Týden s hudbou (72)

Co přinese tento týden
Praha 
První večer Koncertního jednatelství Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK v narozeninové osmdesáté sezoně bude symbolicky patřit loňskému rezidenčnímu umělci, houslistovi Ivanu Ženatému. V úterý 16. září zahraje v koncertní síni kostela sv. Šimona a Judy svůj sólový recitál. Do programu si připravil jedinečná virtuózní díla pro sólové housle z různých historických období. Nejstarším autorem je barokní skladatel, rodák ze severočeské Stráže pod Ralskem, Heinrich Ignaz Franz Biber a následují Johann Sebastian Bach, Nicolò Paganini, Béla Bartók a Eugène Ysaÿe. Koncerty 17. a 18. září se ponesou ve znamení dalšího mahlerovského setkání FOKu a jeho hlavního hostujícího dirigenta Jaca van Steena. Půjde o příležitost nejslavnostnější. Pro zahajovací koncerty osmdesáté sezony zvolil FOK Mahlerovu Druhou symfonii „Vzkříšení“ a sólistky Lucii Silkenovou a Yvonne Naef. S FOKem vystoupí také další osmdesátkový jubilant – Pražský filharmonický sbor.Ve čtvrtek 16. října vystoupí na druhém abonentním koncertu Barocco sempre giovane hornistka Kateřina Javůrková, laureátka Mezinárodní hudební soutěže Pražské jaro 2013.

Světová premiéra koncertního provedení operní prvotiny Alfred Antonína Dvořáka je projektem, který má být kromě své velké hudební hodnoty i připomínkou a symbolem dlouholeté spolupráce mezi českou a německou hudební kulturou. Dílo nebylo nikdy nahráno. Koncertně poprvé zazní 17. září v Rudolfinu s původním libretem v němčině. Symfonický orchestr Českého rozhlasu bude řídit německý dirigent Heiko Mathias Förster. Uvedení a nahrávka je koprodukčním projektem Českého rozhlasu, festivalu Dvořákova Praha a společnosti Arco Diva. Partitura nebyla za Dvořákova života ani vydána, dílo bylo uvedeno pouze v roce 1938 v Olomouci, ale v českém překladu.

Regiony
Osobnost týdne

Basista Richard Novák se 18. září představí v Mozartově sále brněnské Reduty v písňovém programu z děl českých autorů za doprovodu klavíristky Alice Rajnohové. Pěvecký recitál Richarda Nováka připomíná šedesáté výročí jeho aktivní pěvecké dráhy, kterou zahájil 19. září 1954 na scéně ostravské opery. Ačkoli je celoživotně spjat s jevištěm, je také mistrem písňového repertoáru a řada skladeb vznikla přímo pro něj. Program recitálu je určitým ohlédnutím za jeho vrchovatě naplněnou kariérou.Basista Richard Novák (* 2. října 1931, Rozseč) je nejen operním pěvcem , ale též skladatelem a varhaníkem.  V roce 1955 absolvoval konzervatoř v Brně. Je laureátem pěveckých soutěží v Toulouse (1961) a Hertogenbosch (1962). Profesně je spojen zejména s Janáčkovou operou v Brně. 

K jeho repertoáru patří například kompletní operní dílo Bedřicha Smetany, díla Bohuslava Martinů a Leoše Janáčka. Ze světových autorů nastudoval díla Rossiniho, Mozarta, Verdiho, Prokofjeva a Albana Berga. Hostoval v zahraničí zejména jako interpret Janáčkových oper. Je i častým interpretem velkých oratorních děl.

V roce 2001 získal cenu Thálie za celoživotní mistrovství. Roku 2005 získal cenu ministra kultury za přínos v oblasti hudby. Medailonek Richarda Nováka k jeho významnému uměleckému jubileu připravujeme pro příští dny.

Haydnovy hudební slavnosti jsou nejdéle trvající přehlídkou staré hudby v České republice. Festival vznikl zejména jako připomínka na první profesionální angažmá mladého Josepha Haydna u hrabat z Morzinu na zámku v Dolní Lukavici na jižním Plzeňsku v letech 1757–1761. Letošní dvacátý druhý ročník nabízí v příštím týdnu velmi bohatý program. V rámci něho mimo jiné vystoupí Victoria Ensemble, Motus Harmonicus, Sojkovo kvarteto, Jan Ostrý (flétna), Sylvie Schelingerová (flétna), Edita Keglerová (cembalo) či Concerto Aventino.

Festival Heroldův Rakovník se jako jeden z nejvýznamnějších kulturních projektů města koná každoročně začátkem podzimu a je součástí festivalového cyklu České kulturní slavnosti. Festival je věnován vzpomínce na rakovnického rodáka Jiřího Herolda, slavného violistu, člena legendárního Českého kvarteta. Na neděli 21. září je připraven koncert Pocta Heroldovi, na kterém vystoupí Jitka Hosprová (viola) a Jitka Čechová (klavír).  

Zaznamenali jsme v minulém týdnu
Ze zahraničí
Slovenská metropole bude hostit jubilejní padesátý ročník největší přehlídky klasické hudby na Slovensku a nabídne rovněž díla českých autorů. Akci organizuje Slovenská filharmonie. Na Bratislavských hudebních slavnostech se na konci září v koncertní síni Slovenské filharmonie představí před publikem například Česká filharmonie s dirigentem Jiřím Bělohlávkem a vítězem Mezinárodní klavírní soutěže v Londýně z roku 2009 Behzodem Abduraimovem. Vídeňští filharmonici vystoupí na Slavnostech první říjnovou neděli s mezzosopranistkou Dagmar Peckovou pod taktovkou Petera Schneidera. Během koncertu zazní například Biblické písně českého skladatele Antonína Dvořáka nebo symfonie Asrael Josefa Suka. Celkem Slavnosti nabídnou dvacet šest koncertů.
Praha 
V pražském Rudolfinu začal 8. září sedmý ročník festivalu klasické hudby Dvořákova Praha. Zahajovací koncert se nesl v čistě dvořákovském duchu. Návštěvníci uslyšeli novodobou světovou premiéru Dvořákova Slavnostního zpěvu v podání Pražského filharmonického sboru se sbormistrem Lukášem Vasilkem. Následně Česká filharmonie v čele s Jiřím Bělohlávkem a sólistou Josefem Špačkem přednesli Dvořákův Koncert pro housle a orchestr a moll. Večer uzavřela Dvořákova Symfonie č. 3 Es dur.Hudební festival Dvořákova Praha pokračoval v úterý, kdy s Národním symfonickým orchestrem Polského rozhlasu pod taktovkou Alexandra Liebreicha se v Praze po třiatřiceti letech objevil významný pianista Krystian Zimerman, virtuos pověstný svými velkými nároky na pořadatele i sebe sama. To se týkalo i výběru hudebního nástroje, koncertní křídlo Steinway si do Prahy nechal dovézt z Vídně.

Ve čtvrtek spojení Berlínských a Vídeňských filharmoniků na festivalu Dvořákova Praha dlouze aplaudovali posluchači v téměř zaplněném Rudolfinu. Komorní orchestr Vídeň-Berlín, ansámbl složený z hráčů Berlínské a Vídeňské filharmonie, nabídl Mozartova díla Divertimento D dur a Koncertní symfonii pro housle, violu a orchestr Es dur. V druhé polovině večera zazněla Serenáda pro smyčce E dur Antonína Dvořáka. Obecenstvo si ještě vytleskalo dva přídavky s hudbou Dvořáka a Josefa Strausse. Berlínští a Vídeňští filharmonikové již léta soupeří o pozici nejlepšího evropského hudebního tělesa. Tentokrát spojili své síly v rámci komorní řady Dvořákovy Prahy. Jejich první společné vystoupení inicioval u příležitosti svých padesátin v roce 2005 dirigent Simon Rattle. Z narozeninového dárku vznikl prestižní komorní orchestr, jenž pod vedením vídeňského koncertního mistra a dirigenta Rainera Honecka podle hudebních odborníků spojuje noblesu a zvuk rakouské tradice s německou energičností a virtuózní brilancí. Letošní Cenu Antonína Dvořáka získal za propagaci české hudby a díla Antonína Dvořáka dirigent Jiří Bělohlávek. Ocenění si převezme 16. listopadu v newyorské Carnegie Hall, místě světové premiéry Dvořákovy Novosvětské symfonie, při příležitosti koncertu České filharmonie. V předvečer zahájení mezinárodního hudebního festivalu Dvořákova Praha to za pořádající Akademii klasické hudby oznámila Silvie Marková. Bělohlávek je oceňován především pro preciznost hudebního nastudování a odpovědný přístup k partituře. V zahraničí soustavně prosazuje méně hrané české autory nebo díla, za svého dlouholetého úspěšného působení u Symfonického orchestru BBC opakovaně začleňoval do dramaturgie koncertů skladby Josefa Suka či Bohuslava Martinů. V předchozích ročnících byli oceněni Josef Suk, Ivan Moravec, Jiří Kout, Ludmila Dvořáková a Jiří Kylián.

Rozpočet ministerstva kultury by měl být v příštím roce o zhruba půl miliardy korun meziročně vyšší. Vyplývá to z návrhu rozpočtu, který měla ve středu projednat vláda. Návrh počítá s navýšením peněz na opravy památek i pro živé umění. Ministr Daniel Herman také slibuje, že pracovníkům příspěvkových organizací, kterých je v kultuře na tři desítky a patří k nim největší národní instituce, zvedne o tři a půl procenta platy. Po letošních 10,4 miliardy by výdaje rezortu v příštím roce měly být 10,85 miliardy. Platy státních zaměstnanců v kultuře jsou hluboko pod celostátním průměrem, v Národní galerii je to osmnáct a půl tisíce korun. Suma je vypočítaná bez platů kustodů a ochranky, tedy nízkopříjmových skupin. Kurátor s dvacetiletou praxí letos v Národní galerii bere 21 665 korun.

Ve středu 10. září zemřel v Praze ve věku osmdesáti osmi let hudební skladatel a klavírista Oldřich František Korte. Korte se uplatnil i jako hudební kritik, scenárista či autor televizních seriálů. Významná byla rovněž jeho přednášková popularizační činnost. Korte po započatých studiích na Státní konzervatoři v Praze, přerušených v posledním roce války vězněním v Německu, vystupoval jako klavírista. Interpretoval především své vlastní skladby na domácích i zahraničních pódiích. Jako člen Laterny magiky působil od jejího založení v roce 1958, nejprve jako sólista, kdy v šedesátých letech absolvoval přes tři tisíce vystoupení na čtyřech kontinentech. V sedmdesátých a osmdesátých letech byl dramaturgem této scény a v letech 1972–1974 uměleckým vedoucím souboru Chorea Bohemica. Jeho skladatelské dílo není sice počtem rozsáhlé, ale každá nová skladba znamenala podle kritiků pozoruhodný umělecký čin.

Netradiční smyčcové kvarteto MIB Quartet složené z profesionálních hudebníků v pražském Rock Café oslavilo v pátek své první narozeniny. Kvarteto v tradičním složení dvou houslí, violy a violoncella doplňuje bubeník a zakladatel skupiny NeoPercussio Oleg Sokolov. Mimořádně na narozeninový večer doplní kapelu kytara a klávesy, speciálním hostem bude zpěvačka Martina Pártlová. MIB Quartet tvoří vedle bubeníka Sokolova houslista Alexandr Kopka, houslista Ivan Borisov Ivanov, violista František Jelínek a violoncellista Jakub Mayer. V širokém repertoáru MIB Quartet posluchači naleznou hudbu rozličných stylů od jazzu, rocku, popu přes blues až k vážné hudbě. V neděli 14. září se konal na Pražské křižovatce druhý Benefiční galakoncertu Opery Plus, spojený s předáním Výročních cen za nejlepší operní výkony v uplynulé sezoně, o jejichž držitelích rozhodli svým hlasováním čtenáři tohoto portálu. Výroční ceny Opery Plus převzali sopranistka Dana Burešová (za Smetanovu Anežku a Verdiho Alžbětu) a tenorista Aleš Briscein (Jeník a Ladislav Podhajský). Oba přitom byli mezi protagonisty galavečera, společně s dalšími předními osobnostmi české operní scény: sopranistkou Evou Urbanovou, mezzosopranistkou Kateřinou Jalovcovou, tenoristou Jaroslavem Březinou, barytonistou Jiřím Hájkem, držitelem letošní operní Thálie, basistou Jiřím Přibylem a v neposlední řadě též klavíristou a dirigentem Davidem Švecem. K nim se připojila sopranistka začínající české generace Adéla Škopková.

Regiony
Položením květin u sochy Antonína Dvořáka zahájil v pondělí 8. září Karlovarský symfonický orchestr  svou sto osmdesátou koncertní sezonu a také padesátý šestý Dvořákův karlovarský podzim. V nové koncertní sezoně se Karlovarský symfonický orchestr dočká i dalšího koncertního sálu v Národním domě. S kapacitou osm set míst předčí i velký sál Grandhotelu Pupp. Orchestru ale stále chybí zázemí pro zkoušení. Karlovarský symfonický orchestr se řadí mezi nejstarší symfonické orchestry na světě.

Komorní filharmonie Pardubice zahájila v pondělí další sezonu inauguračními koncerty nového šéfdirigenta Petera Ferance. V Sukově síni Domu hudby po tři večery zněly árie, scény a orchestrální části z oper Bedřicha Smetany a Antonína Dvořáka Prodaná nevěsta, Dvě vdovy, Hubička, Čertova stěna, Rusalka, Armida a Čert a Káča. Jako sólisty pozvala filharmonie sopranistku Danu Burešovou a tenoristu Aleše Brisceina. Peter Feranec je devátým šéfdirigentem Komorní filharmonie Pardubice. Patří k předním současným dirigentům evropské operní i koncertní scény.
Výročí
Před sto deseti lety, 17. září 1904, se narodil významný britský choreograf a tanečník Frederick Ashton (zemřel 18. srpna 1988).

19. září 1904, tedy taktéž před sto deseti lety, se narodil bulharský skladatel Lubomir Pipkov (zemřel 9. května 1974).

Před pětadevadesáti lety, tedy 21. září 1919, se narodil dlouholetý sólista Opery Národního divadla, tenorista Jaroslav Stříška (zemřel 13. září 2001).

Foto Tomáš Lébr, archiv, Dvořákova Praha, Komorní filharmonie Pardubice

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat