Týden s hudbou. Koncerty, TV, streamy

Na začátku nového roku 2023 je tu Týden s hudbou, kde naleznete přehled těch nejzajímavějších hudebních událostí ve vašem okolí doplněné o zahraniční streamy a programy televize.
Martin Kasík (foto Vilém Veverka)
Martin Kasík (foto Vilém Veverka)

Praha

V úterý 3. ledna od 20:00 hodin v kině Ponrepo si promítáním archivních dokumentů připomeneme 127 let od založení České filharmonie.

V rámci festivalu Dny Bohuslava Martinů ve středu 4. ledna od 19:30 hodin ve Dvořákově síni Rudolfina vystoupí klavírista Martin Kasík, klarinetista Irvin Venyš, houslisté Milan Al-Ashhab, Roman Patočka, violisté Jiří Pinkas, Karel Untermüller a violoncellisté Petr Nouzovský a Mikael Ericsson. Zazní Klavírní kvartet a moll Gustava Mahlera, Smyčcový sextet H 224 Bohuslava Martinů a na závěr Kvartet na konec časů Oliviera Messiaena.

Varhanní recitál Markéty Schley-Reindlové se uskuteční v sobotu 7. ledna v 11:00 hodin ve Smetanově síni Obecního domu. Zazní díla Johanna Sebastiana Bacha, Johannese Brahmse, Petra Ebena, Miloslava Kabeláče, Maxe Regera a Felixe Mendelssohna-Barholdyho.

Pohádkové balety v úpravě pro čtyřruční klavír Iriny Cherkashyny a Kateřiny Konopové zazní v sobotu 7. ledna od 15:00 hodin v Atriu na Žižkově. Posluchači uslyší výběry z baletů Sergeje Prokofjeva, Petra Iljiče Čajkovského a dalších.

Jiří Hájek (zdroj archiv umělce)

Jiří Hájek uvede v neděli 8. ledna od 19:00 hodin koncertně písňový cyklus Winterreise (Zimní cesta) Franze Schuberta.

Brno

Pátý abonentní koncert Českého filharmonického sboru Brno se sbormistrem Petrem Fialou se uskuteční v neděli 8. ledna v 19:00 hodin v Besedním domě se sólisty Pavlou Vykopalovou, Janou Sýkorovou, Tomášem Černým a Jiřím Brücklerem zazní výběr árií, scén a předeher z oper Bedřicha Smetany a Antonína Dvořáka doplněný o suitu z opery Kráska a zvíře Petra Fialy. Spoluúčinkují Czech Virtuosi s dirigentem Tomášem Hanákem.  

Ostrava

Český filharmonický sbor Brno se sbormistrem Petrem Fialou a Janáčkovou filharmonií Ostrava pod taktovkou Vasilije Sinajského uvedou ve čtvrtek 5. ledna od 19:00 hodin v hale Gong v Dolních Vítkovicích kantátu Carmina Burana Carla Orffa. Sólových partů se ujmou Veronika Rovná, Daniel Matoušek a Roman Hoza.  

Olomouc

Na Tři krále v pátek 6. ledna od 17:00 hodin v Redutě Moravská filharmonie Olomouc uvede další koncert ve spolupráci s JAMU. Dirigenti Eduard Kostelník a Petr Zapletal uvedou předehru Egmont, op. 84 Ludwiga van Beethovena, Koncert pro fagot a orchestr B dur K 191 Wolfganga Amadea Mozarta (sólista Samuel Berčík) a Slováckou suitu, op. 32 Vítězslava Nováka.

Ostatní regiony Moravy a Slezska

Český filharmonický sbor Brno se sbormistrem Michaelem Dvořákem zazpívají v sobotu 7. ledna v 18:00 hodin Tříkrálový koncert Klenoty českých Vánoc v poutním chrámu Panny Marie Bolestné ve Sloupu v Moravském krasu.

Marek Prášil (zdroj Jihočeká filharmonie)
Marek Prášil (zdroj Jihočeká filharmonie)

Novoroční operní galavečer Slezského divadla Opava se uskuteční v sobotu 7. ledna od 19:00 hodin. V hudebním nastudování Marka Prášila a v podání sólistů opery zazní výběr árií, scén a orchestrálních částí oper Georgese Bizeta, Leoše Janáčka, Antonína Dvořáka, Petra Iljiče Čajkovského, Bedřicha Smetany a řady dalších.  

Slovensko

Novoroční koncert Slovenské filharmonie pod taktovkou Rastislava Štúra se uskuteční v pondělí 2. ledna od 19:00 hodin v Koncertní síni SF. Zazní scény z muzikálů a oper Leonarda Bernsteina (sólisté Martina Masaryková a Ľudovít Ludha), Rhapsody in Blue George Gershwina (sólista Ladislav Fančovič), suita z muzikálu My Fair Lady Fredericka Loeweho a suita z muzikálu Fantom opery Andrew Lloyd-Webbera.

Novoroční koncert k 30. výročí vzniku Slovenské republiky pořádá Státní opera Banská Bystrica ve čtvrtek 5. ledna od 19:00 hodin. Jako sólisté vystoupí Patrícia Malovec, Michaela Šebestová, Veronika Mihálková, Ivan Zvarík, Alberto Profeta. Sbor a orchestr Státní opery Banská Bystrica řídí Igor Bulla.

Tříkrálový koncert chystá Státní filharmonie Košice s dirigentem Robertem Jindrou na pátek 6. ledna od 19:00 hodin v košickém Domě umění. Zazní Symfonie č. 9 d moll, op. 125 S Ódou na radost Ludwiga van Beethovena. Spoluúčinkuje Slovenský filharmonický sbor se sbormistrem Jozefem Chabroněm a sólisty Simonou Šaturovou, Monikou Jägerovou, Cosminem Ifrimem a Peterem Kellnerem. Veřejnou generální zkoušku je možné navštívit v den koncertu v 10:00 hodin.  

Simona Šaturová (foto Jan Houda)

Streamy a televizní přenosy

Operní hvězdy z La Scaly uvidíte v pondělí 2. ledna od 20:15 hodin na ČT Art. Program vznikl v roce 2020, kdy místo očekávaného zahájení sezóny přišel lockdown. Místo toho vznikl koncert z árií a duet z operního repertoáru. Zpívají R. Alagna, P. Beczala, V. Grigolo, K. Opolais, G. Garanča a C. Nylund. Uslyšíte ukázky z oper Rigoletto, Don Carlos, Carmen, Nápoj lásky, Maškarní ples, Valkýra, Otello, Turandot, Werther, Vilém Tell a dalších.

Symfonii č. 9 d moll, op. 125 S Ódou na radost Ludwiga van Beethovena v nastudování Herberta von Karajana z roku 1986 si připomeneme na Čt Art v úterý 3. ledna od 21:10 hodin v provedení Berlínských filharmoniků. Zpívají sólisté L. Cuberli, H. Müller Molinari, V. Cole, F. Grundheber a pěvecký sbor Wiener Singverein se sbormistrem H. Froschauerem.

Koncert pro housle a orchestr a moll, op. 53 Antonína Dvořáka v podání Josefa Suka a České filharmonie s Václavem Neumannem (1985) zařadí ČT Art na neděli 8. ledna od 23:15 hodin.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments