Týden s hudbou. Koncerty a představení online

Ačkoliv nový týden přináší ukončení nouzového stavu v České republice, zatím nic nenasvědčuje tomu, že jsme blízko situaci, kdy se budou moci konat veřejné hudební akce za přítomnosti publika. Přinášíme proto alespoň výběr koncertů a představení, které se uskuteční online.
J. Massenet: Cendrillon (zdroj Metropolitan Opera New York)

Pondělí 12. dubna 2021

Symfonický orchestr Českého rozhlasu připravuje od 20:00 koncert ze Studia 1 s dirigentem Vojtěchem Spurným. Program zahájí předehra k opeře Acis a Galatea Georga Friedricha Händela v instrumentaci Wolfganga Amadea Mozarta, následovaný Händelovou Suitou in D pro trubku a orchestr HWV 341 (sólista Jiří Houdek), Koncertem pro trubku a orchestr B dur Antonia Vivaldiho (s týmž sólistou) a na závěr zazní Mozartův Koncert pro klarinet a orchestr A dur K 622 (sólistka Anna Paulová zahraje koncert na basetový klarinet). Videopřenos bude možné sledovat na Facebooku a webu SOČRu.

Vídeňská Státní opera bude od 19:00 streamovat operu Giacoma Pucciniho Tosca.

Na ČT Art si od 20:15 můžete poslechnout záznam opery Giacoma Pucciniho Turandot v incenaci newyorské Metropolitní opery z roku 2016. Účinkují A. Hartig, M. Berti, A. Tsymbalyuk, D. Croft, T. Stevenson, E. Valdes, D. Crawford a další. Režie a výprava F. Zeffirelli. Sbor a orchestr Metropolitní opery řídí P. Carignani.

Další týdenní cyklus nočních streamů z New Yorku byl nazván Once Upon a Time. Prvním zařazeným dílem bude opera Cendrillon Julese Masseneta. V záznamu ze dne 28. dubna 2018 s dirigentem Bertrandem de Billy účinkují Kathleen Kim, Joyce DiDonato, Alice Coote, Stephanie Blythe a Laurent Naouri. Streamování každé opery v rámci cyklu Nightly Opera Streams trvá pravidelně 23 hodin, od 19:30 místního času (EDT) až do 18:30 hodin druhého dne. Český divák tak může operu sledovat po celý následující den od 0:30 hodin ráno.

Úterý 13. dubna 2021

Umělecká beseda pořádá od 19:00 svůj 645. úterek. Jako sólista vystoupí Hanuš Bartoň. Na programu jsou skladby Miroslava Pudláka (Passacaglia pro klavír – premiéra), Hanuše Bartoně (8 etud pro klavír – premiéra) a Jana Ladislava Dusíka (Sonáta pro klavír Es dur, op. 44).

Dnes v noci z New Yorku uslyšíme dvě kratší opery. Jako první zazní Jolanta Petra Iljiče Čajkovského a poté Modrovousův hrad Bély Bartóka. V opeře Iolanta učinkují Anna Netrebko a Piotr Beczała, v Modrovousově hradu pak Nadja Michael a Mikhail Petrenko. Provedení ze záznamu dne 14. února 2015 řídil Valerij Gergijev.

Curtisův hudební institut ve Philadephii v rámci série studentských recitálů odvysílá absolventský koncert violistky Cary Pogossian s díly Atara Arada, Paula Hindemitha, Johanna Sebastiana Bacha a György Kurtága.

Středa 14. dubna 2021

Česká filharmonie s Jakubem Hrůšou na dnešní večer od 20:00 chystá druhý koncert z cyklu Jarní hvězdy. Dnes zazní Koncert pro housle a orchestr č. 3 h moll, op. 61 Camille Augusta Saint-Saënse (sólistkou je gruzínská houslistka Lisa Batiashvili), Variace na Haydnovo téma, op. 59A Johanese Brahmse a Symfonické variace, op. 78 Antonína Dvořáka. Koncert přenáší Česká televize.

Na Českém rozhlasu D dur si můžete od 20:00 poslechnout záznam pondělního koncertu Symfonického orchestru Českého rozhlasu s dirigentem Vojtěchem Spurným a sólisty Jiřím Houdkem a Annou Paulovou.

Státní opera Banská Bystrica uvede od 19:00 online koncert Pocta Lehárovi.

Dnešní noc z New Yorku je vyhrazena opeře Kouzelná flétna Wolfganga Amadea Mozarta. V záznamu ze dne 14. října 2015 s dirigentem Jamesem Levinem účinkují Golda Schultz, Kathryn Lewek, Charles Castronovo, Markus Werba a René Pape.

London Philharmonic Orchestra s dirigentem Markem Elderem chystá od 22:00 SEČ online koncert na Marquee.tv z děl českých skladatelů. Nejprve zazní Žárlivost Leoše Janáčka následována symfonickou básní Holoubek a Violoncellovým koncertem h moll, op. 99 Antonína Dvořáka se sólistou Stevenem Isserlisem.

Čtvrtek 15. dubna 2021

Severočeská filharmonie Teplice se rozhodla vždy každý čtvrtek od 18:00 zveřejnit nový online koncert.

Filharmonie Brno uvede od 20:00 streamovaný koncert s dirigentem Dennisem Russelem Daviesem. Zazní Symfonie č. 2 D dur, op. 73 Johannese Brahmse a česká premiéra Symfonie č. 2 Phillippa Glasse. O pauze koncertu si můžete poslechnout rozhovor Dennise Russela Daviese se skladatelem Philippem Glassem.

Státní filharmonie Košice s dirigentem Martinem Leginem bude od 19:00 streamovat koncert děl  Edvarda Griega (Peer Gynt – suita ze scénické hudby č. 2) a Antonína Dvořáka (Symfonie č. 8 G dur).

Londýnský Royal Philharmonic Orchestra s dirigentem Vasilem Petrenkem chystá od 20:30 SEČ streamovaný koncert z děl Ludwiga van Beethovena (předehra Král Štěpán, Symfonie č. 5 c moll) a Petra Iljiče Čajkovského (Koncert pro housle a orchestr D dur, sólistka Nicola Benedetti).

Manchesterský Orchestr Halle od 1:00 SEČ zpřístupní koncert z děl Clauda Debussyho (Prélude à l’après-midi d’un faune), Sergeje Rachmaninova (Variace na Paganiniho téma, sólista Stephen Hough) a premiéru Symfonie č. 2 Huwa Watkinse.

Čtvrteční večerní program na ČT Art uvede zajímavé dokumenty. Nejprve od 20:15 Coco Chanel & Igor Stravinskij (2009) vysílaný k nedávnému padesátému výročí úmrtí tohoto skladatele, od 22:10 portrét popartového umělce Victora Vasarelyho (2018) a od 23:05 dokument o Georgi Gershwinovi (2018).

Čtvrtý noční stream z MET patří opeře Hansel und Gretel (Jeníček a Mařenka) Engelberta Humperdicka. Pod taktovkou Thomase Fultona účinkovali Judith Blegen, Frederica von Stade, Jean Kraft, Rosalind Elias a Michael Devlin. Záznam byl pořízen 25. prosince 1982.

Pátek 16. dubna 2021

Slovenská filharmonie od 19:00 s dirigentem Danielem Raiskinem připravuje online koncert. Zazní Musica serena pro smyčcový orchestr lotyšského skladatele Pēterise Vaskse, Fantazie pro housle a orchestr, op. 7 Eugena Suchoně a Symfonie č. 2 – Čtyři temperamenty, op. 16 Carla Nielsena.

Skotský národní orchestr chystá od 20:30 SEČ stream v rámci cyklu Digital Season. Zazní díla Miečislava Weinberga (Rapsodie na moravská témata), Karola Szymanowského (Koncert pro housle a orchestr č. 1, sólistka Nicola Benedetti) a Andrzeje Panufnika (Sinfonia Sacra).

Curtisův hudební institut ve Philadephii v rámci série studentských recitálů odvysílá gratulační recitál houslistky Emily Shehi. Zazní díla Johanna Sebastiana Bacha, Eugène Ysaÿe, Elliotta Cartera a Fritze Kreislera.

Na serveru Operavision bude v 19:00 zveřejněn záznam baletu Sergeje Prokofjeva Romeo a Julie v podání Polského národního baletu Varšava.

Rusalka Antonína Dvořáka zazní z newyorské Metropolitní opery. V záznamu z 25. února 2017 s dirigentem Sirem Markem Elderem účinkovali Kristine Opolais, Katarina Dalayman, Jamie Barton, Brandon Jovanovich a Eric Owens.

Sobota 17. dubna 2021

Státní opera Banská Bystrica uvede od 19:00 záznam opery Georgese Bizeta Lovci perel.

Frankfurtský Ensemble Modern chystá od 20:30 streamovaný koncert s premiérou díla Xerrox Vol. 4 německého (převážně elektroakustického) skladatele Alvy Noty v aranžmá Maxe Knotha exkluzivně pro Ensemble Modern.

Na webu Pařížské filharmonie si od 20:30 můžete poslechnout koncert s dirigentem Klausem Mäkelou. Zazní Pohádky matky husy Maurice Ravela, orchestrální suita z baletu Podivuhodný mardarín Bély Bartóka a na závěr Koncert pro violu a orchestr Bély Bartóka se sólistou Antoinem Tamestitem.

Na serveru Operavision bude od 19:00 zveřejněn záznam opery Borise Blachera Romeo a Julie z roku 1943 v podání düsseldorfské Deustche Oper am Rhein.

Eva Marton, Leona Mitchell, Plácido Domingo a Paul Plishka s dirigentem Jamesem Levinm se představí v inscenaci opery Giacoma Pucciniho Turandot. Režie se opět ujal slavný Franco Zeffirelli, záznam byl pořízen 4. dubna 1987.

Neděle 18. dubna 2021

Komorní filharmonie Pardubice chystá projekt Opera revival. Zazní operní árie ve virtuálním 3D světě ve stylu počítačové hry. Sólisty z Opera studio Praha doprovodí Komorní filharmonie Pardubice.

Vídeňští filharmonikové s dirigentem Franzem Welser-Möstem uvedou od 11:00 online koncert. Vedle Symfonie č. 2 B dur D 125 Franze Schuberta zazní Symphonia domestica, op. 53 Richarda Strausse.

Opera Gioachina Rossiniho La Cenerentola zazní na závěr tohoto týdne z MET. Účinkují Joyce DiDonato, Juan Diego Flórez, Pietro Spagnoli, Alessandro Corbelli a Luca Pisaroni, provedení řídí Fabio Luisi na záznamu ze dne 10. května 2014.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
3 2 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments