Týden s hudbou. Koncerty a představení online

  1. 1
  2. 2
Ačkoliv nový týden přináší ukončení nouzového stavu v České republice, zatím nic nenasvědčuje tomu, že jsme blízko situaci, kdy se budou moci konat veřejné hudební akce za přítomnosti publika. Přinášíme proto alespoň výběr koncertů a představení, které se uskuteční online.

J. Massenet: Cendrillon (zdroj Metropolitan Opera New York)

Pondělí 12. dubna 2021

Symfonický orchestr Českého rozhlasu připravuje od 20:00 koncert ze Studia 1 s dirigentem Vojtěchem Spurným. Program zahájí předehra k opeře Acis a Galatea Georga Friedricha Händela v instrumentaci Wolfganga Amadea Mozarta, následovaný Händelovou Suitou in D pro trubku a orchestr HWV 341 (sólista Jiří Houdek), Koncertem pro trubku a orchestr B dur Antonia Vivaldiho (s týmž sólistou) a na závěr zazní Mozartův Koncert pro klarinet a orchestr A dur K 622 (sólistka Anna Paulová zahraje koncert na basetový klarinet). Videopřenos bude možné sledovat na Facebooku a webu SOČRu.

Vídeňská Státní opera bude od 19:00 streamovat operu Giacoma Pucciniho Tosca.

Na ČT Art si od 20:15 můžete poslechnout záznam opery Giacoma Pucciniho Turandot v incenaci newyorské Metropolitní opery z roku 2016. Účinkují A. Hartig, M. Berti, A. Tsymbalyuk, D. Croft, T. Stevenson, E. Valdes, D. Crawford a další. Režie a výprava F. Zeffirelli. Sbor a orchestr Metropolitní opery řídí P. Carignani.

Další týdenní cyklus nočních streamů z New Yorku byl nazván Once Upon a Time. Prvním zařazeným dílem bude opera Cendrillon Julese Masseneta. V záznamu ze dne 28. dubna 2018 s dirigentem Bertrandem de Billy účinkují Kathleen Kim, Joyce DiDonato, Alice Coote, Stephanie Blythe a Laurent Naouri. Streamování každé opery v rámci cyklu Nightly Opera Streams trvá pravidelně 23 hodin, od 19:30 místního času (EDT) až do 18:30 hodin druhého dne. Český divák tak může operu sledovat po celý následující den od 0:30 hodin ráno.

Úterý 13. dubna 2021

Umělecká beseda pořádá od 19:00 svůj 645. úterek. Jako sólista vystoupí Hanuš Bartoň. Na programu jsou skladby Miroslava Pudláka (Passacaglia pro klavír – premiéra), Hanuše Bartoně (8 etud pro klavír – premiéra) a Jana Ladislava Dusíka (Sonáta pro klavír Es dur, op. 44).

Dnes v noci z New Yorku uslyšíme dvě kratší opery. Jako první zazní Jolanta Petra Iljiče Čajkovského a poté Modrovousův hrad Bély Bartóka. V opeře Iolanta učinkují Anna Netrebko a Piotr Beczała, v Modrovousově hradu pak Nadja Michael a Mikhail Petrenko. Provedení ze záznamu dne 14. února 2015 řídil Valerij Gergijev.

Curtisův hudební institut ve Philadephii v rámci série studentských recitálů odvysílá absolventský koncert violistky Cary Pogossian s díly Atara Arada, Paula Hindemitha, Johanna Sebastiana Bacha a György Kurtága.

Středa 14. dubna 2021

Česká filharmonie s Jakubem Hrůšou na dnešní večer od 20:00 chystá druhý koncert z cyklu Jarní hvězdy. Dnes zazní Koncert pro housle a orchestr č. 3 h moll, op. 61 Camille Augusta Saint-Saënse (sólistkou je gruzínská houslistka Lisa Batiashvili), Variace na Haydnovo téma, op. 59A Johanese Brahmse a Symfonické variace, op. 78 Antonína Dvořáka. Koncert přenáší Česká televize.

Na Českém rozhlasu D dur si můžete od 20:00 poslechnout záznam pondělního koncertu Symfonického orchestru Českého rozhlasu s dirigentem Vojtěchem Spurným a sólisty Jiřím Houdkem a Annou Paulovou.

Státní opera Banská Bystrica uvede od 19:00 online koncert Pocta Lehárovi.

Dnešní noc z New Yorku je vyhrazena opeře Kouzelná flétna Wolfganga Amadea Mozarta. V záznamu ze dne 14. října 2015 s dirigentem Jamesem Levinem účinkují Golda Schultz, Kathryn Lewek, Charles Castronovo, Markus Werba a René Pape.

London Philharmonic Orchestra s dirigentem Markem Elderem chystá od 22:00 SEČ online koncert na Marquee.tv z děl českých skladatelů. Nejprve zazní Žárlivost Leoše Janáčka následována symfonickou básní Holoubek a Violoncellovým koncertem h moll, op. 99 Antonína Dvořáka se sólistou Stevenem Isserlisem.

Čtvrtek 15. dubna 2021

Severočeská filharmonie Teplice se rozhodla vždy každý čtvrtek od 18:00 zveřejnit nový online koncert.

Filharmonie Brno uvede od 20:00 streamovaný koncert s dirigentem Dennisem Russelem Daviesem. Zazní Symfonie č. 2 D dur, op. 73 Johannese Brahmse a česká premiéra Symfonie č. 2 Phillippa Glasse. O pauze koncertu si můžete poslechnout rozhovor Dennise Russela Daviese se skladatelem Philippem Glassem.

Státní filharmonie Košice s dirigentem Martinem Leginem bude od 19:00 streamovat koncert děl  Edvarda Griega (Peer Gynt – suita ze scénické hudby č. 2) a Antonína Dvořáka (Symfonie č. 8 G dur).

Londýnský Royal Philharmonic Orchestra s dirigentem Vasilem Petrenkem chystá od 20:30 SEČ streamovaný koncert z děl Ludwiga van Beethovena (předehra Král Štěpán, Symfonie č. 5 c moll) a Petra Iljiče Čajkovského (Koncert pro housle a orchestr D dur, sólistka Nicola Benedetti).

Manchesterský Orchestr Halle od 1:00 SEČ zpřístupní koncert z děl Clauda Debussyho (Prélude à l’après-midi d’un faune), Sergeje Rachmaninova (Variace na Paganiniho téma, sólista Stephen Hough) a premiéru Symfonie č. 2 Huwa Watkinse.

Čtvrteční večerní program na ČT Art uvede zajímavé dokumenty. Nejprve od 20:15 Coco Chanel & Igor Stravinskij (2009) vysílaný k nedávnému padesátému výročí úmrtí tohoto skladatele, od 22:10 portrét popartového umělce Victora Vasarelyho (2018) a od 23:05 dokument o Georgi Gershwinovi (2018).

Čtvrtý noční stream z MET patří opeře Hansel und Gretel (Jeníček a Mařenka) Engelberta Humperdicka. Pod taktovkou Thomase Fultona účinkovali Judith Blegen, Frederica von Stade, Jean Kraft, Rosalind Elias a Michael Devlin. Záznam byl pořízen 25. prosince 1982.

Pátek 16. dubna 2021

Slovenská filharmonie od 19:00 s dirigentem Danielem Raiskinem připravuje online koncert. Zazní Musica serena pro smyčcový orchestr lotyšského skladatele Pēterise Vaskse, Fantazie pro housle a orchestr, op. 7 Eugena Suchoně a Symfonie č. 2 – Čtyři temperamenty, op. 16 Carla Nielsena.

Skotský národní orchestr chystá od 20:30 SEČ stream v rámci cyklu Digital Season. Zazní díla Miečislava Weinberga (Rapsodie na moravská témata), Karola Szymanowského (Koncert pro housle a orchestr č. 1, sólistka Nicola Benedetti) a Andrzeje Panufnika (Sinfonia Sacra).

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2
3 2 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments