Týden s hudbou. Koncerty, opera, TV

Přinášíme vám nový Týden s hudbou, kde naleznete jak živé akce z vašeho okolí, tak několik streamů a přenosů v televizi.
Dennis Russell Davies, Mezinárodní hudební festival Špilberk 2021 (foto Vojtěch Kába)
Dennis Russell Davies, Mezinárodní hudební festival Špilberk 2021 (foto Vojtěch Kába)

Praha

V bazilice svatého Jakuba se ve čtvrtek 25. srpna od 19:00 hodin představí americký varhaník Stephen Tharp se skladbami Johanna Sebastiana Bacha, Marcela Duprého, Charlese Marie Widora a Jeanna Demessieuxe.

Brno

V Brně probíhá 23. ročník Festivalu Špilberk.

Ve čtvrtek 25. srpna od 20:00 hodin na Velkém nádvoří Špilberku Filharmonie Brno s dirigentem Dennisem Russellem Daviesem zahraje předehru Žárlivost Leoše Janáčka, Koncert pro housle a orchestr D dur, op. 35 brněnského rodáka Ericha Wolfganga Korngolda (sólista Milan Paľa) a Symfonii č. 9 e moll, op. 95 Z Nového světa Antonína Dvořáka.

V sobotu 27. srpna od 19:00 hodin bude na Velkém nádvoří Špilberku v podání Národního divadla Brno uvedena opera Tosca Gioacoma Pucciniho pod taktovkou Jakuba Kleckera a v režii Jiřího Heřmana. V hlavních rolích se představí Iveta Jiříková, Peter Berger, Daniel Čapkovič, David Nykl, Josef Škarka, Petr Levíček, Jiří Miroslav Procházka a další.

V neděli 28. srpna od 19:00 hodin na Velkém nádvoří Špilberku uvede Národní divadlo Brno operu Gioacchina Rossiniho Lazebník sevilský pod taktovkou Ondreje Olose a v režii Sandra Santilla. V hlavních rolích se představí Ondřej Koplík, Jiří Sulženko, Andrea Široká, Roman Hoza, David Nykl, Tadeáš Hoza a další.

Ondrej Olos (foto Marek Olbrzymek)
Ondrej Olos (foto Marek Olbrzymek)

Olomouc

Jana Semerádová a Musica Figuralis vystoupí v ve čtvrtek 25. srpna od 19:30 hodin na Slavnostní dvoraně Arcibiskupského paláce s dvěma koncerty Antona Neumanna, které zazní v novodobé premiéře.

V sobotu 27. srpna od 19:30 hodin ve Freskovém sále ZŠ Komenium vystoupí Musica Florea se sólistkou Petrou Matějovou. Zazní díla Karla Kohauta Sinfonia à 4 in D Ap11, Sinfonia à 3 in G KK 29, Sinfonia à 4 in G Ap 14, dále Kvintet pro hammerklavír a smyčce f moll, op. 41 Jana Ladislava Dusíka a Kvintet pro hammerklavír a smyčce es moll, op. 87 Johanna Nepomuka Hummela.

Ve Smetanových sadech zazní v neděli 28. srpna od 16:00 hodin promenádní koncert Orchestru opery a operety Moravského divadla Olomouc s dirigentem Tomášem Hanákem. Zazní koncertní provedení Noci v Benátkách Johanna Strausse ml. V hlavních rolích se představí Martin Štolba, Lucie Skácelíková, Lucie Kordová, Jakub Rousek, Helena Beránková a Milan Vlček.

Ostatní regiony

V rámci pravidelných úterních koncertů festivalu Musica varia si v úterý 23. srpna od 17:00 hodin poslechněte v jabloneckém kostele Povýšení Svatého kříže na Náměstí Boženy Němcové poslední letošní koncert festivalu v podání flétnistky Tatiany Pernetové a varhaníka Daniela Knuta Perneta. Zazní díla Johanna Sebastiana Bacha, Augusta Gottfrieda Rittera a Jehana Alaina.

Kateřina Kněžíková (zdroj Kateřina Kněžíková)
Kateřina Kněžíková (zdroj Kateřina Kněžíková)

V úterý 23. srpna od 19:00 hodin zazní v libereckém Divadle F. X. Šaldy Operní gala Kateřiny Kněžíkové a Daniela Matouška, zahajovací koncert letošního festivalu Lípa Musica. Spoluúčinkuje PKF – Prague Philharmonia. Zazní árie z oper Wolfganga Amadea Mozarta, Gaetana Donizettiho, Charlese Gounoda a Georgese Bizeta.

Varhaník Adam Viktora a sopranistka Gabriela Eibenová vystoupí ve čtvrtek 25. srpna od 19:00 hodin v kostele svatého Jakuba Většího v Přelouči.

V rámci festivalu Za poklady Broumovska zahraje v rámci prohlídek Broumovského kláštera Trio Braunensis v pátek 26. srpna od 14:00 hodin a od 15:00 hodin a v sobotu 27. srpna od 10:00 hodin a od 14:00 hodin. Návštěvníci uslyší skladby Johanna Sebastiana Bacha, Josefa Bohuslava Foerstera, Wolfganga Amadea Mozarta a dalších.

V pátek 26. srpna od 18:00 hodin zahraje varhaník Wolfgang Zerer v kostele svaté Barbory v Manětíně.

Wolfgang Zerer (zdroj České varhany)
Wolfgang Zerer (zdroj České varhany)

Ve Spálením Poříčí v kostele svatého Mikuláše vystoupí v pátek 26. srpna od 19:00 hodin varhanice Marie Pochopová.

V sobotu 27. srpna proběhne v závěrečný den festivalu Za poklady Broumovska několik koncertů v areálu Broumovského kláštera. V Café Dientzenhofer zahraje v 11:00 hodin a ve 14:00 hodin hudební formace Maerlin projekt ambientní hudby. Naivní divadlo Liberec zahraje představení pro děti v klášterní zahradě od 12:00 hodin a od 15:00 hodin.  

V rámci festivalu Za poklady Broumovska zahrají v kostele svaté Barbory v Otovicích v sobotu 27. srpna od 18:00 hodin Orchestr Beliczay a další skladby Wolfganga Amadea Mozarta, Johanna Sebastiana Bacha, Henryka Mikołaje Góreckého a Petra Iljiče Čajkovského.

U příležitosti osmistého výročí první písemné zmínky o městě Boskovice vystoupí Janáčkova filharmonie Ostrava v sobotu 27. srpna od 19:00 hodin v boskovickém Letním Kině s dirigentem Leošem Svárovským. Zazní Má vlast Bedřicha Smetany.

V kostele Nanebevzetí Panny Marie ve Vranově nad Dyjí v sobotu 27. srpna v 19:00 hodin bude zahájen festival Silberbauerovo Podyjí. Vystoupí sopranistka Helena Hozová s varhaníkem Pavlem Kohoutem. Zazní skladby Antonia Vivaldiho, Josefa Ferdinanda Norberta Segera, Georga Friedricha Händela, Wolfganga Amadea Mozarta a Johanna Gottfrieda Waltera.

Gala Martinů – Helena Hozová, Martinů fest Polička 2021 (foto Martinů fest)
Gala Martinů – Helena Hozová, Martinů fest Polička 2021 (foto Martinů fest)

Alena Hladká a Ensemble Damian v sobotu 27. srpna od 21:15 hodin v kostele Nejsvětější Trojice v Kuksu s programem Písně o nestálosti tohoto světa. Program představí původní barokní písně Pavla Josefa Vejvanovského, Jiříka Hlohovského či Andrea Zianiho, ale i novobarokní skladby Tomáše Hanzlíka napsané pro Geisslers Hofcomoedianten či české a moravské lidovky.

Varhaník Adam Viktora a sopranistka Gabriela Eibenová vystoupí v neděli 28. srpna od 18:00 hodin v kostele svatého Vavřince v Sedleci – Prčicích.

Češi v zahraničí

Collegium 1704 a Collegium Vocale 1704 vystoupí v úterý 23. srpna na festivalu ve španělském San Sebastián. Zazní Dixit Dominus, HWV 232 Georga Friedricha Händela a Missa Omnium Sanctorum, ZWV 21 Jana Dismase Zelenky. Sólových partů se ujmou Deborah Cachet, Pavla Radostová, Aneta Petrasová, Jonathan Mayenschein, Tobias Hunger a Tomáš Šelc.

Česká filharmonie se svým šéfdirigentem Semjonem Byčkovem vystoupí ve čtvrtek 25. srpna na festivalu Maurice Ravela ve francouzském Saint Jean de Luz. Zazní Koncert pro dva klavíry a orchestr, H 292 Bohuslava Martinů (sólistky Katia a Marielle Labèque) a Glagolská mše Leoše Janáčka (sólisté Evelina Dobračeva, Lucie Hilscherová, Aleš Briscein a Jan Martiník, spoluúčinkuje sbor Orfeón Donostiarra se sbormistrem José Antoniem Alfarem).

Semjon Byčkov, Česká filharmonie (zdroj Česká filharmonie)
Semjon Byčkov, Česká filharmonie (zdroj Česká filharmonie)

V pátek 26. srpna vystoupí Česká filharmonie se svým šéfdirigentem Semjonem Byčkovem na festivalu ve španělském San Sebastiánu. Zazní Symfonie č. 7 d moll Gustava Mahlera. Znovu toto dílo zazní na Mezinárodním festivalu v Santanderu v neděli 28. srpna.

V rámci festivalu Lípa Musica zazní v sobotu 27. srpna od 20:00 hodin na zřícenině gotického kostela v Oybinu koncert ansámblu Harmoniemusik Sesto. Zazní díla Wolfganga Amadea Mozarta.

Collegium 1704 a Collegium Vocale 1704 se představí v neděli 28. srpna v německém Roggenburgu, Zazní Widerstehe doch der Sünde BWV 54, Orchesterouvertüre BWV 1066 a Gott soll allein mein Herze haben BWV 169 Johanna Sebastiana Bacha. Spoluúčinkuje kontratenorista Benno Schachtner.

Streamy a televizní přenosy

V Londýně probíhá největší a nejstarší festival na světě BBC Proms. Jako každý rok bude možné řadu koncertů sledovat online na BBC Radio 3.

Tento týden si ve středu 24. srpna od 20:00 hodin SEČ poslechněte v podání London Symphony Orchestra, CBSO Chorus, London Symphony Chorus a sólistek Louise Alder a Dame Sarah Connolly pod taktovka Sira Simona Rattla Symfonii č. 2 c moll Vzkříšení Gustava Mahlera.

Sir Simon Rattle (foto Sheila Rock)
Sir Simon Rattle (foto Sheila Rock)

Ve čtvrtek 25. srpna od 20:15 hodin se podívejte na ČT Art na film Mladý Toscanini (1988) popisující tříměsíční epizodu dirigenta Artura Toscaniniho v režii Franca Zeffirelliho.

V pátek 26. srpna na serveru OperaVision si poslechněte účastníky masterclasů Thomase Hampsona a Lawrence Brownleeho.

V sobotu 27. srpna od 20:15 hodin si poslechněte koncert ze Zakázaného města v Pekingu v podání Šanghajského symfonického orchestru. Zazní skladby Liou Tchien-Chua Jarní noc, Maxe Richtera Listopad s houslovým sólem (Mari Samuelsen), Rachmaninovův Druhý klavírní koncert (sólista Daniil Trifonov) a kantáta Carla Orffa Carmina Burana.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments