Týden s hudbou. Komorní a symfonické koncerty, TV, rozhlas

Je tu pondělí a to znamená, že vám přinášíme nový Týden s hudbou, kde naleznete přehled toho nejzajímavějšího z vašeho okolí doplněný o několik pořadů v televizi a rozhlasu.
Jessica Cottis (foto Kerrie Brewer)
Jessica Cottis (foto Kerrie Brewer)

Praha

Komentovaný koncert z písňové tvorby Antonína Dvořáka se uskuteční v pondělí 30. ledna v 19:00 hodin v Sukově síni Rudolfina. Účinkují Markéta Cukrová a Miroslav Sekera, program provází Veronika Lucassen.

Program z děl anglických skladatelů chystá na pondělí 30. ledna od 19:30 hodin v Rudolfinu Symfonický orchestr Českého rozhlasu. Pod taktovkou australské dirigentky Jessicy Cottis zazní Americká předehra a Koncert pro klavír a orchestr, op. 13 Benjamina Brittena (sólista Benjamin Grosvenor) a Symfonie č. 1 b moll Williama Waltona. Koncert živě přenáší Český rozhlas Vltava.

Písňový večer z tvorby Leoše Janáčka a Bohuslava Martinů sólistů Martiny Jankové a Tomáše Krále za doprovodu Iva Kahánka se uskuteční v úterý 31. února v 19:30 hodin v kostele sv. Šimona a Judy.

Novozélandský tenorista Pene Pati vystoupí v úterý 31. ledna od 19:30 hodin ve Dvořákově síni Rudolfina společně s PKF – Prague Philharmonia pod taktovkou Lukasze Borowicze. Jako host se představí Amina Edris. Zazní árie, dueta a předehry k operám Giuseppe Verdiho, Giacoma Pucciniho, Charlese Gounoda, Julese Masseneta, Pietra Mascagniho, Gioachina Rossiniho, Francesca Paola Tostiho a Benjamina Godarda. Koncert pořádá agentura Nachtigall Artists.

Tento týden ve středu 1. února, ve čtvrtek 2. února a v pátek 3. února vždy od 19:30 hodin Česká filharmonie přivítá jako dirigenta Sira Johna Eliota Gardinera ve Dvořákově síni Rudolfina. Zazní Symfonie č. 5 g moll Leopolda Koželuha, Fantazie g moll pro housle a orchestr, op. 24 Josefa Suka (sólista Jan Mráček) a Symfonie č. 5 F dur, op. 76 Antonína Dvořáka. Veřejnou generální zkoušku je možné navštívit ve středu 1. února od 10:00 hodin tamtéž.

John Eliot Gardiner (foto Česká filharmonie)
John Eliot Gardiner (foto Česká filharmonie)

Večer nazvaný Kouzlo španělské kytary se uskuteční ve čtvrtek 2. února od 19:30 hodin v Anežském klášteře. Vystoupí kytaristé Lukáš Sommer a Artem Pozdniakov. Na programu budou díla Luise de Milána, Heitora Villa-Lobose, Francisca Tárregy, Joaquína Rodriga, Lukáše Sommera a Ivana Boreše. Při koncertě vznikne akční malba Vladimíra Kiseljova.

Pražští komorní sólisté pod taktovkou Radka Baboráka vystoupí v sobotu 4. února od 19:30 hodin v kostele sv. Šimona a Judy. Zazní předehra k opeře Tristan a Isolda Richarda Wagnera v úpravě pro smyčce Sebastiana Gürtlera, Písně beze slov pro lesní roh a smyčce Felixe Mendelssohna-Bartholdyho a Metamorfózy Richarda Strausse.

Hudební společnost Lieder Company pořádá v neděli 5. února od 18:00 hodin v klubu Salsita (Štefánikova 25, Praha 5) benefiční koncert pro humanitární projekt Itibo, zdravotnické zařízení v jihozápadní Keni. Jako sólisté se představí Jana Sibera, Ondřej Holub, Robin Červinek a Roman Janál, na klavír doprovází Jan Dušek. Zazní písně Wolfganga Amadea Mozarta, Franze Schuberta, Antonína Dvořáka a Jacquese Iberta.

Brno

Komorní koncert nazvaný Proměny se uskuteční ve středu 1. února v 19:00 hodin v Besedním domě. Vystoupí Jaroslava Čiháková Tajanovská (hoboj), Ivana Švestková (harfa) a Wallingerovo kvarteto. Zazní Sonáta pro harfu B dur Františka Antonína Rössler-Rosettiho v úpravě pro harfu a smyčce, Hrubínovské proměny Otomara Kvěcha, Tance pro harfu a smyčce Clauda Debussyho a Smyčcový kvartet č. 7 Concerto da camera Bohuslava Martinů.

Ostatní regiony Čech

Ansámbl Corni di Bassetto a Trio Cinque Ance vystoupí ve středu 1. února v 19:00 hodin v lázeňském domě Beethoven v Teplicích. Zazní Divertimenta č. 1 pro tři pro tři basetové rohy K 439b Wolfganga Amadea Mozarta, Concert Champêtre pro hoboj, klarinet a fagot Henriho Tomasiho a Cinq Pièces en trio pro hoboj, klarinet a fagot Jacquese Iberta.

Q Vox (zdroj Q Vox)
Q Vox (zdroj Q Vox)

Severočeská filharmonie Teplice a kapela Q Vox pod taktovkou Miloše Machka představí program Beatles Mania 2023 ve čtvrtek 2. února od 19:00 hodin v Domě kultury Teplice.

Češi v zahraničí

Pražský filharmonický sbor zahájí 2. února ve 20:00 hodin v Hamburku v sále Elbphilharmonie společně s NDR Elbphilharmonie Orchestra pod taktovkou Alana Gilberta festival Elbphilharmonie Visions. V německé premiéře zde zazní In This Brief Moment skladatele Bretta Deana.

Slovensko

Slovenská filharmonie pod taktovkou Hosseina Pishkara ve čtvrtek 2. února od 19:00 hodin ve své koncertní síni zahraje fantazii Noc na Lysé hoře Modesta Petroviče Musorgského, Orchestrální suitu č. 2 C dur, op. 53 Petra Iljiče Čajkovského a Symfonii č. 5 Es dur, op. 82 Jeana Sibelia.

Státní filharmonie Košice tento týden ve čtvrtek 2. února od 19:00 hodin v košickém Domě umění s dirigentem Vojtěchem Spurným zahraje Symfonii A dur Jana Křtitele Vaňhala, Koncert pro kontrabas a orchestr č. 2 Es dur Karla Ditterse von Dittersdorfa (sólista Indi Stivín) a Symfonii č. 41 C dur Jupiterská K 551 Wolfganga Amadea Mozarta. Veřejnou generální zkoušku je možné navštívit dopoledne od 10:00 hodin tamtéž.

Rozhlasové a televizní přenosy

Program z děl anglických skladatelů chystá na pondělí 30. ledna od 19:30 hodin v Rudolfinu Symfonický orchestr Českého rozhlasu. Pod taktovkou australské dirigentky Jessicy Cottis zazní Americká předehra a Koncert pro klavír a orchestr, op. 13 Benjamina Brittena (sólista Benjamin Grosvenor) a Symfonie č. 1 b moll Williama Waltona. Koncert živě přenáší Český rozhlas Vltava.

Benjamin Grosvenor (foto Patrick Allen)
Benjamin Grosvenor (foto Patrick Allen)

Na ČT Art si v pondělí 30. ledna od 20:15 hodin poslechněte záznam koncertu Talichova kvarteta z Dianina chrámu v Lednicko-valtickém areálu, který se uskutečnil na tamním festivalu v loňském roce. Na programu zazněla díla Antonína Dvořáka, Felixe Mendelssohna-Bartholdyho a chorvatské skladatelky Dory Pejačević.

V úterý 31. ledna od 21:10 hodin zařadí ČT Art nahrávku Symfonie č. 9 d moll s Ódou na radost, op. 125 Ludwiga van Beethovena v podání Sboru a Orchestru Bavorského rozhlasu pod taktovkou Leonarda Bernsteina z roku 1989. Koncert se uskutečnil v berlínském Schauspielhausu o Vánocích roku 1989.

Česká televize natočila dokumentární cyklu o českých dirigentech. Ve středu 1. února od 21:35 hodin bude na ČT Art promítnut dokument o Václavu Luksovi.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments