Týden s hudbou. Koncerty, divadelní premiéry, TV, kino, stream

V Týdnu s hudbou vám nabízíme přehled nejzajímavějších hudebních akcí z vašeho okolí doplněný o zajímavé TV a kino přenosy a záznamy jak z České republiky, tak ze zahraničí.
Jonathan Tetelman (zdroj Jonathan Tetelman)
Jonathan Tetelman (zdroj Jonathan Tetelman)

Praha

V pondělí 22. ledna se v 19:30 hodin v Rudolfinu uskuteční koncert Symfonického orchestru Českého rozhlasu, který pod vedením dirigenta Ilana Volkova zahraje Symfonické variace, op. 24 Viktora Kalabise, Sinfonia da Requiem, op. 20 Benjamina Brittena a Symfonii č. 7 cis moll, op. 131 Sergeje Prokofjeva. Veřejnou generální zkoušku je možné navštívit tentýž den v 10:00 hodin.

V úterý 23. ledna v 19:30 hodin vystoupí v Dvořákově síni Rudolfina za doprovodu PKF – Prague Philharmonia pod vedením Rastislava Štúra tenorista Jonathan Tetelman a sopranistka Sylvia D’Eramo, kteří si pro svůj první koncert v Praze zvolili árie a duety z oper Giacoma Pucciniho.

Komponovaný vzdělávací pořad na téma příběhu kněze Josefa Toufara, umučeného státní bezpečností v roce 1950 s názvem Kam zmizel můj strýc, pane presidente? můžete navštívit v úterý 23. ledna v 19:30 hodin v Sukově síni Rudolfina. Účinkují členové a akademici České filharmonie, členové Dismanova rozhlasového dětského souboru.

V úterý 23. ledna se v 19:30 hodin v Respiriu (Malostranské náměstí 13) uskuteční veřejný koncert cambalového oddělení pražské HAMU, na němž vystoupí cembalisté Jakub Krutta, Alina Říhová, Shoko Sakuma, Tetiana Tishchenko, Ondřej Valenta a Markéta Vepřeková.

25. ledna 2024 v 19:00 hodin se v Koncertním sále Pražské konzervatoře (Na Rejdišti 1, vchod z Dvořákova nábřeží 2) koná reprezentativní koncert studentů klavírního oddělení Pražské konzervatoře. Vystoupí Rudolf Grepl, Nora Lubbadová, Viktor Skýpala, Semjen Yakimov, Adam Znamirovský. Vstup volný.

Komentované koncerty České filharmonie s názvem Zkouška orchestru na VLAST II. Od Luhů až ku Blaníku! můžete navštívit ve čtvrtek 25. ledna v 19:30 hodin a 26. ledna v 16:00 hodin v Dvořákově síni Rudolfina. Z cyklu symfonických básní Má vlast zazní Z českých luhů a hájů, Tábor a Blaník. Orchestr diriguje Petr Altrichter, programem provází Marek Eben.

V rámci koncertní řady Hudební Odyssea vystoupí v pátek 26. ledna v 18:00 hodin v koncertním sále Atrium Žižkov klavírista Ivo Kahánek, flétnista Jan Ostrý a mladé talenty z Akademie MenART.

V soboru 27. ledna se v 19:30 hodin v Dvořákově síni Rudolfina uskuteční klavírní recitál Yulianny Avdeevy. V jejím podání si můžete poslechnout Bagatelu, op. 1 Valentina Silvestrova, Polonézu – fantazii As dur, op. 61 Fryderyka Chopina, suitu Život strojů Władysława Szpilmana, Sonátu č. 4, op. 56 Mieczysława Weinberga a Sonátu h moll Franze Liszta.

Yulianna Avdeeva (foto Christine Schneider)
Yulianna Avdeeva (foto Christine Schneider)

Workshop pro rodiče a děti 100 minut mezi tóny můžete navštívit v sobotu 27. ledna v 10:30 a v 15:00 hodin v Sukově síni Rudolfina. Účinkují Ondřej Tichý a jeho filharmoničtí hosté. Program je vhodný pro děti od 7 let.

V sobotu 27. ledna v 19:00 hodin a v neděli 28. ledna v 11:00 hodin rozezní Stavovské divadlo koncert Mozartovy narozeniny 2024, během kterého se představí Orchestr Národního divadla pod taktovkou dirigenta Rubéna Dubrovského spolu se sólisty Kateřinou Kněžíkovou, Jekatěrinou Krovatěvou, Pavolem Kubáňem, Lukášem Bařákem a dalšími. Těžištěm letošního narozeninového koncertu jsou dvě velká Mozartova operní finále: závěr 2. jednání Figarovy svatby a dramatické vyvrcholení Dona Giovanniho.

Koncerty pro děti Cestování za jinými světy uvede PKF – Prague Philharmonia s dirigentem Leošem Svárovským v neděli 27. ledna v 10:00 a ve 12:00 hodin v Dvořákově síni Rudolfina.

Prague Lieder Company pořádá v neděli 28. ledna v 18:00 hodin v Salsita Clubu benefiční koncert, kde vystoupí sopranistka Irena Troupová, mezzosopranistka Jana Hrochová, barytonisté Roman Janál a Vojtěch Šembera a klavírista Bohumír Stehlík. Večerem provází Jana Trojanová a Milan Lukáš Šnajdr.

Brno

V pondělí 22. ledna v 19:00 hodin vystoupí v Besedním domě zpěvačka Camille Bertault a klavírista David Helbock.

Ve středu 24. ledna v 19:00 hodin v Besedním domě připravila Filharmonie Brno pro posluchače koncert komorní hudby s názvem Sólo pro bicí (a housle), kde se představí bicisté Filharmonie Brno a Orchestrální akademie Filharmonie Brno a jejich hosté pod taktovou Martina Opršála. Zazní 24 Loops Pierra Jodlowského, Psalmus niger Miloslava Ištvana, Idée fixe Raminta Šerkšnyteho, Fratres, úprava pro bicí nástroje Arvo Pärta a Koncert pro housle a orchestr bicích nástrojů Lou Harrisona (sólista Milan Paľa).

Ve čtvrtek 25. ledna a v pátek 26. ledna vystoupí vždy v 19:00 hodin v Besedním domě tenorista Christoph Prégardien za doprovodu Filharmonie Brno pod vedením Dennise Russella Daviese. Zazní díla Franze Schuberta, Ludwiga van Beethovena a Vojtěcha Matyáše Jírovce.

Dennis Russell Davies (zdroj Filharmonie Brno)
Dennis Russell Davies (zdroj Filharmonie Brno)

V sobotu 27. ledna od 19:00 hodin v Besedním domě nabídne Filharmonie Brno svým posluchačům hudebně-taneční zážitek v podobě reprezentačního plesu. K tanci i poslechu hrají Filharmonie Brno pod taktovkou Dennise Russella Daviese, Salonní orchestr Brno, Jazz Archiv a Cimbal Classic.

Ostrava

V pondělí 22. ledna vystoupí v 19:00 hodin v kině Vesmír se svým recitálem klavírista Jan Lisiecki. Na programu nabídne díla Fryderyka Chopina, Johanna Sebastiana Bacha, Sergeje Rachmaninova, Karola Szymanowského, Oliviera Messiaena a Henryka Góreckého.

Ve čtvrtek 25. ledna v 18:00 hodin vystoupí v kině Vesmír spolu s Janáčkovou filharmonií Ostrava mladí sólisté, kteří uspěli v interpretační soutěži Janáčkovy filharmonie. Pod vedením dirigenta Maroše Potokára uslyšíte Koncert pro kontrabas a orchestr č. 2 D dur Franze Antona Hoffmeistera, Tance pro harfu a smyčcový kvintet L 103 Clauda Debussyho, Partitu pro housle a orchestr Witolda Lutosławského a Koncert pro klavír a orchestr č. 2 f moll, op. 21 Fryderyka Chopina.

Na neděli 28. ledna si Janáčkova filharmonie Ostrava s dirigentem Stanislavem Vavřínkem připravila od 11:00 a od 16:00 hodin program pro děti s názvem Sláva zvídavosti! Zkus to!

Olomouc

V úterý 23. ledna v 17:30 hodin v Mozartově sále vystoupí uskupení Bardolino s programem Cesta okolo světa se zaměřením na lidovou hudbu.

Ostatní regiony Čech

Ve čtvrtek 25. ledna vystoupí v 19:00 hodin v Krušnohorském divadle v Teplicích Severočeská filharmonie Teplice s dirigentem Charlesem Olivieri-Munroem a houslistou Ivanem Ženatým. Na programu koncertu zazní Skotská fantazie Es dur, op. 46 Maxe Brucha, Hudba pro smyčce, bicí a celestu Bély Bartóka a Rumunská rapsodie č. 1 A dur, op. 11 Georga Enesca.

Charles Olivieri-Munroe (zdroj Charles Olivieri-Munroe)
Charles Olivieri-Munroe (zdroj Charles Olivieri-Munroe)

Divadlo J. K. Tyla v Plzni připravilo na sobotu 27. ledna v 19:00 hodin premiéru inscenace opery La Clemenza di Titto Wolfganga Amadea Mozarta. Operu hudebně nastudoval Michael Hofstetter, režie se ujal Rocc. Obsazení premiéry bude upřesněno.

Ostatní regiony Moravy a Slezska

V rámci Hudebního festivalu Znojmo vystoupí v pátek 26. ledna v 19:00 hodin ve Sklepě U Císaře Zikmunda zpěvačka Juwana Jenkins se svou kapelou.

Češi v zahraničí

Severočeská filharmonie Teplice s dirigentem Janem Mikolášem vystoupí v sobotu 27. ledna ve Stuttgart Liederhalle v Německu.

Collegium 1704 vystoupí v neděli 28. ledna pod vedením Václava Lukse na závěrečném koncertu festivalu Resonanzen 2024 ve Vídni, kde uvedou dílo Le nozze di Nettuno e di Teti S 203 Johanna Davida Heinichena. Sólisty díla budou Roberta Mameli (soprán), Lucile Richardot (kontraalt), Krystian Adam (tenor), Luigi de Donato (bas).

Slovensko

Ve čtvrtek 25. ledna můžete navštívit v Košicích v Domě umění v 19:00 hodin koncert Státní filharmonie Košice pod vedením Finnegana Downieho Deara. Jako sólisté se představí sopranistka Linda Ballová a baryton Svatopluk Sem. Uslyšíte scény z opery Evžen Oněgin Petra Iljiče Čajkovského a rapsodii pro orchestr Taras Bulba Leoše Janáčka.

Ve čtvrtek 25. ledna a v pátek 26. ledna vystoupí Slovenská filharmonie od 19:00 hodin v koncertní síni SF, kde uvede Koncert pro housle a orchestr č. 2 c mol, op. 43 Ernő von Dohnányie (sólista Milan Paľa) a Symfonnii č. 7 d mol, op. 70 Antonína Dvořáka. Diriguje Martin Leginus.

Martin Leginus (zdroj Martin Leginus)
Martin Leginus (zdroj Martin Leginus)

V neděli 28. ledna v 16:00 hodin vystoupí v malém sále SF Slovenský komorní orchestr se svým uměleckým vedoucím Ewaldem Danelem a violoncellistou Ľudovítem Kantou. Zazní Serenáda č. 6 D dur Serenata notturna, KV 239 Wolfganga Amadea Mozarta, Koncert pro violoncello a orchestr č. 9 B dur, G. 482 Luigiho Boccheriniho a Suita pro smyčcový orchestr Leoše Janáčka.

Streamy a televizní přenosy

V pondělí 22. ledna ve 20:30 hodin můžete na ČT Art zhlédnout záznam koncertu Symfonického orchestru Českého rozhlasu pod vedením jeho šéfdirigenta Petra Popelky. Na koncertě zazněla Symfonie č. 1 Gustava Mahlera a Houslový koncert Ericha Wolfganga Korngolda, v němž se sólového partu ujala houslistka María Dueñas.

V dalším díle pořadu Super diva – opera pro každého, který bude vysílán na ČT Art v podělí 22. ledna ve 22:00 hodin, se operní diva Catarina Molderová spolu s Antoniem Pappanem zamyslí nad původem Verdiho shakespearovské tragické opery Macbeth.

V sobotu 27. ledna vystoupí v pořadu Živě s Noe na TV Noe+ v 19:05 hodin klavírista Iva Kahánek v rozhovoru s moderátorkou Halinou Františákovou.

V sobotu 27. ledna v 18:45 hodin můžete v 15 kinech po celé České republice zhlédnout přímý přenos premiéry inscenace opery Carmen Georgese Bizeta z Metropolitní opery New York. V hudebním nastudování Daniela Rustioniho a v režii Carrie Cracknell vystoupí Ajgul Achmetšina (Carmen), Angel Blue (Micaëla), Piotr Beczała (Don José) a Kyle Ketelsen (Escamillo).

V sobotu 27. ledna ve 22:20 hodin nabídne ČT art na svém programu záznam multižánrového koncertu ze Španělské synagogy v Praze Světlo porozumění 2023, kde vystoupila Tereza Kropáčková, Peter Györi, Ševčík Quartet a další.

V sobotu 27. ledna v 19:30 hodin můžete na webových stránkách Vídeňské státní opery zhlédnout záznam opery Medea Ariberta Reimanna z roku 2010. V hudebním nastudování Michaela Bodera účinkují Marlies Petersen, Michaela Selinger, Elisabeth Kulman, Michael Roider, Adrian Eröd, Max Emanuel Cencic.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments