Týden s hudbou. Koncerty, kino, TV streamy

V polovině března je tu nový Týden s hudbou, kde jako již tradičně naleznete výběr z toho nejzajímavějšího, co se děje ve vašem okolí jak živě, tak v televizi, kinech a online prostoru.
Jean-Efflam Bavouzet (zdroj Jean-Efflam Bavouzet)
Jean-Efflam Bavouzet (zdroj Jean-Efflam Bavouzet)

Praha

V pondělí 13. března od 19:30 hodin vystoupí Symfonický orchestr Českého rozhlasu s dirigentem Robertem Jindrou ve Dvořákově síni Rudolfina. Zazní Silhouette, hommage à Gustave Eiffel Arvo Pärta, Koncert pro klavír a orchestr G dur Maurice Ravela (sólista Jean Efflam Bavouzet) a Symfonie B dur, op. 20 Ernesta Chaussona. Koncert živě přenáší Český rozhlas Vltava.

Festival EuroArt uvádí v úterý 14. března od 19:30 hodin v Sále Martinů Lichtenštejnského paláce koncert německého Ameryllis Quartett. Zazní Smyčcový kvartet D dur, op. 18/3 Ludwiga van Beethovena, Smyčcový kvartet č 6 Rudolfa Kelterborna a Smyčcový kvartet A dur, op. 41/3 Roberta Schumanna.

Americký Emerson String Quartet v rámci svého rozlučkového turné navštíví ve středu 15. března Prahu. Vystoupí v 19:30 hodin ve Dvořákově síni Rudolfina. Zazní Smyčcový kvartet Es dur, op. 12 Felixe Mendelssohna-Bartholdyho, Smyčcový kvartet B dur Johannese Brahmse a Smyčcový kvartet As dur, op. 105 Antonína Dvořáka.

Ve středu 15. března 2023 od 18:00 hodin v Muzeu B. Smetany proběhne křest 1. svazku kritického vydání deníků Bedřicha Smetany. Ukázky ze Smetanových raných klavírních skladeb přednese Vojtěch Trubač.

Česká filharmonie tento týden se svým šéfdirigentem Semjonem Byčkovem vystoupí ve čtvrtek 16. a v pátek 17. března od 19:30 hodin a v sobotu 18. března od 15:00 hodin ve Dvořákově síni Rudolfina. Zazní suita z baletu Bély Bartóka Podivuhodný mandarín, ve světové premiéře Etudes symphoniques pro klavír a orchestr Thierry Escaicha (sólista Seong-Jin Cho) a v druhé polovině večera balet Petruška Igora Stravinského.

Prolog Pražského jara – Seong-Jin Cho, Praha 2016 (foto PJ Zdeněk Chrapek)
Prolog Pražského jara – Seong-Jin Cho, Praha 2016 (foto PJ Zdeněk Chrapek)

Hornista Radek Baborák, klavírista Miroslav Sekera, houslistka Martina Bačová, violoncellistka Hana Baboráková a sopranistka Barbora Perná uvedou v sobotu 18. března od 19:30 hodin v Atriu na Žižkově díla Franze Schuberta, Josepha Haase, Antonína Dvořáka, Richarda Strausse a Roberta Schumanna.  

PKF – Prague Philharmonia s dirigentem Gabrielem Bebeșeleaem zahrají v neděli 19. března od 19:30 hodin v Dvořákově síni Rudolfina Koncert pro klavír a orchestr č. 3 d moll, op. 30 (sólista Simon Trpčeski) a Symfonii d moll „Mládí“ Sergeje Rachmaninova a Symfonii č. 9 Es dur, op. 70 Dmitrije Šostakoviče.

Ostrava

V pondělí 13. března od 19:00 hodin v Kině Vesmír vystoupí brněnské OK Percussion Duo a jejich host slovenský houslista Milan Paľa. Zazní díla Miloslava Ištvana, Karla Husy, Mauricia Kagela, Leigh Howarda Stevense, Edvarda Schiffauera, Luboše Fišera a Erkki-Sven Tüüra.

Janáčkova filharmonie Ostrava s dirigentem Chuheiem Iwasakim a Koncertním sborem Permoník uvádí v úterý 14. a ve středu 15. března v 18:00 hodin v dolnovítkovické hale Gong filmovou hudbu Johna Williamse, Jamese Hornera, Miklóse Rozsy, Wojcicecha Killara, Davida Arnolda a dalších.

Koncert pro dětské publikum Janáčkovy filharmonie Ostrava se Stanislavem Vavřínkem zazní v neděli 19. března v kině Vesmír od 16:00 hodin.

Permoník (zdroj Permoník)
Permoník (zdroj Permoník)

Olomouc

Moravská filharmonie Olomouc s dirigentem Tomášem Braunerem uvedou ve čtvrtek 16. a v pátek 17. března od 19:00 hodin v Redutě předehru Ruy Blas, op. 95 Felixe Mendelsohna-Barthodyho, Koncert pro housle a orchestr d moll, op. 47 Jeana Sibelia (sólista Milan Paľa) a Symfonii c moll Edvarda Griega.

Ostatní regiony Čech

Uskupení String Clartet v teplickém Lázeňském domě Beethoven zahraje ve středu 15. března od 19:00 hodin díla Wolfganga Amadea Mozarta, Clauda Debussyho, George Gershwina, Jaroslava Ježka, Duke Elligntona a dalších.

Severočeská filharmonie Teplice s dirigentem Petrem Vronským ve čtvrtek 16. března od 19:00 hodin v teplickém Domě kultury uvítá sólisty z Konzervatoře Teplice. Pestrý program uvede mimo jiné díla Joaquína Rodriga, Jana Václava Stamice, Giacoma Pucciniho, George Gershwina, Jacquese Iberta, Petra Iljiče Čajkovského, Bedřicha Smetany a dalších, navíc zazní ve světové premiéře Baba Yaga Simona Angela Vanegase.

Slovensko

Symfonický orchestr VŠMU s dirigentem Marcinem Sompolíńskim uvede ve středu 15. března od 18:00 hodin Malou suitu Witolda Lutosławského, Let Petits Riens Wolfganga Amadea Mozarta, Valse-scherzo pro housle a orchestr, op. 34 Petra Iljiče Čajkovského (sólista Marek Juráň) a Symfonii č. 1 C dur, op. 21 Ludwiga van Beethovena.

Státní filharmonie Košice s dirigentem Benjaminem Baylem zahraje ve čtvrtek 16. března od 19:00 hodin v Domě umění koncertní předehru Tiché moře a šťastná plavba, op. 27 Felixe Mendelsohna-Barholdyho, Moře Clauda Debussyho a symfonii Harold v Itálii pro violu a orchestr, op. 16 Hectora Berlioze se sólistkou Kristínou Fialovou.

Benjamin Bayl (zdroj Štátna filharmónia Košice)
Benjamin Bayl (zdroj Štátna filharmónia Košice)

Slovenská filharmonie s dirigentem Gérardem Korstenem uvede ve čtvrtek 16. března od 19:00 hodin v Koncertní síni SF Pulcinellu Igora Stravinského a Koncert pro trubku a orchestr Es dur (sólista Stanislav Masaryk) a Symfonii č. 97 C dur Josepha Haydna.

V pátek 17. března uvede Slovenská filharmonie s dirigentem Gérardem Korstem třikrát koncert z děl Josepha Haydna. Zazní Koncert pro trubku a orchestr Es dur (sólista Stanislav Masaryk) a Symfonie č. 8 G dur Večer, č. 60 C dur Il distratto, č. 73 D dur Lovecká, č. 82 C dur Medvěd a č. 83 g moll Slepice. Koncerty se uskuteční v Koncertní síni SF od 9:30 hodin, 11:30 hodin a 16:00 hodin.  

Kino

Od středy 15. března v kinech po celé České republice na Slovensku sledujte operu Gioachina Rossiniho Lazebník sevilský v inscenaci londýnské Královské opery Covent Garden v nastudování Cesara Sterbiniho a v režii Moshe Leisera a Patrice Caurier. V hlavních rolích zpívají Aigul Akhmetshina, Andrzej Filończyk, Lawrence Brownlee, Bryn Terfel, Fabio Capitanucci.

Od soboty 18. března sledujte v 19 kinech po celé České republice přenos opery Richarda Wagnera Lohengrin v inscenaci newyorské Metropolitní opery. V nastudování Yannicka Nézet-Séguina a v režii Françoise Girarda v hlavních rolích vystoupí Tamara Wilson (Elsa), Christine Goerke (Ortrud), Piotr Beczała (Lohengrin), Jevgenij Nikitin (Telramund), Brian Mulligan (Královský hlasatel), Günther Groissböck (Jindřich Ptáčník).

Streamy, rozhlasové a televizní přenosy

V pondělí 13. března od 19:30 hodin vystoupí Symfonický orchestr Českého rozhlasu s dirigentem Robertem Jindrou ve Dvořákově síni Rudolfina. Zazní Silhouette, hommage à Gustave Eiffel Arvo Pärta, Koncert pro klavír a orchestr G dur Maurice Ravela (sólista Jean Efflam Bavouzet) a Symfonie B dur, op. 20 Ernesta Chaussona. Koncert živě přenáší Český rozhlas Vltava.

Yuja Wang, 24. dubna 2022 (zdroj Česká filharmonie)
Yuja Wang, 24. dubna 2022 (zdroj Česká filharmonie)

V úterý 14. března od 21:10 hodin si na ČT Art připomeneme nahrávku Claudia Abbada a Lucernského festivalového orchestru z roku 2009. S čínskou sólistkou Yuja Wang zazní Koncert pro klavír a orchestr č. 3 C dur Sergeje Prokofjeva.

Od pátku 17. března sledujte na serveru OperaVision inscenaci opery Antonia Vivaldiho Catone in Utica v nastudování Teatro Communale di Ferrara. Pod taktovkou Federica Maria Sardelliho a v režii Marca Bellussiho zpívají Valentino Buzza, Arianna Vendittelli, Miriam Albano, Valeria Girardello, Chiara Brunello a Valeria La Grotta.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments