Týden s hudbou (79)

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Co přinese tento týden 
Zahraničí
 
Koncerty České filharmonie na západním i východním pobřeží Spojených států zahrnuje turné orchestru, které potrvá od 2. do 19. listopadu. Filharmonici při něm mají naplánováno jedenáct vystoupení. Do Spojených států se vracejí po šesti letech, v prestižní newyorské Carnegie Hall Česká filharmonie naposledy vystupovala před deseti lety. Pod vedením Jiřího Bělohlávka tam 16. listopadu zahraje Dvořákovu symfonii Z Nového světa. Skladbu odehraje v místě, kde měla svoji světovou premiéru, u příležitosti oslav pětadvacátého výročí naší sametové revoluce. Ve Spojených státech bude představen i rukopis partitury Novosvětské, který české území neopustil přes sto let.

Praha
Skladby Maurice Ravela a Clauda Debussyho uvede šéfdirigent Ondrej Lenárd se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu na koncertu v pondělí 3. listopadu. Sólo v Ravelově Koncertu G dur přednese Vladimir Sverdlov-Ashkenazy, letos osmatřicetiletý rodák z Moskvy, zároveň i skladatel a básník, pocházející z rodiny s dlouhou tradicí vynikajících umělců. Přímý přenos koncertu vysílá Český rozhlas-Vltava. V tomto týdnu nabídnou Struny podzimu hned tři koncerty. V pondělí 3. listopadu ve Velkém sále Lucerny vystoupí objev letošního festivalu – všestranný hráč na mandolínu Chris Thile, kterého doprovodí jazzový enfant terrible Brad Mehldau. Jihoafrický jazzový ambasador Hugh Masekela vystoupí ve středu 5. listopadu ve Dvořákově síni Rudolfina v doprovodu dlouholetého spoluhráče a dobrého přítele pianisty Larryho Willise. Hlavní program Strun podzimu zakončí svoji cestu po pěti týdnech opět na Pyrenejském poloostrově. V neděli 9. listopadu se rozezní Stavovské divadlo vášnivým flamenkem v podání Estrelly Morente, která je označována za královnu flamenka pro dvacáté první století a reprezentuje jak tradiční flamenko, tak jeho aktuální i možné budoucí variace.

Zdánlivě nečekané spojení latinskoamerické, španělské a české barokní hudby, hudby indiánských kultur a soudobé severní Ameriky nabídne divákům koncertní program Americano v provedení hudebního orchestru Ensemble Inégal. Jeho součástí je česká premiéra 3. symfonie Philipa Glasse. Koncert se koná v rámci programové řady Music Visions osmého festivalového cyklu Ensemble Inégal 2014 v jediném večeru v pondělí 3. listopadu v Divadle Archa.

Na středu 6. listopadu je naplánován i slavnostní koncert, který bude vyvrcholením druhého ročníku festivalu Kultura v srdci Prahy, pořádaného Jednotou pro zvelebení hudby v Čechách. Představí se na něm nejlepší žáci společně se svými pedagogy a mimořádnými hosty. Za doprovodu Symfonického orchestru Pražské konzervatoře pod vedením profesorky Miriam Němcové a Chuhei Iwasakiho zazní v premiéře symfonická síla absolventů školy – O vlastní identitu Jana Šikla a Symfonie č. 1 Chuhei Iwasakiho, které doplní Klarinetový koncert č. 2 Carla Marii von Webera v podání sólistky Anny Paulové.

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK ve své narozeninové sezoně příběhů připomíná osobnosti, které ho od počátku formovaly. Proto na listopadových abonentních koncertech uctí své koncertní mistry, těm současným – Ritě Čepurčenko (housle) a Miloši Jahodovi (violoncello), dá prostor v sólových partech slavného Brahmsova Dvojkoncertu. Na koncertech ve středu 5. a ve čtvrtek 6. listopadu je doplní česká premiéra skladby Elevation Andrewa Svobody a výběr z Prokofjevova baletu Romeo a Julie. Skřítkové Šíma a Lupi v sobotu 8. listopadu opět zavítají do Rudolfina a provedou dětské publikum koncertem PKF – Prague Philharmonia Smetana není jen do kávy. Děti se dozvědí, jaké měli skladatelé dětství, čím byli výjimeční, jak vypadali a co jim daly sudičky do vínku. Stěžejním prvkem bude nejen hudba, ale také aktivní a hravá spolupráce dětí a orchestru, čímž jsou koncerty PKF – Prague Philharmonia typické.

Regiony
Hostem komorního souboru Barocco sempre giovane bude ve čtvrtek 6. listopadu v mnoha ohledech nejvýraznější osobnost českých hobojistů Vilém Veverka. Na abonentním koncertu se představí jako sólista v koncertech italských barokních mistrů Alessandra Marcella a Antonia Vivaldiho, spolu s první houslistkou Barocco sempre giovane Ivou Kramperovou pak přednese koncerty pro housle a hoboj Johanna Sebastiana Bacha a Giuseppe Antonia Brescianella.Netradiční projekt připravilo k deseti letům své existence umělecké sdružení ProART. K Roku české hudby oslovil umělecký vedoucí, choreograf a tanečník Martin Dvořák dalších devět tvůrců, aby vytvořili na hudbu českých skladatelů minulého století deset krátkých kusů pod souhrnným názvem: Motion Scores nebo-li Pohybové partitury. Mezi deset skladatelů se zařadila pochopitelně jména tří „prominentů“ – Antonína Dvořáka, byť se dvacátého století dotkl jen čtyřmi roky svého života, Leoše Janáčka a Bohuslava Martinů. Následují tři představitelé oficiální starší autorské generace – Bohuslav Foerster, Vítězslav Novák, Josef Suk – a celou sestavu završují představitelé mladých, avšak předčasně zesnulých tvůrců – Hans Krása, Pavel Haas, Jaroslav Ježek a jediná žena, Vítězslava Kaprálová. Premiéra se uskuteční o víkendu 8. a 9. listopadu v Moravské galerii Umělecko-průmyslového muzea v Brně.

Ostrava bude hostit klarinetisty z celého světa. Od soboty 8. do pátku 14. listopadu se uskuteční první český klarinetový kongres. Nabídne přednášky i koncerty. Do kongresu se zapojí tři desítky zahraničních i českých lektorů. Pedagogové dorazí i z Ruska, Polska, Maďarska, Španělska či Belgie. V programu pro veřejnost se představí například vynikající český klarinetista Karel Dohnal. Soubor Clarinet Factory zase zahraje v tanečním představení, které se koná ve spolupráci s festivalem MOVE fest Ostrava. S klarinetisty se představí také Brněnský rozhlasový orchestr lidový nástrojů a chybět nebude ani jazz.  

Čtvrtý ročník Mezinárodního hudebního festivalu F. L. Věka bude zakončen v neděli 9. listopadu 2014 koncertem Ondřeje Havelky s jeho Melody Makers v Dobrušce.

0 0 vote
Ohodnoťte článek
  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat


2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments