Týden s hudbou (74)

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Co přinese tento týden
Praha

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK odstartuje v úterý 30. září komorní řady svého Koncertního jednatelství. V prostorách kostela sv. Šimona a Judy se rozběhne cyklus Stará hudba vystoupením italského repertoáru čtrnáctého a patnáctého století „panevropského“ souboru Mala Punica Ensemble. O pět dní později, tedy v neděli se v Rudolfinu otevře i cyklus Světová klavírní tvorba. V úvodním večeru se ve skladbách Liszta, Čajkovského, Brahmse a Rachmaninova pražskému publiku představí ukrajinský klavírista Dmitry Onishchenko.V Dvořákově síni Rudolfina pokračují oslavy dvacátého výročí vzniku PKF. Po úvodním nedělním koncertu slavnostní trilogie se sopranistkou Kate Royal a Jakubem Hrůšou jsou ohlášeny další dva večery. Atmosféru jako za doby Rakousko-Uherska navodí pod taktovkou prostředního z šéfdirigentů PKF, švýcarského flétnisty a dirigenta Kaspara Zehndera ve středu 1. října prostřední z koncertů, který vzdá hold operetním kusům, mimo jiné z pera Johanna Strausse mladšího, Emmericha Kálmána, Johannese Brahmse či Roberta Stolze. Přednes rakouské sopranistky Julie Kamenik doplní maďarský cikánský ansámbl Kalandos Ensemble Budapešť a Český filharmonický sbor Brno. O závěr oslav se pak postará nedělní večer pod taktovkou Jiřího Bělohlávka. Ohlášena je Symfonie D dur Jana Václava Huga Voříška a Devátá symfonie Ludwiga van Beethovena, jejímiž sólisty budou Simona Houda Šaturová, Jana Hrochová Wallingerová, Richard Samek a Jan Martiník , spoluúčinkovat bude Pražský filharmonický sbor.

Od pátku 3. do 9. října nabídne v Praze a pak v Brně festival … příští vlna/next wave… premiéry činoherních, pohybových i alternativních inscenací, pouliční projekty, koncert a také zabijačku s jelítky a slivovicí. Už v sobotu o uplynulém víkendu tato přehlídka uvedla jako ochutnávkový prolog v komunikačním prostoru Školská 28 česko-slovenský projekt nazvaný Rádio Bolehlav: Na čo umenie?, který spojil soubor Depresivní děti touží po penězích s festivalem Divadelní Nitra.

Pražský komorní balet uvede v neděli 5. října ve Stavovském divadle exkluzivní premiérový večer s názvem 3 české kvartety. Premiéra, která se koná v rámci Roku české hudby, představí v rámci komponovaného večera tři choreografy různých generací tvořící na hudbu význačných českých skladatelů – Pavla Šmoka, Mária Radačovského a Hanu Polanskou Turečkovou. Soubor uvede obnovenou nadčasovou choreografii Pavla Šmoka Z mého života, v případě dalších dvou jmenovaných autorů se jedná o zbrusu nová díla, která choreografové vytvářejí přímo pro Pražský komorní balet. Slavnostní ráz celého večera ještě podtrhne živá hudba v podání Zemlinského kvarteta.
Regiony
Meditativní skladbou Györgye Ligetiho Lontano zahájí Filharmonie Brno ve čtvrtek v Janáčkově divadle svou 59. sezonu. Zazní také Violoncellový koncert Benjamina Jusupova, který je pro brněnskou filharmonii umělcem sezony. Večer uzavře Symfonie č. 5 d moll od Dmitrije Šostakoviče. Stejný program odehraje orchestr také v pátek. Orchestr se představí pod taktovkou svého šéfdirigenta Aleksandra Markoviče.

V sobotu 4. října zazní v kostele sv. Václava v Dobrušce v rámci Mezinárodního hudebního festivalu F. L. Věka závažné duchovní dílo Missa Sanctissimae Trinitatis Jana Dismase Zelenky pro sóla, sbor a orchestr v nastudování souboru dobových nástrojů Ensemble Inégal. Toto těleso se svým dirigentem Adamem Viktorou získalo evropské renomé díky svým vysoce ceněným koncertům a nahrávkám a také právě pro objevy z odkazu zmíněného geniálního českého barokního skladatele.

Zaznamenali jsme v minulém týdnu
Zahraničí

Slavný italský dirigent Riccardo Muti kvůli neshodám a problémům s financováním opouští římskou operu. V dopise, který v pondělí zveřejnila italská média, dirigent oznámil, že se nebude dál podílet na přípravě dvou premiér naplánovaných na následující sezonu. Třiasedmdesátiletý Muti se stal čestným doživotním dirigentem opery v Římě roku 2011. „Nynější podmínky bohužel nezaručují klid, který potřebuji pro přípravu úspěšných představení,“ napsal Muti, který tak naráží na dlouhotrvající neshody kolem financování operního domu. Ty vedly i k několika stávkám zaměstnanců a opeře, která nakumulovala dluh ve výši 29 milionů eur, stále hrozí bankrot. Muti měl letos řídit orchestr při provedení opery Aida Giuseppe Verdiho, která měla v listopadu zahájit nadcházející sezonu. Na jaře příštího roku měl dirigovat Mozartovu Figarovu svatbu. Nyní se ale z obou projektů stáhl. Nadále se v Itálii chce věnovat jen řízení Orchestru Luigiho Cherubiniho, kromě toho nyní vede i Chicagský symfonický orchestr.Začátek nové sezony Metropolitní opery v New Yorku poznamenala v pondělí demonstrace proti plánovanému uvedení opery Smrt Klinghoffera. Opera pojednává o vraždě Američana židovského původu Palestinci v roce 1985. Podle demonstrantů oslavuje terorismus a je antisemitská. Kritizované dílo amerického skladatele Johna Adamse bylo poprvé uvedené v roce 1991. Metropolitní má operu Smrt Klinghoffera na programu v premiéře od 20. října do 15. listopadu.

Po několikaměsíční nemoci ve středu ve svém domě v Cambridgi zemřel britský dirigent Christopher Hogwood, který byl významným propagátorem takzvané staré hudby a měl úzký vztah i k české hudbě. Začátkem září oslavil 73. narozeniny.

Osobnost týdne
Christopher Hogwood (10. září 1941 – 24. září 2014) byl světově uznávanou autoritou v takzvané poučené interpretaci, podepsaný například pod nahrávkou prvního kompletního cyklu Mozartových symfonií, hraných na dobové nástroje. V roce 1973 založil Akademii staré hudby a se svým orchestrem, který dirigoval zhruba třicet let, procestoval všechny světadíly.„Byl velkým vyslancem historicky zaměřené hudby, hnutí, které sám založil. A byl šťastný, když viděl, že jím vytvořený orchestr se rozvíjel a rostl i poté, co z postu dirigenta odstoupil,“ řekl stanici BBC současný šéf Akademie staré hudby Christopher Purvis.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat