Týden s hudbou. Koncerty, festivaly, opery a přenosy

Je tu nový týden a s ním i náš pravidelný výběr z aktuálních koncertů a divadelních představení, které se uskuteční v rámci živé hudební produkce i v online prostoru. Přehled tradičně doplňují zajímavé pořady v televizi a kinopřenosy.
Témata:Adrian Kokoš Agon Orchestra Praha Alinde Quintet Anna Vinnickaja Antonio Pappano Apolena Veldová Barbora Pátková Barocco sempre giovane Bohumil Stehlík Bratislavský chlapčenský zbor Bregenzer Festspiele Brno Contemporary Orchestra Bruno Philippe Calixto Bieito Česká filharmonie Český filharmonický sbor Brno Český rozhlas Vltava Christoph Eschenbach Collegium 1704 Collegium Vocale 1704 ČT art Daan Vandewalle Dai Fujikura Daniel Matejča Daniel Raiskin Dětský pěvecký sbor Radost Praha Diana Damrau Divadlo F. X. Šaldy Liberec Divadlo J. K. Tyla Plzeň Doubravka Součková Egli Prifti Enrique Mazzola Ensemble Damian Eva Šušková Filip Štrauch Finnegan Downie Dear Georg Schmiedleitner Gerrit Priessnitz Grand Théâtre Genève Grigory Sokolov Hana Kubisová Harmonie českých filharmoniků Helena Matyášová Helsinki Music Centre Choir Hudební a taneční fakulta Akademie múzických umění v Praze Igor Ardašev Inon Barnatan Irena Troupová Iva Bittová Ivan Buffa Ivana Švestková Dohnalová Ivo Kahánek Jakub Sedláček Ján Bogdan Jan Dušek Jan Fišer Jan Hádek Jan Mráček Jan Pařík Jan Pirner Jan Schulmeister Janáček Brno Janáčkova filharmonie Ostrava Jaroslav Březina Jaroslav Krček Jaroslav Kyzlink Jaroslav Someš Jaroslav Tůma Jiří Pohnán José Carreras Jozef Chabroň Juliet Fraser Julius Drake Karlovarský symfonický orchestr Karol Samuelčík Kateřina Bendová Klavírní festival Rudolfa Firkušného Komorní filharmonie Pardubice Konzerthaus Orchester Berlin Konzervatoř Brno Kristina Marková Stepasjuková Lars Mlekusch Lieder Company Luciano Pavarotti Lucie Hilscherová Lukáš Kozubík Maciej Wieloch Magdaléna Bajuszová Makaya McCraven Malá česká muzika Marcin Gałęski Marcus Bosch Marisol Montalvo Marko Ivanović Martin Kasík Martin Petrák Mihoko Fujimura Milada Červenková Miroslav Beinhauer Moravská filharmonie Olomouc Mucha Quartet Musiikkitalo Kuoro Nachtigall Artists Národní divadlo Nicky Spence Nils Schweckendiek Ondřej Vrabec Opera Schrattenbach OperaVision Orchestre de la Suisse Romande Pablo Barragán Pavel Šnajdr Pavel Šporcl Pavel Zemen Petr Nekoranec Petr Vaněk Petr Vronský Petra Matějová PKF — Prague Philharmonia Plácido Domingo Poznańskie Słowiki Prague Sounds Pražský filharmonický sbor Přemysl Kšica Quasars Ensemble Rastislav Štúr Reinhold Friedrich Robert Carsen Robert Kružík Roman Janál Ronald Šebesta Royal Opera House Covent Garden Severočeská filharmonie Teplice Simona Vaňková Slávka Vernerová Slovenská filharmónia Slovenský filharmonický zbor Společnost českých skladatelů Stanislav Vavřínek Štátna filharmónia Košice Svatopluk Schuller Symfonický orchester Slovenského rozhlasu Symfonický orchestr Českého rozhlasu Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK Tatjana Gürbaca Teodor Brcko Tereza Horáková Tomáš Brauner Tomáš Jamník Tomáš Netopil Trio Estatico TV Noe Václav Luks Václava Krejčí Housková Varga Quartett Wien Veni Academy Vilém Veverka Wiener Philharmoniker Wiener Staatsoper Zbyněk Fric Zubin Mehta
Martin Kasík (zdroj Martin Kasík)
Martin Kasík (zdroj Martin Kasík)

Praha

Klarinetové kvarteto Jan Pařík, Simona Vaňková, Petr Vaněk a Barbora Pátková v pondělí 7. listopadu v 10:00 hodin a 11:30 hodin v Atriu na Žižkově uvedou koncert pro děti i dospělé propojující hudbu napříč žánry.

Symfonický orchestr Českého rozhlasu s dirigentem Markem Ivanovicém vystoupí v pondělí 7. října v 19:30 hodin ve Dvořákově síni Rudolfina. Zazní Šumařovo dítě Leoše Janáčka, Koncert pro klavír a orchestr č. 4 d moll, op. 70 Antona Rubinsteina (sólista Martin Kasík) a Symfonie č. 5 e moll, op. 64 Petra Iljiče Čajkovského. Koncert živě přenáší Český rozhlas Vltava.

V pondělí 7. listopadu od 19:30 hodin v Barokním refektáři Profesního domu MFF Univerzity Karlovy zahrají houslistka Hana Kubisová, violoncellista Teodor Brcko a klavíristka Slávka Vernerová Klavírní trio č. 1 d moll, op. 49 Felix Mendelssohna-Bartholdyho, Zpěv pro anděla zvěstujícího konec času z Kvartetu pro konec času Oliviera Messiaena a Klavírní trio č. 1 fis moll, op. 1 Césara Francka.

Společnost českých skladatelů pořádá v úterý 8. listopadu v 19:00 hodin v Malém španělském sále (Španělská 2, Praha 2) koncert u příležitosti pětasedmdesátých narozenin Milady Červenkové. Kromě jubilantky dílo autorky provedou Eliška Červenková, Patrik Sedlář (housle), Pavel Hána (viola), Vilém Petras (violoncello), Trio Aperto, Klára Jansečáková (flétna) a Kateřina Valášková (harfa).

Klavírní festival Rudolfa Firkušného uvítá v úterý 8. listopadu v 19:30 hodin v Dvořákově síni Rudolfina recitál Anny Vinnickaje. Zazní díla Césara Francka, Alexandera Nikolajeviče Skrjabina, Fryderika Chopina a Maurice Ravela.

Anna Vinnickaja (zdroj Klavírní festival Rudolfa Firkušného)
Anna Vinnickaja (zdroj Klavírní festival Rudolfa Firkušného)

Koncert Bell & Bel canto Diany Damrau a Petra Nekorance zazní v úterý 8. listopadu v 19:30 hodin ve Smetanově síni Obecního domu. Spoluúčinkuje PKF – Prague Philharmonia s dirigentem Rastislavem Štúrem. Zazní árie britského skladatele Iaina Bella psané na míru sólistům večera. Koncert pořádá agentura Nachtigall Artists.

Pražský filharmonický sbor se sbormistrem Lukášem Kozubíkem a dětský sbor Radost Praha se sbormistrem Janem Pirnerem pořádají koncert pro dětské publikum Ztracená hymna ve středu 9. listopadu v 10:00 hodin v Sále Pražské konzervatoře.

Hudebně-teoretické oddělení HAMU pořádá ve středu 9. listopadu od 15:00 hodin v učebně 2057 Lichtenštejnského paláce konferenci Vztah hudební kompozice, interpretace a hudební vědy ke zvukovému záznamu.

Harmonie České filharmonie s dirigentem Ondřejem Vrabcem vystoupí ve středu 9. listopadu od 19:30 hodin v Dvořákově síni Rudolfina. Zazní Fanfare for The Common Man Aarona Coplanda, Koncert pro klavír a dechové nástroje Igora Stravinského (sólistka Kristina Marková Stepasjuková), Malíř Mathis Paula Hindemitha a Signals from Heaven Toru Takemitsua.

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK pod taktovkou Tomáše Braunera tento týden ve středu 9. listopadu a ve čtvrtek 10. listopadu v 19:30 hodin ve Smetanově síni Obecního domu uvedou výběr z Legend, op. 59 Antonína Dvořáka, Koncert pro housle a orchestr č. 1 C dur Jana Kubelíka (sólista Pavel Šporcl) a Symfonii č. 4 Bohuslava Martinů.

Dětský sbor Radost Praha, Pražský filharmonický sbor (zdroj Pražský filharmonický sbor)
Dětský sbor Radost Praha, Pražský filharmonický sbor (zdroj Pražský filharmonický sbor)

V prostorách bývalého kostela sv. Vavřince v Hellichově ulici 9. listopadu od 19:30 hodin zazní koncert současných autorů na texty Jana Skácela. V podání houslistky Terezy Horákové, klavíristy Egliho Priftiho a recitátorů Zoji a Pavla Oubramových. Zazní Okamžik předtím Ondřeje Štochla, Tání Jiřího Slabihoudka a Postludium Valentina Silvestrova doprovodí vybrané básně. Závěrem zazní premiéra kompozice Pavla Zemka Nováka věnované Janu Skácelovi a napsané pro tento večer u příležitosti stého výročí básníkova narození.

Soubor Malá česká muzika Jiřího Pospíšila vystoupí s Jaroslavem Krčkem ve středu 9. listopadu v 19:30 hodin v Atriu na Žižkově.

Klavírní festival Rudolfa Firkušného uvítá ve čtvrtek 10. října v 19:30 hodin v Dvořákově síni Rudolfina recitál Igora Ardaševa. Zazní Devět variací na Duportův menuet K 573 Wolfganga Amadea Mozarta, Sonáta pro klavír č. 3 C dur, op. 2 Ludwiga van Beethovena, výběr z cyklu Prchavé vidiny, op. 22 Sergeje Prokofjeva a Sonáta pro klavír G dur, op. 37 Petra Iljiče Čajkovského.

Koncert Svár teorie s praxí, tentokrát z barokní a soudobé hudby, se uskuteční ve čtvrtek 10. listopadu v 19:30 hodin v Sále Martinů Lichtenštejnského paláce. Zazní díla Jiřího Bezděka, Domenica Fischiettiho, Baldassara Galupiho, Kateřiny Horké, Martina Hyblera, Lukáše Matouška, Miroslava Pudláka a Jana Vičara.

Collegium 1704 a Collegium Vocale 1704 s Václavem Luksem vystoupí v pátek 11. listopadu v 19:30 hodin v Dvořákově síni Rudolfina. Zazní Dixit Dominus HWV 232 Georga Friedricha Händela a Missa Omnium Sanctorum ZWV 21 Jana Dismase Zelenky.

Daniel Matejča (zdroj Concertino Praga)

Houslista Daniel Matejča a klavírista Jan Schulmaister zahrají v pátek 11. listopadu v 19:30 hodin v Atriu na Žižkově skladby Eugèna Ysaÿe, Sergeje Rachmaninova, Arvo Pärta nebo Bohuslava Martinů.

Jaroslav Tůma přednese v sobotu 12. listopadu v 10:30 hodin v Sále Martinů Goldbergovské variace BWV 988 Johanna Sebastiana Bacha.

Alinde Quintet se představí v sobotu 12. listopadu v 15:00 hodin v Atriu na Žižkově. Zazní dechové kvintety Josefa Bohuslava Foerstera, Geraldina Muchy, Øysteina Sevåga a Daria Milhauda.

Závěrečný koncert Klavírního festivalu Rudolfa Firkušného v neděli 13. října v 19:30 hodin v Dvořákově síni Rudolfina bude patřit recitálu Grigorije Sokolova. Zazní výběr cembalových skladeb Henriho Purcella, Variace a fuga na vlastní téma Es dur, op. 35 Ludwiga van Beethovena a Tři intermezza, op. 117 Johannese Brahmse.

Koncert Pod českým nebem v neděli 13. listopadu v 19:30 hodin v Sále Martinů Lichtenštejnského paláce nechá zaznít v podání pěvců Ireny Troupové, Lucie Hilscherové, Romana Janála za doprovodu klavíristů Jana Duška a Bohumila Stehlíka málo uváděným českým písním 20. století. Posluchači tak uslyší Rok Karla Boleslava Jiráka, Sedm písní na slova Vítězslava Nezvala Pavla Bořkovce, Národní písně a tance z Těšínska Ervína Schulhoffa, Zpěv horňácka Otmara Máchy a Slezské písně Ilji Hurníka. Koncert pořádá Lieder Company.

Festival Prague Sounds přivítá v neděli 13. listopadu od 20:00 hodin v La Fabrice. Vystoupí bubeník Makaya McCraven.

Makaya McCraven (zdroj Prague Sounds)
Makaya McCraven (zdroj Prague Sounds)

Brno

V Brně probíhá festival Janáček Brno 2022.

V pondělí 7. listopadu v 19:00 hodin v Mahenově divadle provedou Jaroslav Březina a Iva Bittová společně s Brno Contemporary Orchestra pod taktovkou Pavla Šnajdra instrumentovanou verzi Zápisníku zmizelého Leoše Janáčka od Miloše Štědroně a Miloše Orsona Štědroně. Na koncertě ještě zazní Nezabudka pro mužský a ženský hlas a klavír Ivy Bittové a Janáčkovské miniatury v soudobých aranžích Miloše Štědroně.

V úterý 8. listopadu v 19:00 hodin v divadle Reduta uvede Konzervatoř Brno svůj scénický projekt Plačící fontána na hudbu Leoše Janáčka, Petra Iljiče Čajkovského a Modesta Petroviče Musorgského.

Opera Káťa Kabanová Leoše Janáčka zazní ve středu 9. listopadu v 19:00 hodin v Janáčkově divadle. Hostem bude Národní divadlo v Praze. V režii Calixta Bieita a v hudebním nastudování Jaroslava Kyzlinka v hlavních rolích vystoupí Alžběta Poláčková, Magnus Vigilius, Jiří Sulženko, Eva Urbanová, Jaroslav Březina, Alena Kropáčková, Martin Šrejma, Jiří Hájek, Kateřina Jalovcová a Jana Horáková Levicová.

Leoš Janáček: Káťa Kabanová – Alžběta Poláčková, Arnheiður Eiríksdóttir (zdroj Národní divadlo, foto Zdeněk Sokol)
Leoš Janáček: Káťa Kabanová – Alžběta Poláčková, Arnheiður Eiríksdóttir (zdroj Národní divadlo, foto Zdeněk Sokol)

V čtvrtek 10. listopadu v 19:00 hodin v Divadle na Orlí zazní dvě premiéry soudobých komorních oper. Nejprve zazní J. A. K. z Labyrintu Noemi Savkové a poté Kalvárie Markéty Brothánkové. Operu nastudovalo operní studio JAMU.

V pátek 11. listopadu v divadle Reduta v 19:00 hodin Brno Contemporary Orchestra s Pavlem Šnajdrem zahrají Slunce Inků Edisona Denisova, Capriccio Leoše Janáčka, Koncert pro klavír a dechové nástroje Igora Stravinského (sólista Miroslav Beinhauer), program zakončí Concordanza Sofije Gubajduliny (sólistka Doubravka Součková).

Sobota 12. listopadu uvede na festivalu Janáček Brno čtyři akce. V 11:00 hodin v Památníku Leoše Janáčka zazní na klavírním recitálu Pavla Zemena 1. řada Po zarostlém chodníčku Leoše Janáčka a 10 obrázků pro klavír, op. 12 Sergeje Prokofjeva.
V 15:00 hodin a poté znovu v 19:00 hodin ve Vile Tugendhat se uskuteční recitál Tomáše Jamníka a Ivo Kahánka. Zazní Pohádka Leoše Janáčka, Elegie pro violoncello a klavír, op. 17 Alexandra Glazunova, Divertimento pro violoncello sólo Krzysztofa Pendereckého a Sonáta pro violoncello a klavír g moll, op. 19 Sergeje Rachmaninova.
V 19:00 hodin v Mahenově divadle Nicky Spence a Václava Krejčí Housková za doprovodu Juliuse Drakea provedou Zápisník zmizelého Leoše Janáčka.

V neděli 13. listopadu se uskuteční tři akce. V 11:00 hodin se na hudební fakultě JAMU uskuteční matiné studentů.

V 15:00 hodin v divadle Reduta zazní folklórní koncert ansámblů z Moravy a Slezska.

V neděli 13. listopadu v 19:00 hodin v Janáčkově divadle bude hostem Grand Théâtre de Genève a Orchestre de la Suisse Romande pod taktovkou Tomáše Netopila. V režii Tatjany Gürbacy se v hlavních rolích představí Corinne Winters, Magnus Vigilius, Tomas Tomasson, Aleš Briscein, Elena Zhidkova, Sam Furness, Ena Pongrac, Vladimir Kazakov, Mi Young Kim a Natalia Ruda.

Tomáš Netopil (foto Martin Straka)
Tomáš Netopil (foto Martin Straka)

Filharmonie Brno pod taktovkou Gerrita Prießnitze zahrají ve čtvrtek 10. a v pátek 11. listopadu v 19:00 hodin v Besedním domě 26 variací na „La folia di Spagna“ Antonia Salieriho, Aria de la folía española Hanze Wernera Henzeho, Concertino ve starém slohu pro dvě harfy a smyčce Macieje Małeckého (sólistky Kateřina Bendová a Ivana Švestková) a Symfonii č. 8 F dur Ludwiga van Beethovena.

Ostrava

Ostravské kino Vesmír přivítá v pondělí 7. listopadu v 19:00 hodin klavírní recitál Inona Barnatana. Zazní díla Johanna Sebastiana Bacha, Georga Friedricha Händela, Jeana Philippe Rameaua, Françoise Couperina, Maurice Ravela, Thomase Adèse, Györge Ligetiho, Samuela Barbera a Johannese Brahmse.

Koncert pro dětské publikum uvede Janáčkova filharmonie Ostrava s dirigentem Stanislavem Vavřínkem v neděli 13. listopadu v 16:00 hodin v kině Vesmír. Kromě skladeb Leoše Janáčka, Bedřicha Smetany, Gustava Holsta a Giuseppe Verdiho zazní proslulý Koncert pro psací stroj Leroye Andersona.

Olomouc

Moravská filharmonie Olomouc s dirigentem Adrianem Kokošem v pátek 11. listopadu v 19:00 hodin v Redutě přivítá slavnou kapelu Cigánski diabli.

Cigánski diabli (zdroj Cigánski diabli)
Cigánski diabli (zdroj Cigánski diabli)

V Olomouci začíná festival soudobé hudby Opera Schrattenbach 2022. Koncerty se konají v kapli Božího Těla v Uměleckém centru Palackého univerzity vždy od 19:00 hodin.
V pondělí 7. listopadu zazní klavírní tria Tomáše Hanzlíka v podání Petry Matějové (kladívkový klavír), Jana Hádka (housle) a Heleny Matyášové (violoncello).
V úterý 8. listopadu zazní v podání ansámblu Barocco Sempre Giovane Concerti grossi Tomáše Hanzlíka.
Ve čtvrtek 10. listopadu Ensemble Damian provede operu L’Arianna na libreto Claudia Monteverdiho Víta Zouhara a Tomáše Hanzlíka.

Ostatní regiony Čech

Komorní koncert ve foyer libereckého Divadla F. X. Šaldy se uskuteční v pondělí 7. listopadu v 17:00 hodin. V podání Zuzany Tipkové (hoboj), Marcely Mikoláškové (housle), Jana B. Novotného (zobcová flétna), Terezy Jandurové (zpěv) a Viléma Valkouna (klavír) zazní výběr z děl Gabriela Grovleze, Giuseppe Tartiniho, Johanna Sebastiana Bacha, Wolfganga Amadea Mozarta, Reynalda Hahna, Henriho Duparca a Georga Friedricha Händela.

Komorní filharmonie Pardubice s dirigentem Robertem Kružíkem vystoupí v pondělí 7. listopadu a ve středu 9. listopadu v 19:00 hodin v Sukově síni Domu hudby v Pardubicích společně s trumpetistou Reinholdem Friedrichem. Zazní Koncert pro trubku, smyčce a basso continuo D dur Georga Philippa Telemanna, Symfonie č. 31 D dur K 297(300a) Pařížská Wolfganga Amadea Mozarta, Leporelo Ilji Hurníka a Koncert pro trubku a orchestr Es dur Josepha Haydna.

Severočeská filharmonie Teplice s dirigentem Petrem Vronským pořádá od úterý 8. do pátku 11. listopadu vždy od 8:30 hodin a 10:15 hodin v teplickém Domě kultury koncerty pro školy s ukázkami ze symfonií Ludwiga van Beethovena. Spoluúčinkují Zbyněk Fric v roli skladatele a Svatopluk Schuller v roli Johanna Wolfganga Goetheho.

V hlavní roli trubka – Reinhold Friedrich (foto Ivan Korč)

První koncert minulou neděli znovuposvěcených a znovuzprovozněných varhan v kostele Nejsvětějšího Srdce Páně v Jablonci se uskuteční v úterý 8. listopadu v 18:00 hodin, kdy vystoupí Přemysl Kšica. Zazní pestrý program napříč staletími z pera Jeremiaha Clarkeho, Johanna Sebastiana Bacha, Pierre-Maxe Duboise, Franze Liszta, Charlese Maria Widora a Marca Antoina Charpentiera. Spoluúčinkuje trumpetista Jiří Pohnán.

Vilém Veverka se svým Triem plus vystoupí v úterý 8. listopadu v 19:00 hodin v Městském divadle Jablonec nad Nisou s programem propojující žánry.

Dechový soubor složený z hráčů České filharmonie a Karlovarského symfonického orchestru pod taktovkou Martina Petráka vystoupí v pátek 11. listopadu od 17:00 hodin v budově bývalé spořitelny v Karlových Varech. Zazní Partity Es dur, op. 79 a F dur, op. 57 Františka Kramáře a Partita Es dur, č. 6 Jiřího Družeckého.

Komorní soubor složený z hráčů České filharmonie a Karlovarského symfonického orchestru s uměleckými vedoucími Janem Fišerem a Jakubem Sedláčkem zahrají Koncert pro housle a orchestr č. 1 B dur K 207 (sólista Jan Fišer) a Symfonii č. 29 A dur K 201 Wolfganga Amadea Mozarta v sobotu 12. listopadu ve 14:00 hodin na Vřídelní kolonádě v Karlových Varech. Vstup zdarma.

V sobotu 12. listopadu ve 20:00 hodin v Karlovarském městském divadle přednese Česká filharmonie pod taktovkou Dominga Hindoyana Koncert pro housle a orchestr a moll, op. 53 Antonína Dvořáka (sólista Jan Mráček) a Symfonii č. 7 A dur, op. 92 Ludwiga van Beethovena.

Domingo Hindoyan (zdroj Domingo Hindoyan, foto Victor Santiago)
Domingo Hindoyan (zdroj Domingo Hindoyan, foto Victor Santiago)

Melodramy v podání Apoleny Veldové a Jaroslava Someše zazní v neděli 13. listopadu v 10:30 hodin ve Foyer Vendelína Budila Divadla J. K. Tyla v Plzni.

Češi v zahraničí

Český filharmonický sbor Brno spoluúčinkuje v opeře Richarda Wagnera Tannhäuser v Pavarotti-Freni Teatro Comunale di Modena. První představení se uskuteční v pátek 11. listopadu, následující v neděli 13. listopadu. Další reprízy budou následovat v příštím týdnu. V sólových partech v hudebním nastudování Marcuse Bosche a v režii Georga Schmiedleitnera vystoupí Tijl Faveyts, James Kee, Corby Welch, Birger Radde, Martin Mairinger, Young Kwon, Leah Gordon, Anne Schuldt, Christian Sturm, Gerrit Illenberger a Julia Duscher.

Collegium 1704 a Collegium Vocale 1704 s Václavem Luksem vystoupí v sobotu 12. listopadu v 19:30 hodin v drážďanském Annenkirche. Zazní Dixit Dominus HWV 232 Georga Friedricha Händela a Missa Omnium Sanctorum ZWV 21 Jana Dismase Zelenky.

Slovensko

V Bratislavě probíhá 16. ročník festivalu soudobé hudby Melos-Étos.

V pondělí 7. listopadu v 18:15 hodin na VŠMU se uskuteční sladatelský workshop Dai Fujikury.

V úterý 8. listopadu v 19:00 hodin ve Velkém studiu Slovenského rozhlasu uvede Symfonický orchestr Slovenského rozhlasu pod taktovkou Larse Mlekusch se sólisty Juliet Fraser (soprán) a Daan Vandewalle (klavír) A Dog´s Life Frederica Rzewského a Neither Mortona Feldmana.

Juliet Fraser (foto Dimitri Djuric)
Juliet Fraser (foto Dimitri Djuric)

Ve středu 9. listopadu v 19:00 hodin v Moyzesově síni vystoupí Quasars Ensemble s Ivanem Buffou. Zazní Entropic Arrows Anny Thorvaldsdóttir, Galgenlieder Ilji Zeljenky. Baby Magnify / Lilith’s New Toy Mirely Ivičević a skladby Dai Fujikary Osm a Ice. V sólových partech se představí sopranistka Eva Šušková a violoncellista Ján Bogdan.

Mucha Quartet vystoupí ve čtvrtek 10. listopadu v 19:00 hodin v Moyzesově síni. Zazní Klavírní kvintet č. 1 Ilji Zeljenky, Loose in Blues Lucie Chuťkové, Smyčcový kvartet č. 2 Goldberg Iris Szeghy a The Fallout Michaela Blažka. Spoluúčinkují klavíristka Magdaléna Bajuszová a klarinetista Ronald Šebesta.

Veni Academy v pátek 11. listopadu v 19:00 hodin v Moyzesově síni provedou skladby Zygmunta Krauze, Michala Nejtka, Steva Reicha, György Ligetiho, Milana Adamčiaka a Martina Burlasa.

V sobotu 12. listopadu v 19:00 hodin v Moyzesově síni Agon Orchestra uvede pod taktovkou Pavla Šnajdra a s recitací Filipa Kaňkovského díla Petera Zagara, Marka Piačeka, Ľubomíra Burgra, Daniela Mateje, Petra Wajsara, Milana Hlavsy a Petra Kofroně.

Agon Orchestra, Filip Kaňkovský, Pavel Šnajdr (zdroj Melos-Étos)
Agon Orchestra, Filip Kaňkovský, Pavel Šnajdr (zdroj Melos-Étos)

Na nedělním matiné 13. listopadu v 10:30 hodin v Mirbachově paláci vystoupí kytarista Karol Samuelčík ve skladbách Mariána Budoše, Iris Szeghy, Jána Králika, Jevgenije Iršaje a Sérgia Assada.

Večerní program 13. listopadu od 19:00 hodin v Moyzesově síni bude patřit Triu Estatico. Zazní skladby Zhenyana Lia, Niny Senk, Juga Markovice, Tomáse Brantmayera, Petera Facera, Alexandera Choeba, Tomoye Yokokawy, Mihary Ogury a Eleni Ralli.

V úterý 8. listopadu od 19:00 hodin se v malém sále Slovenské filharmonie představí Varga Quartett Wien a slovenský klavírista Filip Štrauch. Společně provedou Smyčcový kvartet d moll, op. 76 č.2 Josepha Haydna, Smyčcový kvartet F dur Maurice Ravela a Klavírní kvintet f moll, op. 14 Césara Francka.

Slovenská filharmonie s dirigentem Danielem Raiskinem vystoupí ve čtvrtek 10. listopadu a v pátek 11. listopadu v 19:00 hodin v Koncertní síni SF. Zazní Larghetto pro orchestr Jamese MacMillana, Koncert pro klarinet a orchestr A dur K 622 Wolfganga Amadea Mozarta (sólista Pablo Barragán) a Symfonie č. 10 e moll, op. 93 Dmitrije Šostakoviče.

Pablo Barragán (zdroj Slovenská filharmonie)
Pablo Barragán (zdroj Slovenská filharmonie)

Státní filharmonie Košice s dirigentem Finneganem Downie Dearem uvedou ve čtvrtek 10. listopadu v 19:00 hodin v košickém Domě umění Koncert pro violoncello a orchestr a moll, op. 85 Edwarda Elgara (sólista Bruno Philippe) a Suitu z opery Věc Makropulos Leoše Janáčka v aranži Josého Serébriera.

Symfonický orchestr Slovenského rozhlasu a Bratislavský chlapecký sbor pořádají ve Velkém studiu Slovenského rozhlasu v sobotu 12. listopadu v 10:00 hodin a v 16:00 hodin koncert pro dětské publikum Příběh hudby. Na programu zazní díla Haimoni Balgavé, Jána Levoslava Belly, Jána Cikkera, Viliama Gräffingera, Jozefa Grešáka, Johanna Nepomuka Hummela, Alexandera Moyzese, Mikuláše Schneidera-Trnavského, Ivana Paríka, Svetozára Stračiny, Eugena Suchoně, Ilji Zeljenky a Georgiuse Zrunka.

Slováci v zahraničí

Slovenský filharmonický sbor se sbormistrem Jozefem Chabroněm se představí ve čtvrtek 10. listopadu a v pátek 11. listopadu v berlínském Konzerthausu společně s Konzerthauorchesterem a dirigentem Christophem Eschenbachem. Zazní Symfonie č. 2 c moll Vzkříšení Gustava Mahlera. Sólových partů se ujmou Marisol Montalvo a Mihoko Fujimura.

Kino

Od středu 9. listopadu do čtvrtka 24. listopadu můžete v kinech v České i Slovenské republice sledovat přenosy inscenace opery Giuseppe Verdiho Aida v podání Royal Opery Covent Garden. V režii Roberta Carsena pod taktovkou Antonia Pappana v hlavních rolích vystoupí Elena Stikhina, Francesco Meli, Agnieszka Rehlis, Ludovic Tézier a Soloman Howard.

Streamy a televizní a rozhlasové přenosy

Marko Ivanović (foto David Konečný)
Marko Ivanović (foto David Konečný)

Symfonický orchestr Českého rozhlasu s dirigentem Markem Ivanovicém vystoupí v pondělí 7. října v 19:30 hodin ve Dvořákově síni Rudolfina. Zazní Šumařovo dítě Leoše Janáčka, Koncert pro klavír a orchestr č. 4 d moll, op. 70 Antona Rubinsteina (sólista Martin Kasík) a Symfonie č. 5 e moll, op. 64 Petra Iljiče Čajkovského. Koncert živě přenáší Český rozhlas Vltava.

V úterý 8. listopadu v 6:55 hodin si na TV Noe můžete poslechnout záznam koncertu duchovní hudby polských a evropských skladatelů z olomouckého Festivalu duchovní hudby 2022 z kostela Panny Marie sněžné v Olomouci v podání chlapeckého a mužského sbor Poznańskie Słowiki, varhaníka Marcina Gałęského pod taktovkou Macieje Wielocha s díly G. G. Górczyckého, M. Zieleňského, S. Stuligrosze, H. M. Góreckého a dalších. Koncert bude vysílán i ve čtvrtek 10. listopadu ve 14:40 hodin.  

Od pátku 11. listopadu 20:00 hodin SEČ na webu Helsinské filharmonie můžete sledovat koncert k desátému výročí smíšeného sboru Helsinki Music Centre Choir pod taktovkou Nilse Schweckendieka. Spoluúčinkuje ansámbl Musiikkitalon Kuoro. Zazní Schicksalslied Johannese Brahmse, Les Fresques de Piero della Francesca Bohuslava Martinů a ve světové premiéře vokální symfonie Ghost Light Alexe Freemana. Připomínáme, že v archivu Helsinské filharmonie si můžete poslechnout řadu špičkových záznamů koncertů již od září 2018.

Od soboty 12. listopadu 19:00 hodin na serveru OperaVision můžete sledovat stream inscenace opery Missy Mazzoli na libreto Royce Vavreka The Listeners v nastudování Norské národní opery. Pod taktovkou Ilana Volkova v režii Lileany Blain-Cruz v hlavních rolích vystoupí Nicole Heaston, Simon Neal, Tone Kummervold, Eirik Grøtvedt, Johannes Weisser, Frøy Hovland Holtbakk, Håvard Stensvold, Martin Hatlo, Line Tørmoen, Ingunn Kilen, Ørjan Bruskeland Hinna, Megan Gryga, Margaret Newcomb, Jeanette Goldstein, Mathea Kvalvåg-Andersen, Nora Windfeldt, Cecilie C. Ødegården, Mihai Florin Simboteanu a Anne-Marie Andersen.

Giuseppe Verdi: Rigoletto – Pražský filharmonický sbor, jezerní scéna (foto Martina Kritznerová)
Giuseppe Verdi: Rigoletto – Pražský filharmonický sbor, jezerní scéna (foto Martina Kritznerová)

V sobotu 12. listopadu od 20:15 hodin na ČT Art sledujte inscenaci opery Giuseppe Verdiho Rigoletto z operního festivalu Bregenzer Festspiele 2019 v nastudování Enrique Mazzoly a v režii Philippa Stölzla. V hlavních rolích účinkují Vladimir Stoyanov, Stephen Costello, Mélissa Petit, Miklós Sebestyén a Katrin Wundsam. Spoluúčinkuje Pražský filharmonický sbor a Vídeňští filharmonikové.

Opera Paula Hindemitha Cardillac byla zařazena do cyklu streamů Vídeňské státní opery v neděli 13. listopadu od 19:30 hodin. Pod taktovkou Cornelia Meistera a v režii Svena Erica Bechtolfa v hlavních rolích vystoupí Tomasz Konieczny, Vera-Lotte Boecker, Gerhard A. Siegel, Wolfgang Bankl, Daniel Jenz, Stephanie Houtzeel a Evgeny Solodovnikov.

V neděli 13. listopadu od 20:15 hodin si na ČT Art připomeneme první společný koncert Luciana Pavarottiho, Plácida Dominga a José Carrerase v prostoru starověkých Caracallových lázní v Římě. Orchestry Florentského hudebního máje a Římské opery řídil Zubin Mehta.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments