Týden s hudbou. Koncerty, představení, festivaly, streamy

Uprostřed léta vám přinášíme nový Týden s hudbou, kde naleznete výběr letních koncertů a představení doplněný o několik streamů ze zahraničí.
Jaroslav Tůma (zdroj Smetanova Litomyšl)
Jaroslav Tůma (zdroj Smetanova Litomyšl)

Praha

V bazilice svatého Jakuba vystoupí ve čtvrtek 13. srpna od 19:00 hodin Jaroslav Tůma. Zazní skladby Wolfganga Amadea Mozarta, Jiřího Ropka, Charlese Maria Widora, Roberta Schumanna a Miloše Sokoly.

Olomouc

V rámci Olomouckých barokních slavností ve čtvrtek 11. srpna od 19:30 hodin v kapli Božího Těla zazní koncert flétnistky Johany Chlupáčové a cembalisty Maxmiliána Pilmaiera se skladbami napříč staletími.

V neděli 14. srpna od 15:00 hodin v kostele Panny Marie Sněžné zazní oratorium Triumf času a pravdy Georga Friedricha Händela provedené žáky a lektory Letní školy barokní hudby pod vedením Roma a Terezy Válkových.

Teplice

Severočeská filharmonie Teplice v rámci cyklu Letních koncertů zahraje v úterý 9. srpna v 19:00 hodin v Zahradním domě s dirigentem Norbertem Baxou a sólisty Yuliií Zasimovou, Olenou Androsiuk, Viktorem Bezkorovainyiem a Andriiem Charlamovem. Pestrý program slibuje díla Antonína Dvořáka, Ambroise Thomase, Gaetana Donizettiho, Giuseppe Verdiho, Giacoma Pucciniho a Charlese Gounoda.

Norbert Baxa (zdroj Norbert Baxa)
Norbert Baxa (zdroj Norbert Baxa)

Závěrečný koncert letošního cyklu Letních koncertů Severočeské filharmonie Teplice bude patřit koncertu ve čtvrtek 11. srpna od 19:00 hodin v Krušnohorském divadle s dirigentem Norbertem Baxou. Zazní výběry z oper Rusalka Antonína Dvořáka a Faust Charlese Gounoda. Spoluúčinkují účastníci Evropské hudební akademie 2022.

Luhačovice

V Luhačovicích probíhá tento týden 26. ročník Akademie Václava Hudečka.

Koncerty absolventů letošního ročníku zazní v Lázeňském divadle v pondělí 8. srpna, ve středu 10. srpna a ve čtvrtek 11. srpna vždy od 19:30 hodin.

Závěrečný galakoncert letošního vítěze za doprovodu klavíristy Lukáše Klánského zazní v pátek 12. srpna v 19:30 hodin v Městském domě kultury Elektra. V průběhu večera budou vyhlášeni i ostatní ocenění účastníci letošního ročníku.

Ostatní regiony

V rámci pravidelných úterních koncertů festivalu Musica varia si v úterý 9. srpna od 17:00 hodin poslechněte v husitském kostele Dr. Farského v Jablonci nad Nisou koncert trumpetisty Jiřího Pohnána a varhaníka Přemysla Kšicy. Zazní díla Johanna Sebastiana Bacha, Leopolda Eugena Zvonaře a Antonína Dvořáka.

Jiří Pohnán (zdroj Jiří Pohnán)
Jiří Pohnán (zdroj Jiří Pohnán)

V pátek 12. srpna od 18:00 hodin v kostele svaté Kateřiny v Nalžovských Horách vystoupí sopranistka Gabriela Eibenová za doprovodu varhaníka Adama Viktory.

V sobotu 13. srpna od 16:00 hodin v kostele svatého Mikuláše v Třebušíně vystoupí sopranistka Gabriela Eibenová za doprovodu varhaníka Adama Viktory.

V rámci festivalu Za poklady Broumovska v sobotu 13. srpna v 18:00 hodin v kostel svatého Jiří a Martina v Martínkovicích vystoupí houslista Kristian Mráček a violoncellista David Pěruška se skladbami Bohuslava Martinů, Johanna Sebastiana Bacha, Zoltána Kodályho a Arthura Honeggera.

Češi v zahraničí

Pražský filharmonický sbor jako každý rok účinkuje na operním festivalu v Bregenz. Na operní scéně na hladině Bodamského jezera letos zazní opera Giacoma Pucciniho Madame Buterfly. Hudebního nastudování se ujal Enrique Mazzolla a Yi-Chen Lin a režie Andreas Homoki. Reprízy tento týden budou v úterý 9. srpna, ve čtvrtek 11. srpna, v pátek 12. srpna, v sobotu 13. srpna a v neděli 14. srpna vždy od 21:00 hodin.

Bregenzer Festpiele 2022 – Pražský filharmonický sbor (foto Martina Kritznerová)
Bregenzer Festpiele 2022 – Pražský filharmonický sbor (foto Martina Kritznerová)

Český filharmonický sbor Brno se sbormistrem Petrem Fialou ve čtvrtek 11. srpna, v sobotu 13. srpna a v neděli 14. srpna třikrát provedou koncertně operu Ludwiga van Beethovena Fidelio v rámci festivalu Gstaad Menuhin Festival ve Švýcarsku. Sólové party zpívají Simone Schneider, Jonas Kaufmann, Matthias Winckhler, Falk Struckmann, Andreas Bauer Kanabas, Christina Landshamer, Patrick Grahl, Peter Simonischek, Gstaad Festival Orchestra řídí Jaap van Zweden.

Streamy a televizní přenosy

V Londýně probíhá největší a nejstarší festival na světě BBC Proms. Jako každý rok bude možné řadu koncertů sledovat online na BBC Radio 3.

BBC Philharmonic pod taktovkou Evy Ollikainen vystoupí ve čtvrtek 11. srpna od 20:30 hodin SEČ. Zazní světová premiéra díla Archora Anny Thorvaldsdottir, Koncert pro violoncello a orchestr e mol Edwarda Elgara (sólista Kian Soltani) a Symfonie č. 2 D dur Jeana Sibelia.

Oslo Philharmonic Orchestra vystoupí pod taktovkou Klause Mäkelä v pátek 12. srpna od 20:30 hodin SEČ. Zazní symfonická báseň Tapiola Jeana Sibelia, Koncert pro klavír a orchestr č. 1 Es dur Franze Lizsta (sólistka Yuja Wang) a Život hrdiny Richarda Strausse.

Yuja Wang (zdroj Lucerne Festival)
Yuja Wang (zdroj Lucerne Festival)

V sobotu 13. srpna od 20:30 hodin SEČ vystoupí Vídeňský rozhlasový orchestr pod taktovkou Mariny Alsop. Zazní Suita z baletu Podivuhodný mardarín Bély Bartóka, Koncert pro klavír a orchestr č. 3 C dur Sergeje Prokofjeva (sólista Benjamin Grosvenor), Heliosis Hannah Eisendle a Symfonie č. 7 d moll Antonína Dvořáka.

První část italsko-německého dvojdílného životopisného filmu o italském skladateli Giacomo Puccinim (2008) máte možnost shlédnout na ČT Art ve čtvrtek 11. srpna od 20:15 hodin.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments