky zadarmo se však setkalo nakonec s nevolí některých zájemců. Avizované vstupenky byly totiž podle nich vzápětí nedostupné. Na koncert Calleji v Prostějově pořadatelé počítali s hledištěm o kapacitě zhruba 2000 míst.

Zaznamenali jsme v minulém týdnu
Zahraničí
Newyorské Metropolitní opeře se podařilo urovnat spor s odboráři a zářijový start nové sezony zřejmě už není ohrožen. Oznámila to v pondělí agentura AP s odvoláním na informaci operní správy. Konflikt, který ohrožoval start sezony plánovaný na 22. září, začal v únoru a vyhrotil se počátkem srpna, kdy vypršely pracovní smlouvy zaměstnanců. Důvodem konfliktu byly úspory, které vedení slavné scény zdůvodňuje vysokými mzdovými náklady. Podle šéfa Metropolitní opery Petera Gelba fungování scény stojí ročně 326,8 milionu dolarů, z nichž 215 milionů připadá na platy a odměny členů orchestru a sboru a mzdy technického personálu. Zájem veřejnosti o operní produkci přitom klesá. Jednání s odbory bylo složité, protože početný tým zaměstnanců zastupuje podle jednotlivých profesí patnáct odborových organizací. Jako poslední na dohodu s vedením přistoupili pokladníci a jevištní výtvarníci. Podrobnosti kompromisní dohody ani jedna ze stran neoznámila.

Plácido Domingo nečekaně zrušil své veškeré letošní závazky na Salcburském festivalu, a to ze závažných zdravotních důvodů. Jako Hrabě Luna ve Verdiho Trubadúrovi se proto místo něj ve všech zbývajících reprízách počínaje pondělní představí osmatřicetiletý varšavský rodák Artur Ruciński. Oficiální vyjádření k Domingovu zdravotnímu stavu uvedlo, že třiasedmdesátiletý tenorista „trpí akutní infekcí močového měchýře a dýchacích cest s velmi vysokou horečkou“.Česká filharmonie v zahraničí propaguje nové dvořákovské nahrávky, komplet se skladatelovými devíti symfoniemi. Až do září vystoupí na dvanácti koncertech v Rakousku, Velké Británii, Německu, Švýcarsku, Itálii a na Slovensku. Například v Londýně na festivalu BBC Proms se Česká filharmonie představila v neděli společně s violoncellistkou Alisou Weilerstein. „Netrpělivě očekáváme přijetí na BBC Proms. Nejen, že se tam téměř domácí Jiří Bělohlávek poprvé představí s českými filharmoniky, ale také zde spolu budou propagovat dvořákovský komplet. Před deseti lety na BBC Proms Česká filharmonie pod vedením Sira Charlese Mackerrase provedla skladby Antonína Dvořáka tak, že o tom s nadšením psaly Daily Telegraph, Times, Guardian i Financial Times. Věříme, že úspěšní budeme i letos,“ nechal se před nedělním koncertem slyšet generální manažer filharmoniků Robert Hanč.

Praha
V Praze pokračoval mezinárodní festival nového cirkusu a divadla Letní Letná, který má do 2. září na programu přes dvanáct desítek představení. V pondělí měl premiéru projekt francouzského souboru Cirque Inextremiste, založený na akrobacii na konstrukcích z prken, železa a propanbutanových lahví. Novinku představili vítězové televizní soutěže Česko Slovensko má talent, akrobatické duo DaeMen, k níž oslovili další akrobaty a tanečníky. Poprvé bude uvedeno audiovizuální představení Pantokine souboru Cirque Garuda spojující akrobacii, experimentální žonglování a tanec s interaktivní projekcí a videomappingem. Cirk La Putyka v Praze pak představil inscenaci Dolls.Koncertním happeningem, který začal dvě hodiny po poledni a trval až do pozdního večera, vyvrcholily ve čtvrtek vzpomínkové akce k 21. srpnu nazvané Aby nám sny nezevšedněly. Pořádaly se v dolní části Václavského náměstí v Praze. Koncert přilákal stovky lidí.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat