Týden s hudbou (71)

  1. 1
  2. 2
  3. 3
Co přinese tento týden Praha Na dvě desítky koncertů oslavujících skladatele Antonína Dvořáka nabídne od pondělí 8. září mezinárodní hudební festival Dvořákova …

Co přinese tento týden
Praha

Na dvě desítky koncertů oslavujících skladatele Antonína Dvořáka nabídne od pondělí 8. září mezinárodní hudební festival Dvořákova Praha. V podání předních zahraničních i domácích hudebníků zazní Dvořákovy známé kusy i téměř zapomenutá díla. Program sedmého ročníku bude obsahovat díla dalších velikánů světové hudby sedmnáctého až dvacátého století, od Mozarta po Arvo Pärta. V čistě dvořákovském duchu se ponese zahajovací koncert 8. září v pražském Rudolfinu. Návštěvníci budou svědky novodobé světové premiéry Dvořákova Slavnostního zpěvu v podání Pražského filharmonického sboru se sbormistrem Lukášem Vasilkem. Následně Česká filharmonie v čele s Jiřím Bělohlávkem a sólistou večera Josefem Špačkem přednesou Dvořákův Koncert pro housle a orchestr a moll. Večer uzavře jeho Symfonie č. 3 Es dur. Už v předvečer slavnostního zahájení, v neděli 7. září se uskutečnila další z výprav Po stopách Antonína Dvořáka, tentokrát bylo připomenuto místo Dvořákova mladí Zlonice u Slaného, kde přímo v tamním kostele zazněla zřídka uváděná Dvořákova první symfonie c moll Zlonické zvony. Opus přednesl soubor Musica Florea pod vedením Marka Štryncla s použitím autentických dobových nástrojů.V neděli 14. září se v Pražské křižovatce koná již druhý Benefiční galakoncert Opery Plus, tentokrát nazvaný Češi zpívají Čechy a věnovaný české opeře. Sólisty večera jsou Eva Urbanová, Dana Burešová, Kateřina Jalovcová, Štefan Margita, Aleš Briscein, Jiří Přibyl, Adéla Škopková a Matěj Chadima, s nimiž vystoupí dirigent a klavírista David Švec. Na programu je mimo jiné takřka celé první jednání Dvořákovy Rusalky a kompletní druhé jednání Janáčkovy Její pastorkyně. V průběhu večera budou vyhlášeny a předány Výroční ceny Opery Plus za nejlepší výkony uplynulé operní sezony.

Regiony
Komorní filharmonie Pardubice zahájí v pondělí další sezonu inauguračními koncerty nového šéfdirigenta Petera Ferance. V Sukově síni Domu hudby po tři večery zazní árie, scény a orchestrální části z oper Bedřicha Smetany a Antonína Dvořáka Prodaná nevěsta, Dvě vdovy, Hubička, Čertova stěna, Rusalka, Armida a Čert a Káča. Jako sólisty pozvala filharmonie dva přední české pěvce, sopranistku Danu Burešovou a tenoristu Aleše Brisceina.

Jedním z hostů mezinárodního varhanního festivalu v Olomouci bude v pondělí varhaník katedrály Notre Dame v Paříži Philippe Lefebvre. Návštěvníkům se představí na koncertu v chrámu svatého Mořice. Lefebvre byl titulárním varhaníkem katedrály Notre Dame v Paříži jmenován v roce 1985 a působí tam dodnes. Jako interpret a improvizátor je považován za jednoho z nejvýznamnějších představitelů francouzské varhanní školy. Festivalu se letos zúčastní také Ben van Oosten z Nizozemska, který je proslulý zejména špičkovými nahrávkami francouzské romantické hudby, či Martin Sander patřící mezi současné nejvýraznější německé varhaníky. Mezinárodní varhanní festival Olomouc se koná každoročně od roku 1969.

Středověký hrad Helfštýn na Přerovsku poskytne v sobotu své kulisy pro inscenaci Macbeth Williama Shakespeara v baletním provedení Moravského divadla Olomouc. Taneční adaptace dramatu o statečném skotském generálovi se uskuteční pod širým nebem v režii Roberta Balogha. Představení zahájí letošní první ročník shakespearovského festivalu baletu. V říjnu bude festival pokračovat třídenní přehlídkou na scéně Moravského divadla.

Zaznamenali jsme v uplynulém týdnu
Zahraničí
Událost týdne
V pátek rezignoval hudební ředitel Vídeňské státní opery Franz Welser-Möst, a to kvůli dlouhodobým a stále se stupňujícím sporům s generálním ředitelem divadla Dominiqem Meyerem. Welser-Möst se přitom rozhodl, že nebude dirigovat ani jedno z plánovaných čtyřiatřiceti představení této sezony, včetně dvou chystaných premiér. „Přestávali jsme si rozumět postupně. Mé rozhodnutí souvisí s tím, jak se v opeře pracuje s pěvci a režiséry, a s širší otázkou uměleckého zaměření celé instituce,” zdůvodnil své překvapivé rozhodnutí Franz Welser-Möst. Jeden z nejprestižnějších evropských operních domů prý opouští jen velmi nerad.
Praha
Novou sezonu oficiálně otevřelo pražské Národní divadlo v pondělí 1. září zcela netradičně, když odpoledne na piazzetě, vnitřním otevřeném prostoru mezi budovami divadla, uspořádalo přehlídku kostýmů svých inscenací. Zájemci viděli ukázky z operních, baletních a činoherních projektů, které jim živě představili pěvci, tanečníci a herci. Moderátor David Prachař přivítal ředitele české první scény Jana Buriana i umělecké šéfy, kteří hovořili o svých plánech. V historické budově, Státní opeře, Stavovském divadle a na Nové scéně uvede Národní divadlo v této sezoně třiadvacet premiér a desítky reprízovaných titulů. Jan Burian pokládá za nejdůležitější měřítko úspěchu zájem diváků. Prioritou této sezony je i dokončení rekonstrukce fasády historické budovy a zahájení architektonické soutěže na rekonstrukci Nové scény. Do finále vstoupí přípravy rekonstrukce budovy Státní opery, která má začít v roce 2016. Další zásadní věcí je Koncepce dalšího rozvoje Národního divadla, kterou s garanční radou Burian předložil začátkem roku ministru kultury. Koncepce obsahuje i hlavní zásady zákona o veřejnoprávní instituci v kultuře.

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na