Týden s hudbou (7)

  1. 1
  2. 2

Závěrečným koncertem v pražském kostele Sv. Šimona a Judy vyvrcholila jarní část cyklu Hudební most Praha – Drážďany. V podání Collegia 1704 zazněla duchovní kantáta Johanna Sebastiana Bacha. Pod taktovkou německého dirigenta Hanse-Christopha Rademanna byl koncert Smutek a naděje v kantátách lipského mistra následující den uveden v Drážďanech. Hudební most Praha – Drážďany je koncertním cyklem pořádaným již od roku 2008 souborem Collegium 1704, jehož koncerty zaznívají souběžně v Praze a v Drážďanech. Je to také jediný stálý koncertní cyklus českého souboru v zahraničí. „Tři kantáty pocházející z různých tvůrčích období jsou vynikající ukázkou Bachova mistrovství. Slovo a hudba jsou v těchto dílech v naprostém souladu, uchvacují a niterně se dotýkají posluchačů. Kantátu Christ lag in Todesbanden BWV 4 jsem poprvé slyšel v roce 1990 v Saintes v interpretaci Collegia Vocale Gent. Nejenom že Bachovy pašije jsou samy o sobě vrcholným dílem, ale speciálně tuto kantátu považuji za největší oslavu velikonočních svátků. Což je o to pozoruhodnější, že jde o jednu z nejranějších Bachových kantát,“ řekl o díle dirigent Rademann a dodal: „Po dosavadní úspěšné spolupráci Dresdner Kammerchor a Collegia 1704 mohu říci, že se už těším na další česko-saské společné koncerty!Regiony
Cenu České hudební rady získalo občanské sdružení Česká kultura, pořadatel Českých kulturních slavností. Předána byla dnes, v neděli večer, na zahajovacím koncertu Festivalu zakázané hudby v Terezíně.

Třísetleté výročí od narození a 240 let od úmrtí skladatele Jana Zacha si připomínají Čelákovice. Jeho původ je spjat právě s tímto středočeským městem. V rámci kulturních akcí, které se k výročí váží, se koná i místní hudební Festival Jana Zacha. Jeho vrcholem se stal koncert ve zdejším kostele Nanebevzetí Panny Marie. Program nazvaný Duchovní tvorba Jana Zacha, tvořený výhradně skladbami jubilujícího autora, přednesl soubor Musica Florea pod vedením dirigenta Marka Štryncla. Nastudoval známé Zachovy sborové kompozice – moteto O magnum martyrium či modlitbu Salve Regina (Zdrávas Maria), z instrumentálních skladeb kupříkladu Koncert pro flétnu a orchestr D dur se sólistou Markem Špelinou, altové árie v podání Martina Ptáčka a první ze tří Zachových requiem (Requiem g moll, datováno 1750).

Ve středu začal v Brně 26. ročník festivalu Expozice nové hudby. Zahájila ho Filharmonie Brno. Ve 13 významných brněnských zahradách je nachystaný stejný počet zvukových instalací světových skladatelů. V hudební nástroje se tak promění exotické rostliny i obyčejný hrách, informovali pořadatelé.Česká filharmonie zahájila ve čtvrtek 55. ročník operního festivalu Smetanova Litomyšl. Na druhém zámeckém nádvoří provedla se svým šéfdirigentem Jiřím Bělohlávkem cyklus symfonických básní Bedřicha Smetany Má vlast. Program letošního ročníku zahrnuje 23 představení a pět barokních večerů v Nových Hradech. Vrcholy mají být například Sicilské nešpory a Otello Giuseppe Verdiho, Don Giovanni Wolfganga Amadea Mozarta, představení Dětské opery Praha (Vy)Prodaná nevěsta a operní pohádka pro nejmenší děti Papageno hraje na kouzelnou flétnu.


Výročí
120. výročí
narození si ve čtvrtek připomeneme u českého skladatele Aloise Háby, neúnavného propagátora takzvaného čtvrttónového systému v hudbě a soudobé klasické hudby.

80. narozeniny oslaví dirigent Libor Pešek, současný šéfdirigent soukromého Českého národního symfonického orchestru. Prosadil se i v zahraničí, zejména jako šéfdirigent Královského liverpoolského filharmonického orchestru.
Foto Filip Voskovec, 
 Jan Zátorský, Ingrid Hertfelder, Van den Heuvel, Hilary Jeffery, Pavel Brunclík

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat