Týden s hudbou. Představení a koncerty online

I přes další kolo rozvolňování to zatím nevypadá, že by v České republice došlo záhy k obnově koncertního provozu. Přinášíme proto alespoň výběr online akcí.
Jules Massenet: Manon (zdroj Metropolitan Opera New York)

Pondělí 26. dubna 2021

Collegium 1704 v rámci svého cyklu streamů Universo 1704 zveřejní kompozici Dixit Dominus benátského barokního skladatele Baldassara Galuppiho (1706 – 1785).

Na webu Pařížské filharmonie nalezneme od 20:30 koncert Pařížského komorního orchestru s dirigentem Larsem Vogtem. Na programu jsou díla Roberta Schumanna. Nejprve zazní Koncert pro klavír a orchestr a moll, op. 54 s Larsem Vogtem dirigujícího od klavíru a poté Symfonie č. 2 C dur, op. 61.

Newyorská Metropolitní opera si na tento týden pro nás připravila cyklus nočních streamů nazvaný City of Light. Jako první bude uvedena opera La Bohème Giacoma Pucciniho. Účinkují Sonya Yoncheva, Susanna Phillips, Michael Fabiano, Lucas Meachem a Matthew Rose. Záznam ze dne 24. února 2018 řídí Marco Armiliato. Streamování každé opery v rámci cyklu Nightly Opera Streams trvá pravidelně 23 hodin, od 19:30 místního času (EDT) až do 18:30 hodin druhého dne. Český divák tak může operu sledovat po celý následující den od 0:30 hodin ráno.

Úterý 27. dubna 2021

Curtisův hudební institut ve Philadeplhii dnes bude vysílat absolventský koncert violistky Grace Taketa. Na programu jsou skladby Johanna Sebastiana Bacha, Henryho Vieuxtempse, Quincy Portera, Krzysztofa Pendereckého, Atara Arada a Any Sokolović.

Frankfurtský Ensemble Modern zopakuje od 20:00 hodin program Check Point Melt Trio z minulého týdne.

Deutsche Sinfonieorchester Berlin chystá od 20:03 rozhlasový komorní koncert. Zazní Klavírní trio g moll Roberta Schumanna, Septet Es dur Camilla Saint-Saënse, Klavírní kvintet Es dur Wolfganga Amadea Mozarta a Chiquilín ce Bachín Astzora Piazzolly.   

Jako druhý noční stream z MET byla zařazena opereta Franze Lehára Veselá vdova. V záznamu ze dne 17. ledna 2015 účinkují s dirigentem Sirem Andrewem Davisem sólisté Renée Fleming, Kelli O’Hara, Nathan Gunn, Alek Shrader a Sir Thomas Allen.

Středa 28. dubna 2021

Janáčkova filharmonie Ostrava bude dnes od 19:00 hodin streamovat program, v rámci kterého zazní Symfonie č. 2 Arthura Honeggera a Trojkoncert pro klavír, housle, violoncello a orchestr C dur, op. 56 Ludwiga van Beethovena.

London Philharmonic Orchestra s dirigentem Fabienem Gabelem chystá od 21:00 SEČ streamovaný koncert nazvaný La Vie Parisenne. Zazní Suita z Pohádek matky husy a Klavírní koncert G dur Maurice Ravela (sólistka Alexandra Dariescu), a baletní suita Gaîté Parisienne Jacquese Offenbacha. Koncert můžete sledovat na Marquee.tv.

Od středy si na webu MET můžete poslechnout záznam opery Umberta Giordana Andrea Chénier. Účinkují Maria Guleghina, Wendy White, Stephanie Blythe, Luciano Pavarotti a Juan Pons s dirigentem Jamesem Levinem. Záznam byl pořízen 15. října 1996.

Čtvrtek 29. dubna 2021

Česká filharmonie se svým šéfdirigentem Semjonem Byčkovem dnes od 20:15 hodin uzavře cyklus Jarní hvězdy České filharmonie. Jako sólista vystoupí klavírista Kirill Gerstein. Na programu je Koncert pro klavír a orchestr a moll, op. 54 Roberta Schumanna a po přestávce Symfonie č. 2 c moll, op. 17 „Maloruská“ Pjotra Iljiče Čajkovského. Koncert kromě webu České filharmonie uslyšíte i na Facebooku a ČT Art.

Moravská filharmonie Olomouc bude na svém webu od 19:00 streamovat závěrečný koncert sezóny s díly Pavla Blatného, Zdeňka Merty a Bohuslava Martinů.

Severočeská filharmonie Teplice každý čtvrtek od 18:00 zveřejňuje nový online koncert. Jaký program to bude tentokrát, to se dovíme každý týden na webu orchestru.

Státní filharmonie Košice dnes bude vysílat od 19:00 přesunutý koncert z 8. dubna s hostujícím dirigentem Janem Kučerou. Nejdříve zazní Meditace na starou píseň Jana Kučery, poté Koncert pro hoboj a orchestr D Dur (AV 144) Richarda Strausse (sólista Matúš Veľas) a Českou suitu Antonína Dvořáka.

Manchesterský orchestr Hallé  chystá stream Stravinského Příběhu vojáka.

Manon Julese Masseneta byla zařazena do čtvrteční noci z newyorské MET. V záznamu ze dne 26. října 2019 s dirigentem Mauziem Beninim účinkují Lisette Oropesa, Michael Fabiano, Artur Ruciński a Kwangchul Youn.

Pátek 30. dubna 2021

Slovenská filharmonie se Slovenským filharmonickým sborem a dirigentem Rastislavem Štúrem bude od 19:00 vysílat online koncert se sólisty Marianou Sejko (soprán), Pavolem Bršlíkem (tenor) a Peterem Mikulášem (bas). Zazní Stvoření Prométhea, op. 43 a Kristus na hoře Olivetské, op. 85 Ludwiga van Beethovena.

Státní opera Banská Bystrica zařadila od 19:00 stream operety Emmericha Kalmána Čardášová princezna. V hlavních rolích účinkují Katarína Procházková, Jozef Uradník, Oľga Hromadová, Dušan Šimo, Šimon Svitok, Oľga Bezačínská, Ján Harušiak a další. Dílo nastudoval a provedení řídí Ján Procházka.

Curtisův hudební institut ve Philadephiii bude streamovat absolventský koncert houslistky Claire Bourg. Zazní skladby Eugène Ysaÿe, Bély Bartóka a Franze Schuberta.  

Frankfurtský Ensemble Modern chystá od 19:30 koncert letošního ročníku International Ensemble Modern Academy s díly Dai Fujikury, Lucie Ronchetti, Karlheinze Essla, Jonathana Harveye a Helmuta Lachenmanna.

Páteční noční stream z MET uvede operu Giuseppe Verdiho La Traviata. Účinkují Ileana Cotrubas, Plácido Domingo a Cornell MacNeil. Záznam ze dne 28. března 1981 řídil James Levine.

Sobota 1. května 2021

Dne 8. dubna jsme si připomněli sté výročí skladatele Jana Nováka (1921 – 1984). Filharmonie Brno se svým šéfdirigentem Dennisem Russelem Daviesem chystá u té příležitosti uvedení jeho kompozice Ludi symphoniaci. Streamovaný program od 19:00 uvede i díla dalších skladatelů spojených s Brnem. Nejprve zazní Adagio Leoše Janáčka a na závěr programu Symfonie Fis dur Ericha Wolfganga Korngolda. Program bude kromě webu orchestru vysílat i Český rozhlas 3 Vltava.

Na ČT Art můžete od 20:15 sledovat tradiční prvomájový koncert Berlínských filharmoniků pod taktovkou Kirilla Petrenka. Zazní skladby Borise Blachera, Krzysztofa Pendereckého, Johna Adamse a Charlese Ivese.

Na webu Pařížské filharmonie bude od 20:30 zveřejněn záznam koncertu s dirigentem Pablem Heras-Casadem. Na programu jsou díla Maurice Ravela a Modesta Petroviče Musorgského.

Deutsche Sinfonieorchester Berlin chystá od 20:03 rozhlasový orchestrální koncert s dirigentem Giovannim Antoninim. Zazní Koncert pro housle a orchestr č. 3 G dur Wolfganga Amadea Mozarta (sólistka Isabelle Faust), Concerto grosso Es dur Il pianto d’Arianna Pietra Locatelliho a Symfonie č. 82 C dur Josepha Haydna.

Opera Adriana Lecouvreur Francesca Cilea bude dnes v noci vysílána z New Yorku. Účinkují Anna Netrebko, Anita Rachvelishvili, Piotr Beczała a Ambrogio Maestri. Provedení ze dne 12. ledna 2019 řídil Gianandrea Noseda.

Na serveru Opervision bude zveřejněna nahrávka opery Hippolyte et Aricie Jeana Phillipa Rameaua v nastudování mannheimské Národní opery. V hlavních rolích účinkují Amelia Scicolone, Sophie Rennert, Marie-Belle Sandis, Estelle Kruger, Charles Sy, Nikola Diskić, Uwer Eikötter, Patrick Zielke, Christopher Diffey, Raphael Wittmer a Marcel Brunner. Provedení řídí Bernhard Forck.

Neděle 2. května 2021

Závěrečný díl cyklu nočních streamů nazvaný City of Light z newyorské Metropolitní opery ukončí záznam představení Giacoma Pucciniho La Rondine. V záznamu ze dne 10. ledna s dirigentem Marcem Armiliatem účinkují Angela Gheorghiu, Lisette Oropesa, Roberto Alagna, Marius Brenciu a Samuel Ramey.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


5 1 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments