Týden s hudbou. Koncerty a představení nejen v Česku

Je tu nový týden a s ním i náš pravidelný výběr z aktuálních koncertů a divadelních představení, které se uskuteční v rámci živé hudební produkce i v online prostoru. V Česku a na mnoha místech světa opět sílí epidemie covidu a dochází k rušení či přesunutí velkého počtu kulturních akcí – doporučujeme proto před návštěvou jakékoliv akce pečlivě sledovat pokyny pořadatelů. Jako obvykle také přinášíme přehled zajímavých streamů a záznamů, které bude v následujícím týdnu možné shlédnout.
Metropolitan Opera New York - Rigoletto (foto Ken Howard)
Metropolitan Opera New York – Rigoletto (foto Ken Howard)

Praha

Ansámbl Café Zimmermann se představí v úterý 25. ledna od 19:30 v kostele svatého Šimona a Judy. Zazní díla Johanna Sebastiana Bacha, jeho syna Carla Philippa Emanuela Bacha a Wolfganga Amadea Mozarta.

Talichovo kvarteto zahraje na koncertě ve Dvořákově síni Rudolfina ve středu 26. ledna od 19:30 Smyčcový kvartet č. 12 F dur, op. 96 a Kvartetní větu F dur, B 120 Antonína Dvořáka a Smyčcový kvartet č. 6 f moll, op. 80 Felixe Mendelssohna-Barholdyho.

U příležitosti 266. narozenin Wolfganga Amadea Mozarta se v Národním divadle ve čtvrtek 27. ledna od 19:00 uskuteční koncert Orchestru Národního divadla s dirigentem Zdeňkem Klaudou. Zazní scény z opery La finta giardinera, kterou skladatel napsal v osmnácti letech, s Kateřinou Kněžíkovou v hlavní roli. Spoluúčinkují Tereza Štěpánková, Daniel Matoušek, Lukáš Bařák a Jarmila Balážová. Po přestávce zazní Koncert pro klavír a orchestr č. 27 B dur K 595 (sólista Miroslav Sekera). Program zakončí koncertní árie Bella mia fiamma, addio KV 528.

Manželé Martin Kasík a Kristina Kasíková vystoupí ve čtvrtek 27. ledna v 19:30 v Atriu na Žižkově. Zazní skladby pro klavír na čtyři ruce od Wolfganga Amadea Mozarta, Franze Schuberta, Johannese Brahmse a Antonína Dvořáka.

Literární pásmo Moji přátelé Jakuba Demla doplní Duo Beautiful Strings ve čtvrtek 27. ledna od 20:00 v divadle Viola skladbami Clauda Debussyho, Maurice Ravela, Josefa Suka a Arvo Pärta.

V rámci série komentovaných koncertů určených převážně pro školy a školky se v pátek 28. ledna od 9:30 v Sukově síni Rudolfina představí dívčí pěvecký sbor Deylovy konzervatoře Carmina lucis se sbormistrem Janem Kyjovským a klavíristou Romanem Malým. Zazní výběr z Moravských dvojzpěvů Antonína Dvořáka.

Premiéry nové inscenace Janáčkovy opery Káťa Kabanová v nastudování Jaroslava Kyzlinka a režii Calixta Bieita se v Národním divadle uskuteční v pátek 28. ledna a v neděli 30. ledna, vždy od 19:00. V hlavních rolích se představí Jiří Sulženko a František Zahradníček, Peter Berger, Eva Urbanová a Yvona Škvárová, Jaroslav Březina a Štefan Margita, Alžběta Poláčková a Petra Alvarez Šimková, Arnheiður Eiríksdóttir a Alena Kropáčková, Josef Moravec a Martin Šrejma, Miloš Horák a Jiří Hájek, Kateřina Jalovcová a Sylva Šmugrová a další. Přesné obsazení obou premiér bude upřesněno.

PKF - Prague Philharmonia (zdroj PKF - Prague Philharmona, foto Milan Mošna)
PKF – Prague Philharmonia (zdroj PKF – Prague Philharmona, foto Milan Mošna)

PKF – Prague Philharmonia s dirigentem Jakubem Piklou a sólisty flétnistou Jiřím Ševčíkem a fagotistou Štěpánem Jinkem v sobotu 29. ledna vystoupí v 10:00 a 12:00 s programem Do posledního dechu, věnovaným dětskému publiku. Zazní výběr ze skladeb Felixe Mendelssohna-Bartholdyho, Petra Iljiče Čajkovského, Leoše Janáčka, Igora Stravinského, Julese Masseneta, Carla Maria von Webera, Antonína Dvořáka a Pavla Jurkoviče.

V rámci festivalu Opera Praha se v sobotu 29. ledna v 19:00 ve Venuši ve Švehlovce představí lublaňská Opera Povera s novým dílem Beyond the Garden britského skladatele Stephena McNeffa.

V neděli 30. ledna od 18:00 v Sukově síni zájemci uslyší další komentovaný koncert s písňovou tvorbou Antonína Dvořáka v podání Markéty Cukrové a klavíristy Miroslava Sekery s průvodním slovem Veroniky Lucassen.

Na festivalu Opera Praha se v neděli 30. ledna v 19:00 v La Fabrice představí ISHA trio (Lucie Rozsnyó, Hana Hána, Sára Medková) s operou TiAmo, která vznikla jako kolektivní dílo Ivo Medka, Sáry Medkové a Víta Zouhara.

Brno

Brno Contemporary Orchestra s dirigentem Pavlem Šnajdrem v pondělí 24. ledna v 19:30 vystoupí v Pádové zkušebně Leteckého ústavu FSI VUT v budově C3A (Technická 2). Zazní díla Miroslava Ponce, Luboše Mrkvičky, Petra Hromádky, Iannise Xenakise a Trevora Grahla.

V předvečer pětaosmdesátých narozenin Philipa Glasse v neděli 30. ledna v Besedním domě zahrají od 19:00 klavíristé Maki Namekawa a šéfdirigent Filharmonie Brno Dennis Russel Davies jubilantovy kompozice. Zazní Šest etud, česká premiéra Sonáty pro klavír a Čtyři věty pro dva klavíry.

Gabriel Bebeselea (zdroj France 3 Occitanie)
Gabriel Bebeselea (zdroj France 3 Occitanie)

Ostrava

Janáčkova filharmonie Ostrava s dirigentem Gabrielem Bebeseleou vystoupí ve čtvrtek 27. ledna v Domě kultury od 19:00. Zazní Lašské tance Leoše Janáčka, Tance z Galanty Zoltána Kodályho, Rapsodie na moldavská témata, op. 47/1 Mięczysława Weinberga a Rumunská rapsodie č. 1 A dur, op. 11 George Enesca.

Olomouc

V rámci série komoních koncertů Moravské filharmonie Olomouc v pondělí 24. ledna od 19:00 ve Vojenské nemocnici Olomouc v Klášterním Hradisku vystoupí Komorní orchestr MFO se svou uměleckou vedoucí a sólistkou večera Hanou Kotkovou. Zazní Fratres ve verzi pro housle, smyčce a bicí Arvo Pärta, Koncert pro housle a orchestr č. 4 G dur Josepha Haydna a Concerto da camera Arthura Louriéa.

V rámci koncertní řady JAMU se s Moravskou filharmonií Olomouc v pátek 28. ledna v 19:00 v Redutě představí dirigenti Petr Zapletal a Marek Nadeja. Na programu je Symfonie č. 1 D dur, op. 25 „Klasická“ Sergeje Prokofjeva, Concerto da camera pro housle a smyčcový orchestr s klavírem a bicími nástroji H 285 Bohuslava Martinů (sólisté Anna Masojídková a Jakub Sládek) a Symfonie č. 3 a moll, op. 56 „Skotská“ Felixe Mendelssohna-Bartholdyho.

Ostatní regiony

V rámci série komorních koncertů ve foyer libereckého Divadla F. X. Šaldy se v pondělí 24. ledna od 17:00 představí sopranistka Věra Poláchová za doprovodu klavíristy Bohuslava Lédla. Zazní písňová tvorba a operní árie Antonína Dvořáka a Bohuslava Martinů.

Český filharmonický sbor Brno se svým sbormistrem Petrem Fialou vystoupí se sborovým koncertem ve středu 26. ledna od 19:30 v sále Filharmonie Hradec Králové. Zazní výběr motet Antona Brucknera, Laudeter Jesus Christus Bohuslava Matěje Černohorského, Totus tuus Henryka Mikołaje Góreckého a Otčenáš Leoše Janáčka. Spoluúčinkují Petr Nouzovský (violoncello), Pavla Kopecká (harfa) a Martin Jakubíček (varhany).

C. Monteverdi – Zouhar – Hanzlík: L’Arianna – Kristána Vylíčilová a Filip Dámec – MHF Petra Dvorského (foto František Hruška)

V Městském divadle Turnov se svou rekonstrukcí opery L’Arianna Claudia Monteverdiho představí Ensemble Damian ve středu 26. ledna od 19:30.

Severočeská filharmonie Teplice zahraje v koncertním sále Domu kultury Teplice svůj abonentní koncert ve čtvrtek 27. ledna od 19:00. S dirigentem Charlesem Olivieri-Munroem vystoupí jako sólista v Koncertu pro klavír a orchestr č. 2 c moll, op. 18 Sergeje Rachmaninova klavírista Jánosz Balázs. Program doplní Revolutionary Etude Anžeho Rozmana a Symfonie č. 7 cis moll, op. 131 Sergeje Prokofjeva.

Češi v zahraničí

Collegium 1704 vystoupí se svým dirigentem Václavem Luksem v neděli 30. ledna od 19:30 ve vídeňském Konzerthausu s díly Georga Friedricha Händela, Antonia Caldary a Francesca Barsantiho.

Slovensko

Slovenská filharmonie ve čtvrtek 27. ledna v 19:00 vystoupí s dirigentem Rastislavem Štúrem v Koncertní síni SF. Z díla Petra Iljiče Čajkovského zazní Předehra Romeo a Julie a suity z baletů Spící krasavice, Labutí jezero a Louskáček.

Mucha Quartet se ve čtvrtek 27. ledna od 19:00 představí v košickém Domě umění. Zazní Smyčcový kvartet č. 15 d moll K 421 Wolfganga Amadea Mozarta, Smyčcový kvartet č. 5 Ilji Zeljenky a Smyčcový kvartet č. 1 D dur, op. 11 Petra Iljiče Čajkovského.

Streamy a televizní přenosy

V rámci přenosů z newyorské Metropolitní opery se od soboty 19. ledna ve 23 kinech objeví inscenace Verdiho opery Rigoletto s dirigentem Danielem Rustionim v režii Bartletta Shera. V hlavních rolích vystoupí Piotr Beczała, Quinn Kelsey, Rosa Feola, Varduhi Abrahamyan a Andrea Mastroni.

V pondělí 24. ledna ve 20:15 si na ČT Art připomeneme legendární provedení Symfonie č. 9 d moll, op. 125 Ludwiga van Beethovena od Berlínských filharmoniků pod taktovkou Herberta von Karajana z roku 1986. Sólové party zpívali Lella Cuberli, Helga Müller-Molinari, Vinson Cole, Franz Grundheber a smíšený sbor Wiener Singverein.

Mats Larsson Gothe: Löftet - Royal Swedish Opera (foto Sören Vilks)
Mats Larsson Gothe: Löftet – Royal Swedish Opera (foto Sören Vilks)

Vídeňská státní opera bude ve čtvrtek 27. ledna od 18:30 streamovat představení opery Petra Iljiče Čajkovského Piková dáma v režii Very Nemirové a hudebním nastudování Valerije Gergijeva. Jako sólisté se představí Dmitry Golovnin, Alexey Markov, Boris Pinkhasovich, Olga Borodina, Elena Guseva, Robert Bartneck, Artyom Wasnetsov a Dan Paul Dumitrescu.

Světová premiéra opery Löftet (Slib) švédského skladatele Matse Larssona Gotheho bude uvedena v inscenaci Královské švédské opery ve čtvrtek 27. ledna na serveru OperaVision. V nastudování Alana Gilberta a režii Stefana Larssona se jako sólisté představí Hanna Husáhr, Agnes Auer, Karl-Magnus Fredriksson,Niklas Björling Rygert, Susann Végh, Kristian Flor, Clifford Lewis, Jesper Taube a Karolina Blixt.

Budapest Festival Orchestra bude v neděli 30. ledna od 17:00 živě streamovat koncert ze své zkušebny. Zazní díla Franka Bridge, Františka Ordla, Johannesa Brahmse a Giovanni Bottessiniho.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments