Týden s hudbou. Koncerty, opery, streamy, TV

Na začátek nového školního roku je tu nový týden s hudbou, kde naleznete to nejzajímavější, co se děje ve vašem okolí doplněné o programy v televizi, rozhlase a zahraniční streamy.
Témata:Accademia Ottoboni Adele Brandeis Anastasia Kobekina Axel Flierl Barbora Munzarová Barocco sempre giovane Bella Adamova Capella Regia Český filharmonický sbor Brno Chuhei Iwasaki Collegium 1704 Collegium Marianum Collegium Vocale 1704 ČT art Dagmar Pecková Daishin Kashimoto Daniel Matoušek Daniel Raiskin Dennis Russell Davies Divadlo J. K. Tyla Plzeň Emmanuel Villaume Ensemble Fiorello Ensemble Versus Ewald Danel Festival Silberbauerovo hudební Podyjí Filharmonie Brno Filip Bandžak František Zahradníček Helena Kaupová Hudební festival Antonína Dvořáka Příbram Jakub David Směšný Jan Čmejla Jan Dušek Jan Kučera Jan Vogler Jana Hrochová Jana Sibera Jaroslav Tůma Jitka Hosprová Jonathan Fournel Josef Špaček (1986) Jukka-Pekka Saraste Karlovarský symfonický orchestr Kateřina Englichová Kateřina Málková Klášterní hudební slavnosti Komorní filharmonie Pardubice Konvergencie Bratislava Kristýna Fílová Kristýna Prančlová Lieder Company Lípa Musica Luciano Pavarotti Maida Hundeling Marie Jacquot Marie Smolka Marko Ivanović Markus Butter Mezinárodní hudební festival F. L. Věka Michaela Gemrotová Moravia Brass Band Moravská filharmonie Olomouc Moravské divadlo Olomouc Národní divadlo Brno Ondřej Vrabec Opera Ballet Vlaanderen Opera Brass OperaVision Paavo Järvi Pavel Bořkovec Quartet Pavol Breslik (Bršlík) Pekka Kuusisto Peter Mikuláš Petr Kolař PKF — Prague Philharmonia Přemysl Kšica Radek Rejšek Richard Kolař Richard Kollert Robert Jindra Roland Kluttig Roman Janál Slovenská filharmónia Slovenský komorný orchester Societas Incognitorum Stanislav Vavřínek Streich-Holz-Quartet Svatováclavský hudební festival Symfonický orchestr Českého rozhlasu Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK The WOOP Group Tomáš Černý Tomáš Jamník Tonhalle-Orchester Zürich Václav Luks Václava Krejčí Housková Vladimír Roubal Vojtěch Dyk Wihanovo kvarteto Zdeněk Piškula Zlatá pecka Chrudim
Emmanuel Villaume (zdroj PKF – Prague Philharmonia)
Emmanuel Villaume (zdroj PKF – Prague Philharmonia)

Praha

V pondělí 4. září od 14:00 hodin Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK s dirigentem Janem Kučerou, sólisty Michaelou Gemrotovou a Zdeňkem Piškulou, dětskými sbory Carmina Bohemica, Dětským pěveckým sborem Českého rozhlasu a Dětskou operou Praha uvede hudbu z Večerníčků a pohádek.

Ve středu 6. září od 19:30 hodin vystoupí PKF – Prague Philharmonia s dirigentem Emmanuelem Villaumem ve Dvořákově síni Rudolfina. Zazní Fantastické scherzo, op. 25 Josefa Suka, Suita A Dur Americká, op. 98 a Koncert pro violoncello a orchestr h moll, op. 104 Antonína Dvořáka (sólista Jan Vogler).

Ve čtvrtek 7. září od 19:30 hodin v Betlémské kapli vystoupí Symfonický orchestr Českého rozhlasu s dirigentem Robertem Jindrou a sólisty Pavolem Breslíkem, Maidou Hundeling a Peterem Mikulášem. Zazní Les Illuminations Benjamina Brittena a Symfonie č. 14 Dmitrije Šostakoviče.

Ve čtvrtek 7. září od 19:30 hodin v Barokním refektáři MFF UK na Malostranském náměstí uvede varhaník Radek Rejšek českou varhanní tvorbu napříč staletími.

V neděli 10. září od 19:30 hodin ve Velkém sále Novoměstské radnice uvádí společnost Lieder Company písně ruských romantiků Sergeje Vasiljeviče Rachmaninova, Petra Iljiče Čajkovského a Nikolaje Rimského Korsakova. Za klavírního doprovodu Jana Duška zpívají mezzosopranistka Jana Hrochová a barytonista Roman Janál.

Brno

Ve čtvrtek 7. září od 18:00 hodin pořádá Národní divadlo Brno open air koncert na piazzettě před Janáčkovým divadlem s dirigentem Marko Ivanovićem.

Ve čtvrtek 7. září od 19:00 hodin varhaník Petr Kolař doprovodí tenoristu Richarda Kolaře v katedrále sv. Petra a Pavla ve skladbách Františka Musila, Bedřicha Smetany, Vincenza Belliniho, Ludwiga van Beethovena, Christopha Willibalda Glucka, Giuseppe Verdiho a dalších.

V sobotu 9. září od 16:00 hodin v kapli Nejsvětější Trojice v Ivančicích Ensemble Versus uvede písně z dědictví Jednoty bratrské z Ivančic.

Ensemble Versus 2020 (foto Lukáš Rýdlo)
Ensemble Versus 2020 (foto Lukáš Rýdlo)

Ostrava

V úterý 5. září bude zahájen v Ostravě a okolí Svatováclavský hudební festival.

Od 18:00 hodin v katedrále Božského Spasitele uvede Filharmonie Brno pod taktovkou Rolanda Kluttiga Německé Requiem, op. 45 Johanese Brahmse. Spoluúčinkují Marie Smolka, Markus Butter a Český filharmonický sbor Brno (sbormistr Petr Fiala).

Ve středu 6. září od 18:00 hodin v evangelickém Kristově kostele Collegium 1704 a Collegium Vocale 1704 s Václavem Luksem uvede Dixit Dominus HWV 232 Georga Friedricha Händela a Missu Omnium Sanctorum ZWV 21 Jana Dismase Zelenky.

Ve čtvrtek 7. září od 18:00 hodin v kostele sv. Martina v Dolním Benešově Bella Adamova za doprovodu Wihanova kvarteta zazpívá Zimní cestu, op. 89 Franze Schuberta v aranžmá Richarda Kruga.

V pátek 8. září od 18:00 hodin v kostele sv. Mikuláše v Ludgeřovicích Český filharmonický sbor Brno (sbormistr Petr Fiala) uvede Píseň osudu, op. 54 Johannese Brahmse a Mši C dur Ludwiga van Beethovena. Spoluúčinkují sólisté Jana Sibera, Václava Krejčí Housková, Tomáš Černý, František Zahradníček a Karlovarský symfonický orchestr s dirigentem Ondřejem Vrabcem.

V sobotu 9. září v 15:00 hodin v evangelickém kostele v Orlové vystoupí houslista Josef Špaček a violoncellista Tomáš Jamník s díly Leoše Janáčka, Johanna Sebastiana Bacha, Gideona Kleina a Erwina Schulhoffa.

V sobotu 9. září od 18:00 hodin v kostele sv. Máří Magdaleny v Dětmarovicích vystoupí saxofonové kvarteto The WOOP Group s díly Vittoria Motiho, Wolfganga Amadea Mozarta, Antonia Vivaldiho, Edvarda Hagerupa Griega, Guillerma Laga a Krzysztofa Koszowského.

V neděli 10. září od 17:00 hodin v zámecké kapli Nalezení sv. Kříže v Nové Horce u Studénky zazní v podání ansámblu Accademia Ottoboni sonáty pro flétnu a basso continuo rodiny Bachových.

Václava Krejčí Housková (zdroj Václava Krejčí Housková)
Václava Krejčí Housková (zdroj Václava Krejčí Housková)

Olomouc

V pondělí 4. září zahajuje olomoucký varhanní festival. Od 19:00 v chrámu sv. Mořice Kateřina Málková a Moravia Brass Band vystoupí pod taktovkou Chuheie Iwasakiho s díly Giovanniho Gabrieliho, Antonia Vivaldiho, Heinricha Ignaze Franze Bibera, Pavla Josefa Vejvanovského, Tomasa Albinoniho a dalších.

V úterý 5. září od 19:00 hodin v kostele sv. Vavřince ve Štěpánově zahrají varhaníci pod vedením Jaroslava Tůmy.

Ve čtvrtek 7. září od 19:00 hodin v chrámu sv. Mořice zahraje Axel Flierl díla Charlese Gounoda, Marca Enrico Bossiho, Louise Lefébure-Wélyho, Johanna Sebastiana Bacha, Maurice Duruflého a Léonce de Saint-Martina.

V pátek 8. září od 20:00 hodin vystoupí Moravská filharmonie Olomouc pod taktovkou Zsolta Hamara na Horním Náměstí. Spoluúčinkují sólisté Helena Beránková, Anna Moriová, Jakub Rousek, Martin Štolba, Daniel Kfelíř a Jiří Přibyl společně se Sborem a Baletem Moravského divadla Olomouc. Zazní díla Georgese Bizeta, Maurice Ravela a dalších.

V sobotu 9. září zazní od 19:00 hodin v kostele Panny Marie Sněžné Missa Nativitatis Philippa Jakoba Rittlera v podání Societas Incognitorum s uměleckým vedoucím Eduardem Tomaštíkem.

V neděli 10. září od 19:00 hodin Moravské divadlo Olomouc slavnostně zahajuje sezónu se všemi třemi soubory divadla.

Kateřina Málková (zdroj Kateřina Málková)
Kateřina Málková (zdroj Kateřina Málková)

Ostatní regiony Čech

V úterý 5. září od 16:00 hodin se už po osmé uskuteční v Plzni z Mlýnské strouhy Průvod Vendelín na zahájení divadelní sezóny Divadla J. K. Tyla.

Ve čtvrtek 7. září od 18:00 hodin v kostele Nejsvětější Trojice v Klášterci nad Ohří zahraje Jaroslav Tůma.

Ve čtvrtek 7. září od 18:00 hodin v kostele Povýšení sv. Kříže v Děčíně vystoupí se svým recitálem Přemysl Kšica.

Ve čtvrtek 7. září od 19:00 hodin v kostele sv. Romedia v Cholticích vystoupí varhaníci Kristýna Prančlová a Jakub David Směšný.

V pátek 8. září od 10:30 hodin a 18:00 hodin v kostele sv. Jana Křtitele v Manětíně uvedou violistka Jitka Hosprová, barytonista Filip Bandžak, harfenistka Kateřina Englichová a herečka Barbora Munzarová díla Johanna Sebastiana Bacha, Henryho Ecclese, Georga Friedricha Händela, Jana Ladislava Dusíka a Antonína Dvořáka.

Filip Bandžak (zdroj Filip Bandžak)
Filip Bandžak (zdroj Filip Bandžak)

V pátek 8. září od 19:00 hodin kostel sv. Barbory v Zahrádkách uvítá koncert festivalu Lípa Musica Cachua serranita v podání Collegia Marianum. Pestrý program uvede díla Georga Philippa Telemanna, Jana Josefa Ignáce Brentnera, Martina Schmida a dalších.

V pátek 8. září od 19:30 hodin Capella Regia s uměleckým vedoucím Robertem Hugem vystoupí v kostele Panny Marie Růžencové na Žižkově třídě v Českých Budějovicích v rámci festivalu Hudba na soutoku.

V pátek 8. září od 19:00 hodin se na zámku Liteň uskuteční závěrečný koncert pěveckých kurzů pod vedením Kamily Khana a Heleny Kaupové.

V sobotu 9. září od 17:00 hodin v kostele sv. Máří Magdaleny v Deštné v Orlických horách na hudebním Festivalu F. L. Věka vystoupí Barocco sempre giovane s díly Antonia Vivaldiho, Františka Ignáce Tůmy, Ottorina Respighiho a Benjamina Brittena.

V sobotu 9. září od 18:00 hodin v kostele Nanebevzetí Panny Marie v klášteře v Kladrubech uvede Collegium 1704 a Collegium Vocale 1704 s Václavem Luksem Missu Omnium Sanctorum ZWV 21 Jana Dismase Zelenky. Koncert živě přenáší Český rozhlas Vltava.

V sobotu 9. září od 18:00 hodin v kostele sv. Václava na Nové Vsi I u Kolína vystoupí varhaník Vladimír Roubal.

V sobotu 9. září od 19:00 hodin se v Památníku Antonína Dvořáka ve Vysoké u Příbrami uskuteční v rámci epilogu Hudebního festivalu Antonína Dvořáka open air koncert. Účinkuje Pavel Bořkovec Quartet a Opera Brass. Zazní skladby od renesance až po 20. století a Meditace na Svatováclavský chorál Svatý Václave Josefa Suka, Smyčcový kvartet F dur, op. 96 Americký Antonína Dvořáka a Smyčcový kvartet č. 5 Pavla Bořkovce.

V neděli 10. září od 16:00 hodin v augustiniánském klášteře v Roudnici nad Labem zahraje improvizační koncert Vladimír Roubal.

V neděli 10. září od 16:00 hodin v kostele sv. Petra a Pavla v Mileči zahraje varhaník Pavel Černý.

Komorní filharmonie Pardubice vystoupí v neděli 10. září od 19:00 hodin v Sukově síni Domu hudby na závěrečném koncertu festivalu Zlatá Pecka s dirigentem Stanislavem Vavřínkem. Dagmar Pecková představí sólisty Kristýnu Fílovou (soprán), Daniela Matouška (tenor), Richarda Kollerta (housle) a Jana Čmejlu (klavír).

Ostatní regiony Moravy a Slezska

V sobotu 9. září v 18:00 hodin v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Rancířově na festivalu Silberbauerovo hudební Podyjí vystoupí varhanice Adele Brandeis a Streich-Holz-Quartet.

Ve Svitavách proběhnou v sobotu 9. a v neděli 10. září oslavy 90 let esperanta v Pardubickém kraji.
V sobotu 9. září od 19:00 hodin proběhne v koncertním sále v Ottendorferově domě koncert ansámblu Hora fugit připomínající významného pardubického esperantistu dr. Stanislava Schulhofa, kde zazní jak jeho nově přeložené básně, tak původní tvorba skladatelů v jazyku esperanta, tak řada písní české provenience přeložené do esperanta včetně písní Jaroslava Ježka pro Osvobozené divadlo.
V neděli 10. září od 14:00 hodin se skuteční v kostele Navštívení Panny Marie koncert ke cti blahoslaveného Odorika z Pordenone Pražských pěvců se sbormistrem Stanislavem Mistrem a ansámblu La Vojo Melodio. Zazní mimo jiné Chichesterské žalmy Leonarda Bernsteina, písně Jana Valašťana Dolinského a ve světových premiérách Hymnus k blahoslavenému Odorikovi z Pordenone Jana Fily a Nokto pro 10 nástrojů Vojtěcha Franka. Sólového varhanního partu se ujme Drahoslav Gric.

V neděli 10. září od 19:00 hodin v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Rapotíně v rámci festivalu Klášterní hudební slavnosti Ensemble Fiorello uvede díla Georga Philippa Telemanna, Antonia Vivaldiho a Georga Friedricha Händela.

Ensemble Fiorello (zdroj Ensemble Fiorello)
Ensemble Fiorello (zdroj Ensemble Fiorello)

Češi v zahraničí

Mužský sbor z Národního divadla Brno zpívá od čtvrtka 31. srpna v bochumské Jahrhunderthalle operu Leoše Janáčka Z mrtvého domu pod taktovkou Dennise Russella Daviese a v režii Dmitrije Čerňakova. Sólové party zpívají Bekhzod Davronov, Stephan Rügamer, Alexey Dolgov, Johan Reuter, Stephan Bootz, John Daszak a Leigh Melrose, spoluúčinkují Bochumští symfonikové. Další reprízy jsou v tomto týdnu ve středu 6., v pátek 8. a v sobotu 9. září.

V pátek 8. září vystoupí Collegium 1704 s dirigentem Václavem Luksem v berlínském Bellevue v rámci koncertu k 25. výročí Česko-německého fondu budoucnosti. Zazní Orchestrální suita C dur BWV 1066 Johanna Sebastiana Bacha, árie Lascia ch’io pianga Georga Friedricha Händela (sólista Vojtěch Dyk – kontratenor) a canzonetta Sì dolce è’l tormento Claudia Monteverdiho.

Slovensko

V úterý 5. září od 19:00 hodin v košickém Domě umění vystoupí se svým recitálem klavírista Jonathan Fournel. Zazní skladby Ludwiga van Beethovena, Césara Francka a Karola Szymanowského.

Ve čtvrtek 7. září od 19:00 hodin uvádí Slovenská filharmonie s dirigentem Danielem Raiskinem Koncert Slovensko-japonského přátelství. Zazní And Birds Are Still pro smyčce, op. 72 Takashiho Yoshimatsua, Koncert pro housle a orchestr č. 5 A du K 219 Wolfganga Amadea Mozarta (sólista Daishin Kashimoto), Variace na Haydnovo téma, op. 56a Johannese Brahmse a Symfonické minuty, op. 36 Ernö von Dohnányie.

V pátek 8. září od 18:00 hodin ve Stľpové síni Slovenský komorní orchestr s Ewaldem Danelem zahraje skladby Johanna Pachelbela, Antonia Vivaldiho, Johanna Sebastiana Bacha a Jaroslava Ježka.

V neděli 10. září od 17:00 hodin na bratislavském Náměstí Svobody Slovenská filharmonie s dirigentem Danielem Raiskinem zahraje open air koncert s díly Josepha Haydna, Wolfganga Amadea Mozarta, Giuseppe Verdiho a dalších.

V neděli 10. září zahajuje festival Konvergencie 2023.

Od 18:30 hodin zazní v klášteře Klarisek přednáška Dr. Agaty Schindler o umlčené slovenské hudbě. Díla zahrají Daniel Rumler, Jozef Lupták a Haakon Smith.

Od 20:30 hodin tamtéž zazní Písně z lágru Mojše Banda v úpravě Michala Paľka.

Daniel Raiskin (foto Dariusz Kulesza)
Daniel Raiskin (foto Dariusz Kulesza)

Streamy a rozhlasové a televizní přenosy

V pondělí 4. září si od 20:15 hodin připomeneme na ČT Art koncert Luciana Pavarottiho v newyorském Central Parku z roku 1993.

V čtvrtek 7. srpna si od 20:00 hodin na ČT Art poslechněte letošní Zahajovací koncert festivalu Dvořákova Praha, kde Tonhalle Orchester Zürich s dirigentem Paavem Järvim zahraje Koncert pro violoncello a orchestr h moll (sólistka Anastasia Kobekina) a Symfonii č. 9 e moll Z Nového světa Antonína Dvořáka.

Od pátku 8. září 18:00 hodin SEČ bude na serveru Helsinské filharmonie zveřejněn stream koncertu s dirigentem Jukka-Pekka Sarastem. Ve světové premiéře zazní houslový koncert Time and Tides Anny Clyne (sólistka Pekka Kuusisto) a Symfonie č. 5 B dur Antona Brucknera. Připomínáme, že v archivu Helsinské filharmonie si můžete poslechnout řadu špičkových záznamů koncertů již od září 2018.

V pátek 8. září bude na serveru OperaVision zveřejněn stream opery Wolfganga Amadea Mozarta Figarova svatba v inscenaci Opera Ballet Vlaanderen. Pod taktovkou Marie Jacquot a v režii Toma Goossense zpívají Maeve Höglund, Božidar Smiljanić, Lenneke Ruiten, Kartal Karagedik, Anna Pennisi, Eva Van der Gucht, Stefaan Degand, Stefaan Degand, Daniel Arnaldos, Reisha Adams, Yu-Hsiang Hsieh, Sandra Paelinck a Herlinde Van Den Bossche. Spoluúčinkují Symfonisch Orkest Opera Ballet Vlaanderen a Koor Opera Ballet Vlaanderen.

V sobotu 9. září od 18:00 hodin v kostele Nanebevzetí Panny Marie v klášteře v Kladrubech uvede Collegium 1704 a Collegium Vocale 1704 s Václavem Luksem Missu Omnium Sanctorum ZWV 21 Jana Dismase Zelenky. Koncert živě přenáší Český rozhlas Vltava.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


1 1 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments