Ústí musí dát příští rok Severočeskému divadlu 50 milionů Kč

Ústí nad Labem musí v příštím roce dát padesát milionů korun na provoz Severočeského divadla. Město se k tomu zavázalo ve smlouvě, kterou podepsalo s Ústeckým krajem. Provoz divadla v posledních letech dotoval Ústecký kraj, řekl krajský radní Ladislav Drlý (KSČM). Podle mluvčí radnice Romany Macové město s částkou počítá. Divadlo patří od roku 2012 městu i kraji, které kvůli němu založily společnou firmu. Město do ní tehdy vložilo pozemky a historickou budovu, kraj se zavázal k financování na tři roky.Kraj dotoval provoz divadla v letech 2012, 2013 a 2014. Příští rok je podle Drlého řada na ústecké radnici. „Ústecký kraj splnil svůj závazek, a teď záleží na městu, jak se k tomu postaví,“ řekl Drlý. Smlouva zavazuje město i k poskytnutí dvacetimilionového příspěvku v roce 2016.

Podle Macové město se sedmdesáti miliony počítá v rozpočtovém výhledu. „Poslední rozpočtový výhled byl schválen v radě města letos v květnu. Zdrojem pro krytí těchto prostředků je přebytek v neinvestiční části rozpočtu, především z daňových výnosů,“ řekla Macová.

Jak bude financování vypadat dál, není zatím jasné. „Smlouva je uzavřena do roku 2016 a jaká bude, pokud nějaká vůbec bude uzavřena dál, je věcí dalšího jednání,“ doplnil Drlý. Zatím podle něj není ani jasné, zda kraj přispěje na provoz divadla v roce 2016. Josef Zikmund, který se na základě koaliční dohody mezi ANO a PRO!Ústí má stát novým ústeckým primátorem, řekl, že chce, aby divadlo ve městě fungovalo. „Chceme připravit celkovou koncepci kultury ve městě, která by měla zodpovědět i otázku dalšího fungování a financování divadla,“ řekl Zikmund.

Severočeské divadlo se zaměřuje především na operu, balet a operety. Dováží i představení činoherních divadel z jiných měst.

Foto archiv

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky