Týden s hudbou. Koncerty a představení živě i online

  1. 1
  2. 2

Festival Hudební fórum Hradec Králové uvítá ve čtvrtek 11. listopadu v 20:00 v Sále Filharmonie Hradec Králové Martinů Voices a Orchestr Berg s dirigentem Lukášem Vasilkem. Zazní díla německé současné avantgardy the little match girl passion, verze pro komorní sbor a 4 sólové hlasy (2008) Davida Langa a Unremembered (V nepaměti), cyklus písní pro 3 hlasy, komorní orchestr a elektroniku (2017) Sarah Kirkland Snider. Český rozhlas pořídí záznam z koncertu, program bude odvysílán v některém z následujících týdnů.

V pátek 12. listopadu uspořádá Komorní filharmonie Pardubice koncert Studenti za svobodu a demokracii v Aule Arnošta z Pardubic na Univerzitě Pardubice. Zazní předehra k opeře Divadelní ředitel Wolfganga Amadea Mozarta, Koncert pro hoboj a malý orchestr D dur Richarda Strausse (sólista Vojtěch Podroužek) a Symfonie Es dur, op. 41 Antonína Rejchy.

V kostele svatého Stanislava v Bolaticích v rámci Svatováclavského hudebního festivalu vystoupí v sobotu 13. listopadu v 18:00 Eva Dřízgová-Jirušová (soprán), Igor Františák (klarinet) a Marek Kozák (klavír). Zazní barokní program z děl Bohuslava Matěje Černohorského, Johanna Sebastiana Bacha, Georga Friedricha Händela, Jana Dismase Zelenky, Giovanniho Battisty Bononciniho, Jana Křtitele Kuchaře, Adama Václava Michny z Otradovic a dalších. Koncert se opakuje v neděli 14. listopadu od 15:00 v kostele svaté Máří Magdaleny v Dětmarovicích a v 18:00 v kostele svatého Jiří v Brušperku.

Slovensko

V Bratislavě v pondělí 8. listopadu končí festival Nová slovenská hudba. V 16:00 v koncertní síni Dvorana na VŠMU zazní pestrý program z děl skladatelů Ivana Buffy, Marka Piačeka, Jany Kmiťové a řady dalších. V Malém koncertním studiu Slovenského rozhlasu od 19:00 vystoupí Ensemble Spectrum s dirigentem Matejem Slobodou. Posluchači uslyší díla Martiny Kachlové, Juraje Vajó, Mateje Slobody, Konstantina Ilievského a Haimoni Balgavé.

Slovenská filharmonie vystoupí v Koncertní síni SF ve čtvrtek 11. listopadu a v pátek 12. listopadu vždy v 19:00 s dirigentem Danielem Raiskinem. Zazní Rȇrie, op. 24 Alexandera Nikolajeviče Skrjabina, Koncert pro harfu a orchestr Alexandera Mosolova (sólistka Katarína Turnerová) a Symfonie č. 2 D dur, op. 43 Jeana Sibelia.

Státní filharmonie Košice vystoupí ve čtvrtek 11. listopadu v 19:00 v Domě umění společně s dirigentem Leošem Svárovským. Zazní Symfonie č. 92 „Oxfordská“ Josepha Haydna, Koncert pro trubku, klavír a smyčce c moll, op. 35 Dmitrije Šostakoviče (sólisté Stanislav Masaryk a Ladislav Fančovič) a Polovecké tance Alexandra Porfirjeviče Borodina. Od 10:00 bude možné navštívit veřejnou generální zkoušku.

Symfonický orchestr Bratislavské konzervatoře vystoupí v pátek 12. listopadu v Koncertní síni SF od 9:30. S dirigenty Jurajem Jartimem a Jánem Gašperem provedou skladby Johanna Sebastiana Bacha, Miloše Biharyho, Wolfganga Amadea Mozarta a dalších. Koncert se opakuje v sobotu 13. listopadu v 16:00.

Čeští umělci v zahraničí

Collegium 1704 s dirigentem Václavem Luksem a sólistkou Simonou Šaturovou vystoupí ve středu 10. listopadu v drážďanském Annenkirche s kompozicemi Josefa Myslivečka a Wolfganga Amadea Mozarta.

Streamy a televizní přenosy

Český rozhlas uvede v pondělí 8. listopadu ve 20:00 na stanici Vltava díla hraná Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu s dirigenty Alexanderem Liebrichem, Robertem Jindrou a Petrem Popelkou. Uslyšíme Staré tance a árie Ottorina Respighiho, suitu z opery Příhody lišky Bystroušky Leoše Janáčka, Koncert pro housle a orchestr D dur Petra Iljiče Čajkovského (sólista Jan Mráček) a Šeherezádu Nikolaje Rimského-Korsakova.

V pátek 12. listopadu uslyšíme na Vltavě v 12:05 hodin Symfonii písní žalostných Henryka Mikołaje Góreckého.

Sobotní večer 13. listopadu od 20:00 bude na Vltavě patřit historické nahrávce opery Leoše Janáčka Z mrtvého domu z představení Národního divadla z května 1958 pod taktovkou Jaroslava Vogela. V hlavních rolích účinkují Milada Musilová, Jarmila Pechová, Zdeněk Otava, Václav Bednář, Otakar Masák, Karel Berman, Jaroslav Gleich, Lubomír Havlák, Přemysl Kočí, Josef Celerin a další.

Na ČT Art v pondělí 8. listopadu od 20:15 sledujte záznam operety Franze Lehára Země úsměvů v inscenaci Curyšské opery. S dirigentem Fabiem Luisim zpívají P. Beczala, J. Kleiterová, R. Olverová, S. Lang, Ch. Davidson a M. Zysset.

V úterý 9. listopadu v 22:05 vysílá TV Noe Symfonii č. 2 D dur, op. 43 Jeana Sibelia v podání Janáčkovy filharmonie Ostrava s dirigentkou Kristiinou Poskou z ostravského Domu kultury.

Na webu Helsinské filharmonie si ve čtvrtek 11. listopadu od 19:00 poslechněte provedení symfonie Asrael Josefa Suka s dirigentem Leonardem Slatkinem. Program doplní skladba Circuits Cindy McTee a Koncert pro klavír a orchestr č. 22 Wolfganga Amadea Mozarta se sólistkou Angelou Hewitt.

V pátek 19. listopadu bude na serveru Operavision zveřejněn záznam opery Valkýra Richarda Wagnera z Longboroughského operního festivalu. Pod taktovkou Anthony Neguse a režii Amy Lane se v hlavních rolích představí Peter Wedd, Sarah Marie Kramer, Paul Carey Jones, Madeleine Shaw, Lee Bisset, Brindley Sherratt, Meeta Raval, Cara McHardy a další.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments