Týden s hudbou (87)

  1. 1
  2. 2

Co přinese tento týden
Praha
Koncertní cyklus Hudební most Praha – Drážďany pořádá soubor Collegium 1704 již od roku 2008, kdy poprvé zazněl stejný koncert v Praze a den poté v Drážďanech. Hudební most, jehož ideou je propojení obou měst, je jediným stálým koncertním cyklem českého souboru v zahraničí. Koncertní řada, která se na obou stranách hranice těší velké posluchačské pozornosti, navazuje na bohatou kulturní tradici obou měst a jejich vzájemné historické kulturní vazby. Silvestrovský koncert Dixit Dominus se uskuteční ve středu 31. prosince v kostele sv. Šimona a Judy v Dušní ulici a ve čtvrtek 1. ledna v Annenkirche v Drážďanech.Po loňském prvním uvedení se Novoroční koncert České filharmonie stal součástí sváteční programové nabídky ČT art i prvního večera nového roku 2015. Tentokrát Česká filharmonie přivítá Kateřinu Kněžíkovou a Adama Plachetku. Ten také přišel s nápadem sestavit celý večer z árií a duetů italského belcanta a konkrétní program pak dopracoval s dirigentem večera Tomášem Netopilem. Ve středu jako mimořádná silvestrovská generální zkouška a ve čtvrtek jako novoroční koncert zazní v jejich podání vrcholná díla Donizettiho, Rossiniho a Verdiho.

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK zahájí rok 2015 českým repertoárem. Pod taktovkou mladého dirigenta Marka Šedivého zahraje orchestr obě řady Slovanských tanců Antonína Dvořáka. Novoroční koncert ve čtvrtek 1. ledna 2015 tak rozezní Smetanovu síň Obecního domu jásavou a energickou hudbou furianta, skočné či sousedské, ale i umírněnějších mazurky, dumky nebo polonézy.
Regiony
Národní divadlo moravskoslezské již tradičně nabízí svým divákům během vánočních svátků představení se zimní nebo vánoční tematikou. V pondělí 29. prosince 2014 odehraje ostravský balet v Divadle Antonína Dvořáka Čajkovského Louskáčka a na úterý 30. prosince je připravena opera Giuseppe Verdiho Nabucco.

Zaznamenali jsme v minulém týdnu
Ze zahraničí
Španělská operní pěvkyně Montserrat Caballé ve středu přistoupila na pokutu 250 tisíc eur (asi sedm milionů korun) a symbolické šestiměsíční uvěznění, aby se vyhnula soudnímu procesu kvůli daňovému úniku. Informovala o tom španělská agentura Europa Press. Umělkyně však zřejmě do vězení nepůjde, protože pokud je předchozí trestní rejstřík odsouzeného neposkvrněný, proměňují se ve Španělsku uložené tresty do dvou let vězení na podmíněné. Jednaosmdesátiletá sopranistka byla v dubnu obviněna, že v daňovém přiznání za rok 2010 zatajila příjem kolem 500 tisíc eur. Před vyšetřovacím soudem 9. května ještě nařčení z daňových úniků odmítala. Vysvětlila, že v roce 2010 neměla trvalé bydliště v Barceloně, ale v Andoře, a proto prý španělským berním úřadům nic nedluží. Do Španělska prý jezdila pouze k lékaři. Krátce poté ale dluh zaplatila.
Praha 
Poslední rozloučení s emeritním členem Národního divadla v Praze tenoristou Zdeňkem Švehlou bylo naplánováno na 30. prosince ve Velké obřadní síni strašnického krematoria v Praze. Zdeněk Švehla zemřel v neděli 21. prosince ve věku devadesáti let. Sólista opery české první scény prožil na jejím jevišti celých třiatřicet let. Až do roku 1990 tu vytvořil více než šest desítek rolí. Svým nezastupitelným hlasovým témbrem obsáhl širokou škálu velkých operních partů od Verdiho, Pucciniho, Čajkovského, Smetany až po Mozarta, kterého miloval a ctil nejvíce. Byl držitelem Ceny Thálie za celoživotní mistrovství.

Peruánský tenorista Juan Diego Flórez v pondělí za doprovodu PKF – Prague Philharmonia pod vedením amerického dirigenta Christophera Franklina v zaplněném pražském Obecním domě uzavřel své evropské turné Tour L’Amour. Za velkých ovací nabídl program, který byl exkurzi do operní Francie devatenáctého století. Zazněly árie z oper Delibese, Masseneta, Gounoda či Donizettiho.Letos v prosinci uplynulo šest let od chvíle, kdy novocirkusový soubor Cirk La Putyka představil v pražském divadle Archa svůj první projekt. Pod názvem La Putyka se od jara 2009 uváděl v holešovické La Fabrice a získal ocenění za nejlepší divadelní inscenaci roku. La Putyka byla tehdy doslova zjevením, když kombinovala akrobacii, tanec, loutky a sportovní výkony s živou hudbou. Optikou nového cirkusu nahlíží atmosféru české hospody „skelným pohledem střízlivého půllitru“. Diváky baví a předkládá jim nečekané akrobatické, hudební i pohybové jevy.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat