Týden s hudbou. Koncerty, opery, stream

Ke konci srpna je tu nový Týden s hudbou, kde naleznete to nejzajímavější z vašeho okolí.
Graffovo kvarteto (zdroj Graffovo kvarteto)
Graffovo kvarteto (zdroj Graffovo kvarteto)

Brno

Ve středu 23. srpna od 19:00 hodin vystoupí v Uměleckoprůmyslovém muzeu Graffovo kvarteto v rámci cyklu Vox Imaginis. Zazní Meditace na staročeský chorál Svatý Václave Josefa Suka, Smyčcový kvartet č. 14 Jaroslava Krčka a Smyčcový kvartet D dur Vítězslava Nováka prokládaný poezií Antonína Sovy v podání Otakara Brouska ml.

Ve středu 23. srpna od 20:00 hodin na Špilberku vystoupí Janáčkova filharmonie Ostrava s dirigentkou Alenou Hron a sopranistkou Veronikou Rovnou. Zazní skladby Wolfganga Amadea Mozarta, Edvarda Hagerupa Griega, Francesca Ciley, Zdeňka Fibicha, Jacquese Offenbacha, Felixe Mendelssohna-Bartholdyho, Pietra Mascagniho, Giuseppe Verdiho a Antonína Dvořáka.

Ve čtvrtek 24. srpna od 19:00 hodin zahraje David Postránecký v Katedrále sv. Petra a Pavla skladby Johanna Sebastiana Bacha, Maxe Regera, Miloše Sokoly a vlastní improvizace.

Ve čtvrtek 24. srpna od 20:00 hodin na Špilberku Adam Plachetka za doprovodu Ondřeje Havelky a jeho Melody Makers zazpívá písně Jaroslava Ježka k poctě Osvobozenému divadlu.

Na piazzettě Janáčkova divadla proběhne v pátek 25. srpna od 19:00 hodin komorní koncert členů orchestru Národního divadla Brno. Tentokrát vystoupí harfa, violoncello, flétna a perkusionisté.

V neděli 27. srpna od 20:00 hodin na Špilberku vystoupí Filharmonie Brno pod taktovkou Jana Valty, středověká kapela Bakchus a Pěvecký sbor Masarykovy univerzity (sbormistr Jan Ocetek) uvedou hudbu z kultovní počítačové hry Kingdom Come.

Bakchus (zdroj Bakchus)
Bakchus (zdroj Bakchus)

Ostrava

Ve čtvrtek 24. srpna začíná 12. bienále Ostravské dny.

Ve čtvrtek 24. srpna od 18:00 hodin v kostele sv. Václava zahraje Miroslav Beinhauer skladby pro šestinotónové harmonium z pera Bernharda Langa, Iana Mikysky, Milana Guštara a řady dalších.

Od 21:00 hodin tamtéž zazní Adorace Nejsvětějšího Srdce Ježíšova Pavla Zemka Nováka v podání houslistky Terezy Horákové a perkusionistů Martina Opršála, Kristýny Švihálkové a Anežky Novákové.

V pátek 25. srpna od 17:30 hodin ve Forum Nová Karolina uvedou sopranistka Aneta Podracká Bendů, altistka Jana Vondrů, saxofonisté Antonín Mühlhansl, Radim Hanousek, Pavel Zlámal, Pavel Šabacký operu Františka Chaloupky Rozlučka se svobodou.

V 19:00 hodin v Malé Kodani zazní Zásady tvorby uličního názvosloví Radima Hanouska. Členové Ostravské bandy zahrají poté díla Christiana Ferlaina, Michala Chojnackého, Seana Kileye a Andrewa Stocka.

Od 21:00 hodin bude v Minikině uveden dokument o českých skladatelích Pavla Klusáka Chci slyšet, co jsem nikdy neslyšel, kde bude představen Miroslav Srnka, Michal Rataj a Eliška Cílková.

V sobotu 26. srpna od 14:00 hodin v PLATO Bauhaus v Galerii Díra proběhne minimaroton elektronické hudby.

Essential Youth/Zásadní mládí – Petr Kotík, Ostrava New Orchestra, 15. listopadu 2022 (foto Zdeněk Chrapek)
Essential Youth/Zásadní mládí – Petr Kotík, Ostrava New Orchestra, 15. listopadu 2022 (foto Zdeněk Chrapek)

V neděli 27. srpna od 18:00 hodin v Trojhalí Karolina zahraje Ostrava New Orchestra pod taktovkou Jiřího Rožně skladby Iannise Xenakise, Františka Chaloupky, Johannese Kalitzkého, Frederica Rzewského, Gerginy Bowdeny, Timothyho Pagea a Zihana Zhaoa.

Kuks

Tento týden proběhne multižánrový festival Theatrum Kuks 2023.

Ve středu 23. srpna od 18:00 hodin v Barokním areálu Kuksu nás Hana Dvořáková provede Labyrintem improvizace inspirovaným Labyrintem světa a rájem srdce Jana Amose Komenského, který vyšel právě před 400 lety.

Ve čtvrtek 24. srpna od 20:00 hodin v Chotěborkách – Vilanticích proběhne barokní piknik za hudebního doprovodu vokální skupiny Milánosz.

V pátek 25. srpna od 19:00 hodin v Kostele Nejsvětější Trojice v areálu Kuksu vystoupí ansámbl Castello in Aria a OctOpus Vocalis s díly barokního Španělska a Latinské Ameriky.

Castello in Aria (zdroj Castello in Aria)
Castello in Aria (zdroj Castello in Aria)

V sobotu 26. srpna od 15:00 hodin v barokním areálu Kuksu vystoupí národopisný ansámbl Kohoutek.

Od 17:00 hodin tamtéž Ensemble Damian uvede oratorium Tomáše Norberta Koutníka Criminalista newinný.

Od 20:30 hodin program pokračuje uvedením opery Františka Antonína Míči O původu Jaroměřic v nastudování Ensemble Damian.

V neděli 27. srpna od 10:00 hodin v kostele svaté Máří Magdaleny v Heřmanicích bude v průběhu ekumenické bohoslužby účinkovat Lukáš Vytlačil a sbor Jaromír.

Od 17:00 hodin v barokním areálu Kuksu vystoupí se svým recitálem kontratenorista Vojtěch Pelka.

Ostatní regiony Čech

V úterý 22. srpna od 17:00 hodin v kostele Povýšení sv. Kříže v Jablonci nad Nisou (Náměstí Boženy Němcové) vystoupí se svým recitálem varhaníci Daniel Knut Pernet a Tatiana Pernetová.

Vojtěch Pelka (foto Petr Dyrc)
Vojtěch Pelka (foto Petr Dyrc)

V pátek 25. srpna od 18:00 hodin v kostele sv. Barbory v Manětíně zahraje na varhany Jörg Andreas Bötticher.

V pátek 25. srpna od 19:00 hodin v kostele svatého Michaela v Blatně zazní v novodobé premiéře písně Johanna Josepha Röslera v podání Anny Hlavenkové a Jana Kobowa za klavírního doprovodu Aleny Hönigové. Během produkce vznikne živá malba Bettiny Zimmermann.

V sobotu 26. srpna od 17:00 hodin v altánku blatenského parku zahraje flétnista Karel Valter a kytarista Jan Tuláček skladby Antonia Diabelliho, Ferdinanda Carulliho a Maura Giulianiho.

V sobotu 26. srpna od 18:00 hodin v rámci festivalu Za poklady Broumovska vystoupí v kostele sv. Prokopa v Bezděkově nad Metují cembalisté Barbara Maria Willi a Martin Hroch skladby Johanna Sebastiana Bacha, Johanna Christopha Bacha, Françoise Couperina a dalších.

V sobotu 26. srpna od 18:00 hodin v kostele Povýšení svatého Kříže v Dolní Bělé vystoupí soubor In modo camerale. Zazní díla Paula Peuerla, Rebeccy Clarke, Josepha Haydna, Ludwiga van Beethovena a Wolfganga Amadea Mozarta.

V sobotu 26. srpna od 18:30 hodin v kostele sv. Jiří na Chřibské vystoupí houslista Jan Mráček za doprovodu Lukáše Klánského. Zazní díla Felixe Mendelssohna-Bartholdyho, Bedřicha Smetany, Bély Bartóka, Antonína Dvořáka a Ericha Wolfganga Korngolda.

Jan Mráček (foto Radovan Šubín)
Jan Mráček (foto Radovan Šubín)

V neděli 27. srpna od 15:00 hodin v kostele Navštívení Panny Marie v Květnově zazní moteta, písně a kantáty rodiny Bachových v podání pěvců Joowona Chunga, Yosemeha Adjeie, Christophera Renze a Stevena Klosea.

V neděli 27. srpna od 18:00 hodin v kostele sv. Jakuba v Poličce v rámci cyklu Nedělní varhanní zastavení vystoupí se svým recitálem slovenský varhaník Marek Štrbák.

Ostatní regiony Moravy a Slezska

V úterý 22. srpna od 19:00 hodin přivítá festival Klášterní hudební slavnosti v Kulturním domě Skleník v Loučné nad Desnou duo Dominiky Weiss Hoškové a Jiřího Hoška ve skladbách Antonína Krafta a Josepha Haydna.

V sobotu 26. srpna od 14:00 hodin proběhne v Katzeldorském zámečku happening – setkání obyvatel Katzeldorfu a Valtic za doprovodu souboru mladých hornistů Letních kurzů Broumov jako prolog chystaného Lednicko-valtického hudebního festivalu.

V neděli 27. srpna od 19:00 hodin v kostele Zvěstování Panny Marie v Šumperku na festivalu Klášterní hudební slavnosti vystoupí Cello Republic s pestrým multižánrovým programem.

Apoteóza tance ⬩ Collegium 1704, 14. února 2023 – Václav Luks (foto Tokpa Korlo)
Apoteóza tance: Collegium 1704, 14. února 2023 – Václav Luks (foto Tokpa Korlo)

Češi v zahraničí

Ve čtvrtek 24. a v sobotu 26. srpna bude na operním Glynderborne Festival v Anglii v podání Collegia 1704 uvedena opera Georga Friedricha Händela Semele. V nastudování Václava Lukse a v režii Adele Thomas zpívají v hlavních rolích Clive Bayley, Aryeh Nussbaum Cohen, Joélle Harvey, Stephanie Wake-Edwards, Samuel Mariño, Jennifer Johnston a Stuart Jackson.

V pátek 25. srpna zazpívá Český filharmonický sbor se sbormistrem Petrem Fialou Quattro pezzi sacri Giuseppe Verdiho v saském Lausitzu společně s Drážďanskými symfoniky pod taktovkou Sylvaina Cambrelinga. Na programu ještě zazní Ekklesiasti-schen Aktion Bernda Aloise Zimmermanna se sólisty Bo Skovhusem (baryton) a Rainerem Süßmilchem (recitace).  

Streamy

V pátek 25. srpna bude na serveru OperaVision zveřejněn stream opery Turek v Itálii Gioacchina Rossiniho v inscenaci festivalu v Aix en Provence. Pod taktovkou Marca Minkowského a v režii Christophera Aldena zpívají Adrian Sâmpetrean, Olga Peretyatko, Alessandro Corbelli, Lawrence Brownlee, Pietro Spagnoli, Cecelia Hall a Juan Sancho. Spoluúčinkuje orchestr Les Musiciens du Louvre-Grenoble a sbor Ensemble vocal Aedes.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments