Týden s hudbou. Koncert, TV, streamy

  1. 1
  2. 2
Jako každé pondělí přinášíme nový Týden s hudbou, kde najdete to podstatné, co se děje ve vašem okolí, televizi, rozhlasu a v zahraničních streamech.

Elina Vähälä (zdroj Elina Vähälä)
Elina Vähälä (zdroj Elina Vähälä)

Praha

Symfonický orchestr Českého rozhlasu pod taktovkou Sylvaina Cambrelinga v pondělí 16. ledna od 19:30 hodin ve Dvořákově síni Rudolfina zahrají Žárlivost Leoše Janáčka, Koncert pro housle a orchestr č. 2 Bély Bartóka (sólistka Elina Vähälä) a L’Ascension Oliviera Messiaena. Koncert živě přenáší Český rozhlas Vltava.

V pondělí 16. ledna se v sále Martinů od 19:30 hodin uskuteční koncert k nedožitým 96. narozeninám cembalistky Zuzany Růžičkové. Program z děl Schumanna nebo Martinů chystají klavírista Matouš Zukal, sopranistka Kristýna Kůstková a korepetitor Ahmad Hedar. Hlavním těžištěm večera ovšem budou skladby Viktora Kalabise, manžela slavné cembalistky, který letos slaví sté výročí narození. Manželským párem založený Nadační fond V. Kalabise a Z. Růžičkové proto připravil projekt Kalabis100, kterého je gratulační koncert součástí.

Písně Antonína Dvořáka, Edwarda Elgara, Manuela de Fally, Richarda Wagnera a Richarda Strausse v Atriu na Žižkově v úterý 17. ledna od 19:00 hodin zazní v podání Nikoly Uramové a Ester Kozar za doprovodu Jana Duška. Koncert pořádá LiederCompany.

Sonáty pro housle a cembalo BWV 1014-1019 Johanna Sebastiana Bacha zazní v podání Florence Malgoireho a Mahana Esfahaniho v úterý 17. ledna od 19:30 hodin v kostele sv. Šimona a Judy.

Festival EuroArt uvede v úterý 17. ledna od 19:30 hodin v Sále Martinů Lichtenštejnského paláce Trio Bohémo Matouše Pěrušky (housle). Kristiny Vocetkové (violoncello) a Jana Vojtka (klavír). Zazní Klavírní trio g moll, op. 15 Bedřicha Smetany, Klavírní trio c moll, op. 1/3 Ludwiga van Beethovena a Uherská rapsodie č. 9 Franze Liszta.

Trio Bohémo (zdroj Pražské jaro)
Trio Bohémo (zdroj Pražské jaro)

Česká filharmonie tento týden vystoupí s Tomášem Netopilem ve čtvrtek 19. ledna, v pátek 20. ledna v 19:30 hodin a v sobotu 21. ledna od 15:00 hodin ve Dvořákově síni Rudolfina. Zazní Balada blanická Leoše Janáčka, světová premiéra dvojkoncertu pro dva trombony a orchestru Bimetal Miloše Orsona Štědroně (sólisté Lukáš Moťka a Robert Kozánek) a Tři slovanské rapsodie, op. 45 Antonína Dvořáka. Veřejnou generální zkoušku bude možné navštívit ve čtvrtek 19. ledna od 10:00 hodin tamtéž.

Sbor a Orchestr Národního divadla pod taktovkou Johna Fioreho uvedou koncertně v pátek 20. ledna a v neděli 22. ledna od 19:00 hodin symfonii Zvony Sergeje Rachmaninova a Oedipus rex Igora Stravinského. Sólových partů se ujmou Alžběta Poláčková, Richard Samek a Jiří Brückler.

Ostrava

Janáčkova filharmonie Ostrava s dirigentem Stanislavem Vavřínkem vystoupí ve čtvrtek 19. ledna v kině Vesmír výjimečně již od 17:00 hodin s koncertem určeným dětskému publiku. Zazní skladby Maurice Ravela, Edwarda Elgara a Ludwiga van Beethovena.

Olomouc

Moravská filharmonie Olomouc pod taktovkou Christiana Knüsela chystá ve čtvrtek 19. ledna od 9:30 hodin mimořádnou generální zkoušku v Redutě. Zazní předehra k opeře Ruslan a Ludmila Michaila Ivanoviče Glinky, Koncert pro klavír a orchestr č. 3 d moll, op. 30 Sergeje Vasiljeviče Rachmaninova (sólistka Irina Georgieva) a Symfonie č. 8 G dur, op. 88 Antonína Dvořáka.

Irena Troupová (foto Daniel Havel)
Irena Troupová (foto Daniel Havel)

Irena Troupová a Jan Dušek představí ve čtvrtek 19. května od 19:00 hodin v Arcidiecézním muzeu Olomouc písně skladatelů pronásledovaných a umučených nacismem. Posluchači uslyší písně Viktora Ullmanna, Ervína Schulhoffa, Pavla Haase a Hanse Winterberga. Koncert pořádá LiederCompany.

Ostatní regiony Čech

Severočeská filharmonie Teplice v rámci svého komorního cyklu hostí ve středu 18. ledna od 19:00 hodin v Lázeňském domu Beethoven North Czech Capella. Zazní Divertimento pro dva orchestry Es dur Echo Josepha Haydna, Koncert pro dvě cembala a orchestr c moll BWV 1060 Johanna Sebastiana Bacha (sólistky Štěpánka Skalická a Kamila Dubská), Z časů Holbergových Edvarda Hagerupa Griega a Výběr z houslových duet Bély Bartóka v aranžmá pro smyčce Luciana Beria.

Slovensko

Slovenská filharmonie a Slovenský filharmonický sbor pod taktovkou Ondreje Olose ve čtvrtek 19. ledna od 19:00 hodin v koncertní síni SF uvádí slavné operní předehry a sbory Wolfganga Amadea Mozarta, Carla Maria von Webera, Giuseppe Verdiho, Arriga Boita, Georgese Bizeta, Petra Iljiče Čajkovského, Antonína Dvořáka, Bedřicha Smetany, Bohuslava Martinů a Eugena Suchoně.

Stání filharmonie Košice se Zbyňkem Müllerem vystoupí ve čtvrtek 19. ledna od 19:00 hodin v Domě umění. Zazní Koncert pro klavír a orchestr č. 1, op. 5 Ernő Dohnányie (sólista Ladislav Fančovič), Allegro sinfonico Ľudovíta Rajtera, Tance z Galanty Zoltána Kodályho a Rumunské tance Bély Bartóka v aranžmá A. Willnera.

Ladislav Fančovič (foto Rudolf Baranovič)
Ladislav Fančovič (foto Rudolf Baranovič)

Streamy, televizní a rozhlasové přenosy

Symfonický orchestr Českého rozhlasu pod taktovkou Sylvaina Cambrelinga v pondělí 16. ledna od 19:30 hodin ve Dvořákově síni Rudolfina zahrají Žárlivost Leoše Janáčka, Koncert pro housle a orchestr č. 2 Bély Bartóka (sólistka Elina Vähälä) a L’Ascension Oliviera Messiaena. Koncert živě přenáší Český rozhlas Vltava.

Opereta Franze Lehára Cikánská láska bude uvedena na ČT Art v pondělí 16. ledna od 20:15 hodin v inscenaci Letní scény v Baden Badenu. V nastudování Michaela Zehetnera zpívají v hlavních rolích Cornelia Horáková, Iurie Ciobanu a Vincent Schirrmacher. 

Oslavte narozeniny umění Art’s Birthday u poslechu koncertů přenášených do sítě EBU na Českém rozhlase Vltava v úterý 17. ledna od 20:00 hodin.

V úterý 17. ledna od 21:10 hodin si na ČT Art poslechněte Symfonii č. 9 d moll Antona Brucknera v podání Berlínských filharmoniků a Herberta von Karajana v nahrávce z roku 1985.

Dennis Russell Davies (zdroj Dennis Russell Davies)
Dennis Russell Davies (zdroj Dennis Russell Davies)

Sinfoniettu Leoše Janáčka v podání Filharmonie Brno a Dennise Russella Daviese z Mezinárodního hudebního festivalu Leoše Janáčka si poslechněte v úterý 17. ledna od 22:00 hodin na TV Noe.

Biblické písně Antonína Dvořáka v nahrávce z roku 2015 s Ivo Hrachovcem a Ivo Kahánkem si poslechněte ve čtvrtek 19. ledna od 12:50 hodin na TV Noe.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments