Týden s hudbou (94)

  1. 1
  2. 2

Co přinese tento týden
Praha
Abonentní řada Symfonického orchestru Českého rozhlasu s podtitulem Nové horizonty pokračuje v pondělí 16. února ve Smetanově síni Obecního domu programem z děl ruských skladatelů. Koncert č. 1 b moll od Petra Iljiče Čajkovského přednese ruský klavírista Alexander Ghindin. Dále zazní symfonická suita z baletu Pták Ohnivák od Igora Stravinského a Skrjabinův opus Prométheus – Báseň ohně. Rozhlasoví symfonici vystoupí pod taktovkou arménského dirigenta žijícího ve Francii Vahana Mardirossiana. Klavírní part ve Skrjabinovi zahraje Stanislav Gallin a symfoniky doprovodí Pěvecký sbor Carmina Bohemica pod vedením Věry Hrdinkové.V pondělí 16. února je v Koncertním sále Pražské konzervatoře na programu skladatelský koncert studentů. Pod taktovkou Chuheie Iwasakiho a Jakuba Tomáška vystoupí Komorní orchestr a pěvecký sbor Pražské konzervatoře. Sólisty večera budou Edita Adlerová a Jan Ondráček. Program tvoří Bílá růže Lukáše Janaty, Paranoia Romana Zabelova a Otče náš Jakuba Tomáška. Následně ve středu 18. a v pátek 20. února se v Divadle Na Rejdišti uskuteční premiéry operního představení Vítězslava Nováka Zvíkovský rarášek. Hudební nastudování Tomáš Hála, režie Gustav Skála.

Festival Opera 2015 jde do finále. Poté co v pondělí 16. února v divadle La Fabrika byla z důvodu nemoci zrušena bez náhrady Smetanova Hubička v nastudování VCHOD (Výzkumné centrum hudebního/operního divadla) z Brna, v pátek 20. února v Divadle Komedie bude uvedena opera Ondřeje Kyase a Pavla Drábka Ponava (Zmizelé řeky) v podání Ensemble Opera Diverasa (jde o náhradní termín za 7. února). Posledním představením bude v sobotu 21. února opera Alice in bed Ivo Medka a Markéty Dvořákové, kterou má na programu Národní divadlo Brno. Představení se uskuteční v Divadle Hybernia.Basa tvrdí muziku, tak zní nejen lidová moudrost, ale i název druhého koncertu letošního cyklu Svátky hudby v Praze, který představí tento strunný smyčcový nástroj, nedílnou součást orchestrů a komorních ansámblů, v sólové podobě. V úterý 17. února se můžete zaposlouchat na Pražské konzervatoři do zvuku kontrabasu v podání Rostislava Tvrdíka za spoluúčasti Panochova kvarteta, hlouslisty Václava Hudečka, pianistky Slávky Vernerové-Pěchočové a altistky Petry Kohoutové.

V úterý 17., ve čtvrtek 19. a pak ještě následující pondělí 23. února jsou na programu pražského Národního divadla reprízy Verdiho Traviaty v hlavní roli se Simonou Houda-Šaturovou.Kühnův smíšený sbor otevírá prvním koncertem v roce 2015 svoji vlastní koncertní řadu v Českém muzeu hudby. Pro návštěvníky koncertu ve středu 18. února 2015 připravil výběr skladatelů napříč staletími, od devatenáctého až do jednadvacátého století. Ve světové premiéře zde zazní hravý cyklus Tři kouzla pro smíšený sbor současného skladatele Miloše Orsona Štědroně na surrealistické verše Ivana Blatného. 

Barokní soubor Musica Florea zahájí ve středu 18. února v pražském Klementinu třináctý ročník festivalového cyklu Musica Florea 2015. V programu s názvem Hammerklavier v hudbě pražských a vídeňských klasiků zazní skladby Leopolda Koželuha, Johanna Nepomuka Hummela, Františka Xavera Duška a Wolfganga Amadea Mozarta. Vrcholem programu bude uvedení Mozartova Klavírního koncertu C dur s využitím kladívkového klavíru, sólistkou bude Petra Matějová.Ve Smetanově síni Obecního domu v Praze se ve čtvrtek 19. února jako vůbec poprvé v České republice uskuteční promítání filmu Psycho režiséra Alfreda Hitchcocka za doprovodu živé hudby. Tu obstará šedesátičlenný Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK pod taktovkou Jana Kučery. Hitchcock byl zastáncem orchestrální muziky, jeho hudební múzou byl skladatel Bernard Herrmann. Ten dostal od Hitchcocka v kompozicích zcela volnou ruku, což mu umožnilo dokreslit filmy zajímavou hudební atmosférou. Psycho není výjimkou a živá hudba bude znít přesně podle originálu.

Nový projekt Podivuhodné cesty Julese Verna, který pro Laternu magiku připravil dramatik a režisér David Drábek, má svůj inspirační zdroj ve slavných románech Julese Verna, především pak v Tajuplném ostrově. Děj inscenace je však situován do prvních desetiletí dvacátého století, do éry pionýrů filmového průmyslu. V jednom z průkopnických ateliérů tohoto ve své době nového a pokrokového média se odehrává natáčení příběhu, do kterého zasáhne i stárnoucí spisovatel. V nové inscenaci Laterny magiky se tak spojuje pohled na několik etap technologického vývoje a stupně vědeckého poznání. Premiéra je naplánována na čtvrtek 19. února na Novou scénu.
Regiony 
Sté výročí narození skladatelky Vítězslavy Kaprálové oslaví Filharmonie Brno takřka kompletním uvedením jejího orchestrálního díla. Kromě známé Vojenské symfoniety zazní i nově objevená Suita rustica či Klavírní koncert d moll. Klavírních koncertů se ujmou ženy a dirigentkou bude příznačně (a na pódiích klasické hudby stále spíš výjimečně) také žena. Před oběma koncerty Filharmonie Brno ve čtvrtek 19. a pátek 20. února se v restauraci Bohéma uskuteční od 17.30 hodin projekce dokumentu České televize o Vítězslavě Kaprálové Poslední concertino a beseda s tvůrci filmu a bratrancem skladatelky.V sobotu 21. února se na Malé scéně Nového divadla v Plzni uskuteční premiéra provedení Janáčkova Zápisník zmizelého. Komorní dílo moravského skladatele pro tenor, alt a tři ženské hlasy s klavírním doprovodem uvedou v Plzni ve scénickém pojetí Martina Otavy.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat