Týden s hudbou (85)

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Co přinese tento týden
Praha

V pondělí 15. prosince přichystal do Smetanovy síni Obecního domu Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK mimořádný vánoční koncert. S pražskými symfoniky vystoupí soubor Hradišťan, společně provedou skladby Jiřího Pavlici a samozřejmě i koledy. V pátek 19. prosince pak v kostele sv. Šimona a Judy doprovodí FOK slavného tenoristu Štefana Margitu. Ten se představí v operní i písňové tvorbě světových autorů. V mimořádném recitálu mu bude partnerkou sopranistka Kateřina Šmídová Kalvachová. Vůbec poprvé v novodobé historii bude v pondělí 15. a v úterý 16. prosince v Rudolfinu provedena Missa Divi Xaverii Jana Dismase Zelenky spolu se slavnostním Magnificat Johanna Sebastiana Bacha. Skladby přednese Collegium 1704 pod vedením Václava Lukse.

Pražská konzervatoř připravila na příští týden hned čtyři akce. V pondělí se v Divadle Na Rejdišti uskuteční vánoční koncert žáků hereckého oddělení. V úterý v koncertním sále Pražské konzervatoře to bude vánoční koncert žáků oddělení populární hudby. Na středu je, opět do koncertního sálu Pražské konzervatoře, ve spolupráci s Jednotou pro zvelebení hudby v Čechách Kultura v srdci Prahy připraven závěrečný koncert s označením Stará hudba po novu s k(K)aňkou. Představí se Barokní soubor Pražské konzervatoře s Jakubem Kydlíčkem, Komorní sbor s Markem Valáškem a Kaňkovo kvinteto. A na čtvrtek je naplánován vánoční koncert komorních souborů a pěveckého sboru Pražské konzervatoře.

Druhý koncert Krásy dneška v sezoně 2014–2015 se v úterý 16. prosince zaměří na téma italský komunismus ve skladbách z díla Luigiho Nona. Tvorba řady přívrženců této ideologie se v době dovršeného socialismu vyskytovala na našich koncertních pódiích velice zřídka.Ve středu 17. prosince se na Nové scéně Národního divadla Praha uskuteční premiéra dvou extravagantních skladeb Dmitrije Šostakoviče Orango & Antiformalistický jarmark, které dávají jednu z možných odpovědí na otázku, o čem má být opera poté, co definitivně skončila epocha romantismu. Z ambiciózní avantgardní opery Orango o polidštění opice zůstal jen výmluvný fragment. Antiformalistický jarmark je pak Šostakovičovým hořce groteskním protestem proti vládě hlupáků v sovětské kultuře a vůbec všude.

Na středu, čtvrtek a pátek připravila Česká filharmonie pod vedením Jiřího Bělohlávka v koncertním provedení premiéru opery Bohuslava Martinů Čím lidé žijí. Vedle toho zazní i první řada Dvořákových Slovanských tanců. Ani tento týden nebudou v sobotu a v neděli chybět tradiční adventní koncerty, tentokrát pod taktovkou Jiřího Bělohlávka.

Tradičním návštěvnickým vrcholem Svátků hudby v Praze je každoroční vánoční koncert. Pro ten letošní, který se uskuteční ve čtvrtek 18. prosince v kostele sv. Šimona a Judy na Praze 1, si Václav Hudeček přizval operní pěvkyni Andu-Louisu Bogzu, Kühnův dětský sbor a Musicu Lucis Praga. Kromě obligátních vánočních zpěvů a koled nebude chybět ani setkání s houslovým mistrovstvím hostitele.Po historicky prvním přenosu Dvořákovy Novosvětské z pražského Rudolfina do kin zve Česká filharmonie a společnost Aerofilms na adventní přenos Rybovy České mše vánoční. Při druhém přenosu z Rudolfina do kin se špičkový orchestr a sbor rozezní známým Hej, mistře ve čtyřiceti kinech napříč Českou republikou. Stane se tak v sobotu 20. prosince.

V neděli 21. prosince 2014 se bude konat v prostoru historického Velkého sálu Novoměstské radnice Vánoční koncert slavných operních a operetních árií. Studio Lirico Praha popřeje krásné Vánoční svátky s operou, operetou a písněmi v podání absolventů pěveckých kurzů italského mistra Paola De Napoliho. Moderátorem večera bude Honza Musil, speciální hostem večera tenorista Pavel Černoch.

Regiony
Ve čtvrtek 18. prosince má v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě premiéru Donizettiho Maria Stuarda, strhující operní duel dvou královen – Marie Stuartovny a Alžběty I., v režii Lindy Keprtové a s hudebním nastudováním Tomáše Braunera.Sylvie Bodorová na text bývalého ředitele Divadla F. X. Šaldy, režiséra Martina Otavy, napsala operu vztahující se úzce svým námětem k Liberecku a Frýdlantsku. Hlavní hrdinkou je rozporuplná aristokratka Kateřina z Redernu (která mimo jiné založila se svým manželem Melchiorem a jeho bratrem liberecký zámek), jejich syn Kryštof a také Albrecht z Valdštejna. Nejambicióznější projekt libereckého divadla posledních let chystal operní soubor již na rok 2013. Z finančních důvodů byla premiéra o rok odložena a Kateřina z Redernu poprvé zazní v Roce české hudby, v pátek 19. prosince.

Na vánočním koncertě Českého filharmonického sboru Brno v neděli 21. prosince uvede Český filharmonický sbor Brno (komorní sbor) Grand Rondeau Jana Václava Huga Voříška a Českou mši vánoční Jana Jakuba Ryby Hej, Mistře! Spoluúčinkují Eben trio, Čeští komorní sólisté (umělecký vedoucí Ivan Matyáš) a Hana Škarková (soprán), Marie Vrbová (alt), Pavel Valenta (tenor), Václav Jeřábek (bas) a Martin Jakubíček (varhany). Dirigentem večera bude Petr Fiala.

Festival Hudební setkání připravil na neděli 21. prosince Vánoční setkání se Scholou Gregorianou v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Ústí nad Labem. Nativitas – Domini, rekonstrukce části vánoční liturgie podle původních pramenů, nás přenese do Prahy císaře Karla IV. Posluchači uslyší kromě jiného pěvecky náročné a velmi působivé vícehlasé lekce, z nichž některé se podařilo objevit teprve před pár lety.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat