Týden s hudbou. Koncerty, opera, TV

V polovině srpna je tu nový Týden s hudbou s tím nejzajímavějším, co se děje ve vašem okolí doplněné několika záznamy v televizi.
Marie Zahrádková-Esslová (zdroj Marie Zahrádková-Esslová)
Marie Zahrádková-Esslová (zdroj Marie Zahrádková-Esslová)

Praha

V bazilice svatého Jakuba se ve čtvrtek 18. srpna od 19:00 hodin představí varhanice Marie Zahrádková-Esslová se skladbami Johanna Sebastiana Bacha, Felixe Mendelssohna-Bartholdyho, Maxe Regera, Jürgena Essla a Louise Vierneho.

Brno

V Brně v pondělí 15. srpna zahajuje 23. ročník Festivalu Špilberk.

Na zahajovacím koncertu od 20:00 hodin vystoupí PKF – Prague Philharmonia s dirigentkou Alevtinou Ioffe. Zazní předehra Hebridy, op. 26 Felixe Mendelssohna-Bartholdyho, Kol Nidrei pro violoncello a orchestr, op. 47 Maxe Brucha (sólistka Camille Thomas), suita z baletu Pulcinella Igora Stravinského, Maďarská rapsodie pro violoncello a orchestr Davida Poppera (sólistka Camille Thomas) a Serenáda pro smyčce C dur, op. 48 Petra Iljiče Čajkovského.

Camille Thomas (foto Raphael Metivet Photography)
Camille Thomas (foto Raphael Metivet Photography)

Ve středu 17. srpna od 20:00 hodin na nádvoří hradu Špilberk zahraje Český národní symfonický orchestr s dirigentem Stevenem Mercuriem poctu Johnu Williamsovi u příležitosti devadesátých narozenin tohoto skladatele z jeho filmové tvorby.

Ve čtvrtek 18. srpna na velkém nádvoří hradu Špilberk od 20:00 hodin zahraje Roman Dragoun a B-Side Band doplněný o členy Filharmonie Brno a Czech Ensemble Baroque Choir s dirigentem Danem Kalouskem.

Olomouc

Ve čtvrtek 18. srpna a v pátek 19. srpna bude vždy od 19:30 hodin v Domě u parku v rámci Olomouckých barokních slavností provedena komická opera Dráteník Františka Škroupa. V hudebním nastudování Marka Čermáka se v sólových partech představí Matúš Šimko, Lenka Cafourková Ďuricová, Vincenc Ignác Novotný, Zuzana Badárová, Aleš Janiga, Jiří Miroslav Procházka, Martin Vodrážka a Martin Mihál. Spoluúčinkuje Volantes Orchestra.

Ostatní regiony

V rámci pravidelných úterních koncertů festivalu Musica varia si v úterý 16. srpna od 17:00 hodin poslechněte v kostele Nejsvětější Trojice v Jablonci nad Nisou – Mšeně koncert houslistky Anny Jouzové Sommerové a varhanice Ivany Michalovičové. Zazní díla Johanna Sebastiana Bacha, Johannese Brahmse, Tomase Antonia Vitaliho a Hugo Distlera.

Ve čtvrtek 18. srpna od 18:00 hodin v kostele svatého Petra a Pavla v Beznu (okres Mladá Boleslav) vystoupí sopranistka Gabriela Eibenová za doprovodu varhaníka Adama Viktory.

Kateřina Englichová (foto: Petr Kučera)
Kateřina Englichová (foto: Petr Kučera)

V pátek 19. srpna od 21:00 hodin zahraje harfenistka Kateřina Englichová na festivalu Za poklady Broumovska Koncert při svíčkách. Zazní díla Clauda Debussyho, Alphonse Hasselmanse, Zdeňka Fibicha, Philippa Glasse a dalších.

Noc na vlnách s Lípou Musicou v sobotu 20. srpna od 17:30 hodin v českolipském vodním hradu Lipý zastoupí prolog festivalu Lípa Musica. Ve čtyřech blocích se představí Ensemble Flair, Vojtěch Nýdl, Beata Hlavenková, Rastilslav Uhrík, Daniel Šoltis, Vladimír Václavem, Pavel Šmíd a Oskar Török.

Německý klavírista Matthias Kirschnereit vystoupí v sobotu 20. srpna v 18:00 hodin v kostele svaté Máří Magdaleny v Božanově v rámci festivalu Za poklady Broumovska. Zazní díla Muzia Clementiho, Ludwiga van Beethovena, Ferrucia Busoniho a Alberta Ginastery.

Varhaník Aleš Nosek vystoupí v neděli 21. srpna v 15:00 hodin v evangelickém kostele v Hranicích u Aše.

Češi v zahraničí

Pražský filharmonický sbor jako každý rok účinkuje na operním festivalu Bregenzer Festspiele. Na operní scéně na hladině Bodamského jezera letos zazní opera Giacoma Pucciniho Madame Butterfly. Hudebního nastudování se ujal Enrique Mazzola a Yi-Chen Lin a režie Andreas Homoki. Poslední reprízy tento týden budou v úterý 16. srpna, ve středu 17. srpna, v pátek 19. srpna, v sobotu 20. srpna a v neděli 21. srpna vždy od 21:00 hodin.

Pražský filharmonický sbor (foto Martina Kritznerová)
Pražský filharmonický sbor (foto Martina Kritznerová)

Collegium 1704 a Collegium Vocale 1704 s Václavem Luksem se příští týden představí na XVIII. festivalu Chopin a jeho Evropa ve Varšavě. Ve středu 17. srpna v bazilice svatého Kříže zazní Miserere Józefa Władysława Krogulského a Requiem Antonína Rejchy. V sólových partech se představí Mirella Hagen, Václava Krejčí Housková, Krystian Adam a Tomáš Šelc.
V pátek 19. srpna v sále Varšavské filharmonie zazní předehra k opeře Vanda a Koncert pro klavír a orchestr g moll, op. 33 Antonína Dvořáka (sólista Lukáš Vondráček), Koncert pro kytaru a orchestr A dur, op. 30 Mauro Giulianiho (sólista Mateusz Kowalski) a v polské premiéře Symfonie č. 7 g moll Jana Křtitele Václava Kalivody.  

Collegium 1704 a Collegium Vocale 1704 s dirigentem Václavem Luksem v neděli 21. srpna na festivalu v katalánské Torroelle. Zazní Dixit Dominus HWV 232 Georga Friedricha Händela a Missa Omnium Sanctorum ZWV 21 Jana Dismase Zelenky. V sólových partech vystoupí Helena Hozová, Pavla Radostová, Aneta Petrasová, Jonathan Mayenschein, Tobias Hunger a Tomáš Šelc.

Česká filharmonie vystoupí v sobotu 20. srpna v Usher Hall v Edinburgu se svým šéfdirigentem Semjonem Byčkovem. Zazní koncertní předehra Karneval, op. 92 Antonína Dvořáka, Koncert pro dva klavíry a orchestr H 292 Bohuslava Martinů (sólistky Katia a Marielle Labèque) a Glagolská mše Leoše Janáčka (sólisté Evelina Dobračeva, Lucie Hilscherová, Aleš Briscein a Jan Martiník, spoluúčinkuje Edinburgh Festival Chorus se sbormistrem Aidanem Oliverem).

Česká filharmonie zahraje v neděli 21. srpna v Usher Hall v Edinburgu Symfonii č. 7 e moll Gustava Mahlera.

Semjon Byčkov, Česká filharmonie (zdroj Česká filharmonie)
Semjon Byčkov, Česká filharmonie (zdroj Česká filharmonie)

Streamy a televizní přenosy

Opera Così fan tutte Wolfganga Amadea Mozarta v podání studentů Akademie múzických umění v Praze bude uvedena ve středu 17. srpna ve 21:35 hodin na ČT Art. V hlavních rolích se představí Nikola Uramová, Jana Kubicová-Prouzová, Daniel Kfelíř, Daniel Matoušek, Tereza Smoláková a Jan Janda.

Druhou část italsko-německého dvojdílného životopisného filmu o italském skladateli Giacomu Puccinim (2008) můžete shlédnout na ČT Art ve čtvrtek 18. srpna od 20:15 hodin.

Na serveru OperaVision bude v pátek 19. srpna od 19:00 hodin opera Siegfried Richarda Wagnera z operní tetralogie Prsten Nibelungův v inscenaci Longborough Festival Opera. Pod taktovkou Anthony Neguse a v režii Amy Lane se v hlavních rolích představí Bradley Daley, Adrian Dwyer, Paul Carey Jones, Mark Stone, Simon Wilding, Julieth Lozano, Mae Heydorn a Lee Bisset, spoluúčinkuje Longborough Festival Orchestra.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments