Týden s hudbou. Koncerty a představení živě i online

  1. 1
  2. 2
Kvůli výrazně se zhoršující epidemiologické situaci v České republice dochází k rušení velkých kulturních akcí. Snažíme se Vám přinést aktuální přehled akcí, které se ještě mohou konat. Před vstupem na každý koncert je třeba doložit svou bezinfekčnost předložením příslušných dokladů.

Arcadi Volodos (foto Marco Borggreve)

Praha

V Dvořákově síni Rudolfina v pondělí 8. listopadu v 19:30 vystoupí houslista Josef Špaček společně s Júlií Pusker, Sarah McElravy, Julianem Steckelem a Istvánem Vardaiem. Na programu jsou smyčcové kvintety Alexandra Glazunova a Franze Schuberta.

Hudba Hradní stráže a Policie České republiky pod taktovkou plk. Václava Blahunka a plk. Jana Zástěry zahraje v úterý 9. listopadu v 18:00 v sále České národní banky na Senovážném náměstí novinky české dechové hudby. Zazní premiéry Jana Meisla, Kateřiny Horké, Jana Vičara a řady dalších.

Klavírní festival Rudolfa Firkušného přivítá v úterý 9. listopadu klavíristu Arcadiho Volose. Koncert začíná od 19:30 v Dvořákově síni Rudolfina. Zazní Schubertova Sonáta pro klavír D dur D 850. Na přání interpreta nebudou následovat skladby Claude Debussyho, ale Dětské scény, op. 15 a Fantazie C dur, op. 17 Roberta Schumanna.

Guarneri Trio Prague Ivana Klánského, Čeňka Pavlíka a Marka Jerieho vystoupí v Dvořákově síni Rudolfina ve středu 10. listopadu od 19:30 hodin. Na programu jsou Elegie Josefa Suka, Klavírní trio g moll, op. 15 Bedřicha Smetany a Klavírní trio e moll „Dumky“, op. 90 Antonína Dvořáka.

Česká studentská filharmonie zahraje ve čtvrtek 11. a pátek 12. listopadu, pokaždé od 9:00 a 11:00 hodin koncert pro školy s dirigentem Ondřejem Vrabcem.

Collegium 1704 s dirigentem Václavem Luksem a sólistkou Simonou Šaturovou uvedou ve čtvrtek 11. listopadu program Il Boemo z děl Josefa Myslivečka a Wolfganga Amadea Mozarta ve Dvořákově síni Rudolfina.

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK účinkuje ve Smetanově síni Obecního domu ve středu 10. listopadu a ve čtvrtek 11. listopadu vždy od 19:30 s dirigentem Petrem Popelkou. Zazní Siegfriedova idyla Richarda Wagnera, Koncert pro trubku, klavír a smyčce c moll, op. 35 Dmitrije Šostakoviče (sólisté Lubomír Kovařík a Ivo Kahánek) a Symfonie d moll Césara Francka. Veřejnou generální zkoušku bude možné navštívit ve čtvrtek 11. listopadu v 10:00.

Festival Dny soudobé hudby 2021 pokračuje tento týden třemi koncerty. Ve čtvrtek 11. listopadu v kostele sv. Klimenta v Klimentské ulici zazní od 19:30 novinky Simonne Drapper, Viléma Zelenky, Karla Husy, Radka Rejška, Jana Bernátka a Jaromíra Dadáka. V pátek 12. listopadu uslyší posluchači tamtéž díla Jaromíra Vogela, Věry Čermákové, Michaela Pinkase, Ondřeje Kukala, Jiřího Temla, Josefa Vejvody, Jana Vrkoče a Karla Husy. V sobotu 13. listopadu v 19:30 v Kaiserštejnském paláci na Malostranském náměstí zazní kompozice Pavla Hrabánka, Karla Husy, Mojmíra Bártka, Milana Báchorka, Jana Berana, Víta Micky, Lukáše Hurníka a Ivo Bláhy.

V pátek 12. listopadu v 18:00 v Sukově síni Rudolfina vystoupí Klavírní kvinteto České filharmonie se skladbami Antonína Dvořáka.

V sobotu 13. a v neděli 14. listopadu vždy v 19:30 se v Altě uskuteční premiéra Ticho a jiné nemožné věci Valtteri Alanena a kolektivu.

Ikona fúze brazilské hudby a jazzu Vinicius Cantuaria zazpívá v rámci festivalu Struny podzimu v neděli 14. listopadu v Anežském klášteře ve 20:00 písně Antonia Carlose Jobima.

V neděli 14. listopadu v Divadle na Vinohradech uvede Pražský komorní balet v premiéře novou inscenaci představení Zabiják život na hudbu Josefa Suka a Antonína Dvořáka v choreografii Marka Slobodníka a Petra Zusky.

Brno

Filharmonie Brno uspořádá ve středu 10. listopadu v 19:00 v Besedním domě rozloučení s dlouholetým koncertním mistrem orchestru Pavlem Šabackým. Spoluúčinkuje violoncellová skupina Filharmonie Brno, zpěvačka Kateřina Mrázková a na klavír dirigent Dennis Russell Davies. Zazní skladby Giacchina Rossiniho, Gustava Holsta, Oliviera Messiaena, Davida Poppera, Edvarda Griega a Arvo Pärta.

Český filharmonický sbor Brno se sbormistrem Petrem Fialou společně s Filharmonií Brno pod taktovkou Dennise Russella Daviese ve čtvrtek 11. a v pátek 12. listopadu vždy od 19:00 provedou symfonii Černý rytíř Edwarda Elgara a faustovskou kantátu Seid nüchtern und wachet Alfreda Schnittkeho. V sólových partech se představí Iva Bittová, Jan Mikušek, Richard Samek a Jiří Brückler.

Brněnský festival Janáček Brno v novém termínu uvede v sobotu 13. listopadu od 19:00 ve Vile Tugendhat recitál barytonisty Tomáše Krále za doprovodu Ivo Kahánka. Uvedou písňovou tvorbu Clauda Debussyho, Gustava Mahlera a Leoše Janáčka.

Národní divadlo Brno chystá na sobotu 13. listopadu v 19:00 uvede premiéru baletního projektu Mária Radačovského Beethoven využívající hudby 5., 6., 7.a 9. symfonie a jeho klavírních sonát.

Ostrava

Baborák Ensemble vystoupí v pondělí 8. listopadu od 19:00 hodin v ostravském Domě kultury. Zazní skladby Wolfganga Amadea Mozarta, Leone Sinigagliy, Alexandera Glazunova a Johanesa Brahmse.

Janáčkova filharmonie Ostrava ve čtvrtek 11. listopadu účinkuje od 19:00 tamtéž s dirigentem Christianem Armigem. Zazní úryvky z opery Tristan a Isolda Richarda Wagnera, Koncert pro violoncello a orchestr a moll, op. 129 Roberta Schumanna (sólista Bruno Philippe) a Symfonie č. 6 „Symfonické fantazie“ (H 343) Bohuslava Martinů. Kromě koncertu je možné navštívit i veřejnou generální zkoušku.

Olomouc

Moravská filharmonie Olomouc s dirigentem Zsoltem Hamarem uvede v rámci svého abonentního cyklu ve čtvrtek 11. listopadu od 19:00 skladby Lontano György Ligetiho, Koncert pro klavír a orchestr č. 4 G dur, op. 58 Ludwiga van Beethovena (sólistka Nino Gvetadze), Symfonické minuty, op. 36 Ernö Dohnányie a Tance z Galanty Zoltána Kodályho.

Ostatní regiony

Komorní filharmonie Pardubice s dirigentem Martinem Lebelem přivítá v pondělí 8. a ve středu 10. listopadu světově uznávanou klarinetistku Sharon Kam. Na koncertě zazní Pavana za mrtvou infantku Maurice Ravela, Téma s variacemi Jeana Francaixe, Sinfonietta Francise Poulenca a Clarinettino, op. 11 Ondřeje Kukala.

Severočeská filharmonie Teplice uspořádá od 9. do 12. listopadu vždy od 8:30 a 10:15 sérii koncertů pro školy.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments