Týden s hudbou: Kulturní akce čelí krizi online formou

V důsledku vyhlášení nových opatření proti šíření koronaviru s platností od 12. října do 25. října se v celé zemi ruší veškeré kulturní akce s účastí veřejnosti. Přinášíme proto alespoň výčet některých událostí, které se krizi rozhodly čelit online formou. V příštím týdnu budeme mít možnost prostřednictvím internetu vyslechnou například koncert Zemlinského kvarteta a Václava Vonáška z Velkého sálu Městské knihovny v Praze nebo klavírní recitál Jana Bartoše, který 15. října odvysílá festival Janáček Brno. Výčet událostí samozřejmě není ochuzen ani o několik položek ze zahraničí.
L. Janáček: Káťa Kabanová – Pavla Vykopalová (Káťa) – ND Brno 2016 (foto archiv ND Brno)

Pondělí 12. října
Aktuálně probíhající festival Janáček Brno nabídne od 19:00 hodin stream filmového dokumentu ze svého minulého ročníku. Filmovou retrospektivou ročníku 2016 tak připomene například poetickou inscenaci Janáčkovy Káti Kabanové v režii Roberta Carsena, Příhody lišky Bystroušky Jiřího Heřmana a Marko Ivanoviće nebo Věc Makropulos pod taktovkou Tomáše Netopila. Stream je dostupný z oficiálních stránek festivalu.

Úterý 13. října
Klavírní recitál Jana Bartoše, jednoho z nejnadanějších klavíristů mladší generace, patří k vrcholům letošního ročníku festivalu Janáček Brno. Ten proběhne formou přímého přenosu na festivalový web, bez účasti diváků a zdarma od 19:00 hodin. Z Mozartova sálu Divadla Reduta tento večer zazní Janáčkova Sonáta 1. X. 1905, obě knihy cyklu Po zarostlém chodníčku, Thema con variazioni a cyklus V mlhách.

Středa 14. října
V rámci festivalu Janáček Brno proběhne od 19:00 hodin stream filmového dokumentu, v němž připomene jeden ze svých minulých ročníků. Ve filmové retrospektivě ročníku 2018 uvidíme například inscenaci Janáčkovy opery Z mrtvého domu v provedení Velšské státní opery, Bartókova Modrovousova hradu v režii Davida Radoka nebo sborové a komorní koncerty v podání Ivo Kahánka nebo Thomase Adèse. Stream je dostupný na oficiálních stránkách festivalu.

Zemlinského kvarteto (zdroj Opera-balet.cz)

Zemlinského kvarteto odehraje v 19:30 hodin ve Velkém sále Městské knihovny v Praze další večer třetího ročníku své vlastní koncertní série s názvem 4plus. Koncert se tentokrát díky vládním opatřením samozřejmě odehraje zcela bez diváků, ti ale o zážitek nepřijdou, kvarteto bude celý večer živě streamovat. Na programu je Smyčcový kvartet č. 4 op. 95 E. F. Buriana, Kvartet pro fagot, housle, violu a violoncello G dur (úprava Flétnového kvartetu D dur K. 287) W. A. Mozarta a Beethovenův Smyčcový kvartet C dur op. 59/3.

Koncert klarinetového kvarteta z Prahy Clarinet Factory s předáváním cen 36. Prix Bohemia Radio proběhne od 20:00 hodin ve Studiu 1 Českého rozhlasu na Vinohradské 12. Slavnostní koncert původně plánovaný s účastí zvaného publika proběhne online a bude vysílán na vlnách Českého rozhlasu 3 Vltava.

London Philharmonic Orchestra vysílá prostřednictvím Marquee Tv záznam koncertu z roku 2011. V programu s názvem Storming the Heavens tehdy zazněl Nielsenův Houslový koncert, Beethovenova Symfonie č. 7 a premiéra skladby Van Gogh Blue současného hudebního skladatele Juliana Andersona. Začátek koncertu je ve 20:00 hodin místního času.

Čtvrtek 15. října
V rámci online streamů připravil festival Janáček Brno další další mimořádnou janáčkovskou inscenaci – Věc Makropulos v režii Davida Radoka a hudebním nastudování Marko Ivanoviće. Video záznam bude uvolněn v 19:00 hodin na festivalovém webu.

Colburn School Lunchtime Concerts pokračují dalším z mikrokoncertů, ve kterých instituce představuje své nejtalentovanější studenty. Tentokrát z californského L. A. zazní Beethovenova Sonáta pro housle a klavír č. 8. Začátek je přesně v poledne pacifického denního času (PDT).

Chamber Music Society of Detroit věnovala svůj čtvrteční hudební večer recitálu amerického cembalisty Andrewa Appela .Ten přednese velmi sofistikovaný program složený z děl L. Couperina, J. J. Frobergera, G. Böhma, J. C. F. Fischera a J. S. Bacha. Koncert streamovaný prostřednictvím Youtube začíná ve 20:00 hodin východního času (ET).

Jakub Hrůša (foto web J. Hrůšy)

Pátek 16. října
Závěrečný koncert festivalu Janáček Brno v podání Bamberských symfoniků pod taktovkou Jakuba Hrůši  proběhne formou live streamu z koncertní síně v Bamberku na webu festivalu a Bamberských symfoniků. V rámci jeho programu zazní Janáčkova Velká suita z opery Příhody lišky Bystroušky a Alpská symfonie op. 64 Richarda Strausse. Koncert začíná v 19:00 hodin.

Sobota 17. října
Donizettiho operu Roberto Devereux má na programu svých Nightly Met Opera Streams Metropolitní opera v New Yorku. V představení z 16. dubna 2016 se pod taktovkou Maurizia Beniniho představili například Sondra Radvanovsky, Elīna Garanča nebo Matthew Polenzani. Vysílání začíná v 19:30 hodin místního času.

Neděle 18. října
London Symphony Orchestra inzeruje na tuto neděli stream koncertu, ne jehož programu dominuje Bartókova Taneční suita. Stream z Barbican Centre začíná v 19:00 hodin londýnského času. Diriguje Kerem Hasan.

V 11:00 hodin pacifického denního času (PDT) vysílá Israel Philharmonic Orchestra další z koncertů v rámci své řady s názvem Online Chamber Music Series. Vysílání, jehož program zatím není znám, probíhá na Facebooku i Youtube.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments