Týden s hudbou. Koncerty, opery

Na přelomu července a srpna přinášíme nový Týden s hudbou, kde naleznete informace o tom nejzajímavější z vašeho okolí.
Cantoría (foto Watershed Photography)
Cantoría (foto Watershed Photography)

Praha

V pondělí 31. července od 20:00 hodin v Trojském zámku v rámci festivalu Letní slavnosti staré hudby vystoupí v pořadu Euterpé – žertovné a dramatické příběhy ve španělských písních a ensaladách španělský koncertní ansámbl Cantoría. Zazní skladby Matea Flecha el Vieja, Bartomeua Cárcerese, Juana del Enciny, Diega Ortíze a dalších.

V úterý 1. srpna od 19:00 hodin v katedrále sv. Víta zahraje varhaník Karel Martínek skladby Georga Friedricha Händela, Giovanniho Buonaventury Vivianiho a Johanna Sebastiana Bacha.

Ve středu 2. srpna od 18:00 hodin v Jeruzalémské synagoze zahraje svatovítský varhaník Josef Kšica skladby Johanna Sebastiana Bacha, Georga Friedricha Händela, Gustava Mahlera a Maxe Regera.

Ve čtvrtek 3. srpna od 19:00 hodin v rámci festivalu Letní slavnosti staré hudby ve Strahovském klášteře vystoupí houslista Alessandro Tampieri za doprovodu cembala Valerie Montanari. Zazní díla Arcangela Corelliho, Giuseppe Tartiniho, Johanna C. F. Fischera, Johanna Pachelbela, Francesca Geminianiho, Michela Mascittiho a Giovanniho Stefana Carbonelliho.

Ostrava

Concerto Aventino (zdroj Svatováclavský hudební festival)
Concerto Aventino (zdroj Svatováclavský hudební festival)

V rámci hudebních výletů Svatováclavského hudebního festivalu vystoupí ve středu 2. srpna od 18:00 hodin v kostele sv. Ducha v Ostravě-Zábřehu Concerto Aventino s flétnistkou Michalou Roubalovou. Zazní skladby Johanna Adolfa Hasseho, Francesca Manciniho, Hieronyma Kapsbergera, Giuseppa Sammartiniho, Gottfrieda Fingera, Johanna Kaspara Kerlla a Arcangela Corelliho.

Olomouc

V úterý 1. srpna od 19:00 hodin ve Freskovém sále ZŠ Komenium vystoupí flétnista Jakub Kydlíček, violoncellistka Věra Kousalíková, cembalista a varhaník Lukáš Vendl a teorbista Jan Krejča. Zahrají díla Johanna Adolfa Hasseho, Francesca Manciniho, Hieronyma Kapsbergera, Giuseppa Sammartiniho, Gottfrieda Fingera, Johanna Kaspara Kerlla a Arcangela Corelliho.

Teplice

Severočeská filharmonie Teplice jako každý rok chystá sérii letních koncertů.
V pondělí 31. července od 16:30 hodin v Zahradním domě vystoupí s dirigentem Charlesem Olivieri-Munroem. Zazní skladby Johanna Strausse, Julia Fučíka, Johannese Brahmse a dalších.

Český Krumlov

V Českém Krumlově probíhá 32. ročník Festivalu Krumlov.

Alinde Quintet (zdroj Alinde Quintet)
Alinde Quintet (zdroj Alinde Quintet)

Ve středu 2. srpna od 19:30 hodin v českokrumlovské synagoze vystoupí dechové Alinde Quintet. Zazní skladby Pavla Haase, Viktora Kalabise, Dmitrije Šostakoviče a Jana Nováka.

Ve čtvrtek 3. srpna od 20:30 hodin v kostele sv. Mikuláše v Boleticích vystoupí vokální kvarteto Bohemia Voice a hobojové Riccio Quartetto. Zazní díla Bohuslava Martinů, Leoše Janáčka, Antonína Dvořáka a lidové písně.

V pátek 4. srpna od 19:30 hodin v Zámecké jízdárně v projektu NEvážná klasika Severočeská filharmonie Teplice s dirigentem Petrem Vronským a sólisty Martinou Masarykovou (soprán), Monikou Jägerovou (mezzosoprán), Michalem Černým (trombón) a Milanem Podolským (tuba). Pestrý program představí mimo jiné díla Bedřicha Smetany, Julia Fučíka, Václava Trojana, Gioacchina Rossiniho, Johanna Strausse, Modesta Petroviče Musorgského, Jacquese Offenbacha, Antonína Dvořáka a dalších.
Od 20:30 bude v Klášterní zahradě promítnut film The Greatest Showman.

V sobotu 5. srpna od 11:00 hodin v Klášterní zahradě vystoupí Trio Karageorgiev.
Od 20:30 hodin v Pivovarské zahradě vystoupí Český filharmonický sbor Brno (sbormistr Petr Fiala), Filharmonie Bohuslava Martinů s dirigentem Danielem Raiskinem a sólisté Adriana Kučerová (soprán), Anthony Gregory (tenor) a Boris Prýgl (basbaryton). Zazní výběr z oper Giuseppe Verdiho a kantáta Carmina Burana Carla Orffa.
Od 22:30 hodin v Klášterní zahradě vystoupí DJ Max W. a Michal Hadaš.

Ostatní regiony Čech

Bohdana Tesařová: sólový koncert s orchestrem pod vedením J. Vodňanského (foto archiv umělkyně)

V úterý 1. srpna od 17:00 hodin v kostele Povýšení sv. Kříže v Jablonci nad Nisou vystoupí varhaník Alfred Habermann a hobojistka Bohdana Tesařová.

Ve středu 2. srpna od 18:00 hodin v kostele sv. Michaela ve Vernéřovicích v rámci festivalu Za poklady Broumovska vystoupí účastníci hornových kurzů v Broumově.

Ve čtvrtek 3. srpna v lounské Galerii Benedikta Rejta zazní od 19:00 hodin koncert staré hudby Hany Sar Blochové s díly Hildegardy von Bingen.

V pátek 4. srpna od 18:00 hodin v kostele sv. Mikuláše v Třebušíně vystoupí Jaroslav Tůma.

V sobotu 5. srpna od 18:00 hodin v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Polici nad Metují v rámci festivalu Za poklady Broumovska vystoupí lektoři broumovských hornových kurzů Christian Lampert, Luca Benucci, Zuzana Rzounková, Jan Vobořil a Jana Goliášová.

Christian Lampert (zdroj Letní hornové kurzy Broumov)
Christian Lampert (zdroj Letní hornové kurzy Broumov)

V neděli 6. srpna od 18:00 hodin v kostele sv. Jakuba v Poličce v rámci cyklu Nedělní varhanní zastavení vystoupí se svým recitálem varhaníci Martin a Jadviga Kubátovi.

Ostatní regiony Moravy a Slezska

V pondělí 31. července v Luhačovicích zahajuje letošní Akademie Václava Hudečka.
Zahajovací koncert od 19:30 hodin v KKC Elektra bude patřit houslistům Václavu Hudečkovi, Kláře Klánské, sopranistce Adéle Řehořové, tenoristovi Vojtěchu Pošvářovi a souboru Barocco sempre giovane.

V sobotu 5. srpna od 19:30 hodin v kostele Svaté Rodiny v Luhačovicích vystoupí minulí vítězové Akademie Václava Hudečka houslistka Marie Hasoňová, violistka Kristina Fialová, violoncellista Petr Nouzovský, klavírista Lukáš Klánský a studenti varhanních kurzů Mekka varhaníků Alfred Habermann, Tetiana Tishchenko a Monika Šnorbertová.

V Jaroměřicích nad Rokytnou vystoupí na zámeckém nádvoří v rámci Mezinárodního hudebního festivalu Petera Dvorského v sobotu 5. srpna od 20:00 hodin Moravská filharmonie Olomouc s dirigentem Christem Pavlovem a sólisty tenoristy Alessandrem Fantonim, Federicem Parisim, Ugem Tarquinim a Giovannim Maria Palmia Raman Hasymauem. Zazní árie a předehry z oper Giuseppe Verdiho, Francesca Ciley, Gaetana Donizettiho, Lucia Dally, Gioacoma Pucciniho a dalších.

Tomáš Hanzlík: Concerti Grossi – soubor Barocco sempre giovane, 8. listopadu 2022 (foto Tomáš Hanzlík)

V neděli 6. srpna od 18:00 hodin v poutním chrámu Narození Panny Marie ve Štípě vystoupí Václav Hudeček, violistka Kristina Fialová, violoncellista Petr Nouzovský, sopranistka Adéla Řehořová, varhaník Adam Suk a soubor Barocco sempre giovane.

Češi v zahraničí

V úterý 1., ve čtvrtek 3. a v neděli 6. srpna bude na operním Glynderborne Festival v Anglii v podání Collegia 1704 uvedena opera Georga Friedricha Händela Semele. V nastudování Václava Lukse a v režii Adele Thomas zpívají v hlavních rolích Clive Bayley, Aryeh Nussbaum Cohen, Joélle Harvey, Stephanie Wake-Edwards, Samuel Mariño, Jennifer Johnston a Stuart Jackson.

Pražský filharmonický sbor účinkuje na festivalu v Bregenz v opeře Giuseppe Verdiho Ernani pod taktovkou Enriqua Mazzoly a v režii Lotte de Beer. Hlavní role zpívají Saimir Pirgu, Franco Vassallo, Goran Jurić, Guanqun Yu, Aytaj Shikhalizada, Omer Kobiljak a Stanislav Vorobyov. Poslední repríza se uskuteční v pondělí 31. července.

Pražský filharmonický sbor na festivalu v Bregenz vystupuje v opeře Giacoma Pucciniho Madame Butterfly pod taktovkou Enriqua Mazzoly a v režii Andrease Homokiho. Konkrétní obsazení hlavních rolích bude upřesněno. Reprízy proběhnou od úterý 1. do soboty 6. srpna každý den.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments