Týden s hudbou. Publikum se do sálů jen tak nevrátí

Ačkoliv se v České republice jedná o nových možnostech, jak by v budoucnu bylo možno provozovat živé kulturní akce, je jisté, že v nejbližší době to nenastane. Stále se mohou konat akce pouze bez přítomnosti diváků. Přinášíme proto výběr akcí, které se nastalé krizi rozhodly čelit alespoň online formou.

Ch. Gounod: Faust – Jonas Kaufmann (zdroj MET)

Pondělí 25. ledna 2021

Newyorská Metropolitní opera si pro tento týden pro nás připravila cyklus nočních streamů nazvaný Antiheroes. Jako první byl zařazen Don Giovanni Wolfganga Amadea Mozarta z 22. října 2016. Tehdy účinkovali Hibla Gerzmava, Malin Byström, Serena Malfi, Paul Appleby, Simon Keenlyside, Matthew Rose, Kwangchul Youn a český sólista Adam Plachetka s dirigentem Fabiem Luisim

Na webu Moravské filharmonie Olomouc si od 19:00 můžete pustit online recitál Ivana Ženatého s Igorem Ardaševem.  Na programu jsou Romantické kusy, op. 75 Antonína Dvořáka, Sonáta pro housle a klavír č. 1 G dur op. 78 Johannesa Brahmse a na závěr Sonáta pro housle a klavír Maurice Ravela.

Úterý 26. ledna 2021

V úterý si můžeme poslechnout z MET Rossiniho francouzskou operu  Le Comte Ory. V záznamu ze dne 9. dubna 2011 s dirigentem Mauriziem Beninim účinkovali Diana Damrau, Joyce DiDonato, Susanne Resmark, Juan Diego Flórez, Stéphane Degout a Michele Pertusi.

Slovenská filharmonie uvede koncert ukrajinského klavíristy Bohdana Kovala. Online přenos začíná v 19:00 hodin. Na programu je 11 etud ve formě starých tanců, op. 19 Viktora Kosenka, předního ukrajinského skladatelem první poloviny 20. století.

Slovenská státní opera Banská Bystrica bude od 19:00 hodin streamovat operu Otello Gioachina Rossiniho.

Frankfurtský Ensemble Modern bude od 20:00 streamovat koncert s premiérou Manfreda Stahnkeho. Program doplní kompozice Pierluigiho Billoneho a Georga Friedricha Haaseho. S Ensemblem Modern vystoupí flétnista Dietmar Wiesner a dirigent Sylvain Cambreling.

Pařížský komorní orchestr uvede směs písní Ludwiga van Beethovena a Franze Schuberta nazvanou Otec a syn v aranžmá pro komorní orchestr. Jako sólisté vystoupí Christoph a Julien Prégardienovi.

Středa 27. ledna 2021

Marina Poplavskaya, Jonas Kaufmann a René Pape se představí v opeře Charlese Gounoda Faust. Záznam z MET ze dne 10. prosince 2011 dirigoval Yannick Nézet-Séguin.

Dnešní 265. narozeniny Wolfgana Amadea Mozarta oslavíme přímým přenosem ze Stavovského divadla od 20:15 hodin na ČT Art. Sólisty Kateřinu Kněžíkovou, Alžbětu Poláčkovou, Arnheidur Eiríksdóttir, Michaelu Zajmi, B. Brunse a Miloše Horáka doprovodí Sbor a Orchestr Národního divadla v Praze s dirigentem Karstenem Januschke.

Pařížský Ensemble intercontenporain představí kompozice katedry skladby Pařížské konzervatoře

Čtvrtek 28. ledna 2021

Čtvrtý noční stream z MET uvede pozdní operu Giuseppe Verdiho Falstaff. V nahrávce ze 14. ledna 2013 s dirigentem Jamesem Levinem vystoupili Lisette Oropesa, Angela Meade, Stephanie Blythe, Jennifer Johnson Cano, Paolo Fanale, Ambrogio Maestri a Franco Vassallo.

Nedělní koncert Českého filharmonického sboru Brno bude streamován od 19:00 hodin na webu tělesa, jeho Facebooku a Youtube kanálu.   Na programu je Mše D dur Antonína Dvořáka, oratorium Křest svaté Ludmily Petra Fialy a Dvořákovo Te Deum.

Frankfurtský Ensemble Modern bude od 20:00 opakovat úterní koncert se skladbami Manfreda Stahnkeho, Pierluigiho Billoneho a Georga Friedricha Haaseho.

Londýnský Royal Philharmonic Orchestra s dirigentem Vasilijem Petrenkem bude od 17:00 SEČ streamovat Komorní symfonii, op. 73A Dmitrije Šostakoviče na webu orchestru i na svém Youtube kanálu.

Pátek 29. ledna 2021

Pátý noční stream z newyorské Metropolitní opery uvede Bludného Holanďana Richarda Wagnera. S dirigentem Valerijem Gergijevem v záznamu ze dne 10. března loňského roku účinkovali Anja Kampe, Mihoko Fujimura, Sergey Skorokhodov, David Portillo, Evgeny Nikitin a Franz-Josef Selig.

Slovenská filharmonie plánuje od 19:00 hodin online koncert s dirigentem Peterem Altrichterem. Na programu je Fagotový koncert Jiřího Pauera (sólista Jan Hudeček), výběr hudby z opery Čert a Káča Antonína Dvořáka a Symfonie č. 4 c moll Tragická D 417 Franze Schuberta.

Janáčkova filharmonie Ostrava s dirigentem Tomášem Netopilem tento týden pořádala dirigentské kurzy pro deset talentovaných dirigentů z celého světa. Jednotlivé záznamy z vystoupení absolventů těchto kurzů budou zveřejněny na webu tělesa.

Sobota 30. ledna 2021

Sobotní stream z MET uvede záznam Verdiho opery Rigoletto ze 16. února 2013. Diana Damrau, Oksana Volkova, Piotr Beczała, Željko Lučić a Štefan Kocán účinkovali s dirigentem Michelem Mariottim.

Na Českém rozhlase č. 3, stanici Vltava uslyšíte od 19:30 recitál sopranistky Zuzany Markové a Lukáše Klánského z Rudolfina. Uslyšíme písně a árie Vincenza Belliniho, Giachina Rossiniho, Gaetana Donizzettiho a Antonína Dvořáka.

Slovenská státní opera Banská Bystrica bude v 19:00 streamovat operu Maria Stuarda Gaetana Donizettiho.

Od 20:00 na ČT Art uvidíme přímý přenos první premiéry nové inscenace Verdiho Rigoletta z pražského Národního divadla. Inscenaci nastudovala režisérka Barbora Horákova Joly. Premiéra se uskuteční na scéně Státní opery.

Budapest Festival Orchestra s dirigentem Michelem Tabashnikem bude ve svém tradičně-netradičním čase od 19:45 streamovat online symfonický  koncert. Zazní Les offrandes oubliées (Zapomenuté oběti) Oliviera Messiaena, výběr z písňového cyklu Šeherezáda Maurice Ravela (sólistka Luciana Mancini). Po přestávce zazní Předehra k Faunovu odpoledni a Moře Clauda Debussyho.

Neděle 31. ledna 2021

Jako závěrečný stream z New Yorku tohoto týdne uvede MET operu Macbeth Giuseppe Verdiho. Záznam byl pořízen 12. ledna 2008, provedení řídil James Levine a účinkovali Maria Guleghina, Dimitri Pittas, Željko Lučić a John Relyea.

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK bude od 18:00 hodin streamovat záznam koncertu Flétnové okouzlení flétnistky Hany Kanuerové, houslisty Romana Patočky, violoncellistky Petry Malíškové a cembalistky Moniky Knoblochové. Na programu jsou díla Johana Sebastiana Bacha, Georga Philippa Telemanna, Rolanda Neuwirtha, Elliota Cartera a Bohuslava Martinů. Koncert se měl původně uskutečnit 21. ledna.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


5 1 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments